Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:34 28.04.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Сайт на клуба - http://club-aquarium.hit.bg  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано02.03.04 16:48



Слагам го засега отгоре, за да не го търсите (въпреки, че го има в линковете).
И да ви напомня, че не сте си изпратили профилите.



Тема Re: Сайт на клуба - http://club-aquarium.hit.bgнови [re: Niky]  
Автор KMETA (PIMP)
Публикувано04.03.04 14:45



На кой трябва да го изпратя ?



Тема Re: Сайт на клуба - http://club-aquarium.hit.bgнови [re: KMETA]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано04.03.04 14:53



club.aquarium@mail.bg - има го в раздела "контакти" на сайта.



Тема Коментар за профила на nonoнови [re: Niky]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано07.04.04 12:00



Пич, поздравления! Направил си страшен аквариум!
Малавийците са направо мания, нали? Лично аз откакто се занимавам с тях, нямам желание да погледна дори друга риба.
Ако ми позволиш, ще направя само някои дребни уточнения за рибите ти.
Lombardoi от доста време не е в рода Pseudotropheus, а заедно с Estherae, Crabro, Callainos и др. е отделен в род Maylandia (или Metraclima, но Maylandia е официално възприето).
Pseudotropheus zebra е едно ужаааасно старо име на Maylandia Estherae. В момента има вид Maylandia zebra, но той е доста различен от това, на което тук викат зебри. Ето

със снимка и описание на вида.
Pseudotropheus (Tropheops) Tropheops - все още това изписване може да се смята за правилно, но вече се говори за самостоятелен род Tropheops, така че очаквай в най-близко бъдеще тази рибка вече да е Tropheops Tropheops ()
Остана само да кажа две приказки за Sciaenochromis ahli - такъв вид има, но той е изключително рядък в САЩ, за Европа да не говорим, пък България (за съжаление) е съвсем девета глуха, така че тук шансът да попаднеш на таква риба си е кръгла нула. Като гледам снимките ти, най-вероятно имаш Sciaenochromis freyeri.

Поздравления за страхотния аквариум още веднъж и успех с малавийците - ще ти донесат ужасно много радост, ако се грижиш добре за тях! Пиши по-често тук - всеки нов акварист е добре дошъл, а някой, който гледа цихлиди и то от Малави - три пъти по-добре дошъл (поне според мен).

Защо не помислиш за светъл ситен пясък - малавийците се чувстват много по-добре с него, отколкото само с камъни или с чакъл?

Редактирано от Boby_ на 07.04.04 12:03.



Тема Re: Коментар за профила на nonoнови [re: Boby_]  
Автор utaka (непознат )
Публикувано07.04.04 23:00



първо радвам се че аквариума ми ти е направил добро впечатление.
За малавийците стана савсем случайно но останах много доволен от избора си
наистина интересна рибка,що се отнася до имената нямам абсулютно никакви претенций
да съм прав.Първо съм в бранша само от четери месеца и не да се оправдавам но цитирам
имената които търговците са ми обявили при покупката.Ще ти дам пример,когато копувах
въпросната синя рибка ми бе казано"ми това маи е синьо ахли" за латински имена да не говорим
добре че"Sorrow"ми помага че иначе кашата щеше да е пълна.
дори сега си чакам от него Dimidiochromis compressiceps и Fossorochromis Rostratus и ще съм сигурен че наистина е това.
за белия пясък че аз го иках малко повече от теб, дори си го бях поръчал коралов
но по сметки за моя аквариум щеше да трябва доста а не е никак евтин и се поодказах
иначе сигурно би изглеждал чудно.
и чакам съвети от кухнята !!!!



Тема Re: Коментар за профила на nonoнови [re: utaka]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано08.04.04 09:46



Кораловият пясък си има предимства, но и недостатъци. Аз лично ползвам норамлен строителен пясък, много добре промит, пресят, преварен и обработен със солна киселина. Процесът е дълъг и не особено приятен, но за сметка на това резултатът е супер - светъл, почти бял пясък, който рибките копаят с кеф, а на всичко отгоре и доста лесно се почиства. Единствените недостатъци според мен са, че е доста дребен и понякога влиза във филтъра, което обаче не е страшно - не може да достигне до роторите, а просто се отлага на дъното на "кофата". Вторият недостатък е, че такъв пясък е доста плътен и остатъците от храната и изпражненията на рибките не могат да потънат в него и остават отгоре. Ако аквариумът не се почиства редовно, стават едни доста грозни натрупвания. Но иначе този пясък стои страхотно, а освен това максимално наподобява естествения пясък в Малави.
А за аквариума мога само да ти завиждам. Моят е доста по-малък - 300 л. В момента гледам само Мбуна.
Имаш страхотни рибки, макар снимките на сайта да не са много добри. Знаеш ли обаче какво ме притеснява? По принцип е препоръчително мбуна и утака да не се гледат заедно по няколко доста съществени причини. Първо повечето мбуни са растителноядни или всеядни, но с преобладаващи предпочитания към растителна храна (почти всички видове от родовете Pseudotropheus, Maylandia и други), докато "хап"-овете са си чисти хищници в по-голямата си част. Ето едно много интересно

по върпоса за адаптациите в начините на хранене на малавийците. Но да си продължа мисълта - поради това диетата на двете групи трябва да е съвсем различна и ти трудно би могъл да осигуриш пълноценно хранене за всички, ако са в един общ аквариум - едва ли нимбохромисите ти ще харесат особено спанака и марулите, които трябва често да даваш на мбуните си примерно.
Втората причина според мен е дори по-важна. Това, че рибите ти не се развиват пълноценно, можеш и да не го забележиш, но ако някоя риба бъде изядена или убита от друга, ще е далеч по-кофти. Dimidiochromis compressiceps и Fossorochromis Rostratus са хищници, които стават доста големи - димидихромисите могат дори в аквариум да подминат 30-35 см. Смята се, че Dimidiochromis compressiceps приемат за храна всяка риба, която е наполовина от техния размер. Много от мбуните ти (например лабидохромисите) няма да достигнат повече от 10-12 см. в най-добрия случай. Нататък разбираш какво искам да кажа. Затова ако имаш възможност да направиш втори аквариум само за мбуна, а да оставиш този за утака (хап), ще е най-доброто решение според мен.
Сега за мбуните, които пък са моите лични любимци.
Мбуните не са типични хищници, дори и тези, които се хранят с ракообразни, не разчитат само на тях. При тази група агресията идва заради огромната конкуренция за храна и територия в езерото - в скалистите райони гъстотата може да достигне до 20 и повече риби на квадратен метър, което не се среща никъде другаде в сладки води, а и в солени не се среща с изключение на кораловите рифове. Поради това някои мбуни са особено зли и проявяват много силна вътревидова и междувидова агресия. Сега ще ти изредя някои от тези мбуни, които се смятат за най-агресивни: Melanochromis Auratus, Maylandia Lombardoi, Melanochromis Chipokae, Pseudotropheus Elongatus, Melanochromis Lepidiadaptes.... Това са TOP 5 по агресивност мбуни. Сложил си в един аквариум 3 от тях, което си е стратегическа грешка. Не непременно, разбира се - агресията на мбуните може да се контролира, но не винаги се получава. Има два основни подхода - агресията рязко спада при пренаселване на аквариума над определена граница. Другият метод е чрез осигуряване на големи обособени територии за всяка рибка с много укрития. Много от мбуните (примерно ауратусите) имат коренно различно поведение, когато са на големи групи от по 20-30 рибки и когато са само 5-6 да речем. Ако искаш да нямаш проблеми, задължително трябва да следиш съотношението мъжки/женски да е поне 1/3, даже 1/4 за всички мбуни. И накрая задължително условие е да не се гледат заедно мбуни от различни видове със сходен външен вид - например меланохромисите приемат за преки съперници мъжки риби от видове с хоризонтални райета - не е добра идея да има повече от един вид меланохромис в един аквариум. Комбинацията ауратус + йохани е сравнително безобидна, но все пак не е зле да имаш едно на ум. И по принцип ако искаш да избегнеш хибридизация и повишена агресия, е добре да гледаш само по един вид от всеки род. Има изключения - Labidochromis Caerelus и Labidochromis sp. Hongi не си приличат особено и не си обръщат внимание. Но това по-скоро потвърждава правилото, че не бива да се гледат заедно мбуни, които си приличат много на външен вид.
Ей, много се разприказвах и твърде много съвети дадох. Ще си говорим и друг път.
Успех с африканските цихлиди - това са Рибите, всички останали са просто риби.



Тема Re: Коментар за профила на nonoнови [re: Boby_]  
Автор KMETA (PIMP)
Публикувано08.04.04 11:55



леле събрахте се , луди сте ...



Тема Yeeeeah!нови [re: KMETA]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано08.04.04 12:07



Soooomebody stop me!



Тема Re: Коментар за профила на nonoнови [re: Boby_]  
Автор utaka (непознат )
Публикувано09.04.04 11:42



за диетата си прав.за мбуна дават примерно 60/40 в полза на растителната а за хаповете 60/40 в полза на месната диета за това ги ощетявам по равно като ги храня 50/50,но нямаш си представа с какъв кеф ливингстона ми яде едни замразени треви на "ruto" и обратното носят ми скариди на ли сам до морето та от зебрите никои не може да се вреди така че съдеики по желанието с което папат не ги виждам непълноноценнно хранени а откато ми изядоха и ориза от рибената чорба разбрах
че това рибе малавийчето яде всичко и то с ухота.
що се отнася кои кого много се радвам че именно хаповете са 20-25см то дори и 30см
щото ако мбуна бе стакива размери отиде.преди три месеца си взех Astatotilapia calliptera 15-16см и получих веднага съвет тая риба не е за там краи с дребосъцитети и други такива но уви тартора на аквариума една зебра не повече от 12см не остави нищо от онова рибе гръбна перка опашка анална перка и накрая го гътна.
големи злоби са но много строго ерархически подредено там грешка няма кой кой е.
иначе да питам Petrotilapia тея рибки някои някъде ???????
също и Pseudotropheus aurora



Тема Re: Коментар за профила на nonoнови [re: utaka]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.04.04 14:56



Тия неща са нормални при малавийците - направил си доста "зъбата" компания и неминуемо ще има инциденти. Но пък в един такъв аквариум екшънът не престава - всичко ври и кипи и е страхотно за наблюдаване, а смъртните случаи при рибки, които са свикнали едни с други, са крайно редки.
Случаят с оглозганата астатотилапия е бил инцидент - ако си сложил новата рибка директно в аквриума, това е почти неизбежно. За да стане възможно най-безболезнено добавянето на нови риби, трябва да направиш нещо по въпроса - например да извадиш всички камъни и да ги разместиш тотално. Така и останалите риби ще са стресирани и подложени на промяна, което ще намали агресията им в първите часове след добавянето на новата риба, които са критични за оцеляването и и това тя да си намери място в йерархията.
Иначе тук не съм виждал нито петротилапии, нито пък псеудотрофеус аурора. Сори.
Иначе давай все така ентусиазирано с малавийците!





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.