Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 28.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Аерациянови  
АвторAir (Нерегистриран)
Публикувано28.02.04 11:05



Здравейте !
Ползвам AquaEL Fan-mini ,на 60-литров аквариум .При положение че не вкарва
допълнителен въздух машинката работи излючително безшумно ,но като се
свърже с маркучето ,което дърпа атмосверен въздух започва леко да шуми .
Та въпроса ми е необходима ли е аерацията ,или само филтъра върши достатъчно ?
10x



Тема Подобен проблемнови [re: Air]  
АвторErman (Нерегистриран)
Публикувано28.02.04 21:02



Имам същата машинка. При мен обаче освен че шуми, колкото и слабо да работи, целият ми аквариум се изпълва с мехурчета и водата стои като газирана. (също съм с 60 литров гьол). Май ще мина пак на старата китайска помпичка



Тема Re: Подобен проблемнови [re: Erman]  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано28.02.04 23:22



Аз имам малко по-голямия вариант - тип 2. За да не ми шуми просто слагам тапичката, която върви с помпичката. Тогава не се чува никакъв шум.



Тема Re: Подобен проблемнови [re: Nikolav]  
АвторLonganlon (Нерегистриран)
Публикувано29.02.04 18:10



osnownata aeraciq se izwyrshwa, dokato powyrhnostniqt sloj na wodata wliza w kontakt s wyzduha otgore. taka, che uslowieto za dobra aeraciq e dwijenie na wodata, a ne mehurcheta - mojesh spokoino da gi mahnesh, bez akwariuma ti da postrada.



Тема Re: Подобен проблемнови [re: Longanlon]  
АвторAir (Нерегистриран)
Публикувано29.02.04 18:39



10x



Тема Re: Аерациянови [re: Air]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.03.04 09:03



Longanlon вече ти го е казал, но и аз да го подкрепя - определящият фактор за количеството разтворен кислород е площта вода, която влиза в допир с въздуха. Можеш и сам да пресметнеш колко нищожна е тази на въздушните мехурчета в сравнение с повърхността на водата. Точно затова аерацията посредством въздух, вкара във водата, е съвсем излишна - можеш спокойно да разчиташ на водната повърхност. Има едно важно условие обаче - за да се разтваря досатъчно кислород и за да протичат нормално процесите в аквариума, не е достатъчна само силата на конвекцията, а е нужно и едно много добро движение на водната повърхност. Ако това условие е изпълнено, няма да имаш грижи.



Тема Re: Аерациянови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (тъпанар)
Публикувано01.03.04 09:50



от друга страна обаче, подаваш ли СО2 във водата той много бързо излита в атмосферата, ако повърхността на водата се движи.

разбира се, ако подаваш СО2, значи гледаш много растения и малко риби и не би трябвало да се притесняваш за аерацията.

<



>

Тема Re: Аерациянови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.03.04 09:55



Въглеродният диоксид причинява и други усложнения - например рязко спадане на pH-то, като самият той е отровен и може да стане много опасен при високи концентрации. Ако не се внимава, може да стане гаф с него. Но няма да го коментирам повече, щото нямам опит с това - никога не съм подавал CO2 в аквариума си.



Тема Re: Аерациянови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (тъпанар)
Публикувано01.03.04 10:10



Oсновната опасност при подаване на СО2 идва, както казваш - от колебанията в pH.

Всъщтност той не е отровен - съдържа се във въздуха, който дишаме в концентрации (1,2 - 1,5%), далеч превишаващи тези, които се стараем да постигнем в аквариума.

Може би се бъркаш с СО (въглероден оксид), който е много опасен за всички организми, използващи хемоглобин за кислородната си обмяна - този газ замества кислорода в хемоглобиновата молекула и не я освобождава няколко часа, което причинява прогресивно намаляване на 'свободните' хемоглобини, съответно все по-малко О2 достига до организма и накрая следва смърт. Именно заради него хората се самоубиват, като си прекарат маркуч от ауспуха на колата до купето и затворят прозорците.

<



>

Тема Re: Аерациянови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.03.04 10:19



Въглеродният диоксид (двуокис) също е отровен в големи концентрации. По-тежък е от въздуха и обикновено се събира на дъното на шахти, ями, минни галерии и др. Въглеродният дикосид причинява състоянието кръвна ацидоза или с други думи спадане на pH-то на кръвта под определена безопасна граница и точно на това се дължи опсаността от поемането на твърде много от него - всичко зависи от концентрацията.
Въгледодният оксид е далеч по-опасен, както казваш, но определено не ги бъркам.

Между другото, ето едни интересни

за CO2 от The Krib.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.