Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:28 10.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Охлюв...нови  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано23.02.04 00:10



Случайно открих ето този охлюв в аквариума, залепен на стъклото, между камачетата. Голям е около 7-8 мм.
Идея нямам как е попаднал в аквариума. Трябва ли да се тервожа?





Тема Re: Охлюв...нови [re: Nikolav]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано23.02.04 10:44



Това ми прилича на Planorbis corneus. Според мен няма от какво да се притесняваш. Тези охлюви могат да повредят и висшите растения, но вероятността за това е малка. Но имай предвид, че ако го оставиш и нямаш рибки, които да хапват малките с удоволствие, може да си имаш проблем със стотици незитребими охлюви. Тези охлюви са хермафродити - достатъчно е само два охлюва да са попаднали в аквариума ти, за да имаш скоро едно доста солидно количество от тях. Ако не искаш това, засега просто махни охлювчето и огледай внимателно за други. После остава да чакаш.
Има и медикаменти срещу охлюви, но не съм убеден, че са много добри за рибите, даже напротив.



Тема Re: Охлюв...нови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (тъпанар)
Публикувано23.02.04 13:10



ммм, на мене Nistatin - а ми свърши много добра работа срещу ампулариите и едни конични пичове, дето ги забравих как се казват, обаче едни малки, плоски гадове оцеляха, та сега ги требя ръчно - causa perduta....

<



>

Тема Re: Охлюв...нови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано23.02.04 14:03



Коничните са мелании, а Нистатинът е препарат против гъбички и изтребването на охлюви е страничен ефект. Планариите трудно се избиват така. Всъщност не знам как точно може да се отърве човек от тях, освен с тотална дезинфекция на всичко в аквариума. Сигурно има нещо, което може да ги избие без да навредни на рибите, но в момента не се сещам за такова.



Тема Re: Охлюв - остави го [re: Boby_]  
Автор Chr (demiurg)
Публикувано23.02.04 18:42



Остави ги, и от тях има нужда - изяждат меките листа на растенията - старите, изгниващите листа. Ако имаш много растения, няма да ти закачат здравите листа.
Ако се размножат прекалено много, винаги можеш да упражниш "ръчен" контрол в/у популацията.

Дай да го даваме малко по- фънки !


Тема Re: Охлюв - махни гонови [re: Chr]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано23.02.04 23:12



ако ти трябват охлюви вземи мелании всички други ще ти създават проблеми ако имаш растения



Тема Re: Охлюв - махни гонови [re: 77]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано24.02.04 08:52



Да, и аз съм на това мнение - меланиите са перфектните незабележими обитатели на аквариума. Ако всичко е наред, почти не можеш да ги видиш - стоят си в грунда, а ако имаш стотици мелании, плъзнали по стъклата, значи нещата са се скапали и трябват спешни мерки (липсва кислород или има някакво отровно вещество във водата).



Тема Re: Охлюв - махни гонови [re: Boby_]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано24.02.04 18:44



не мисля че голямото количество мелании е индикатор за проблеми в аквариума ,ако има отровни вещества охлювите първи ще умрат, а за кислорода според теб дискусите по малко чуствителни ли са?проблем в аквариума има ако меланиите масово измират.



Тема Re: Охлюв - махни гонови [re: 77]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано25.02.04 08:45



Става дума не за голямо количество мелании, живеещи в аквариума, а за голямо количество мелании, плъзнали по стъклото. Това са различни неща.
Меланиите по принцип си стоят заровени в грунда и само ако има проблем, излизат. Ако има масово излизане на мелании, значи трябва да се вземат много спешни мерки. И определено меланиите са по-чувствителни от всяка риба, не защото имат нужда от повече кислород, а защото живеят в грунда, т. е. на самото дъно, а там е първото място, където изчезва кислородът и/или се появява някакво отровно вещество.



Тема Re: Охлюв...нови [re: Nikolav]  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано25.02.04 13:40



Все се канех да си взема охлюви и докато се наканя те сами се появиха.
Тоя специялно не ми харесва на външен вид, дори и да не вреди. Може ли да ми препоръчате някой хубави охлюви, дето да не вредят, да са красиви и ако може да не седят по цял ден заровени... Все пак ако ще са хубави, добре е и да се виждат от време на време .
Имам боций ако има значение...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.