Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:20 27.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Един репортаж!нови [re: killiman]  
АвторEmzata (Нерегистриран)
Публикувано16.02.04 21:34



Браво,разбрахте се по една тема!(Killiman&Boby)
Доколкото до репортажа ще се радвам когато пазара в неделя достигне до това ниво!Хелера в природата не е червен.



Тема Re: Един репортаж!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано17.02.04 09:11



Наистина е така - личните качества и морала на акваристите са това, което може да ни предпази от израждане на тая система.
Защото не системата е виновна, а хората. Просто при една нормална и свободна пазарна практика всичко е по-лесно и няма изкуствено създадени пречки, затова има повече злоупотреби, но и повече полезни неща. Виж само цените по руските магазини, виж разнообразието от риби и ще се убедиш защо хората приемат пазарното стопанство и как то се отразява на акваристиката им. А това е само Русия, страна без традиции по отношение на пазарната икономика. Виж сега Германия. Е, няма какво да говоря повече.



Тема Re: Един репортаж!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано17.02.04 09:13



Да, така е. По тая тема спор няма. Въпросът е какви са причините, довели до това и дали то не е само незначителен страничен ефект или ще придобие по-широко разпространение. Ако е първото, бихме могли да си затворим очите, но ако е второто, то тогава положението може да стане притеснително.



Тема Re: Един репортаж!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано18.02.04 20:14



И точно тук е мястото на акваристите които не се прехранват от рибите си.И на тези които гледат некомерсиални и редки риби.



Тема Ми това съм аз!нови [re: killiman]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано19.02.04 09:24



Ми това съм бил аз. Гледам риби, които ми харесват за идеята. Просто да ги гледам. Да полегна на дивана и да си преставям, че съм в Амазонка
А дали са редки...не ми пука. Стига да ми харесват.

p.s. не знам дали съм споменавал, че съм имал кили (афиосемион гарднери и линеатус) Специално мъжките афиосемиони са много много красиви.
Да добавя, че имах (за малко уви) и цихлиди: меланохромис йохани и Maylandia ломбарди. Ами...страхотни. Голяма красота.
За растенията...няма да се хваля, но който е виждал цъфтяща барклая например...знае за каквпо става въпрос.



Тема Re: Един репортаж!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано19.02.04 09:39



Некомерсиалните и редки риби имат място само като допълнение към другите.
Ще направя по-сериозен анализ на това твърдение.
Нека разделим акваристите на два вида - любители (такива, чиито доход идва от други източници и които вкарват пари в акравистиката, а не изкарват от нея) и професионалисти (такива, чиито основен доход идва от акваристиката). Можем спокойно да приемем, че първите (сред които съм и аз) не оказват кой знае какво влияние върху акваристиката и развитието и като цяло. Нека разгледаме професионалистите.
Редките и некомерсиални видове са некомерсиални точно заради това - защото не могат да донесат доход. И за да може някой да се занимава с тях сериозно, той трябва да наблегне на комерсиалните видове, необходими, за да му осигурят ресурсите за гледане на другите. Некомерсиалните видове могат да са персонална цел на някого, но те не определят развитието на акваристиката и практически нямат много общо с него.
С течение на времето някои некомерсиални видове могат да се превърнат в комерсиални такива. Но видовете с потенциал за комерсиално развъждане са ясно различими от онези, които никога няма да се продават масово. Има някои основни фактори - цветове, размер, нужди и т. н., които обуслявят еднозначно това. Например сивкави, дребни, трудно забележими и невзрачни за окото на неизкушения от харацините тетри никога, ама никога не биха могли да станат комерсиален вид. Сещаш се кои точно тетри имам предвид.
Но да се върна на темата. Пропуснах акваристите, които не се прехранват от рибите си. Направих го най-вече по една причина - те рядко могат да достигнат нужната комбинация между познания, опит и най-вече авторитет, която да им позволи да повлияят по някакъв начин на общото положение, независимо какви видове гледат.
Ето, вземи нас двамата например. Аз имам познания и непрекъснато ги обогатявам, но опитът ми е ограничен до цихлидите и най-вече до африканските такива (това са единствените риби, които гледам от повече от 5 години насам). Гледам и некомерсиални видове (например риба, която има разкошни цветове, обаче ги "показва" чак на година или такава, при която от 7-8 рибки в аквариума се оцветява страхотно само доминиращият мъжкар). Обаче не мога да повлияя по какъвто и да било начин на развитието на акваристиката.
Ако взмем теб пък, явно имаш много богат опит, независимо, че имаш пропуски в познанията си (не се заяждам, не се хващай за това). Ти също гледаш некомерсиални видове, но с какво точно влияеш на нивото? Едва ли с много - не вярвам да имаш достатъчно авторитет за това освен в тесните кръгове, които се занимават точно с твоите риби. Не защото ти липсват някакви качества, а именно заради това, че се занимаваш само с некомерсиални и неизвестни на широката маса от акваристи риби.
И какъв е изводът? За съжаление, че само чрез комерсиализация и масовизация може да се постигне някакво развитие. Няма да задълбавам нататък, само ще кажа, че нещата до голяма степен зависят и от общото икономическо развитие на страната. Но това е съвсем отделна и също ужасно обширна тема за дискусии.

Редактирано от Boby_ на 19.02.04 09:44.



Тема Re: Един репортаж! *DELETED*нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано19.02.04 14:51



Имено хората които не изкарват пари от акваристиката,а вкарват пари в нея оказват основно влияние върху акваристиката,защото както знаеш който плаща,той поръчва музиката.Следователно комерсиалните акваристи живеят точно от любителите.
Некомерсиални видове не означава боклук.Те са може би много по-ценни от масово разпространените видове.Но са ценни за тези,които могат да ги оценят!
Некомерсиалните видове са част от акваристиката на едно общество и като такава не могат да бъдат елиминирани,те дават своето отражение върху качеството.Ти какво би предпочел-да виждаш само гупи,хелери,неони и вносни риби,или предпочиташ като влезеш някъде да видиш тези видове, но и още десетина,които не са толкова известни?
Ето и отговор на въпроса с какво точно влияя на нивото.....Прескачам другите неща,сигурно се сещаш,че съм в обедна почивка и нямам неограничено време......
Макар че нямам амбиции да ставам професионален рибовъд се случва от време на време да изляза на пазара,където показвам нови видове и пласирам излишната си риба.Не е много,но да седиш вкъщи и да викаш:Ебати акваристиката,само суха дафния и гупи и хелери...!
Може би довечера ще има продължение.

Редактирано от killiman на 19.02.04 19:46.



Тема Re: Един репортаж!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано19.02.04 15:05



Много малко вероятно е някой като теб или мен да повлияе по някакъв начин върху технологията на отглеждане на която и да било рибка. Развитието в тази насока през последните години идва най-вече (всъщност единствено) от големите фирми и сериозните учени. Това, че гледаш редки видове, си е изцяло за твой кеф и за твоя сметка. За да може тия редки видове да престанат да бъдат редки, те трябва да могат да се гледат с масово разпространената технология и да не изискват твърде много време и усилия. Т. е. редките видове, които не отговарят на тия условия, просто не са част от развитието на акваристиката, а са по-скоро паралелен, самостоятелен поток и с почти нищо не допринасят.
Вече казах, че трябва да се прави разлика между редки видове с търговски потенциал (каквито е много вероятно да внесат търговците) и редки видове без такъв. Изобщо не говоря в момента за това кои риби ми харесват лично на мен и кои - не. Въпросът не е в това, а във факта, че зависимостта търсене-предлагане е двустранна.
От една страна за да се търгува даден вид, трябва да има платежоспособно търсене за него - онова с поръчването на музиката и т. н. Но това е само едната страна на монетата. При по-висока цена производителят (в случая - търговецът-вносител) е склонен да предлага по-голямо количество от дадената стока. С времето се намира равновесната точка между търсене и предлагане, като това е динамично, а не статично равновесие.
Поради това, както вече нееднократно казах, развитието на акваристиката е в ръцете на търговците и масата от любители, а не на онези, които гледат редки видове - те не могат да повлияят съществено на нищо.



Тема Продължениенови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано19.02.04 20:04



Виж сега,не се опитвам да направя редките видове комерсиални.Опитвам се да покажа,че има и други видове риби.И да ги видят хората на живо.
В момента коя е комерсиална риба в България?И означава ли това,че след като и спре търсенето трябва да се изостави и да спре да се развъжда?Отговорът е не!100 %!Каквито и доводи и схеми на пазарната икономика да ми чертаеш!Как е в развитите в акваристично отношение страни?Ти ги цитарш насам натам!Как е решен въпроса при тях?Невярвам да имат в магазините си само това от което се продава най-много.И защо все трябва да си носим риби от вън?Как ще реагира един американец,примерно,ако го заведеш на нашия пазар?И какво ще му е мнението ако го разведеш по няколко частни стопанства,в които ще види редки риби?Независимо какви-сомове,цихлиди,кили рибки,харацини.
За твое сведение комерсиализация и масовизация не са синоними!
А за моя авторитет не се притеснявай,мен поне хората ме познават!Аз не си градя авторитета с празни приказки.Не съм някакъв анонимник,който си стои пред компютъра и ако не е безплатният му служебен интернет няма и да си помисли да влезе тук.И да ръси мозък за щяло и нещяло.При това с доста съмнителна достоверност!



Тема Re: Един репортаж!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано19.02.04 20:12



Да,и точно големите фирми и производители крият информация и се гаврят с животните.В последните 20 години да си видял книга в която са описани съвсем точно условията при които се размножават поне 15 вида рибки?Аз не съм!Обикновено споменават само как е при рода и то с няколко общи приказки.
Ами естествено е,че отглеждането на рибките ми си е изцяло за моя сметка!
И понеже все тия търговци са ти в устата,да те попитам защо всички големи акваристи се занимават с редки и некомерсиални видове,а не примерно с данио?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.