Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:10 13.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема Тестовенови  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано30.01.04 14:09



Значи, имам си тестове за определяне на киселинноста и твърдостта на водата (в нормите е според тези тестове). Трябва ли да си взема и някакви други тестове?



Тема Re: Тестовенови [re: Nikolav]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано30.01.04 14:14



И да, и не според мен. Зависи какви риби гледаш и с каква апаратура разполагаш. Иначе има тестове за амоняк, за нитрити, за нитрати, за фосфати и за какво ли не още, само дето не мисля, че се налага това да се следи редовно, ако човек се грижи добре за аквариума си. Аз лично следя само киселинност и твърдост и то не много редовно - имам си дози от всичко, което слагам ежеседмично със смяната на водата и в общи линии показателите не играят много, когато си спазвам дозировката.



Тема Re: Тестове [re: Boby_]  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано30.01.04 17:26



А какво слагаш при смяна на водата? Аз само я държа 2-3 дена да престои. Има ли смисъл да се добявам нещо? И какво?



Тема Re: Тестовенови [re: Nikolav]  
Авторemzata (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 22:22



Po dobre za sega nedei samo 6te se obarka6 i 6te zapo4ne6 da si tap4e6 akvariuma s himia!



Тема Re: Тестовенови [re: Nikolav]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано02.02.04 09:06



Много зависи какви рибки гледаш и в какъв район живееш (в смисъл колко е твърда водата от чешмата). Аз например гледам малавийски цихлиди, които искат по-твърда и по-алкална вода, а пък живея в София, където водата е мека. Затова добавям магнезиев сулфат, калциев дихлорид и сода бикарбонат. Но ако гледаш примерно амазонски рибки, няма нужда да добавяш нищо към софийската вода. Тъй че всичко зависи от нуждите.



Тема Re: Тестовенови [re: emzata]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано02.02.04 09:10



Точно така, много правилно - човек трябва да разбира какво прави, преди да започне да слага това или онова във водата. Повечето рибки могат да издържат на постоянни, макар и не съвсем подходящи условия, но няма рибки, които издържат резки промени, дори да са в "правилната" посока. Така че за начинаещия акварист е по-добре да остави нещата както са и да понатрупа опит и знания, преди да започне да слага каквито и да било добавки във водата.



Тема Re: Тестовенови [re: Boby_]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано03.02.04 09:48



Четох в една книга (безплатна на Sera), че най-важните тестове са амоняк/нитрити/нитрати. От тях си нямам.. :-(
Вярно ли е това?
И ако има нужда наистина, на кои марки бихте ми препоръчали?



Тема Re: Тестовенови [re: Novak]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано03.02.04 10:00



Значи обяснявам накратко за амоняк/нитрити/нитрати.
Когато във водата попаднат органични вещества, било то храна или отпадъчни продукти от рибките, определени бактерии ги преработват до амоняк, който е силно токсичен за рибките. След тези бактерии идват други, които преработват амоняка до нитирити, които пак са доста токсички. След тези нитрифициращи бактерии пък се задействат други, които преработват нитритите до неразтворими във вода нитрати. Те се отстраняват по два начина от водата - или чрез корените на растения, или чрез редовната смяна на част от водата. Адекватната филтрация е изключително важна. В един добре поддържан работещ аквариум нивата на амоняк и нитрити не са страшни, а тези на нитратите по принцип не са проблем - нитратите се натрупват в телата на рибките и стават токсични само при много висока концентрация. Според мен тестове за амоняк/нитрити/нитрати не ти трябват - ако имаш една добра комбинация от обем/филтър/брой и размер рибки/редовна подмяна на част от водата, просто няма изобщо какво да мислиш за тия работи. Гледай си рибките и не се притеснявай.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.