Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 04.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Търси се отчаяно!!!нови  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано25.01.04 12:35



По молба на Димитър Пенев (харациниста) пускам тази обява тук.


На път е да изчезне от България една тетра- Hemigramus pulcher.Отчаяно се търси поне един чифт за да може Митко Пенев да ги размножи.Няма значение дали са млади,стари,криви...все едно.

Дано успеем да му помогнем,пък да помогнем и на себе си като акваристи.Всеки вид е ценен!



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: killiman]  
Авторmhs-gotin (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 14:02



като се прибера в Бургас ще потьрся и ако намеря на драго сьрце ще му ги изпратя по теб.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано26.01.04 09:19



Изивинявай, ама не виждам нищо притеснително в това един вид да "изчезне" от България. Даже напротив - това ще стимулира вноса от Германия, Чехия или Русия на качествени, селекционирани рибки. У нас е масова пракитка да не се прави селекция, а да се изкарва за продан всичко. Точно заради това уж опитни акваристи на скоро се опитваха да ми развиват теория, че, видите ли, гените се израждали и се разпадали и с всяко следващо поколение рибките се "разваляли", което е пълна глупост, ако се спазват основните правила на изкуствената селекция.
Знам, че Димитър Пенев едва ли е от тия хора - все пак реномето му е много високо. Но пък не виждам причина за притеснение - ей къде са Чехия и Германия, нито искат визи, нито пък има някакви други бариери за пътуване - рано или късно ще има възможност някой да внесе пак тия харацини.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано26.01.04 14:30



Не,няма нищо лошо в това да изчезне от България.Нали я има в Европа?!Пък и там да я няма все ще я хванат и донесат някога отново тук!

Въпроса не е дали ще я има в България или не.Проблема е,че за да изчезне явно не е комерсиална риба.Дали някога ще изчезнат гупите или златните рибки?А дори и да може да се достави лесно от чужбина защо трябва да се прави като на нейно място може да се донесе нещо ново,интересно и доста по-рядко и невиждано.Пък има и нещо друго.Лично на мен не ми пука за тетрите.Сигурно и на теб.Но ако ставаше въпрос за килита или цихлиди?Сигурно щяхме да претърсим навсякъде!Но на Димитър Пенев му пука за харацините!И не виждам нищо лошо в това ако някой може да му помогне.Това е просто един минимален жест,едно подаване на ръка към колега акварист изпаднал временно в затруднение.Може да се случи на всеки.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано26.01.04 15:20



Да, имаш право по принцип. Просто ме гложди мисълта, че е доста нескромно да се мисли, че даден вид ще изчезне от Европа, щом изчезне от България, особено с оглед на общото ниво на акваристиката тук.
Иначе нямам идея откъде могат да се вземат тия тетри.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: Boby_]  
Автор Sorrow ()
Публикувано26.01.04 20:28



Не те ли беше малко срам като акварист от това изявление?! Цял живот ли ще чакаш качествената риба да идва от Чехия и Германия?! А нивото на акваристиката тук не е ли такова именно заради чакащите да им дойде нещо от вън и всичко да е на готово...
За спора ти с акваристите не зная и не ми се меси, само искам да попитам колко струва вносна дива малавийска цихлида , колко малките първо поколение от диви цихлиди и колко малките от по-нататъшни поколения? Виждал ли си див макропод? А малките от първото им поколение? И тук нямат място нито селекцията, нито генетиката...
И когато колега акварист търси помощ най- неуместното е да се правим на важни, още повече да го съдим. Ако не можем да помогнем, по- добре просто да си мълчим...



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: killiman]  
Автор Sorrow ()
Публикувано26.01.04 20:30



До скоро имах два-три броя в магазина. Утре ще погледна дали са още там, че бяха смесени с други тетрички и не съм им обръщал внимание. Ще ти пиша, ако излезе нещо.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: Sorrow]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано27.01.04 09:46



Аууу, леле! Някой се затъжил за нивото на българската акваристика! То е такова точно защото някои се опитват да гледат предимно редки и некомерсиални видове в момент, когато дори комерсиалните не вървят. Както се казва, на гол тумбак чифте пищови. За да може да се развива акваристиката, трябва да се създаде здрава пазарна база. За да има такава, трябва да има клиенти. И чак след това, когато има материално осигуряване, може да се мисли за нещо повече. Да не мислиш, че германците са на това ниво от чист ентусиазъм?
И между впрочем изобщо не съдя никого. Само забелязвам, че ентусиазмът не винаги е най-добрият подход, а понякога е нужен здрав прагматичен и икономически поглед върху нещата.



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано27.01.04 14:23



Първо-никога не съм казвал,че щом изчезне от България ще изчезне и от Европа.
Второ-акваристиката ни е в това състояние имено защото се отглеждат само комерсиални видове.
Трето-защо нещо трябва да изчезне и след това са се внася отново, след като има някаква вероятност тук някой да помогне?



Тема Re: Търси се отчаяно!!!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано27.01.04 14:39



Тук ще се завърже як спор!Дано не се наложи на Ники като модератор да се намесва!

Боби,големи небивалици говориш!Дано само за момент ти е минала тая мисъл през главата.Моята теза е,че точно защото се гледат само комерсиални видове нивото на акваристиката у нас е плачевно!Как ще създадеш клиенти за някой вид след като хората не са виждали такова нещо?!Такава практика може да има Краси като вносител на риби.А това,че той внася от време на време нещо ново и принципно непродаваемо говори за известен ентусиазъм.Просто без ентусиасти нищо не става!Те са водещите в акваристиката,а и не само там. Как ще се създадат качествени,акваристи без желание да изпитват практически написаното в книгите.Само с хелери и данио няма да стане.


А И ВЪОБЩЕ НЕ МИ Е ЯСНО КАКВО СА ВИНОВНИ ХОРАТА КОИТО ОТГЛЕЖДАТ НЕКОМЕРСИАЛНИ И МАЛКО ПОПУЛЯРНИ ВИДОВЕ РИБИ ЗА НИВОТО НА АКВАРИСТИКАТА В БЪЛГАРИЯ!ЕЙ ТОВА МИ ГО ОБЯСНИ,АКО ОБИЧАШ!СПОРЕД МЕН ИМЕНО ТЕ ПРИДАВАТ МАЛКОТО ЦВЯТ И КАЧЕСТВО НА АКВАРИСТИКАТА НИ!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.