Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:13 03.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема как се се определя твърдостта и pH на водата  
Автор addon (непознат )
Публикувано12.01.04 19:00



Интересува ме дали знаете как става.

И как могат да се променят.

Предполагам, че ако смеся твърда вода с дестилирана, това ще я омекоти. Ще има ли обаче някакъв негативен ефект върку рибите и разтенията.



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Авторsky (Нерегистриран)
Публикувано13.01.04 09:04



Продават на sera комплект - променя се цвета и се сравнява с цветна карта.
Не е много точен. цена около 15 лева.
Ако ти трябва точност вземи PH метър /имат го всички които продават или произвеждат мляко - цената му е около 1500 лв. - и е почти вечен/ и има корекция по температура.



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.01.04 09:17



Сега ти казвам как стоят нещата, пък ти решавай кого ще послушаш.
Електронни pH-метри наистина се продават, но цената им е около 40 лв. Проблемът е, че трябва да се калибрират практически всяка седмица в специализирана лаборатория, за да са точни. Освен това трябва да се държат в специален разтвор, за да не им се разсъхва електродът. Като цяло много неудачно решение за целите на акваристиктата - тия, които правят мляко, правят стотици тестове на ден, а ти ще правиш 2-3 месечно да речем.
Има наистина електронни измервателни устройства, които струват около 1500 лв., но това са измерители на твърдостта, която не бива в никой случай да се бърка с pH-то. Поради високата цена това също е неудачно.
За измерване на pH-то има два основни начина - с лакмусна хартия и с течни тестове. На пазара има тестове на Sera, на Prodac и на други фирми, които са достатъчно точни за нашите цели. Цената на тестовете на Prodac е около 6 лв. Има също и лентички, някои от които също са дотатъчно точни (всъщност цените им зависят именно от точността, с коят измерват). Продават се или на ролка, или на парче в химическите магазини. Ако си от София, има един такъв магазин на ул. "Климент Охридски" 69 (това е пътят от разклона за Бистрица на околовръстното към Студ. град, близо е до сервиза на Фиат).
За омекотяване на водата можеш да ползваш дестилирана вода и тя няма ни най-малко да навреди на рибките и растенията (разбира се, ако те са такива, които по принцип имат нужда от по-мека вода). За втвърдяване се използва магнезиев сулфат и калциев дихлорид - ако те интересува, ще ти кажа от къде можеш да си купиш и колко да слагаш.
За повишаване на pH-то можеш да ползваш сода бикарбонат, а за понижаване си има специални препарати - не бих ти препоръчал да слагаш киселина в аквариума, защото аз лично не знам някоя подходяща.
Успех!



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: Boby_]  
Автор addon (непознат )
Публикувано13.01.04 10:47



sky, Boby_, благодаря за иформацията.
Варианта за устройство от 1500 лв. :) не е удачен. Цената е меко казано огромна. Тестовете който Boby_ предлага за поределяне на pH ми се струват най-доброто решение.

Аз съм от Русе и водата тук е доста твърда. Така че, едва ли ще имам нужда да я втвърдявам допълнително, по скоро обратното. Преди да го направя обаче трябва да знам каква е твърдостта , за да не прекаля с дестилираната вода. Sera, Prodac имат ли такива тестове?

10x



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.01.04 10:52



Има и на Sera, и на Prodac, и на Tetra, а и на още доста други фирми. Въпросът е какво ще можеш да си намериш в Русе.



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: Boby_]  
Автор addon (непознат )
Публикувано13.01.04 10:56



Има 4(поне аз толкова знам) магазина за риби. Ако нямат на склад, което е много вероятно, ще ми поръчат от София.
Нали това им е работата



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.01.04 10:56



Всъщност какви точно рибки смяташ да гледаш? Има и такива, които имат нужда от по-твърда вода (аз например гледам малавийски цихлиди и се старая да поддържам твърдост около 14-15 немски градуса), а има и такива (повечето южноамерикански видове от поречието на Амазонка), които се нуждаят от по-мека, някъде в рамките на 2-6 немски градуса. Най-вече от това зависи какво ще е нужно да направиш. Но, разбира се, трябва да знаеш откъде започваш, т. е. колко е твърда водата, която тече от чешмата.



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.01.04 10:58



Все пак като ти кажат някаква цена, обади се тук да я коментираме, за да не реши някой да те "одере".



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: Boby_]  
Автор addon (непознат )
Публикувано13.01.04 11:04



В момента все още обмислям, но варианта който най-много ми допада е 4 скаларии + 3-4 сомчета. Все още обмислям и такъв с 8-10 неонки, тетри ... + 3-4 сомчета.

Аквариума ми е 72литра(около 60 литра чиста жилищна площ) и не може да побере много рибета.



Тема Re: как се се определя твърдостта и pH на водатанови [re: addon]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.01.04 11:33



Ами всички, на които си се спрял, имат нужда от мека (може би 4 градуса би било добре за всичките) и леко кисела вода (да речем pH между 7 и 7,5). За pH-то по принцип не би трябвало да се безпокоиш - по начало по-меката вода нормално е и с по-ниско pH (връзката между двата показателя не е пряка и няма сега да се спирам подробно върху механизмите, достатъчно е, че я има). Тъй че давай смело с дестилирана вода. Само си вземи тестове, за да знаеш колко да слагаш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.