Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:34 28.09.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Абсолютно начинаещнови  
Автор Mилeн (минаващ)
Публикувано09.12.03 10:57



Здравейте на всички. имам желание да си завъдя рибки и аз. Обаче нищо не разбирам ... така че бихте ли ми препоръчали някаква книжка или пък не'кво сайтче където е обяснено на по ниско ниво за невежа като мен ;о)
Мерси предварително. Запазвам си правото като ги взема да ви досаждам с въпросчета ;о)



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Mилeн]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано09.12.03 11:09



Първо добре дошъл!
Лично аз съм готов да ти отговарям на всякакви въпросчета, стига да са достатъчно конкретни, т. е. да не изискват да напиша нещо с обема на "Война и мир", за да ти отговоря (примерно "Как се гледат рибки").
Можеш да попрочетеш нещо за рибките на

- това е сайтът на Niky.
Не е зле първо да се ориентираш в това какви рибки имаш желание да гледаш - изборът е огромен, но трябва да имаш предвид, че не е много добра идея да смесваш рибки от различни биотопи, тоест е добре да гледаш да са със сходни изисквания към средата и храната, със сходно ниво на агресия и т. н.. Ако не си сигурен за това кои видове с кои могат да съжитестват нормално и кои от какво имат нужда, питай. Но питай за конкретни видове, не за всички изобщо, щото ако питаш за всички, мога само да ти кажа, че имат нужда от вода, храна и кислород.
Успех!



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Mилeн]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано09.12.03 11:35



Наскоро излезе една книга, виж във темите по-долу. Мисля, че за начинаещ е добра.
Скоро ще пуснем линкове към няколко руски книги онлайн.
Аз лично съм се заел да сканирам една за растения. Ако намеря и място да я сложа



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Boby_]  
Автор Mилeн (минаващ)
Публикувано09.12.03 11:39



Hi, мерси за отговора ;-) В момента разглеждам сайтчето - много е добро. И на мен това ми беше мисълта, на натрупам някаква неободима първоначална теоретична подготовка. И след нея предполгам, че ще въпросите ми ще бъдат максимално конкретни ;о)



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Mилeн]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 11:43



На мен ми е по- лесно да напиша от какво да се предпазиш.
1) Не разполагай аквариума близо до прозорец. Може да изглежда много красиво, обаче силната светлина спомага за развитието на водорасли и което е по- лошо много рязко покачва и сваля температурата.
2) купи си пясък от магазин за рибки. Не слагай какво да е защото може да направи водата направо отровна. Въобще много внимавай с всякакви украшения слагани във водата. В никакъв случай не пукай морски неща.
3) Купи си нагревател с терморегулатор. Основният убиец на рибки и растения е рязката промяна на температурата.
4) Насели аквариума с не повече от 1рибка на 5л вода. Тук зависи от рибките. Но рядкост е да има изключения от това правило
5) сложи аквариума на поставка а не направо на пода. Така по- лесно ще го обслужваш
6) зареди се с няколко (поне 3) вида храна. Разнообразната храна е важна
7) Осигури някакво течение. Например чрез филтър. Така едновременно пречистваш водата и осигуряваш кислород
8) последно защото сигурно го знаеш. Сменяй 1/4 от водата ежеседмично



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано09.12.03 12:09




Веднага се хващам да обяснявам защо първо трябва да се знае какви рибки ще се гледат, а чак след това - да се дават съвети. Няма универсални такива. Ето например как ще коментирам твоите:
1. Рязката смяна на температурята я има, но има растителноядни рибки, на които водораслите са им просто необходими и място, огрявано директно от слънцето, е чудесно за техния аквариум.
2. Да, трябва да се внимава какво попада в аквариума, но и да се мисли защо трябва да се избягват определени неща. Примерът ти с морските не е удачен - единствената причина да не се слагат е, че те втвърдяват водата. Е, да, ама има рибки, които имат нужда именно от твърда вода.

3. Виж, това е нещо, с което съм напълно съгласен - температурата трябва да е колкото е възможно по-постоянна с разлика между дневна и нощна такава не повече от 2-3 градуса по Целзий.
4. Има ужасно много изключения от това правило за 5-те литра, толкова много, че то изобщо не е правило. Броят на рибките зависи от твърде много неща, освен от обема на аквариума, за да можеш да го определиш така наизуст - от размера на рибките, от агресивността им, от броя и вида растения, от филтрацията, от честотата и количеството на смяна на водата и от какво ли не още. Например ако сложиш малавийски цихлиди с гъстота, по-голяма от рибка на 10-15 литра, ще си навлечеш голяма беля. Да не говорим ако сложиш 2 двойки астронатуси в по-малък от 600 л. аквариум. И тъй нататък контрапримери.
5. Това да - твърдо. Но ако няма поставка, има начини и на пода да се обслужва, макар да е по-трудно.
6. Разнообразието е важно, но то винаги трябва да е съобразено с нуждите на рибките. Ако само заради това вземеш да тъпчеш една растителноядна рибка с животински белтъци, тя ще затлъстее и ще стане по-податлива на заболявания. Така че разнообразие да, но внимателно обмислено.
7. Течението е задължително, аерацията е излишна. Това е съвсем вярно.
8. И това е вярно, но не съвсем - ако смениш 1/4 от водата на Julidochromis Regani примерно, направо ще го умориш. Тази рибка изисква 2-3 пъти седмично смяна на не повече от 1/10 от водата. Така че и за това няма универсална рецепта.

Не се заяждам, просто казвам, че е най-добре човек първо да се ориентира какви рибки иска да гледа, да ги проучи внимателно и чак след това да си прави изводи за нужните условия.



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 12:20



Единствено се опитах да систематизирам 8те най- чести грешки при моите приятели, които гледат рибки. Мисля, че старите акваристи няма да се сетят да дадат най- елементарните неща като съвет защото ги приемат за даденост.
Но, разбира се, прав си! Алгоритъма трябва да е: избор на рибки -> постигане на условия. Може би избързах със съветите



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 12:40



Дойде ми на ум, че моят постинг в комплект с твоят отговор са доста добър ориентир на един начинаещ :-))))))))))



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано09.12.03 12:46



...или пък могат напълно и окончателно да го объркат, щото на доста места си противоречат.
Май не трябваше да се обаждам - съветите ти важат сигурно за 80% от рибките, които се гледат в аквариум, а с останалите 20% едва ли ще се захване един начинаещ.



Тема Re: Абсолютно начинаещнови [re: Mилeн]  
Автор Mилeн (минаващ)
Публикувано11.12.03 09:55



Hi,
Благодаря на всички за отзивчивите отговори!!! То си било цяла наука бе;о) Явно много си зависи от рибките - разглеждах сайтчето и се убедих, че разнообразието от такива е много голямо.
Предполагам между тях има такива, които са по-непретенциозни, но и други които са доста претенциозни и които изискват повечко специални грижи ...
В такъв смисъл бихте ли ме насочили към вид, което е по-непретенциозен и по лесен за гледане, като за начало ;о)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.