Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:48 22.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема криптокорината ми се разкапанови  
Авторkiak (Нерегистриран)
Публикувано08.12.03 21:28



до преди няколко дни имах напълно нормално растяща си криптокорина, докато днес забелязах, че почти всички корени са почти напълно разлошени. не съм променял осветлението, не съм пускал нови риби или разстения. само температурата малко се понижи - в момента е около 25-26С. сутринта преди да изляза за работа не сам забелязл нищо необичайно - чак преди малко го видях!?!? дайте мнения - от какво може да се е получило това?



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: kiak]  
Автор Sorrow ()
Публикувано08.12.03 23:02



Скоро почиствал ли си дъното, особено около корените? Излизат ли мехурчета газ, когато разровиш пяъка?



Тема Re: криптокорината ми се разкапа [re: Sorrow]  
Автор kiak (непознат )
Публикувано08.12.03 23:28



Дъното не съм го чистил скоро, но мехурчета не излизат. криптокорината в този аквариум я имам от както сам го направил. Всъшност такова нещо за първи път ми се случва. Ще се опитам да намеря камерка и да снимам разстенията (ако до утре вечерта остане нещо). На по-големите разстения листата са се сбръчкали и са се навили на руло, а по-малките почти напълно са изчезнали. Имам и "дъбче" на което грам нищо му няма



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: kiak]  
Автор Sorrow ()
Публикувано09.12.03 08:30



Наричаха това "криптокоринова болест". Отдават това явление на рязка промяна на рН. Отдавна не съм се интересувал от проблема, но когато ми се е случвало го отдавам на бактерия. Ако обаче дъното се чисти редовно и се разравя, където е възможно това не се случва почти никога. Ако можеш извади всички по-малко пострадали растения, изплакни ги добре и ги остави за няколко дни в друг съд, за всеки случай с по-твърда вода. Ако имаш помпа я измий и почисти дъното като смениш и около 1/2 от водата. Обикновено помага.



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: kiak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано09.12.03 09:08



Бъбчето няма нищо общо с криптокорината. Криптокорините са характерни именно с тая болест - при някаква промяна на условията листата стават на дупки и изгниват. Ако не ги пипаш обаче, може да се възтановят.
Не знам точно какво е станало, но ако си например само с нагревател, а не с терморегулатор, температурата е паднала и те са "настинали"
Всъщност в литературата пише, че тая болест не е изяснена все още.

Аз имах в офиса едни криптокорини (афинис), които си растяха идеално.
Не се сменяше водата често, няма лампа за осветление, но те си процъфтяваха.
Докато в къщи където уж има супер условия, имал съм няколко случая на тази болест.



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: Niky]  
Автор kiak (непознат )
Публикувано09.12.03 15:26



Благодаря ви за изказаните мнения, но криптокорината ми загина напълно. Продължавам да се грижа за останалите обитатели на аквариума



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: kiak]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано12.12.03 21:33



Обикновено се получава при рязка смяна на показателите на водата,основно на ph.Ако не разбуташ целия аквариум криптокорините отново ще пуснат листа,корените им не са засегнати.



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: killiman]  
Автор kiak (непознат )
Публикувано12.12.03 23:08



просто няма от какво да се получи толкова рязка промяна на pH-то. на единия ден нищо им нямаше, на другия вече ги нямаше . между другото, докато успея да изчистя изпопадалите листа, анцитрусите добре си похапнаха - ометоха всичко



Тема Re: криптокорината ми се разкапанови [re: kiak]  
Автор zoomaniak (zoomaniak)
Публикувано19.12.03 02:55



Това е природа едно се ражда друго умира. Какво те тревожи - пазара бълва криптокорини с кофи. Важно е да има кръговрат - ето поне анциструсите ти са се нахранили. Усмихни се и си купи ново растение.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.