Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:38 11.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Осветление?нови  
Автор BLKnight (неЗАпознат)
Публикувано26.11.03 11:52



Здравейте,
преди време някой беше споменал, че има контакт/телефон на човек от София, който прави осветителни с-ми за аквариуми. Би ли го споделил?
Искам да си организирам свястно осветление, но за сега не мога да намеря готови тела за 90 см луминесцентни лампи...

Благодаря предваритлено на всички!



Тема Re: Осветление?нови [re: BLKnight]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано26.11.03 12:32



Aз не съм писал за такъв човек, но имаше на пазара един пич, който правеше капаци от поцинкована ламарина и с няколко тела в него. Но обикновено е за бира. Магазина му е в Надежда.
Аз лично не бях възхитен, а и той искаше майка си и баща си.
Аз съм си правил осветлението сам, от шпертплат 8мм. Нямам рефлектор (ама и ламарината не е рефлектор според мен).
Скоро си взех и електронно управление на лампите. Самите лампи се държат на лустер клеми (но има и държачи ако искаш).
Препоръчвам ти да си го направиш сам.



Тема Re: Осветление?нови [re: Niky]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано26.11.03 13:32



Ех, някой като каже "Вземи си залепи сам аквариум" или "Направи си сам осветление" и аз се чувствам като напсуван.
Ами тези от нас (вкл. и аз самият), които са с две леви ръце и не биха могли и да си помислят да се захванат с нещо подобно, какво да правим?



Тема Re: Осветление?нови [re: Boby_]  
Автор BLKnight (неЗАпознат)
Публикувано27.11.03 08:36



Забравяш и тези дето нямат много време :)
Но може би ще трябва наистина сам да си го направя, не съм фен ан поцинкованата ламарина...
Ники, а с какво си го боядисвал шперплата? той не е ли хигроскопичен?



Тема Re: Осветление?нови [re: BLKnight]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано27.11.03 09:46



Аз лично бих си поръчал един JUWEL със капак и осветление, ама нали се сещате колко струва. И друго...те не правят чак толкова големи аквариуми.
И слагат само 2-3 лампи. За някои растения това си е направо мрак
За BLKnight - не съм боядисал Мислех да му слагам лъскаво фолио, ама...все не остава време.
Така, че , аз не съм го решил тоя въпрос и за себе си съвсем. Но тъй като лампите са ми на 15 см от стъклото, няма проблем, водата кондензира по стъклените капаци и се връща.
Ако гледам обаче плаващи растения, те не търпят капаци и кондензация - пробвал съм. Тогава ще трябва да правя т.нар open-type аквариум. Без капак и с мощни лампи които висят от тавана.



Тема Re: Осветление?нови [re: Niky]  
АвторЛoнraнлoн (Нерегистриран)
Публикувано27.11.03 10:55



а, не търпят... как така, аз имам 5 вида плаващи и си се развиват екстра, че и кабомбата ми расте над водата, само да видим дали на пролет ще цъфне.
не са някакви екзотични плаващи де - леща, два вида папрати, дъбче (и то е папрат де, значи 3) и едно като малки водни лилийки, май лудвигия беше. то цъфти ли? ричия искам да си отгледам и да я вържа за камъните, обаче никъде няма, ебаси преди се продаваше навсякъде, даже я подаряваха...

ако капакът ти е под лек наклон за да не ги капе конденза, не виждам проблем. пък и ако нямат капак могат да завъдят листни въшкии едни гнусни лави, които изяждат вътрешната част на листото и оставят само ципата - когато си взех растенията някои имаха такива и съм ги требил ръчно.



Тема Re: Осветление?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано27.11.03 11:33



Аз имах превид конкретно растение - пистия. То не търпи никакъв конденз.
Дъбчето няма проблеми. Малки водни лилийки...не може да е лудвигия, по скоро нимфея.
Иначе за наклона...прав си. Може и така. Но трябва и малък процеп, да не се запарва.
За цъфтенето ...те растенията си цъвтят, но много рядко в аквариум. На мен ми цъвтят анубиасите и ехинудорусите. На племемницата и цъфтеше валиснерията (а не съм го постигал)



Тема Re: Осветление?нови [re: Niky]  
Автор BLKnight (неЗАпознат)
Публикувано27.11.03 13:52



Мда, аз имах и пистия, и салвиния... и мухъл, докато не махнах покривните капаци. Интересното беше, че пистията взе че се разсипа от цъфтене... след което замина изцяло.
Към Лонганлон - а случайно малките лилии, ако са нимфея, дали не ти се намират в повечко? Отдавна ми се иска да си намеря пак това мн. готино според мен растение... продажба/бартер?

Поздрави!



Тема Re: Осветление?нови [re: BLKnight]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано27.11.03 14:02



Доскоро имах толкова много, че ги хвърлях (нимфея). Сега имам, ама са много дребни, не знам дали ще се хванат при теб. Сигурно защото спрях да подавам СО2.



Тема Re: Осветление?нови [re: Niky]  
АвторЛoнraнлoн (Нерегистриран)
Публикувано27.11.03 15:32



ако това моето е нифеа (не съм сигурен изобщо, тука спецовете така казаха), мога да ти дам колкото искаш, но на пролет, защото то тогава пуска издънки като лудо. аз си запазвам част от младите растения и хвърлям старите, така че сега имам 5-6 броя. пролетта обаче мога да ти дам една кофа салата от тях, стига да наминеш към Плевен, разбира се.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.