Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:52 17.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Живи миди?  
АвторЛoнraнлoн (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 14:01



когато бях малък бях намерил от Дунава едни твърде красиви мидички с приблизителната форма на триъгълна пирамида с ръб 1,5 см, на кафеви и бели зигзагообразни ивици. за съжаление умряха за един ден, предполагам заради по-високата температура на водата.

любопитно ми е има ли на българския пазар миди, които се отглеждат в топловоден (24-26С) аквариум? някой от вас гледа ли такива? от къде могат да се намерят?

ясно ми е, че ползата им за филтриране на водата би била нищожна, но просто ме кефят мекотелите - събирам си различни видове охлюви (само по 1 от вид, за да не ме напъплят) и ще се радвам да имам и миди.

а някакви ракообразни? скариди, или нещо такова? не раци, щото са големи беладжии, а нещо по-нежно.



Тема Re: Живи миди?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано26.11.03 15:30



Честно казано, даже не съм чувал в сладководен аквариум да се гледат миди. Не съм и виждал в България. Това не значи, че няма, разбира се, но не ми се вярва да намериш тук. Колкото до охлювите, моите рибоци не търпят нищо друго, освен мелании, та затова и там не мога много да ти помогна.
За ракообразните въпросът не стои точно така - виждал съм да се отглеждат сини (мисля кубински) раци, даже имаше статия за тях в едно списание. Но по-късно (май даже от някого в този форум) разбрах, че са доста проклети и трудно могат да се гледат заедно с риби. Сигурно има и някакви сладководни скариди, но не мога да ти кажа повече - просто не знам къде и как можеш да си намериш.




Тема Re: Живи миди?нови [re: Boby_]  
АвторLonganlon (Нерегистриран)
Публикувано26.11.03 16:39



за раците ми е ясно че са чепати гадини, все пак имам един (не кубински, а български, ама пак е син) но си го държа отделно. като имам болна рибка му я пускам - много пъргава става. недостатъчно пъргава, обаче...

любопитни гадинки, но по цял ден киснат в някоя дупка и не излизат по светло, което до голяма степен обезмисля гледането им. моя го държа от... бе де да знам и аз що го държа. храня го със сушени мамарци.

виждал съм кубински раци по магазините и ми се струва, че между тях и обикновените речни няма разлика. при подходящо осветление и родните раци биват сини и зелени. мисля си, че има някаква шашма с тях и ги ловят от Дунава и ги продават...знам ли?



Тема Re: Живи миди?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор EДEЛBAЙC (мъж)
Публикувано26.11.03 20:54



Честно казано и аз се интересувам от този въпрос и намерих български сайт, от който научих,че в зоомагазин във Варна се предлагат такива неща. За съжаление- не ми бе отговорено на нито един от двата мейла, които пратих на собственика, но дано ти имаш късмет!

Редактирано от EДEЛBAЙC на 26.11.03 21:04.



Тема Re: Живи миди?нови [re: EДEЛBAЙC]  
АвторЛoнraнлoн (Нерегистриран)
Публикувано27.11.03 09:37



ммм, имам приятели във Варна, те могат да погледнат на място. кой магазин?



Тема Re: Живи миди?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано27.11.03 13:36



Ако ги събираш само за спорта може и да ти свършат работа, само че ако имаш намерение да гледаш и растения в същия аквариум трябва или мидата или растенията да се в саксийки. "Гледал" съм такива миди и трябва да ти кажа, че изпитах всичко друго, но не и удоволствие от отглеждането им. Ако не са поставни в саксийка почват да се разхождат по дъното и оставят едни прелестни бразди по дъното , опитвайки се да направят де що засадено растение имаш в плаващо по повърхността.
За филтрацията незнам, но мисля че беше нещо от сорта на 50л/денонощие или нещо такова. Лошото иде когато мидата се е навряла на най неудобното за бъркане място и е взела, че е пукнала точно там и ти си мислиш, я най после се спря гадта, намери си място за отдих. Разбираш грешката си след ден два, когато водата ти придобие цвят на супа и в стаята се носи ухание на ... ай да не се впускам в подробности :-))
А те си мрат и без да им помагаш. може да изкара и година ама може да пукне и на втория месец. Ако имаш мида забрави да слагаш ФМЦ или нещо подобно във водата, по принцип де що лекаство сложиш, мидата като ти филтрира водата си получава една стабилна, често смъртоносна ( зависи от лекарството все пак ), доза. И както вече казах умира точно там където най щете мързи да я проверяваш жива ли и или не.
Иначе за това къде можеш да си намериш ..... ами намери някой приятел дето обича да се гмурка и да ходи за риба и мисля че няма язовир дето да я няма тая мида. Ако все още си така здраво навит да си намериш мога да питам един мой фен дето ми беше донесъл цяла кофа с миди от къде точно си ги е взел?
айде толкоз за сега:-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Живи миди?нови [re: x-fan]  
АвторЛoнraнлoн (Нерегистриран)
Публикувано27.11.03 16:06



а, ако са тия, дето живеят по язовирите, аз мога да си ги намеря, ама както казах, тия, които си харесах измряха от жега. а и те бяха неподвижни - закрепени за камъните с едни нишки.

колкото до движението - не ме мисли мене. майка ми е химичка и ми е дала едни лабораторни съдове, наричат се колба 'Петри', които всъщност изобщо не са колби, а стъклени цилиндри с височина 1 - 1, 5 см т.е. нещо като паничка, които идеално биха ограничавали придвижването на коя да е мида и същевременно са достатъчно прозрачни, за да не нарушават атмосферата на аквариума.
аз ги пълня до половината с грунд и пускам топка тубифекси (да, бе, знам че носят болести и ше ми измрат рибите в агония, само дето до сега не е ставало), които се заравят в камъчетата и си се развяват от тях(нали ги знаете как махат за да дишат) и рибите си ги хапват без да вадят цялото кълбо и без червеите да плъпнат из целия аквариум където да пукнат и да замътят водата, от което рибите ми пак да измрат в страшни мъки



Тема Re: Живи миди?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано28.11.03 12:14



Ами казвам ти във Варна какви миди съм виждал, тея кафевите там с белите линиии не съм мяркал честно да ти кажа, но ... не се знае знае ли се :-)))
Иначе за тубифекса спокойно, досега съм си убивал рибки с храна и тя не е била тубифекс, а една смотана жълтъчна простотия дето така ми поду хелерките, че за два часа се трупираха. :-)
За майка ти ..... еееееееех де да беше и моята химичка ... и дестилатец сигурно не и е проблем да намери и някоя друга химийка да ти забърка ... но няма как :-))))
айде със здраве аз отивам да играя НФС Ъндърграунд :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Живи миди?нови [re: Лoнraнлoн]  
Автор EXOTlC ZOO® (гадове разни)
Публикувано28.11.03 14:45



Тия "мидички с чертички" се наричат дрейсена (Dreisena polymorpha). Могат да се гледат в аквариум, само че е добре да се вземат от слабопроточни водоеми,не от река. Добри филтратори са, но действително високите температури не ги кефят и искат добра аерация...
А във въпросния магазин във Варна се предлагаха беззъбки, ама те ще ти преорат дъното и никакви петрита няма да помогнат, а и те не обичат топло...
Поздрави...

гадове разни - люспести, зъбати, космати, опашати...


Тема По въпроса за раците...нови [re: Longanlon]  
Автор EXOTlC ZOO® (гадове разни)
Публикувано28.11.03 15:02



...прочетете малко повече - това, което сте написали са глупости...
У нас се срещат три вида сладководни (прави) раци, от тях само езерния рак (Astacus leptodactylus) става за отглеждане в аквариум...Окраската им може да варира в някакви граници, но не може да стане син, зелен или незнакъв си
Кубинския рак (Procambarus cubensis) е значително по-дребен и също варира в оцветяването си, в зависимост от условията, като цвета му е по-наситен.
Наистина сини са няколко вида австралийски раци (Cherax destructor, Ch. quadricarinatus и др. ), ние имаме в експозицията си Ch. quadricarinatus и е...син
Поздрави..., ако наистина се интересувате от раци - моля питайте!

гадове разни - люспести, зъбати, космати, опашати...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.