Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:26 10.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Обслужване на аквариуманови  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано14.11.03 10:46



С новият ми и по- голям (90л.) аквариум дойдоха и новите грижи по поддръжката. Като начало тубата от минерална вода, която използвах за да престои водата 24 часа преди смяна, стана малка. Е, купих си и 20литрова туба. После естествено трябваше да помисля и за старата аквариумна вода, за "стойки" на които да слагам по- големите туби по време на смяната и т.н. Някъде по това време се замислих какво ли правят хората с 200 или 250 литрови аквариуми. Нали и вие сменяте водата. Правите основно почистване поне веднъж годишно. Къде държите водата за да престои? Или наливате чешмяна вода + добавки. Как източвате аквариума? Едва ли е с легени, като мен. Споделете опит! Едва ли това ще е най- големият ми аквариум. С жена ми сме замислили да сложиме един огромен почти в средата на хола, интегриран в преградна стена. Тогава, вече ще видя зор



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: Oko]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано14.11.03 10:54



Моят аквариум е 300 л. и в момента е покачен на стойка. Източвам му водата със сифон, свързан с маркуч. Така в общи линии постигам две цели при ежеседмичната смяна - почиствам пясъка (защото моят аквариум е със ситен пясък на дъното, а не с дребни камъчета) и сменям нужното количество вода. Сипвам вода направо от чешмата - нямам нито място, нито пък възможност да се грижа водата да е престояла. Това не е добре за рибите, защото хлорът дразни хрилете им и им причинява стрес, но просто нямам избор.
Пълно източване на аквариума права отново със сифона - аквариумът ми е вдигнат на около 30-35 см. над пода и затова по прицнипа на скачените съдове е възможно така да се източи всичката вода.
Преди същият този аквариум беше на пода - тогава с маркуч или сифон може да се източи само част от водата, останалото трябва да се изгребе, а това е тежка и неприятна работа. Ако имаш такъв проблем, може да помисиш за някаква помпа - не съм ползвал такъв вариант, но ако ти се налага да източиш всичко, един външен филтър-кофа би могъл да свърши работа, стига да е достатъчно мощен.



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: Oko]  
Автор discus (непознат )
Публикувано14.11.03 14:10



мислия че BOBY ти е обяснил горе долу нещата , но все пак ето как го правя аз.
източването е ясно при всяка смяна е хубаво не само да сменяш водата но и да почистваш дъното, а именно чрез сифон можеш да си вземеш никой фирмен или да си го направиш сам.
напълването моьеш да го правиш по няколко начина
1 сипваш направо в аквариума престоялата вода с легени / аз практикувам за сега именно по този начин /
2 слагаш никакъв съд / леген, кофа / над нивото на аквариума и с маркучета преливаш водата / според мен е по неудачно, защото трябва да имаш място където да сложиш съда, а при мен това е трудно защото ми трябва стоика или нещо подобно на ниво около 1.6 метра /
3 чрез водна помпа. тук не съм съгласен с Boby за филтъра, защото филтъра кофа си стои в аквариума докато сменям водата/ говоря за обичайната смяна на част от водата/ и не е удачно да го спираш за да не го обезвъздушаваш после, аз мисля даси взема помпа за вода на EHEIM, e може и някакава друга де но за да видиш каква помпа имам предвид казвам EHEIM.
по въпроса за престояването на водата , това не е проблем взимаш си един бидон колкото литра искаш и всичко е ОК, айде успех

Редактирано от discus на 14.11.03 14:13.



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: discus]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано14.11.03 14:27



Като казвам "Кофа", имам предвид външна такава. Тоест помпа, която изпомва вода от аквариума по един маркуч, прекарва я през биологичен и механичен филтър и после я връща през друг. Ако се използва изходящия маркуч, може да се източи доста голяма част от водата.
Колкото до бидона, да, водата може да престоява в бидон, стига да има човек къде да държи бидона.



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: _Boby_]  
Автор discus (непознат )
Публикувано14.11.03 14:37



Boby знам какво имаш пред вид/ защото ползвам точно такъв филтър/ но това може да се използва предимно за изпразване на аквариума но не и при частична смяна на водата, поне аз мисля така. Просто не е удобно при частична смяна на водата, а и не е правилно щото все пак основната мърсотия е в грунда



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: discus]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано14.11.03 14:42



Да, точно така - говорех за изпразване. За частична смяна е неудачно, там си трябва сифон.



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: _Boby_]  
Автор discus (непознат )
Публикувано14.11.03 16:33



е и аз това имах предвид , защото частичната смяна се прави доста по често от цялостното изпразване така че мисля че то не е толкова съществен проблем а по въпроса за бидона имам пред вид че може да се ползва като съд за престояване на водата след което шансовете са два да се точи от него в леген и да се пълни в аквариума/ моя сегашен метод/ или да се вземе водна помпа и да се пълни в аквариума / бъдещият ми метод/ помпата не е нужно да с особено голям дебит но трябва да е достатъчно мощна за да качи водата на определена височина при мен е около 1.3 метра



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: discus]  
Автор Longanlon (непознат )
Публикувано18.11.03 14:07



здравейте, нов съм и ви поздравявам, както е учтиво, за хубавия форум.


бихте ли ми казали как се справяте с почистването на грунда при липса на дънен филтър?

аз имам 'сифон', но гъстотата на растенията по дъното е твърде голяма, за да мога да го приближа приближа достатъчно до пясъка. Той пък(пясъкът) не е много дребен (2,5 - 5мм) обаче въпреки това влиза в маркуча, когато махна разширението за да мога да достигна дъното.

детритът се натрупва, какво да правя?



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: Oko]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано18.11.03 14:28



Моя аквариум е 400 литра. За почистване ползвам електрическа прахосмукачка на EHEIM. Имам и сифон, но с прахосмукачката не губя вода а само чистя.
За изпразване...слагам маркуч на изходящия край на външния ми филтър (ЕHEIM) и другия края в мивката в банята.
Пълнене - маркуч от чешмата и директно във аквариума. Не ползвам престояла вода.
Сменям 25% и смятам че няма проблем.
Досега (да чукна на дърво де) не съм имал болна риба в големия аквариум.



Тема Re: Обслужване на аквариуманови [re: Niky]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано18.11.03 17:34



Едно от първите неща които ми казаха (ако не и първото) в магазина, където си купих първите рибки, беше, че водата от чешмата освен хлор съдържа и микроргнизми. Те намират добра среда за размножаване в аквариума и от това водата помътнява. Затова било добре да преседи 24 часа. Така се изчиствала от хлора ( доколкото въобще го има) и от микроорганизмите. Има ли нещо верно в това? За мен желязните правила са 3: 1Престояване 24 часа на водата. 2 смяна на 1/3 от водата на седмица. 3Поне 3 вида храни (всъшност имам доста повече)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.