Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 02.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема Болни рибки?!нови  
Авторrgm (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 10:50



Искам да попитам разбиращите във форума за един проблем, който спохожда моите рибки. Отглеждам 4 гупи, 4 хелера и един сом. Преди около 1 месец женските гупи родиха общо към 40 рибки. В началото всичко си беше нормално, но от една седмица насам виждам, че някои от малките са се изкривили. Някъде от средата телцето се извива, като опашката и главата се насочват нагоре. Защо се появява този проблем и има ли някакво решение? Ако някой може да ми помогне ще му бъда много благодарен.



Тема Re: Болни рибки?!нови [re: rgm]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 13:35



Щом рибките вече са се изкривили, едва ли може да се търси някакво решение.
А причината може да е рязка промяна на температурата примерно - ако си сипвал много топла вода в аквариума да речем. Но честно казано не съм убеден - това е само предположение.



Тема Re: Болни рибки?! [re: rgm]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 00:35



Когато гледах гупи едното люпило беше получило подобни изкривявания а другото си беше умряло направо. По това време ги храних с яйчна храна на прах за малки рибки. Не знам дали се дължи на това, но мисля, че е така. Чела съм..че подобно нещо се получава и от стара чернодробна.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Болни рибки?!нови [re: rgm]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 01:48



Значи и при мен се е появявало това нещо, но на около 200-300 рибки 1 най много 2 да са ставали така и не съм търсил решение. Рибките изглеждат все едно някой ги е ударил с нещо малко преди или след гръбния плавник, не се сещам точно, това ли е?Отдавах го на деформации във връзка с близкородственото кръстосване и постепенно израждане на поколението. Ако да речем мъжките и женските ти гупи са от едно люпило, техните родители и те са били от едно люпило, и родителите на техните родители са били от едно люпило, а много често е точно така, ако на тоя дето ги въди не му се играе да си "обновява кръвта" като вкарва нови екземпляри, а кара с няколко двойки родители и тяхното поколение така става, почват деформации, мутации и тн :-)
Предполагам че е нещо подобно на тия молинезии дето им викат "балонки", пак някаква таква мутация.
Ако на 40-50 рибета са ти изкривени 4-5 поне аз не бих се притеснявал. Ако броя е по голям можеш да опиташ да си вземеш нови родители, но за всеки случй разкарай мъжките, защото ако успеят да ти заплодят новите женски доста дълго време ще раждат малки с тяхната сперма. Живородките имат тоя гаден навик да "складират" спермата на мъжките и един вид да се самооплождат. Затова и по принцип е пропоръчително да се отглеждат мъжките отделно от женските, да не се получават нежелателни кръстоски. При хелерчетата пък се появяват други деформации, гръбнака им става като хармоника едва ли не, изглеждат сякаш са плували с бясна скорост и са се блъснали внезапно в нещо твърдо и са се нагънали. Казвам ти го да имаш отовност ако и хелерите си купил от същия магазин. Напълно възможно е да са "производство" на същия този на когото са гупите.
А ако си сипвал скоро някакви химии при малките спомни си какви и виж дали не е възможно да е в това проблема.
Айде и ако не се реши проблема в краен случай вземаш клещите и изправяш на ръка :-РРРР

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Болни рибки?!нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 09:26



Да, възможно е да се касае и за израждане в следствие на много поколения кръвосмешения. Живородките обаче са много чувствителни и към някои мутагенни фактори като радиацията или определени химикали например. По времето на аварията в Чернобил (през 1986) тъкмо започвах с акваристиката и гледах гупи и хелери. Точно тогава една от гупите роди. Цялото люпило беше деформирано, като една огромна част от рибките бяха... без усти. Да, на мястото на устите им имаше ципа. Умряха за минути. Всъщност бяха си мъртви още като се родиха, само някои помръдваха. Гадна работа.



Тема Re: Болни рибки?!нови [re: rgm]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 11:43



Срам ме е малко да се бутам между знаещите, но и аз имам предположение. На мен ми се случи точно същото и точно с гупи. Женската и мъжкия бяха малки и никога не са били разделени за да достигнат полова зрялост. Преполагам че следващото поколение вече ще са ОК, но все пак бих предложил да разделиш женски и мъжки рибки за 3 месеца. Другата грешка, която бях допуснал тогава беше високата температура. С цел по- бързо добиване на поколение държах рибките на 27 градуса. Така рибките се раждат по повече, но по-дребни и с деформации



Тема Re: Благодаря Ви!нови [re: Oko]  
Авторrgm (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 14:28



Благодаря на всички, които ми отговориха. Може би причините са, както се казва, комплексни. Първо, температурата, при която отглеждам възрастните рибки е около 27 градуса. Второ, рибките купувам от един и същи магазин - този на ул. "Солунска". Трето, отвреме навреме включвам на малките един 50W нагревател, колкото да им стопля водата до около 26-27 градуса. След което тя отново изстива до около 19-20 градуса.
А що се отнася до хелерите, то при тях нещата стоят по друг начин. Най-старите са два екзампляра /неустановен пол/, които са оцветени в червено и черно и имат "накъсани" перки и опашки. Те са тарторите на аквариума. Наскоро им купих две прекрасни женски, но още от самото начало старите подгониха новодошлите и непрекъснато се опитват да ги тормозят. Дали това е нормално, не зная, но поне се надявам да се получи някакво поколение от двата вида.



Тема Re: Болни рибки?!нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 15:34



Е чак такива усложнения не съм имал иначе съм съгласен за радиацията и други подобни лъчения. Аквариума на братовчед ми беше поставен точно до телевизора им. Е нещяха и нещяха да разждат рибките им, гледаха гупи и хелери ( от живородките става дума ). А как само бяха напращяли, видиш ли я рибката и в първия момент си готов да се закълнеш че до два три часа ще роди. Какво ли не правиха, сменяха води, повишаваха температури, е няма и няма. Два, три месеца така. В момента в който изместиха аквариума и го отдалечиха от телевизора ... ела да гледаш какво става, раждат ще се скъсат, а какви огромни бяха станали само родителите. Едни от най едрите хелери които някога съм виждал ( а може би така ми се струва , бях доста малък по това врме и всичко ми се струваше доста по- голямо от сега :-)), при положение че бяха в 30 литров аквариум. Около 3-4 хелера, 10-тина гупи, два сома, не помня вече една или две бети, и два трихогастера. Просто аквариума беше като излязъл от ръководство " Кое как не трябва да се прави при гледане на декоративни рибки ! " :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Благодаря Ви!нови [re: rgm]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 15:57



Значи първото ми предположение е било вярно - най-вероятно е от топлата вода и по-точно от рязката смяна на температурата. По принцип малките се развиват по-добре и по-бързо при малко по-висока температура (стига да не се злоупотребява с това, разбира се), но е по-важно температурата да е стабилна, отколкото да е идеална. Това нагряване и изстиване е по-лошо, отколкото оставянето на ниска температура.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.