Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 17.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Няма бебета!!!  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано28.10.03 10:58



Преди време се оплаках, че по неизвестни за мен причини яйцата на рибките ми гният в инкубатора.
Е, отново се случи - този път "изпуснах" 40 яйца на Labidochromis sp. Hongi и към 50 на Cynotilapia Afra Lion Cove. Бесен съм направо - това е трето поредно съсипано люпило с общо 3 рибки, излезли от трите.
Имате ли някакви идеи защо може да става това? Досега не съм имал подобен проблем - развъдил съм стотици, да не кажа хиляди малавийски цихлиди от няколко различни вида и никога не е имало масово гниене.
Ето и малко подробности - за инкубатор използвам 50 л. аквариум с два вътрешни филтъра "power head" на Resun, всеки с дебит 60-70 л. на час. Единият "върти" яйцата, а другият филтрира водата. Това би трябвало да е повече от достатъчна филтрация. Аквариумът е "работещ" и редовно сменям част от водата. Температурата се поддържа около 27 градуса по Целзий, твърдостта е около 14 немски градуса, а Ph-то се колебае в рамките на 7,6-7,7 според лентичките, които ползвам. В грунта чудесно си живее колония от мелании, което би трябвало да е индикатор за качеството на водата. Въпреки всичко това яйцата се покриват само за ден-два с бяла пелена (някаква плесен). Добавям метиленово синьо против плесени, но явно това е твърде слаб и неподходящ препарат. Освен това отстранявам мухлясалите яйца в момента, в който ги забележа, за да не "развалят" останлите, но нищо не помага.
Отначало мислех, че мъжките ми цинотилапии са много млади и не са оплодили голяма част от яйцата, но когато това стана и с яйцата на лабидохромисите (от тях имам вече 5-6 чудесни люпила от здрави рибки), реших, че не може да е от това.
Последното, което направих, беше да сменя цялата вода, да дезинфекцирам грунта, оборудването и самия аквариум и да го "стартирам" отново. Надявам се това да помогне за следащите люпила.
Някой има ли други идеи по въпроса? Ще съм ви благодарен да споделите дори и съвсем странни предположения - аз логичните вече ги обмислих.



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано28.10.03 11:27



Лоша работа!Познат ми е този проблем.Преди около една година и аз имах същия с килитата.Много съм мислил по въпроса и стигнах до възможни отговора:
1.Лоша вода от водопровода
Възможно е от време на време да слагат някакви химикали в повече във водата,от което страдат яйцата.
2.Некачествени полови продукти произвеждани от родителите.Обикновено се получава от затлъстяване на рибите.

Боби,като се има предвид че живеем сравнително близо един до друг,напълно е възможно да получаваме една и съща вода от водопроводната мрежа.В момента аз развъждам много видове килирибки,повечето от които са от съвсем скоро в България и,да чукна на дърво,всичко е на шест!



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано28.10.03 11:49



Това за водата малко ме успокоява - вече е време за следващо люпило и много се надявам най-после да изкарам нещо. Обещал съм рибки на няколко човека и все излиза, че ги лъжа.
Това за затлъстяването също е интересно - никога не бях разглеждал нещата от този ъгъл. Но все пак се съмнявам, че е това - аз гледам рибктие си на принципа "Ако рибката не е постоянно гладна, значи яде в повече => е на път да се разболее". Работи желязно до момента.
Дано да си прав за водата и следащият път всичко да е ОК. Благодаря за съвета!



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано28.10.03 11:56



Затлъстяването не е задължително да се вижда.При постоянно хранене със суха храна затлъстяват и вътрешните органи,поради което се нарушават функцците им.



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано28.10.03 12:09



Спред мен това не се дължи конкретно на сухата храна, а по-скоро на някои неподходящи съставки в нея (напр. продукти от топлокръвни животни, повече животински белтъчини и мазнини, давани на растителноядни риби и т. н.). Внимавам много в това отношение, защото при моите рибки дори малки грешки в диетата могат да послужат като "спусък" за задействането на Malawi bloat (подобно на водянка заболяване), която не прощава.



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: Boby_]  
Авторaqua (Нерегистриран)
Публикувано28.10.03 19:27



Според мен, би трябвало да промениш следното:
1. ПО-висока твърдост;
2. Махни пясъка;
3. Метиленовото синьо действа само 1-2часа, и то само при светлина.
Ако не държиш на този модел на инкубация, бих ти предложил следния вариант:
аквариум около 30л ниско ниво(20-25см), хайверът пръснат по дъното и камъчето на аератора на дъното между хайвера. Смяна на водата само с добре продухана вода. помпа не е необходима.Пробвай!!!



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: Boby_]  
Авторaqua (Нерегистриран)
Публикувано28.10.03 19:53



Ако не си разглеждал тази статия, съветвам те да я прочетеш.Интересна е ие полезна!
www.aquaria.ru/faq/incubator.shtml



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: aqua]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.10.03 09:08



Благодаря за съветите!
Ще пробвам да вдигна малко твърдостта следващия път.
Но идеята за хайвера по дъното е практически неприложима - ако яйцата се оставят на дъното и няма течение на водата, те просто тихичко ще си изгният. Ако пък има течение, те ще се съберат в единия ъгъл на аквариума и поради формата му няма да се въртят и отново ще изгният поради липса на достатъчно кислород. Яйцата на малавийците изискват наистина сериозно и непрекъснато "въртене", за да се развиват нормално. Останат ли легнали на дъното и без движение, нямат шансове.
А компресорни помпи нямам и не ползвам от много години - няма никаква практическа полза от тях.

Мисля, че метиленовото синьо се разгражда от светлината, а не услива действието си от нея, но това не е съществено - ясно е, че проблемът не идва от това.

Поздрави и пиши по-често тук - форумът е много готин, но определено има нужда от още хора с опит в акваристиката, какъвто явно не ти липсва!



Тема Re: Няма бебета!!!нови [re: aqua]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.10.03 09:36



Статията наистина е много интересна и полезна! Не бях попадал на нея.
Аз ползвам малко по-различен инкубатор, но на абсолютно същия принцип. Ето схемичка на това, което съм си направил:


Този конкретен инкубатор е "отгледал" между 200 и 300 бебета до момента.
Търся си (признавам, не особено активно) стъклен буркан със стандартни размери, но не с плоско, а с кръгло дъно - това значително ще подобри работата на цялата тая система. Виждал съм такива да се използват като плафониери за външни лампи по строежи, но не знам къде биха могли да се продават.



Тема Re: Няма бебета!!! [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано29.10.03 11:32



Боби,въпроса който ще ти задам,може би е елементарен,но мен живо ме интересува!Защо се използва инкубатор за хайвера на цихлидите?Доколкото знам родителите се грижат за яйцата си.Не мислиш ли че естествения начин е най-добър?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.