Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:39 25.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Какви риби да гледам с...  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано21.10.03 11:23



Моля за съвет (пак :-)) какви рибки мога да гледам заедно с неонки(7), трихогастери(4) и апистограма рамирези(2). До сега са били в 35 л аквариум, обаче определено им е тясно. Сега вече имам 90л и докато го подготвям искам да си съставя мнение и за други рибки. Прочетох темата на Боби "какви рибки гледате" обаче останаха много неясни неща относно цихлидите. Обичат ли растения (май не). Аз възнамерявам да залеся аквариума постепенно, но обилно. Дискуси - супер! хем ми харесват, хем са миролюбиви, ама дали пък тогава трихогастерите няма да ги емнат. Въобще трихогастерите изглеждат, като рибки с доста тежък характер. Колко литра вода да смятам за рибка. От другите цихлиди, какви ще ми препоръчате?
Предварително благодаря!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Gribo (kotak)
Публикувано21.10.03 12:03



Цихлидите много обичат растения. Обичат да ги вадят и късат. Също така обичат да пренареждат дъното в размножителния си период. Забавно е за наблюдение в началото.....Дискусите които също са от семейството на цихлидите (както и скалариите)не ги правят тия работи, но са много чувствителни и искат пространство. А трихогангстерите не са лоши по природа. Просто си попаднал на изнервени екземпляри. Може да са изнервени и от малкото пространство.

Ако искаш аквариум с растения - стой по-далече от цихлидите!!!

Мирния атом - във всеки дом!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Gribo на 21.10.03 12:06.</EM></FONT></P>

Редактирано от Gribo на 21.10.03 14:05.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Gribo]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано21.10.03 12:53



Специално за теб отблязвам, че по някакво странно стечение на обстоятелствата ДИСКУСИТЕ СА ЦИХЛИДИ.

Четете, хора, не се излагайте!!!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано21.10.03 13:03



Аз лично мога да говоря най-вече за цихлидите.
Не слушай хора, които ти казват, че цихлиди и растения не могат да се гледат. Това е вярно само за НЯКОИ РАСТИТЕЛНОЯДНИ видове от езерото Малави и Южна Америка, като дори и с тях могат да се гледат някои видове растения.
Като цяло хищните цихлиди (с изключение на тези, които ровят дъното - геофагуси и някои малавийци) не закачат растенията.
Общо взето от всички разпространени аквариумни обитатели цихлидите имат най-високо развито и сложно социално поведение, а поради това може да се каже, че са по-интелигентни от останалите аквариумни рибки. Лично на мен ми допада най-вече това, като цветовете и формите са от второстепенно значение. Но дори ако търсиш ярки цветове и екзотични форми, отново ще стигнеш до цихлидите - има много малко семейства, в които можеш да попаднеш на по-голямо разнообразие.
Ако темата те интересува, можем да говорим още.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано21.10.03 13:15



Както и скалариите



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано21.10.03 13:22



Бях ти писал, ама нещо няма никой...

Та..честито за новия аквариум. Това вече е аквариум за начинаещ...около 100 литра.
Ако искаш да гледаш растения, трябва да почнеш от подходящо дъно, глина, торф и т.н. И поне 2 лампи в твоя случай.
за рибите ...ако искаш да запазиш неонките, не си взимай от агресивните цихлиди. А за дискуси...забрави....те искат големи аквариуми, само ще си дадеш парите...
Може и кили рибки...но тук е килимен.




Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано22.10.03 10:08



Здравей:)
Не ти препоръчвам растителноядни цихлиди- ще ти унищожат растенията..а дори да не го направят със сигурност ще ти умъртвят другите риби..особено неоните. Дори Боби ще се сегласи, че колкото и невинни, мили и любезни създания да са негововите риби веднага ще видят сметката на 7 неона(нали така Боби?). Аз съм виждала аквариум с малавийски цихлиди..а и други..там сом не се задържаше..анциструса беше изгризан..а какво говорим за едни неони. Преди извесно време си бях взела от сестра ми 5 малки зебри..много красиви рибки. Само дето едвам не ми убиха чифта скаларии за по-малко от 2 дена. Малко тъй..пооформиха ги като дискуси. За щастие перките на скалариите се възстановяват бързо:)
Та така..бих ти препоръчала дискуси..но 90 литра аквариум..по-добре недей. Ще се мъчат животинките. Затова ти препоръчвам скаларии. Ако ги вземеш малки няма да има проблем. Ще свикнат с другите риби

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."

Редактирано от Фaйoнa на 22.10.03 10:10.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано22.10.03 10:13



Разбира се..ако не харесваш големите рибки винаги би могъл да си купиш още неони..кардинали или нещо такова..данио също може. Но! Само един от гореизброените видове. Разбира се може и да си взмеш някоя живородка..ама не ти го препоръчвам:)
Бързо ще ти се пренасели аквариума

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."

Редактирано от Фaйoнa на 22.10.03 10:13.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано22.10.03 10:16



Споменах ли червеноносите тетри и тернециите?
Айде стига толкоз от мен

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор killiman (новак)
Публикувано22.10.03 11:48



Обикновено в аквариуми с пищна растителност се отглеждат харацини.Вижда ми се малко голям този аквариум за килирибки.Но ако си направиш една колекция от 10-15 вида тетри винаги може да пуснеш и някои килита.Предимството на тетрите е че са дребни рибки и в 100 литра могат да живеят и повече от 100 риби-при осигурена добра техническа поддръжка,разбира се.А с харацините вървят и сомчетата Corydoras.Успех!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 13:22



Интересува ме, Боби. Дай насам някаква литература да си подготвя домашното. И няма да ти откажа по-конкретен съвет. Значи търси се: 1)Интересно семейство - Щом прекаржам часове в съзерцание на ненормалните ми трихогастери, значи ще се влюбя в по- интелигентни рибки :-)). 2) Харесвам растения. 3) Харесвам и другите си рибки. Не ми се дават за храна. 4) Имам доста грунд. Ако ще се ровят в него, ще стане грозно.
До тук разбрах за дискуси и скаларии. Други цихлиди има ли, които отговарят на високите ми изисквания? Колкото и да ми напишеш, все ще е от полза. А и да не забравя. Напиши нещо за пехато и твърдуста, и температурата, и колко литра вода за рибка да оставя и всичко каквото се сетиш. Мерси!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Niky]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 13:28



направих си система огледала и ще сменям крушката докато остановя оптималната осветеност. Мисля, че добре стана. За рибките мисля си за цихлиди. Кефи ме, как си ги харесва Боби. Сигурно са готини рибета!



Тема П.П.нови [re: Niky]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 13:32



Мерси са отговорите ти по другите ми два въпроса за пехато о активния въглен. Помогнаха ми и ме успокоиха :-)



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 13:37



Добре ли ще е две скаларии, две тернеции, неонките и трихогастерите, и апистограмите, и доста растения?
Няма ли други цихлиди, които да мога да гледам :-((?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано22.10.03 14:36



Ами според мен щом не си гледал досега цихлиди, ще е добре да започнеш с южноамерикански цихлиди-джуджета. Родовете Apistograma и Papilliochrmois ще са добро решение. У нас съм виждал няколко вида апистограми, но най-разпространени са Cocatoides (какаду). От другия род мога да ти препоръчам Ramirezi. С южноамерикански рибки не съм се занимавал от много години, но като цяло трябва да гониш умеренотвърда до мека вода с леко кисело Ph - точно това, което ти трябва за харацините (общо взето обитават едни и същи места).
Вземи си един мъжки с по няколко женски - специално при какадутата това е много желателно. Обикновено всяка от женските си завоюва мъничка територийка, която пази ревностно, а един мъжки пази териториите на няколко женски, като не допуска там други мъжкари - своего рода прави си харем.
Мога да ти дам литература колкото щеш - има една поговорка "Гугъл всичко знае!"
Успех с цихлидите - сигурен съм, че ще се влюбиш в тях. При мен стана така - с времето разкарах всичко останало, за да гледам все по-интересни и по-екзотични видове цихлиди.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 17:25



Имам една двойка Apistograma Ramirezi. Да разбирам ли, че предлагаш да купя (освен още няколко женски Ramirezi) и малко Cocatoides. Ще си намерят ли място в 90л?
Почвам да търся линкове за тея чудесии. Има ли някъде да пише, кои са агресивни и кои не?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано23.10.03 09:21



Първо, Ramirezi не е от рода апистограма - преди много време е бил причисляван към него, но отдавна вече е в род Papiliochromis. При Ramirezi-тата не е задължително да има повече женски, но със сигурност няма да е излишно - по начало това е един от най-добрите начини да канализираш и намалиш агресивността на цихлидите, макар че точно при Ramirezi тя не е никакъв проблем.
По принцип апистограмите не са много агресивни и могат да съжителстват с други видове, особено с такива, които плуват в средната и горна част на аквариума (повечето дребни харацини са точно такива). Така че давай смело и не се притеснявай. А за четене можеш да започнеш от тук:





Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано23.10.03 22:32



Трудно е да гледаш няколко вида цихлиди, особено ако са агресивни. Всъщност..можеш да ги гледаш, но не и с малки рибки като неоните. Затова ти препоръчвам един основен вид-по голяма риба (примерно скалария) и два-три вида по-малки и пъстри рибки..Гледай да не са по 2..а поне по 5 например:)

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано24.10.03 09:05



"Трудно е да гледаш няколко вида цихлиди... - извини ме, но това е ужасно далеч от истината!!! Всичко е въпрос на подбор и внимателно обмисляне на комбинацията от рибки.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 10:55



Мерси, Файона! Така и ще наперавя. Поне нещо подобно. Възнамерявам в събота да си взема 4 скаларии, още 2-3 рамирези ( Боби ми написа, че са папилохоми, а не както си мислех апистограми. Както и да е все са семейство цихлиди) и малко се колебая дали да си купя и апистограми(истински тоя път:-) какаду. Така ще се получи:
неонки-7бр (знаеш ли как е латинското им наименование. Търся в нета нещо по- подробно за тях, но на "неони" нищо не излиза)
трихогастери- 4
папилохроми - 5
скаларии - 4
апистограми какаду - 4?
Всичко 24 рибки. Но 7 са миниатюрни, все пак



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано25.10.03 20:36



"Трудно е да гледаш няколко вида цихлиди, особено ако са агресивни. Всъщност..можеш да ги гледаш, но не и с малки рибки като неоните."
Това второто изречение прочете ли го или си прекалено зает да се заяждаш?

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано25.10.03 20:41



Гледай само да не си пренеселиш аквариума..от онова 4 от това 5..не прекалявай:)
Колкото до неона:
-обикновен неон (Paracheirodon innesi)
-червен неон (Paracheirodon axelrodi)
-Син неон (Paracheirodon simulans)
из "http://www.geocities.com/Petsburgh/Haven/6060/neon.htm"

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано27.10.03 09:25



Не се заяждам, просто това, което казваш, не е вярно - оцеляването на рибките, съжителстващи с цихлидите НИ НАЙ-МАЛКО НЕ ЗАВИСИ ОТ РАЗМЕРА ИМ. Това са разбрали от опит огромни 25 см. калихти и птеригоплихти. Оцеляването зависи от това до каква степен въпросната рибка влиза в конфликт за територия и/или храна с цихлидите, както и до каква степен може да се защити. А ненките не влизат в конфликт с цихлдиите, като освен това са достатъчно бързи и пъргави, за да се отърват от случайни атаки. Ако можеха да живеят при висока твърдост на водата и при алкална реакция, щях да се закълна, че спокойно ще оцелеят дори с малавийци, камо ли с далеч по-спокойните южноамерикански цихлиди-джуджета.
Нямам нищо против лафчето във форума, но когато се стигне до съвети, не е зле човек да е подготвен с достатъчно информация, преди да започне да ги раздава.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор killiman (новак)
Публикувано27.10.03 10:26



Боби,не знаех че имало и 25 сантиметрови калихти.Може би са някакъв нов мутантен подвид,сяздаден специално за съжителство с цихлиди?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано27.10.03 12:24



Е хайде сега. Виждал съм 20 см. с очите си и предполагам, че има и по-големи. Всичко зависи от условията и възрастта - сомовете не престават да растат (не само те, но това е друга тема).



Тема Извинявай!нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано27.10.03 15:10



Заяждам се. От гледна точка на фактите съм прав, но го казах по лош начин. Извинявай!




Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Oko]  
Авторsky (Нерегистриран)
Публикувано30.10.03 15:25



Отглеждам основно харацини в 80 литров аквариум.
Тип холандски аквариум.
Днес си купих три скалария.
Смятате ли че ше имам проблем.
Предварително благодаря.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано30.10.03 15:57



Напълно вярно е това за размера. Много малки рибки си живеят прекрасно сред агресивни, дори хищни риби. За неоните..не забравяйте че живеят по принцип с пирани, в Амазонка. Даже в зоопарка в Германия (не помня града) са си заедно, 20 пирани и около 300 неона поне.
Трябва си подбор. Защото аз имам черен нож (аптеронотус албифронс), който ги хапва (неоните) без проблеми. А не е уж агресивен и хищен.
Всички сте виждали и акулите които се придружават от малки рибки, които изяждат остатъците и почистват акулите (абе друго си е)

А дали има калихти по 25 см. Аз лично имам в работата два по около 20 см, но един притял има и по-големи. Ама той ги храни само с чернодробна и са като прасета.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано05.11.03 20:56



Абе ти много си знаел! И особено като се опре до малавийци съвсем много знаеш Виж какво Боби..с очите си съм виждала как скалариите ми си хапват не особено малки расбори и неони и не защото са гладни:) Гледала съм ги и с неони а в момента ги гледам с расбори но ПО-ГОЛЕМИЧКИ. Така, че ако обичаш престани да си показваш малавийците като най-прекрасните риби съществуващи някога. Благодаря ти все пак за корекния отговор

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Niky]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано05.11.03 21:07



Здравей:)
Съгласна съм, че неоните живеят с пирани но забележи..в Амазонка:) Освен това пираните не са цихлиди..те са харацини нали?Освен това те по-принцип се хранят с по-едра риба.За разлика от скалариите които и на дребна рибка са навити.:) Освен това Ники не мисля че аквариума в Германия е от 100 до 150..200 литра нали? Той е доста по-голям биотоп. Но си прав..трябва си подбор.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано06.11.03 10:21



Опитвам се да ти обясня, че нещата не опират само до това кой какво МОЖЕ да си хапне. Малавийците от групата Мбуна са предимно растителноядни (за разлика от скалариите) и като такива, агресивността им не произлиза и не е следствие на хищническия им инстинкт. Агресивността на малавийските цихлиди от тази група се формира от два основни компонента - териториалност и конкуренция за храна. Малавийците обитават долните (придънните) нива на аквариума, т. е. териториално неонките не представляват заплаха. Малавийците се хранят бързо, лакомо и съсредоточено, като не обръщат внимание на почти нищо около себе си и неонките просто не биха могли да им попречат и да ги конкурират по някакъв начин в това отношение, така че и там няма как да се формира агресивност.
Това ясно ли ти е дотук? И не ми давай неадекватни примери, защото нещата, които описвам, нямат нищо общо със скалариите.
И сега малко практически опит - гледал съм (при това - доста време) Brachidanio Rerio в акариума си с малавийци без всякакви последвтвия за даниото - те просто бяха напълно игнорирани. Залагам 1 срещу 10, че след първите 10-15 минути на любопиство същото ще се случи и с неонките. Проблемът с неонките би бил съвсем друг - че ще пукнат за няколко часа в твърдата и алкална вода, подходяща за малавийци. Но ти определено нямаш това предвид.
Още един факт - много често в аквариум с малавийци се гледат и други, обитаващи горния воден слой, риби (най-често австралийските рибки меланотении) с цел малавийците да стоят по-малко в укритията си - когато има плуващи неприкрити риби, малавийците възприемат това като липса на опасност и съответно се крият по-малко. Как мислиш, дали кротките, стадни, растителноядни меланотении биха могли ефективно да се защитят от целенасочената атака на мъжка Maylandia Lombardoi например? Гарантирам ти, че това няма как да се случи.
И в заключение ще гледам да се изразя възможно най-меко - явно е, че се опитваш да правиш генерални изводи и да раздаваш акъл на базата на собствения си опит. Това не би било лошо, ако този опит беше достатъчно богат, но в случая явно се касае за опит, опиращ до двойка скаларии и няколко изядени неонки, който освен това не е подплатен с достатъчно прочетена странична информация по въпроса. Съветвам те да прочетеш нещо за поведението на рибките - етологията е наука, която си има строги правила и закономернисти, а изключенията в моделите на поведение са рядкост.
Жалко е, че упорстваш, при положение, че явно не си права.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Авторtania (Нерегистриран)
Публикувано07.11.03 08:44



Боби, ти си френд така че само ще отбележа че опита на сестра ми е не само нейн опит а комулативен опит на цялата ни тайфа, тя, Илия, аз, Иво и още няколко фена на рибетата които ти не познаваш лично но сигурно си чувал за тях от мен или Иво, така че ако сега скочиш да ми обясняваш как ние 6-мата съвкупно разбитаме колкото половината от това което знаеш и разбираш ти- ми....не си прав! Все пак годините опит с отглеждане на рибки при нас ще е поне 50 години задружно. Така че по метода на пробите и грешките си знаем кой кого си хапва, и като цяло малавийците в повечето случаи не прощават. Знаеш че аз също смятам малавийците за най готините рибета, но все пак всеки с вкуса си, така че твоето постоянно натякване на всички да си вземат малавийци и малавийците това малавийците онова прави лошо впечатление и е досадно понякога т.е. понякога прекаляваш. Също така всички сме минали като начинаещи и през другите видове, и живородки сме гледали и неони и кво ли не преди да стигнем до цихлидите, и предполагам ще се съгласиш че те не са за абсолютно начинаещи, трябва човек да е погледал малко риби преди това, поне аз така мисля. И както систъра спомена, мдам, пробвах да я зарибя с цихлиди, дадох и 5 малки естерае на 3см, да ама не, опасоха и скалариите изкльопаха коридорасите и де що имаше растения с по-мекички листа и си ги получих обратно още на втория ден. Така че наистина има 2 варианта за биотопен аквариум, или както на нас ни харесва много каманак и анубиаси и малавийци, или както на другите им харесва - много растения и немалавийци . Така че моля те да предоставиш на другите правото да избират и решават какво искат сами за себе си, защото ако прочетеш внимателно постингите си в клуба прави впечатление точно опитите ти да наложиш своето мнение като единствено вярно и малавийците като единствените заслужаващи отглеждане рибета/не че за последното не съм съгласна/ , но за първото - аз наричам това нетолерантност.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: tania]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано07.11.03 09:44



А сега ако ми обясниш как това, че 5 майландии са изкльопали растенията и скалариите, говори, че неонките не биха оцелели в малавийски аквариум, цена няма да имаш. Защото сестра ти твърдеше точно това. Не знам колко ви е опитът (а и откровено казано не ме интересува), но от това, че скалариите са изяли неонките, а малавийците - скалариите, НЕ СЛЕДВА, че в един малавийски аквариум не би могла да преживее друга риба.
Всеки е свободен да избира, но не и да убеждава другите в НЕВЕРНИ неща. Опитът не е всичко - човечеството отдавна е подминало момента, в който цялото знание е могло да се предаде устно. Сега съществуват писмени източници и който е решил да убеждава другите в нещо, е добре предварително да провери твърденията си, вместо да упорства в заблудата си, пък била тя и подкрепена от опит. Ако всички акваристи се учеха само от опита, и до ден днешен щяхме да си храним рибите със сушена дафния и чернодробна храна, а да си "филтрираме" аквариумите с компресорни помпички. Нещата се развиват и затова трябва да се ЧЕТЕ.

С теб наистина сме приятели, а и със сестра ти сме си разменяли само добронамерени постинги досега, но просто не мога да си трая, когато виждам неверни неща. Ако не ви харесва, не четете какво пиша. Същото важи и за убеждението ми, че от всички сладководни риби само цихлидите си заслужават времето и усилията за отглеждането им в аквариум.
Останете си със здраве и си гледайте рибите



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано08.11.03 12:55



Боби незнам ти какви точно видове малвийци гледаш, не съм се интересувал и в що за аквариум ги гледаш, може ако е нещо наистина огромно да не са чак толкова агресивни за колкото аз ги имам. Макар че колкото и да е огромен аквариума винаги съществува това "идеално" място за което всички се натискат и всички се бият.
Разбира се понятието малавийци е твърде общо и обхващащо доста, според мен ( незнам какво пише по дебелите книги, аз слушам Стаса какво ми казва ) , видове така че неможем да говорим за малавийци като цяло. Ще ти кажа аз какво гледах и какво аз забелязах. Значи 120 литров аквариум ( грубо 120 литров ) 80х40х40 в който гледах 8 ауратуса. Два мъжки и 6 женски. Та тия ми ти синковци, които наистина са едни от най коравите рибета които съм гледал , изяждаха хелерче на възраст около 4 месеца за около 40 секунди, времето нарастваше с около 30-тина секунди до минута, когато не бяха гладни. Първо една от женските го захапваше за опашката за да го обездвижи до някъде, веднага други две го лишаваха от очите му докато другите се грижеха да остане без вътрешности. Нарочно съм си правил опити, въдех хелери, гупи молинезии, скаларии и всякаква друга гад със стотици да не кажа хиляди, и аквариума с ауратусите беше нещо като ускорената процедура на концлагерите. Това по отношение на халерчетата. С гупите нещата стояха далеч по друг начин, убиваха ги само с един удар, но и гупите все пак са далеч по дребнички, със скаларии не съм се пробвал бяха ми далеч по скъпи пък и ги изкупуваха на далеч по добра цена от гупите и хелерите за да си правя експерименти точно с тях.
Видях че се опитваш да въдиш малавийци по един леко странен според мен начин, тука във Варна имахме подобен случай . Един мой немога да го нарека даже и познат Вичев си правеше подобни опити , не го знам с какви точно инкубатори, какво точно е правил и как го е правил не го знам, сигурен съм ,че методите ти са далеч по прудуктивни от неговите, все пак той за период от около 6 месеца може би не успя да изкара нищо и реши да подари чифта си на един от най - добрите ми приятели. Няма да те занимавам с начина на хранене и отглеждане на рибетата от страна на приятелят ми за да не го излагам тука и да му се присмиват после, че това вече не се правело така от хиляди милиони години насам и че едва ли не е убил и унищожил питомците си. Така след около 1 месец Даниел вече имаше люпило от около 40 малки ауратусчета износени от майка им, които му донесоха скромната сума от близо 100 лева във време когато една добра заплата стигаше понякога до 200. След около 3-4 месеца аз се сдобих с гореспоменатите 8 бройки ауратуси, който гледах по подобен напълно абсурден и неправилен начин като Даниел. Горките животни, мъжките станаха катранено черни с ослепително синьо сиво бляла ивица, а женските задминаваха по цвят жълтото във всичките му нюанси и докато достигнат полова зрялост бяха станали едва едва 12-13 самтиметра, горките мъничета. Нямах време да губя и да се занимавам с инкубатори и просто си ги отделях в малки аквариумчета по възможно най варварския и направилен начин съобразно опита който вече бях получил заедно с Даниел, когато хвърлеха. Е разбира се това се е отразявало на рибетата по възможно най гадния начин никога не успях да достигна рекордите на Даниел да вадя по 60 - 70 рибета от една майка, но при моите 6 женски и 40-50 ми бяха достатъчни. И единствения резултати от горе описаните ми пълни провали, вследствие на така ненужния ми натрупан опит бяха, че когато Даниел започна да се занимава с други видове, а аз влюбен в начина по който ауратусите съжителстваха с хелерчетата и гупита в целите 40 секунди продължих по най- неправилния начин, според най-големите експерти пишещи в книги достатъчно дебели за да се контузи слон ако случайно ги изтървеш на крака му, а не да вземам предвид мижавия и напълно ненужен опит на разни олигофрени ( визирам себе си, без да целя да обидя никой друг ) пишещи по разни незаслужаващи внимание форумченца с единствена цел да заблудят всеки решил да се занимава с риби акварист, да не си играе да им осигурява необходимите усливия за живот, а да си ги гледа в криогенни вани и да си ги клонира когато му скимне, защото естественото размножаване е вече тааааакаааааааава отживелица в акваристиката, че всеки дръзнал да го стимулира трябва да бъде удавен в собствения му аквариум, беше че наводних пазара във Варна с ауратуси, и от една от най търсените и скъпо продавани рибки се превърна в нещо което всеки гледаше да наблюдава единствено в магазините за акваристика. И то защо? Ами защото за да я пласират продавачите убеждаваха клиентите си че при "правилно" хранене тези рибки са не по опасни за другите им сладководни домашни любимци от обикновената главова въшка. "Правилното" хранене се изразяваше в това да си купят въпросните клиенти де що суха храна има по щанда и да си я комбинират по собствен вкус. И о чудо на чудесата наистина след има няма две седмици ауратусите преставаха да закачат другите рибета, е да все пак те не са цихлозома нигрофасциатум че да изядат и гъбата на филтъра и всеки по заплашително изглеждащ грунд ( по- известен едно време като дънен пасък, но каква отживелица, кой ли използва вече думата пясък, само напълно неопитни олигофрени като мен).
О колко кратко постче се получи пак, е тогава ще спестя напълно нанужния ми опит за погрешно смятания за тотален убиец Псевдотрофеус Ломбардой, тази овчица сред африканските цихлиди, този мил и нежен вид, който завираше с непордажаема любов и внимание всичките ми 8 ауратуса в кучи гъз, а когато ги изкараше през кучешката уста си търсеше ново куче в чийто задник да ги завре. А какво прави ломбардой при ауратусите ми ли, ами това е единствения път когато пренебрагнах смешните и олигофренско малоумни съветите базирани на смешния опит един от най-добрите акваристи в цяла Варна, работил за варненския аквариум , в дните когато хелерите им там не приличаха по телосложение на лорикария, и се посъветвах с компетентните писания на разни специалисти по интернет и дебелите книги. Е да ауратисте ми успяха да пречукат женската му, с немалка помощ от милия и любящ мъжки който явно се нервеше от присъствието на ауратусите и си го изкарваше по най милия и внимателен начин дори и на собствената си женска. Какъв по сигурен показател за миролюбивия му нрав от това единствените що годе ставащи за плуване комплект перки в аквариума да са неговите собствени.
В заключение ще призная , не съм опитвал да слагам неонки при ауратусите, стори ми се глупаво ( ма нали съм си олигофрен ) да пренебрагвам опита ми с другите рибки и да слагам риба която струва 1,50- 2 лева само за да видя по какъв начин ауратусите ми ще развият ловните си навици за да хванат този малко по бърз и маневрен вид. Е да ако си вземеш малки ауратусчета, и що годе добре развити неони горе долу на размера на ауратусите , докато не почната да хвърлят ауратусите може би ще има един два оцелели неона.
Предполагам няма да послушаш граничещият ми с безумие съвет : Остави си рибите на мира, това че им вадиш хайвера незнам точно колко след като са хвърлили е може би един от най стресиращите фактори за всяка риба. Тръгни сега да ме убеждаваш колко се изтощава женската и как почти никакви рибки не се излюпват и как си гълта хайвера ( горката природа милиарди години еволюция в така погрешна посока, тц тц тц, но вече може да си отдъхе споконо, ние сме насреща, ще и обясним как да си прави инкубаторчета с по 4 5 хиляди филъра, всеки отдговарящ за дадено зрънце, за какъв беееп и са течения, родители да махат с перки, майки да пазят хайвера си в устата ( осигурявайки по този така вехт и отречен вече начин точния химичен състав на водата нужен за парилното развитие на хайвера), глупости, отживелици разни, я в инкубатура ), ще си го гълта и аз ще си го гълтам ако знам че веднага щом се сдобия с най ценното нещо в живота ми, с това за което живея някой ще ми го отнеме и ще преживея най големия ужас в живота си когато ме изкарат от средата поддържаща ме жив.
Чувал си за кучето на Павлов, престави си сега реакцията на риба която е свързала хвърлянето на хайвер с вадене навън от аквариума, ровичкане из устата и докато не падне и последното зрънце хайвер, след което връщане в аквариума където тя изглежда що годе добре и мъжкия си мисли " Охо мадамата си няма гуша значи аз съм на ход" и когато въпросната мадама няма какво да хвърли защото току що всичко дето е хвърлила и е било отнето се получава сценка от сорта на "Ела че ми трябваш, надута студенокръвна пуйко, аз се гърча тука да те впечатля пък ти ми бягаш само". И аз да съм женска риба и аз ще реагирам с едно " Мгъл, хайвер ли какъв хайвер, нямам никакъв хайвер, хайде сега остави тоя кеп настрана, че ме чака тежък бой от благоверния".
Осъзнавам получи се писание бъкащо от правописни, стилистични и всякакъв друг вид грешки, отдавна следя какво се пише тука и рекох да си наваксам за месеците мълчание. Айде и не забравяйте че единственото признание което един акварист може да получи за старанието си е е любимците му да се размножат успешно, ако неможе да постигне резултата грешката е единствено и само негова, а не на тези които предлагат възможни решения. Два еднакви аквариума няма както и двама мислещи еднакво акваристи, всеки си има своите теории базирани на опита натрупан с годините, а не се осланя само на неща казани или написани в Том 45 ( 3 289 345 страници с цветни картинки ) от Голямосветило Вобластанаакаваристиката ( надявам се поне, иначе всички сте едини големи преписвачи, които сляпо следват Голямотосветило и допускат същите грешки като него ).

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано08.11.03 13:30



И въобще според мен спорът тук би трябвало да е кое с кое е УДАЧНО да се гледа, а не кое с кое е ВЪЗМОЖНО да се гледа, възможни са хиляди неща, удачните обаче са тези които според мен са ценните. Напълно е възможно да скочиш с разкървавен крак пред голяма бяла акула, но до колко това е удачно .... мисля всеки сам може да си отговори на въпроса. И ми прави впечатление иде някой казва "Как да направя еди си какво?" и вместо да му се помогне на този човек почват се едни луди спорове дето .... ами аз ако съм на мястото на тоя човек няма да си играя да го чета всичкото това и ще потърся друг източник. Поне според мен това трябва да е място където всеки може да каже какво е направил и какви мисли, че са изводите от това без да се притеснява няма ли някой умник да тръгне да му се присмива и категорично да му показва що за идиотщина е направил и че е трябвало да го направи по следния алгоритъм. Място за програми в акваристиката според мен няма, мислиш, правиш, гледаш и пак мислиш, ако резултата те задоволява добре, ако не нещо си оклепал, това му харесвам на това хоби че не е като математиката 2 и 2 =4. Това че при един нещо е станало по даден начин не означава че при всеки ще стане така. И пак за прословутите неони, едни от най противните рибета според мен, ВЪЗМОЖНО е да живеят с малавийски цихлиди, еми добре възможно е, и ся какво?, да му е честито на гордия притежател на аквариум с неони и малавийски цихлиди, аз обаче не съм виждал досега аквариум с малавийски цихлиди и с неони. Майната им на неоните , майната им и на малавйските цихлиди, да живеят танганайците :-), майната им и на дискусите, и на всички други майната им, майната ми и на мен дето ви губя времето :-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано08.11.03 16:02



Intetresno,mnogo interesno...



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано08.11.03 22:00



Здрасти Боби. Аз за разлика от сестра ми не съм ти френд и затова ще ти го кажа просто и ясноЩото аз самата съм си проста и ясна
Имах намерение да ти напиша еййййй такъв постинг, но четейки мнението на Таня и x-fan се отказах. Ми..че то остана ли нещо за казване?
Ех..и все пак мисля, че не си прав. Разбира се можем да спорим и да си доказваме тезите по хиляди начини..но ти няма да се съгласиш с моята теза...а най-вероятно и аз- със твоята. Между другото аз все още си храня рибите често с жива храна и не са умрели от сърдечен или друг удар. Не, че имам нещо против сухата храна. Но това си е въпрос на избор и гледна точка и аз отдаавна съм разбрала, че с теб трудно се контактува и още по-трудно се спори. Знаеш ли значението на думичката маниакалност?
Е..ти протежаваш точно това качество. Всеки с вкуса си са казали хората. Уважавам вкуса ти към малавийските цихлиди но НЕ УВАЖАВАМ начина по който се опитваш да се наложиш на другите хора. Аз също имам предпочитания..но да си видял да се налагам на хората и да ги убеждавам да гледат САМО скаларии?
Точно това откровенно ДРАЗНИ в твоите постинги. Казваш да не ги чета..ами може и да си прав. Но тук проблема е друг..твоите постинги не само дразнят..но и забавляват. Ето затова аз лично ги чета. За другите не мога да твърдя същото..та така. Малавийци та малавийци..може някой кошмар да ме гони тази вечер
Всъщност..съжалявам че не съумях да изпреваря x-fan ама не се оплаквам де:)
Освен това мисля, че жалко е не моето мнение а твоята непоносимост към хората несъгласявайки се с теб.Веднага нападаш..ами хубаво..нападай викай..крещи..но това няма да направи малавийците желани от целия свят риби. Аз не ги харесвам..предпочитам си сомовете пред тях. Това е положението. Айде ме убеди в обратното ако обичаш. Ще ми бъде интересно как ще го направиш. Нещо повече благодарение на сестра ми те ми станаха симпатични а благодарение на теб вече не ща да ги погледна. Нали знаеш как става да харесаш една песен ама като ти в въртят постоянно по радиото да не искаш и да чуеш за нея? Е..същата работа
И отново твърдя, че не можеш да гледаш неони с малавийци. Това е просто невъзможно.Когато взех зебрите на сестра ми съвсем целенасочено си махнах неоните защото не исках да храня 5 зебри с моите 15 неона. Но не предполагах че мога да ги нахраня с чифта си скаларии. Та така..оставаме пак на начална позиция.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Фaйoнa на 08.11.03 22:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от Фaйoнa на 09.11.03 03:38.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 11:15



Мислех, че съм се изразил ясно и точно, но явно е необходмо да продължа да разяснявам.
Нищо, имам търпение. Ето моите събражения относно твоите такива:
1. Ауратусите са най-агресивните малавийци от групата Мбуна (може да се спори дали Lomardoi, които за твое сведение от много години не са в рода Pseudotropheus, а в Maylandia (Metraclima) не са по-агресивни, но това е отделна тема). Хелерите и гупуите пък са риби, които слизат в долната част на аквариума. Това да ти говори нещо? Освен това при малавийците е много важен навикът - ако рибките се ПОСТАВЯТ ПРАВИЛНО в акрариума, няма да има проблеми. Ако трябва да се позоваваме на опит, мога да ти кажа как пред очите ми 10 сантиметрови Pseudotropheus (Tropheops) Tropeops унищожават за минути 15 сантиметров мъжки Maylandia Lоmbardoi. Ако бях най-големият акварист във Варна, сигурно щях да си помисля, че тия два вида никога не биха могли да живеят заедно. Е, да, ама аз не съм най-големият акварист във Варна. Аз съм просто един любител от София и като такъв знам, че Pseudtropheus Tropheos и Maylandia Lombardoi могат спокойно да живеят заедно, ако им се осигурят подходящите условия за това.
Извинявай, ако постингът ми ти звучи като заяждане, но взе да ми омръзва никой да не чете внимателно какво пиша, а да си изваждате отделни мои изречения от контекста и да си ги коментирате както ви отърва.
И още нещо за финал - никога в коментарите си в този форум не съм използвал думи като "смешен", "малоумен" или "майната му" по адрес на когото и да било. Не ми ги приписвай, ако обичаш. Благодаря за разбирането!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 11:31



Тц, не сме в начална позиция - използваш по мой адрес обидни епитети, което аз никога не съм си позволявал да правя. И за разлика от теб никого не съм нападал, макар че твърдиш обратното.
Явно е, че много акваристи подхождат към гледането на рибки като към някакво свещенодействие, което си има строг и ненарушим ритуал и редица табута, без при това да се опитват да разбират биологичните, химични и физични процеси и закономерности, които стоят в основата на всичко това. Бях си поставил за цел да накарам поне някого да прозре зад късогледи твърдения от рода на "Това не се прави така, защото не може така", но явно сме по-закостенели, отколкото си мислех. Е, убедих се, че все пак в този форум пишат няколко души, които се опитват да подхождат с РАЗБИРАНЕ. Това е по-малко от онова, на което се надявах, но все пак е повече от нищо. А пък вие във Варна и в морска вода си гледайте рибките, щом ви влече - поне ви е безплатна. Дано поне да съм успял да те ядосам дотолкова, че да те накарам да прочетеш нещо, пък дори и след това пак да не си съгласна с мен.




Тема Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.03 11:51



Възможна причина 1:
Скалариите обичат честа смяна на водата и чиста вода. Рамирези обичат по- застояла вода
Възможна причина 2:
Купих втора женска рамирези.
Откакто купих втората, първата престана да се движи и храни докато накрая умря :-(((((. Не са се били, преследвали или хапали.
В българският сайт за акваристика (забравих как се казва) пише, че след смяна на водата рамирезите трябва да се наблюдават внимателно. Наблюдавам ги. Не са добре. Бяха наперени рибета а сега хич ги няма.
Някакви идеи. Или нещата са ясни. Май, ще подарявам рибки :-((



Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 12:20



Рамирезитата са много, ама много чувствителни към стреса. А той може да бъде причинен от ред причини - рязка смяна на показателите на водата, ново обкръжение, нови "съкафезници" и други такива. Мисля, че това е причината в твоя случай.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано10.11.03 16:23



По въпроса за имената : бяха такива когато тези риби ми бяха достатъно интересни за да се занимавам с тях и да чета кое ги мести от едно в друго семейство и тн. Точно на теб не смятам да разяснявам за споровете които се водят поповод имената, един казва това, друг казва не е така щото еди си кое е еди си как, това мен не ме вълнува, аз не съм филолог. Това дали се наричат по един или друг начин за мен няма значение, казвам ти аз каквосъм видял, дали ще се казва Wsichkos Naqdikus или Naj krotkitus vs. bobis lubimicus за мен няма значение. :-))
Става въпрос за това "И в заключение ще гледам да се изразя възможно най-меко - явно е, че се опитваш да правиш генерални изводи и да раздаваш акъл на базата на собствения си опит. Това не би било лошо, ако този опит беше достатъчно богат, но в случая явно се касае за опит, опиращ до двойка скаларии и няколко изядени неонки, който освен това не е подплатен с достатъчно прочетена странична информация по въпроса." цитирам го дословно за да не бъда обвинен пак че приписвам на когото и да било каквото и да било. Просто разяснявах че въпросния опит не вкючвва двойки скаларии и незнам си колко наядени неона. Незнам за теб, лично за мен това си е чиста форма на нападка и заяждане, кой колко акъл има аз незнам и не искам да знам, ама знам какво аз съм въдил и какво ти се опитваш да развъдиш явно неуспешно засега, поне ми личи на неуспешен опит по собствените ти изказвания. Изцепки от сорта на " разкарай си повечето риби и си вземи по 3-4 от вид" ( не цитирам дословно, не ми се ровеше да търся точното изречение ) и " ако оставиш женската да си мъти ( доколкото този израз е подходящ при рибите ) сама хайвера нищо няма да направиш и ще я убиеш и ще изкараш не повече от 10- 15 рибки" ( пак не цитирам дословно а по спомен ) бяха повода за гореспоменатото ми изявление. И вместо да се правиш на "дръж ми капата" всеки път едва ли не, когато някой попита нещо, по добре вземи помогни на човека с каквото можеш ( говоря за момчето или момичето което питаше за дафниите, прочети си поста и ми кажи с какво ти помогна на този човек да разреши проблема си, вместо да го питаш дали знае това или онова. Щом пита значи не знае, не съм видял никой тука да пита как да си светне крушката на аквариума или с колко точно пръста да си стрива сухата храна ( давам пример със суха храна за да не си навлека гнева ти отностно предпочитанията ми да храня рибите си със жива, колкото и да е невероятно това ). Ето едно гадно и напълно ненужно заяждане от моя страна, извини ме предварително просто не се стърпях "ако рибките се ПОСТАВЯТ ПРАВИЛНО в акрариума, няма да има проблеми" , да в процес на разразботка е дървената дъска която смятам да използвам за фон на която да си ковна с два три пирона рибетата за да мога да ги поставя там където искам и да не мърдат много много. Това че дадена риба обитава дънните области на аквариума не значи че няма да се качи нагоре когато пуснеш храна ( " една от главните причини за агресия при цихлидите " , пак цитирам по памет ) и да ти направи на пух и прах останалите видове, които ти смяташ за подходящи за съжителстване с тея цихлиди, защото точно тогава представи си наглостта и те решили да ядат. "Хелерите и гупуите пък са риби, които слизат в долната част на аквариума. Това да ти говори нещо?" говори ми да, или че ти имаш аквариум дълбок 10-15 метра и рибите които живеят близо до повърхността са извън обсега на живеещите близко до дъното и по тая причина те никога не се засичат или просто си " ПОСТАВИЛ " тея риби така че те си стоят до повърхността, пренебрегвайки падащата надолу храна. Може би се касае за някакъв нов вид обучение на риби което ги кара да подтискат желанието си да слязат да търсят остатъци от храна по дъното, незнам. Единственото спасение за риби в малавийски цихлидарник според мен е да се научат да се придържат в надводния пласт вода, да си свият удобно гнезденце нейде около фасунг-а на крушката и да не шават много много.
Виждам безсмислеността на спора ни, това на никого с нищо не помага, освен да се посмеят малко феновете тука. Казвам ти какво ме подразни, обвиняваш Файона че прави генерални изводи на базата на никакъв опит, а ти правиш точно същото на базата на още по малко опит, защото сигурен съм не я познаваш, нито познаваш мен. Не знаеш какво е гледала, още по малко аз какво съм гледал. Зная че и аз незнам ти какво си гледал. Извинявай много за следващото изречение ама ми напомняш за ония фенове по един репортаж по телевизията дето стояха по цял ден в една малка стаичка , клатушкаха се и четяха корана. Всяка крайност в каквото и да било според мен не е хубаво нещо. Не че съм някакъв си аквагуро тука, не претендирам да съм най великия акварист раждал се някога, всеки който дори си мисли подобно нещо е нищо повече от самовлюбен глупак. Затова казвам какво аз съм видял, какво аз съм опитал и винаги съм казвал че това което при мен е работело така, не значи че ще работи така и при другите, казвам го не за да пълня форума, а за да може някой по-умен от мен да си направи нужните изводи и да постигне нещо повече от мен.
Мисля отдавна минаха времената на пазене на места с дафнии, циклопс ( за него още май не е минало времето , всеки си го пази и си го кътка, макар че се появява чат пат по магазините ), къде вирее тубифекса и от къде можеш да си го извадиш без да се налага да се клепаш до ушите в тиня и говна. Аман от хора дето като ги питаш нещо не ти го кажат ясно, кратко и точно ами почват да ти развиват теории как ако си бил прочел еди си какво, и ако си знаел еди си какво и че бла бла бла бла. Питам защото не зная, не ме е срам , глупави въпроси няма - има незададени такива в резултат на което можеш колкото си искаш да гледаш умно питомците ти да плуват с корема нагоре, изключая лелеупи и юлидохромис, за тях знам , тях съм гледал, не ме интересува дали Plawakus SKoremikus Nagorekus го прави също :-)). Знаеш много спор няма ( тука ти се подмазвам :-Р ), интересуваш се - ще знаеш, ама вместо да се надуваш ( тука неутрализирам ефекта от подмазването :-Р ) пред другите със знанието си може ли да те помоля да го споделиш. Да трупаш знание просто за да можеш да кажеш "да ама ако знаеше че първите десет хиляди комбинации в ДНК - то на Edisikoj Widus са бла бла бла, щеше да знаеш че туй дето се опитваш да го правиш не се прави така" според мен си е чиста загуба на време, поне за тоя дето иска да го посъветваш. Какво пречи да кажеш " можеш да опиташ да направиш това и това и ако не помогне прочети какви са първите десет хиляди комбинации в ДНК - то и виж дали няма да ти помогне това".
По въпроса за майните и "маломни" и тн. ако си ги взел на сериозно ...препратка към епизода с корана и клатушкането.... според мен бяха проява на ирония в крайна форма, или може би самоирония, няма да се правя на умен, отдавна си изговорих умните приказки за годината ( голяма част в предишния ми постинг ).
И за да не пълним форума с разтягане на локуми ще кажа: Боби прав си, всичко което казах досега съм го изрекъл в пристъп на ревност и гняв по повод твоята персона, всичко е плод на моето въображение наблюдавайки как чифта на Файона дъвче две три неонки. Искрено искам да се извиня на всеки на когото съм дал съвет и той е взел че ме е послушал , независимо от резултата. Ако ви е помогнал съвета ми, изкажете благодарност на Файона, по скоро на чифта й скаларии, ако не - искам да ви помоля никога повече да не четете опитите ми да помогна па макар и с недостатъчните ми знания. ЗА БОГА ХОРА - МОЯТА ЕДИНСТВЕНА ЦЕЛ Е ДА УНИЩОЖА АКВАРИУМИТЕ ВИ !!!! ( това е за всички вас които ще прочетете поста ми по диагоналната система ).
И още един пък Боби благодаря ти за това че отвори очите ми за собственото ми невежество. Казвам го съвсем сериозно, ние ( под ние разбирам, себе си и приятелите ми, които все още се занимават с рибки ) не разбираме нищо, па макар и да сме получавали част от знанията си от хора които в Русия са следвали това което ти сега възприемаш като хоби.
Толкоз по въпроса за отговорът ти на моя пост, сега смятам да прегледам какво си отговорил на Файона, ако се не лъжа, пък недай си Боже и там да имам някой друго кратко предложение :-РР
айде

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано10.11.03 16:48



мдам, правени са опити в тая насока, успешни доколкото ми е известно при гупи и молинезии :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема така значи..нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано10.11.03 22:06



Боби ти май не си ме разбрал..Темите ти не ме ядосват. Те ме забавляват. Няма да тръгна да чета каквото и да било защото някой си е втълпил че книгата е единственото спасение за света. Знаеш ли, че според мен филма за "Властелина" е по-добър едноименната книга на Толкин? Защо мислиш е така? О хайде..да не четем глупавите бла бла бла в книгите. Там пише толкова малко стойностни неща..макар и да ги има. И наистина ли си мислиш, че някой акварист ще сподели знанията си с целия свят? Аз лично не бих го направила. И какво значение има кой рибок към коя група принадлежи?
Като почнеш с тези латински имена..аз не наричам рибите си с латинско наименование..нещо повече..измислила съм им човешки имена. И знаеш ли защо? Защото ги обичам. Ти обичаш ли рибите си драги акваристе? Можеш ли да гледаш даден вид риба две години със същата страст с която си ги взел?
Не вярвам да е така. Болно ми е, че се разполагаш с животинките по този начин.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано10.11.03 22:14



"И за разлика от теб никого не съм нападал, макар че твърдиш обратното."
Ти никого не си нападал? ТИ НИКОГО НЕ СИ НАПАДАЛ? (тук Файона пада от стола в знак на изумление)
Боби...имаш ли представа КОЛКО МНОГО хора нападаш? Нападаш мен, сестра ми..x-fan, нападаш всеки несъгласен с мнението ти..с принципите ти. Нападаш всеки невинен начинаещ акварист който има наглостта да не гледа малавийци. Опитваш се да наложиш на АДСКИ много хора мнението си. И ми казваш, че НИКОГО не нападаш?

О..я стига. Нека се държим сериозно..винаги има време за вицове.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано10.11.03 22:21



Извинявай..ама кой е тоя сайт за акваристика и кой "умник" го е писал това за наблюдаването?
Начи представям си аз некой нещастник дето си е взел рамирези..сменил си е водата на аквариума(не цялата де) и стои пред аквариума и втренчено наблюдава рамирезите си. Ми ще се разболеят ами. Не само ще се разболеят ами ще се самоубият даже.:)
Не ги стресирай така бедните рибки

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано10.11.03 22:40



Ами може и втората женска да ти е внесла някоя болест, по принцип аз избягвам да купувам риби от магазина, предпочитам да взема екземплярите от приятел.
Забелязал съм че по това време в годината смяна есен зима, и после зима пролет не е на добре да си купуваш от магазините рибки. Един път ги пренасят от производителя до магазина, евентуално премръзват по пътя, и после преди да се е стабилизирала рибата пак се мести, от магазина в новия и дом и туй май и идва в повечко, пък и в магазините не се грижат кой знае колко за рибетата, гледат да ги закрепят и да ги продадат :-)))
туй си мисля аз, пробвай да си вземеш направо чифт от някой приятел ако имаш възможност :-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Авторtania (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 04:22



Тц, то тя всичко е изпопрочела, поне на тези езици които знае де, то и аз така, ако науча още 10 езика още ще изпопрочета, проблема е че не всичко което чете човек е верно - из интернет има 1000001 сайтчета на любители където могат да се прочетат какви ли не глупости и измищльотини, но има и стойностни сайтове където може да се събере малко инфо, все пак няма " вседействаща рецепта'' т.е и да прочетеш няма гаранция че при теб нещата ще се получат по същия начин. Така че най добре според мен е да се подходи комплексно, личен опит, какво си чел, какво са ти казали по-знаещите от теб/които са постигали резултати в това което ти се опитваш да направиш/ и после по метода на пробата и грешката разбираш кое е подходящо и работещо за теб. Пък и из нета има много неща които ние в бг-то няма откъде да изкопаем и ще търсим заместители т.е. вече преиначаваме ''рецептата'' още на входа . Същото е положението при книгите, тези които са написани от хора които разбират и знаят що е риба и че има перки няма да видиш по магазините за "масова рибкопродажба", трябва да си ги искаш от познати и приятели, а тези из акваристиките са някакви книжлета от по има няма 20 стр/ е, може и да имат 20.../ където нищо съществено и полезно не пише /общо взето/. Така че съветите от приятели и личния опит са далеч по-надежден метод.Мдааа, четем ние, четем , но ако бяхме разчитали само на това щяхме да си съзерцаваме празните аквариуми и да се чудим " уууу, ко тана тука бе?"



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 09:16



Никъде не съм казвал, че някой ще убие рибката си, ако я остави с хайвера. Вече забелязах, че четеш каквото пиша така, както ти изнася, но това е поредно потвърждение.
А щом не включваш какво означава да начин на поставяне (пускане, introduction или както искаш го наречи) рибките в аквариума, значи изобщо не си наясно с начините за контрол на агресивността.
Пример: ако просто пуснеш една риба в аквариум с малавийци с вече формирана от доста време група, можеш да си 100% сигурен, че това ще завърши със смърт или сериозни наранявания за въпросната риба. Въпрос с повишена трудност: Как бихме могли да контролираме и избегнем това? Ти, като опитен акварист и фен на малавийците, от доста време ми твърдиш, че няма начин да се контролира агресивността. Искаш ли да се обзаложим, че има? Ама гледай да не ревеш с крокодилски сълзи, като се окаже, че грешиш.

P. S. И ако си решил пак да ми отговаряш, пиши по-кратко - не е нужно да изпишеш "Война и мир", за да си изразиш мнението.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 09:26



Ако не можете да преживеете съществуването на мнение, различно от вашето, значи не умеете да водите спор.
Щом според теб несъгласието е нападение, значи си много заблудена млада дама.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: tania]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 09:35



Ха така, най-сетне мнение, с което мога да се съглася поне донякъде. По-точно в частта му, в която твърдиш, че акваристиката е комплексно хоби, което изисква както опит, така и много знания, придобити не като следствие на метода на пробите и грешките, а от прочетена научна литература.
Колкото до милионите сайтчета, не мисля, че е трудно да се отсее зърното от плявата. Има сериозни места, на които пишат хора като д-р M. K. Oliver или Ron Coleman, Phd. Това са уважавани учени, които подхождат към въпросите с нужната акуратност, за разлика от 90% от сайтовете, на които пишат хобисти.
Има места, на които може да се научи доста за таксономия, модели на поведение и др. на различни видове риби, но трябва да умееш да подбираш това, което четеш.



Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Фaйoнa]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 09:44




aquaria bg се казва. На мен ми харесва! Написан е, като за илитерати, демек за мен :-)). И права си! Не пише, че трябва да ги зяпаш с втренчен поглед и отворена уста, а аз това правя (като игнорираш стичащата се слюнка от ъгълчето на устните ми). Както и да е, останових и друга причина. Мъжката ми рамирези има рана на главата. Давам ТТ данни в отделен пост моля те кажи ми какво според теб може да е това чудо.



Тема Re: така значи..нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 09:53



"...някой си е втълпил, че книгата е единственото спасение за света."
"О хайде..да не четем глупавите бла бла бла в книгите. "
Тия двете просто няма какво да ги коментирам - те говорят сами за себе си.
Обаче на следващите не мога да си затрая:
"И наистина ли си мислиш, че някой акварист ще сподели знанията си с целия свят? "
Кой ти говори за акваристи?!? Аз говоря за учени.

"И какво значение има кой рибок към коя група принадлежи?
"
Според теб няма значение дали една рибка е в род Dimidochromis и е 40-сантиметров хищник или е в род Labidochromis и е 10-сантиметров вегетарианец?!? Не го твърдиш сериозно, нали?


Изобщо не смятам, че ти си човекът, който може да ми поставя морални определения. Но въпреки това ще ти споделя един дребен факт, от който можеш да си направиш каквито си щеш изводи - аз не ям риба. Не мога да чистя риба, отказвам да ходя на риболов и гледам да съм далеч, когато у нас се купува риба за ядене.
Ти хапваш ли си пържени попчета, а?



Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 09:56



Как изгелжда раната - какъв цвят е, колко е голяма? По принцип има вероятност да е причинена както от нараняване при нападение от страна на друга риба, така и от инфекция.



Тема Болна рамирезинови [re: Oko]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 09:59



Първо- мерси на всички, които ми отговарят и продължават да ме търпят! Наистина ми помагате!
Второ - продължавам с въпросите, докато ме сиктирдосате. Мъжката ми рамирези има рана на главата. Точно по средата, отпред, между очите. Започна като малка язвичка, която дори не бях сигурен, че наистина виждам, но вчера, като се прибрах от работа вече беше ясно, че се задълбочава и че рибката не отива на добре. Имам една тъничка книжка, в която прочетох за водните бълхи и лекичко почистих раничката. Не съм виждал водна бълха ама в тая рана нямаше нищо. Тъканта която почистих беше белезникава. След това отделих рибката в отделен съд (буркан) и капнах метиленово синьо. Сигурно вече съм успял да я убия. Както вече съм споменавал аз съм пълен лаик. Моля, кажете ми имате ли идея каква е тая болест. Та, поне занапред да знам как да действам.




Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 10:07



Пуснах нов постинг, Боби. Надявам се да го прочетеш и да ми отговориш. Мерси!!!



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 10:42



Има ли и други подобни рани или червеникави язви по тялото на рибката? Увеличава ли се размерът на първата? Забелязваш ли някакви други признаци на болест или нараняване - петна по тялото, отхапани или "загнили" плавници и т. н. ?



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 10:47



Само една е раната. Увеличава се. Няма нахапани плавници. Никоя от другите рибки не я е закачала .Досега тя (той, щото е мъжки) беше господаря и повелителя. Белезникава рана. Единствения признак освен раната е, че не се движи много. Това е. Храни се, макар и доста вяло.



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 11:37



Ами така ми е много трудно да преценя какво е, но все пак ще опитам да направя няколко предположения, подредени по ред на вероятност според мен:
1. Тъй наречената Ерозия на главата и латералната линия (Head and Lateral Line Erosion) с популярно име дупка в главата. Това заболяване засяга предимно цихлиди. Причините не са съвсем ясни, но стресът и лошото качество на водата играят съществена роля. Много е вероятно да се касае за липса на определени вещества. На поразените местата се откриват протозои от рода Hexamita. Нелекуваните случаи обикновено завършват със смърт. Лечението се извършва, като първо се уверим в оптималното качество на водата и сведем стреса до минимум. След това е важно рибките да се хранят с обогатена с витамини храна (смята се, че липсата на витамин C е една от оновните причини за болестта). При по-упорити случаи може да се ползва metronidazole (на нашия пазар го съдържат лекарствата Трихомонацид и Флажил).
2. Може да се касае и за механично нараняване, което да се е инфектиралопо-късно като следствие на стреса. Отново трябва да се осигурят оптимални условия и да се намали стресът. Витамините пак няма да са излишни, а антибиотикът е желателен, така че лечението може да е същото като това на дупка в главата без риск за рибката.
3. Не ми се вярва да става дума за паразит.

Искаше ми се да видя какво ще ти отговорят хората с опита, които не четат, но не мога да те оставя да чакаш.



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 11:55



Мерси!
Дай примерен антибиотик! От магазин за рибки ли да си купя такъв?



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 12:14



Нали ти казах - пробвай първо с трихомонацид на вагинални таблетки.
Сериозно - това е според мен. Гледай много да не се изчервяваш в аптеката (купува се от нормална хуманитарна аптека) - лекарството се използва за лечение на гонорея и други подобни.
Ще трябва да проверя обаче за дозировката - не помня как точно се дозираше.
Купи си непременно вагинални таблетки, а не друга форма - разтварят се добре във вода.



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 12:43



Ето и как се дозира и използва:
Трябва ти концентрация от 50 мг/л. Не помня от колко мг бяха таблетките, но можеш лесно да си го пресметнеш, като си купиш или като помолиш да ти кажат с какво разполагат в аптеката. Та значи правиш си тази концентрация, след 24 часа сменяш частично водата (около 1/2), а после отново слагаш същата доза трихомонацид. Повтаряш това 3 до 5 дни или докато симптомите изчезнат напълно. Лекарството не е много опасно за рибките, затова не е нужно дозировката да е суперстриктна, но все пак внимавай да не предозираш много. Не е лошо да отделиш болните риби и да ги лекуваш в самостоятелен аквариум, за да можеш да проследиш как се повлияват от лечението. Ако се налага, след това повтори процедурата и в общия аквариум.
Успех!



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 14:37



Знаеш ли, точно след като ти отговорих, реших да попрегледам сайта на Niky (този, който пише тук). Защо не погледнеш раздела за болестите и не видиш дали не можеш да разпознаеш симптомите, които са описани там? Обърни особено внимание на Хексамитоза, Туберкулоза, както и на инфектирани язви, предизвикани от Aeromonas. Така ще сме по-близо до истината.
Ето линк:





Тема Re: Болна рамирезинови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 15:22



Вече изпринтих съветите ти и след работа(сега не мога да излезна вече) отивам в пъвата аптека.
Ще те черпя Боби! Мерси! Дано да помогне



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.03 15:26



По малко прилича и на трите изброени :-(((( Мамка му, дано не е Туберколоза. Пипах с ръце!



Тема Re: Болна рамирезинови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 15:46



Тогава пробвай първо да отделиш рибката и да я лекуваш 5 дни с трихомонацид, като и даваш витаминозна храна - най-"нежният" вариант. Витамин C се усвоява само с храната, така че няма голям смисъл да слагаш във водата. Ако това не помогне, а рибата е все още жива (защото дори при удачно лечение има шансове да е късно, а при неподходящо е ясно), ще мислим за нещо друго. Успех!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 16:19



Мдам, не ми се е налагало да се контролирам каквато и да била агресия просто защото не съм създавал предпоставки за възникаването й. А щом ти си толкова опитен в този ми ти контрол явно е крайно време да се замислиш защо ти се налага да контролираш агресията на питомците си, контрол се налага върху нещо съществуващо. Щом рибите ти проявяват чак такава агреся едни спрямо други че ти се налага да ги контролираш ... твой си проблем. Прави каквото щеш не ми дреме :-)))
Явно не само аз чета нещата така както ми изнася, никога не съм казвал че съм кой знае колко голям фен на малавийците. Ако им бях толкова голям фен нямаше да ги зарежа. По тоя въпрос дет се вика присмял се щърбел на хърбел.
Нямам намерение да ти ровя сега из мненията и да ти показвам що за смехории си писал. Не си ми чак токова интересн. Бъди жив и здрав с разбиранията си :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 16:25



намери се кой да говори за непоносимост към чуждото мение :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 16:29



Няма такова нещо - в моя аквариум живее една улегнала и много внимателно подбрана група малавийски цихлиди от групата Мбуна. В момента няма почти никакви шансове от сериозни наранявания на някоя от рибките, както и от хибридизиране. Ето това е контрол на агресията - да знаеш какви рибки да събереш заедно и как да го направиш.
А що тия, дето се извъдихте най-големите и опитни разбирачи, поне веднъж не се опитахте да помогнете на някой с по-малко опит, изпаднал в затруднение? Защо един път не написахте градивна тема с интересна информация за рибките, които харесвате? Защо не се опитахте да обясните някои най-основни физични, химични и билогични предпоставки, които трябва да се знаят (какво е кръговрат на веществата, какво е обща и карбонатна твърдост, какво е Ph...). Аз много пъти съм правил такива "смехории" в този форум. Ти можеш ли да кажеш нещо такова? Не, не можеш. И знаеш ли защо? Защото в живота си не си виждал на едно място толкова книги, колкото аз съм прочел. А това е жалко.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 16:32



Мнение е нещо, което е обосновано и аргументирано, пък било то и погрешно. Това, дето го правите в момента, не е изразяване на мнение, а проява на необосновано упорство.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 16:38



ето един прост въпрос, за да спреш да ми бягаш по тъча и да ми говориш общи приказки.
Казвал ли си че ако оставиш женската рибка да си износи хайвера в устата няма да излязат повече от 10-15 рибки, по точно че ще поздравиш мисля Тания ако успее да го направи?
искам прост отговор!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 16:40



вместо да ти пиша същото прочети си поста и си представи че аз съм го казал по твой адрес :-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:04



Тя да успее?!? Тя ще успее да направи нещо, ако извади яйцата. Ако ги остави, ще успее рибката.
Обяснявам ясно и за пръв и последен път. Способността на рибката да износи яйцата в устата си зависи от много фактори - възраст, здравословно състояние, размер. Един от най-съществените е как е износена самата тя. Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата. Ако е отгледана по естествен път, шансовете са по-големи.
Тези "10-15" малки се отнасят за по-дребните видове малавийци, които по принцип снасят по-малък брой яйца (примерно 30-тина на едно снасяне), каквито са да речем Labidochrmis sp. Hongi. Ако Таня успее да "извади" примерно 90% от който и да било вид по естествен път, ще е голямо постижение. Но ако извади да речем 30 рибета от 80 яйца, това си е жива мизерия. Така че дай да си говорим в проценти. Колко процента от яйцата от последното люпило оцеляха? Нямаш представа, защото не си могъл да ги извадиш и да ги преброиш. Тъй. Въпросът е приключен.

И още нещо - изпитаните рецепти, основани на опита, работят, поне повечето от тях. Но работят само в някои случаи, а и никога не можеш да си сигурен дали няма нещо по-добро. Но дори да оставим настрана последното и да се съгласим, че работят, можем спокойно да кажем, че те отговарят на въпросите какво (да правим) и донякъде как (да правим нещата). За съжаление дори не засягат други много важни въпроси - защо (става това, когато направим така), как (да направя нещата по-добре) и тъй нататък.

Виж, mein freund, не си ми от категорията - дори не умееш да формулираш ясно тезата си в един спор, камо ли да я поддържаш с аргументи. Просто не си интересен опонент.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:10



И ще е първото справедливо изказване, което си направил по темата.
Виж, аз не твърдя, че съм безгрешен, казвам, че се аргументирам, дори да е погрешно понякога. Ти не го правиш. Просто цитираш случки - това не е аргументация. Долавяш ли разликата?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:11



оказа се далеч по лесно да ти открия постингите които ме интересуват
"При мен следва жесток побой от страна както на мъжките от собствения и вид, така и от другите женски.". Предполагам това е твоята " и много внимателно подбрана група малавийски цихлиди от групата Мбуна ". Да си я подбирал за организиране на гладиаторски боеве?
Лично аз никога не съм имал проблеми когато съм връщал женската ауратуска след 14-15 дневно отсъствие. Може би защото не съм сложил още 4 - 5 вида малавийци, колкото и удачно да е това според книгите които ти четеш и "раздаваш акъл" възоснова на тях :-)) Ако бях последвал съвета да си сложа още няколко вида малавийци по 2-3 бройки, може би сега нямаше да спорим, а щяхме заедно да търсим решение на проблема с пребиването на женските и поколения от по 5-6 рибки. Всичко това при положение че все още се интересувам от малавийци. Обясни ми моля те как така стават нещата че ти следваш велики светила в областа на науката и нещо куца, а аз успявам да направя неща невъзможни според теб? Искам отговор на този въпрос , ако може без излишно разтягане на локуми. Ако искаш дай ми ICQ номера си за да продължим да спорим там , малко по бързо става пък и няма да пълним с ненужни неща форума?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:17



Я сега кажи в каква група си връщал женската ауратуска? В група от ауратуси, които имат ясно изразена извънвидова агресивност и почти никаква вътревидова спрямо представители на противоположния пол (казано така, че да го разбереш - при ауратусите мъжките са агресивни спрямо рибки от други видове и спрямо други мъжки, но не и към женските ауратуси).
Я пак си помисли дали ще можеш да върнеш обаче женско йохани по този начин. Като успееш да го направиш с йохани, ела ми се обади.
Ето, че пак си правиш изводи на базата на единични случаи.
Ставаш досаден вече.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:27



"Способността на рибката да износи яйцата в устата си зависи от много фактори - възраст, здравословно състояние, размер." С това съм 100 % съгласен! Въпросът е защо при теб не се получава? Защо твоите добре гледани, идеално подбрани и перфектно хранени риби не са в състояние да износят собствените си малки? Достатъчно ясно ли е формулиран въпросът ми?
"Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата.", а заслугата за това ще ми кажеш ти на кого е. На хора като теб люпещи рибките в инкубатури ( и препоръчващи това на останалите ) или на другите размножаващи ги по възможно най близък до естаствения начин ? Ако нещо не ти е ясно по формулировката питай!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:28



Чакай сега аз да преформулирам твърдението в коректната му форма и едновременно с това да ти отговоря на въпроса:
Твърдя, че при равни други условия (надявам се, че знаеш какво значи това) в изкуствен инкубатор оцеляемостта е по-висока от естествената такава.

И сега да ти поставя аз на теб ребром един въпрос - твърдиш ли обратното? Внимавай какво ще кажеш.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:30



Виж следващия ми постинг - там съм ти обяснил едно-друго по понятен начин.

Колкото до вината, няма вина, когато си говорим за повече рибки. Така или иначе иди виж другия постинг, пък тогава се пени.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:32



Ако не съм наблъскал аквариума с де що вид малавиец съм видял по магазина и има достатъчно женски с които мъжкия да се занимава плюс наличието на достатъчен брой укрития .. считай го за направено !

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:34



а нескопосаните ти опити да ме обидиш са просто жалки и не си подхождат с интелекта който претендираш да притежаваш

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:39



Хубаво. Говорим си за средно голям (150-200 л.) аквариум с много укрития, без растения, с добра филтрация и около 15-тина възрастни рибки от хайде да не са 5-6, а 2-3 различни вида от групата Мбуна, от които нямаш други риби от рода меланохромис - ако имаш, има голям шанс от хибридизация, което е недопустимо. От тези 15 рибки е нормално да има примерно 1 възрастен мъжки с 3-4 женски.
Значи да разбирам, че в такава или подобна ситуация ти си готов да извадиш за 2 седмици едно възрастно женско йохани, а после да го върнеш на светло и без да разместваш камъни и да променяш нещо в аквариума, просто ей така да го пуснеш? Чакам доказателства. Ако успееш, като при това рибката е без поражения, при първото си идване до Варна ще ти стисна ръката, обещавам най-официално!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:39



понеже не получих отговор на нито един от въпросите си иска да те попитам: ще ги прочетеш ли отново и ще ми отговориш ли?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:40



Пише се "нескопосен", а не "нескопосан". Това няма почти нищо общо с темата, но реших, че ще ти е полезно да го знаеш.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано11.11.03 17:44



Ти май пак нещо не разбра. Отговорих ти ясно, конкретно, точно и изчерпателно на всички въпроси и ще го направя пак:
Твърдя, че при равни други условия в изкуствен инкубатор оцеляемостта е по-висока от естествената такава.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 17:50



Мдаааааа, той си знае, 150 - 200 литров аквариум за 2-3 вида, туй да ми плащат няма да го направя! В 150 - 200 литров аквариум бих сложил точно 5-6 йоханита, едно мъжко, всичко друго женско. Един единствен вид !!! И тогава спокойно мога да си вадя женските, спокойно мога да не използвам инкубатури. Мисля че точно това е в основата на спора ни с теб, ти се опитваш да държиш 2-3 вида в един аквариум ( колко ти е голям аквариума ? ), а това е нещо което аз никога не бих направил ( става въпрос за малавийци ) !!! Още повече в някакви си мижави 150- 200 литра вода, ако имах възможност и желание да си купя от ония чудовища от по 3 тона може би бих се престрашил да сложа 2-3 вида !!!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 18:05



"Способността на рибката да износи яйцата в устата си зависи от много фактори - възраст, здравословно състояние, размер." С това съм 100 % съгласен! Въпросът е защо при теб не се получава? Защо твоите добре гледани, идеално подбрани и перфектно хранени риби не са в състояние да износят собствените си малки? Достатъчно ясно ли е формулиран въпросът ми?
"Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата.", а заслугата за това ще ми кажеш ти на кого е. На хора като теб люпещи рибките в инкубатури ( и препоръчващи това на останалите ) или на другите размножаващи ги по възможно най близък до естаствения начин ?

и ти отговаряш с : Твърдя, че при равни други условия в изкуствен инкубатор оцеляемостта е по-висока от естествената такава, да това е идеален и смислен отговор на въпросът ми "Защо твоите добре гледани, идеално подбрани и перфектно хранени риби не са в състояние да износят собствените си малки?", дума да няма!!!

и аз не разбрах кои са точно "гупуите" от "отговорът" на първият ми постинг, предполагам става дума за гупи. Колкото до това че споменатото от теб не е по темата, спокойно, те почти всичките ти отговори не са, а са нещо средно между жалки опити да ме обидиш и целенасочено избягване на въпросите ми ... еми ... какво друго мога да ти кажа?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано11.11.03 18:09



както вече споменах - дребни, жалки заяждания ( от човек дето ми твърди че никога не бил нападал и тн ). Унижавай се сам колкото си искаш, това на мен не ми пречи!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано11.11.03 19:00



Боби,е тука не си прав!И си противоречиш.Първо-за мен е загуба на време да обяснявам на някой,че не е желателно да отглежда дискуси и златни рибки,примерно.И накрая колкото и да им обясняваш те пак си правят своето....Както сам казваш има достатъчно книги за тези елементарни знания.Проблема е че хората не четат,а искат всичко на готово.Мисля,че не тук е мястото да обсъждаме тези неща.
Спомняш ли си първата тема която отворих тук?За килитата.И какво се получи в последствие?Сравняване на кили рибки и цихлиди,как нещо не било предимство,а особеност,заяждания на дребно,и в крайна сметка размяна на остри реплики.Така не става...



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 00:46



"Младата дама поглежда препатилия старец изпод вежди"
Извинявай дърти акваристе..но.."Ако не можете да преживеете съществуването на мнение, различно от вашето, значи не умеете да водите спор. " Аз мога да преживея мнение различно от моето и уважавам хорското мнение а за това не е нужен спор. Да си чувал за гледна точка и компромис Боби?
Да не си съгласен с някой не е същото като да го нападаш. А ти Боби не само не се съгласяваш но и директно нападаш. Правиш разлика между двата подхода нали?

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 00:48



Тук наистина нямам понятие. Съжалявам Око..

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 00:51



Това беше тъпо. Не аз не си хапвам пържени попчета..и е твой избор какво ще ядеш. Аз не ям агнешко и без да гледам агнета. Но да не говорим за кулинарии. И да съвсем сериозно смятам, че не ме интересува коя риба към кой вид принадлежи господин книжен плъх:)
Учени значи..тука ме заинтригува..и за какви учени говориш?

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 00:53



И още нещо Боби. Аз мога да поставям морални определения да който си поискамДруг е въпроса кой как ще реагира.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 08:44



Никъде не съм казвал, че моите рибки не са в състояние да износят малките. Даже винаги оставям първото люпило да мине по естествения си път. Но не и следващите.
И ще повтарям, докато смисълът на следващото стигне до явно замъгленото ти съзнание:
Твърдя, че при равни други условия в изкуствен инкубатор оцеляемостта е по-висока от естествената такава



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 08:48



Един вид в 200 л.? Ти защо изобщо си правиш труда да гледаш рибки - иди в рибния магазин и зяпай аквариума с живите шарани - там са точно така, 1 вид.


А ако още не си, вземи изгледай филмчетата от Малави и ми кажи колко вида виждаш на всеки 100 л.

2-3 вида в 3 тона? Извинявай, ама ти изобщо не си акварист, а чиста проба смешник!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: killiman]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 08:55



Точно така е. Но за разлика от случая с това наперено момченце, което дори не знае що е то запетайка и има ли то почва у нас, в разговора си с теб установих, че ти се опитваш да си в крак и да разбираш какво става в аквариума ти, а не да следваш сляпо някакви строги рецепти (рецептите, разбира се, имат своето място, но не са универсална панацея).

Видя ли до какви висоти стигна "аквариста" x-fen - искал да гледа 1 вид в 200 л. Смешки разни. Пък и смятам, че съм сред няколкото човека в този форум, които се опитват да обясняват и да помагат на начинаещите според силите си. Затова се дразня, когато някакво наперено хлапе ми се хвали с опит, а в същото време не желае да предаде частица от него на тези, които наистина имат нужда от това. И вярвам, че няма запален акварист с опит, който да не желае да въвлече емоционално още някой в хобито, като му предаде знанията си. Файона твърдеше противното, но според мен този, който си крие знанията, е търгаш, а не акварист.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 09:00



Ти наричаш разговор, в който си позволяваш да си служиш с аргументи ad hominem, спор? Нееее, когато кажеш на някого, че е маниак, това не е спор.
Все пак желанието ти да приключим разговора без обиди ме радва. Така да бъде. Но глупостите на x-fan няма да простя.



Тема Реквиемнови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 09:01



Вчера като се прибрах, вече беше обърнала коремчето. Жалко за рибката! За кратко време ми стана любимец. Много наперено рибе. Е, ясно е! Или ще се науча да отглеждам рамирези, или ще им се вдигне цената на пазара.
Поне вече съм екипиран с лекарства



Тема Re: така значи..нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 09:02



Учени като например д-р М. К. Оливър или д-р Рон Колеман - и двамата са ихтиолози, Оливър е американце, а Колеман - канадец, доколкото знам. Ако наистина обещаеш да прочетеш нещо от тях, ще ти дам линкове.



Тема Re: Реквиемнови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 09:18



Много съжалявам за рибката.
Но ще ти дам един съвет - за в бъдеще не разчитай на лекарствата, те са нужни само в краен случай. Обикновено болестите се причнияват от лоши условия - дори самите условия да не са толкова крайни, че да убият сами рибката, те предизвикват постоянен стрес, който значително отслабва имунната и система.
Специално в случая с "дупка в главата" е много вероятно да се касае за авитаминоза, която отслабва рибката дотолкова, че протозоите, причинители на "дупките", успяват да се преборят с имунната система на рибката.
Затова преди да използваш лекарства, е добре да се опиташ да научиш от какво точно имат нужда рибките, които гледаш и да правиш всичко възможно условията, при които ги поставяш, да са максимално близки до това.
Успех!



Тема Re: Реквиемнови [re: Boby_]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 11:18



Затова съм "тук" :-) И затова все питам.

Иначе аквариума ми стана красавец



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 12:44



Така, ето че не беше токова сложно и трудно да ми дадеш пряк отговор на първия въпрос. При положение че го получих след десетина поста в които те питах за това на теб ще оставя да предцениш чие съзнание е замъглено и чие не ! Айде сега ако обичаш и по втория въпрос, ако може още в следващия ти пост, нека не си пишем пак цял ден за да получа отговор на един единствен въпрос, става ли? Кратко, точно, ясно ! По въпроса! Не ме интересува кратка история на езерото Малави, не съм заинтересуван от Теория на химията за акваристи. Имам въпрос, очаквам отговор.
За твърдението ти нищо не съм казал, никога не съм си губил времето да правя изкуствени инкубатори след като съм постигнал отлични резултати по естествен път:-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 12:53



Не мисля че си губя времето при положение че се наслаждавам на дадения вид и мога да му осигуря оптималните условия вместо по цял ден да стоя с нос заровен в книгите, търсейки начин да гинакарам да не се бият.
Колкото и вида да видиш в Малави това е езеро, то не е 200 литра, не е ограничено в нещо поставено на раклата или нейде другаде в стаята ти. Когато една риба бъде нападната тя бяга ( ако опоненета и е по- силен ) докато излезе от областа предизвикала агресията на съперника й. Още повече в Малави няма да видиш кекави недоносчета отлгедани в инкубатур, а само най- силните и най-пригодени за оцеляване идивиди. Предлагам ти и на теб да ги прегледаш тея филмчета, щом се се заяждаме по такива начини, и да ми дадеш приблизителната бройка на забелязаните инкубатори. Ето ти още един въпрос на който до два три дни се надявам да получа отговор от теб. и за да не бъда обвинен пак че не формулирам достатъчно ясно твърдениата си ето . Боби , били бил така добър да ми дадеш приблизителната бройка на забелязаните от от теб, във въпросните филмчета, изкуствено създадени инкубатури? :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:05



Боби защо продължаваш да се заяждаш за неща които просто нямат връзка с темите, момченцето не е x-fen , а x-fan. Точка по въпроса за това кои чете какво се пише и кой свързва буквите на екрана в думи дето хич ги няма там. Айде ти като си толкова безгрешен да вземеш да ни обясниш кой е тоя новия вид риби "гуипи" или там както ги беше нарекъл дето ми беше обяснявал че наред с хелерите предизвикавали агресията на малавийците щото влизали в територията им? Ето ти пак прост въпрос.
А това с "момченцето" ми напомня за Жорж Ганчев. Здравейте българи, хааааъп ( тука си поема дъх ), аз съм оставил моите преценни малавийци, хааааъп, за да ви обясня тука някои работи, хааааъп. Това момченце "x-fen" ( за кого говори пък тоя, не съм го и виждал даже тоя във форума ?!? ), хаааъп, дето нищо не разбира, хаааааъп, ще му кажа аз на него, хааааъп, дето съм най-великия специалист по малавийски цихлиди, хаааааъп, какво е да има мнение различно от моето, хааааъп, кажи си приказката Едисикой.
Плоски заяждания драги мой, произлизащи от това че не си в състояние убедиш опонента с доводите си и почваш да се заяждаш за глупости , ако бяхме един срещу друг съм почти сигурен досега да си се разкрещял та барем със силата на гласа си да се представиш за по - убедителен :-)))
Но щом те кефи да се правиш на даскал по български да ми търсиш правописни грешки и други вместо да гледаш какво се пише в текста ... твой си проблем .... няма да те откъсвам от занимания които явно ти носят удоволствие :-))))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:14



И понеже явно темата за рибки ще бъде изместена и превърната в арена за личностни нападки и обиди , нека и аз дам моя принос. Не зная как е завършил спора ви с килимен, но явно ти е показал къде зимуват раците и да не си вреш носа дето не ти е работа ами да си го държиш дълбоко заровен в безценните ти книги и затова сега се мазниш така ( нищо против теб килимен, фиаското си е изцяло между мен и Боби, меся се в постинга адресиран до теб поради простата причина, че никога ненападащия и вечно тихо и кротко обясняващ Боби най-после почва да показва точно какъв е и вместо да се опита да отговори на въпросите ми почва да ме обижда и да търси де трябва да има запетая, къде кое как се пишело). Е аз следвам комуникации и явно съм си изградил естествена корекция на грешките и все пак информацията стига до мен вместо да се губи нейде по трасето:-))) Изглежда погрешно съм постнал мнение във форума на Българска филология, сега ще видя какво пише в клуб Рибки :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:17



Крайно време беше да осъзнаеш, че "глупостите" ми не са обект за прошка, а повод да се позамислиш малко и опит да ти поизлекуват нарцисизма :-))))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:24



изполването на чуждици също така няма да те направи по умен. Мисля, че въпреки цялото ми невежество отностно това коя запетая къде точно трябва да стои, сме на едно и също мнение че българския език е достатъчно богат и че ти дава пълна свобода да се изразяваш свободно? или ( господи, започнал съм изречение с малка буква, заслужавам да бъда обесен ( господи, написал съм Господи с малка буква( о Господи пак съм ги направил, извинявай Боби, дано не предизвикам някой микроинфаркт с напълно основателния ти гняв ) ))това не си го прочел никъде досега в някоя книга? :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:28



Понеже ти пръв започна да се заяждаш за това кое как съм писал, четейки поста ти смятах да те попитам какво точно е "американце", но реших в крайна сметка да не слизам до нивото ти и да подмина тази явно неволна грешка с благородно мълчание ( не е приятно когато някой се рови да ти търси правописни и де що друг род грешки има, вместо да чете това което си написал, нали Боби ? ) :-))
айде със здраве

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 13:35



Ааа, не получаваш ясни отговори, защото не си си формулирал ясно и точно въпросите. Ха сега формулирай добре втория и ще получиш отговор. "Каквото повикало, такова се обадило."



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 13:41



Там е работата, че разнообразието е част от оптималните условия и като го ограничаваш, ти ограничаваш нормалното социално поведение на малавийците, което е именно най-ценното и интересно в тях.
И мога да те уверя, че естественото не винаги е най-доброто. Ако следваме сляпо тази логика, можем да оставим хората да мрат от възпален апендикс, щото така е естесвено.



Тема Re: Реквиемнови [re: Oko]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 13:45



Дам, освен да избягваш лекарствата ( в смисъл винаги е по - добре да премахнеш евентуалните предпоставки за появяването на болеста, отколкото след това да я лекуваш тая болест) и да гледаш да осигуряваш оптималните условия за вида мога да те посъветвам да избягваш закупуването на риби по това време на годината ( не съм сигурен дали пак на теб бях дал такъв съвет? ). По принцип есен - зима и зима - пролет са сезоните в които избягвам да купувам риби и да ги слагам в общия аквариум. Ако се наложи да купя - първо в карантинния за седмица две , ако не друго то поне инкубационния период на ихтиофтириуса беше там някъде и няма да ти се налага да лекуваш после всички риби от "бели точки". И понеже сега нямам възможност за карантинен аквариум - гледам да сведа покупките на риби през тези периоди до минимум или да си ги вземам от приятели. Това според мен е един от най сигурните начини. Отиваш, гледаш при какви условия е гледана рибата, най малко температура. Ако една риба е гледана докато израсте на 28-29 градуса и ти я сложиш в аквариум с температура 25-26, както пише за повечето видове по книгите като оптимална температура.... сам можеш да се досетиш, че няма да е много благоприятно за рибето :-)))) Пък и приятелят ти може да ти каже с какво е хранил рибето досега, на каква възраст е, а не да вземеш нещо което ти изглежда като млада рибка , а то да се окаже просто лошо гледан , напълно развит индивид на размер крайно незадоволителен за възрастта. :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 13:46




Тц, бъркаш - никога не повишавам тон и много внимавам как разговарям с хората.
Ако не си наясно, мога да ти разясня разликата между правописна и печатна грешка.
А x-fen го написах съвсем умишлено - поразсъждавай малко над множественото число и ще ти се изясни.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 13:53



Можеш и сам да провериш докъде е стигнал спорът ми с килимен, ако ти стига акъла да го откриеш.
И вместо да парадираш с неграмотността си, като непрекъснато насочваш вниманието към нея, вземи да се засрамиш малко - няма да ти е излишно.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 13:55



Кавичките са излишни - глупостите ти могат да бъдат само обект на съжаление, не на нещо друго.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:10



Е вече незнам какво да кажа, просто бях останал с явно напълно погрешното впечатление, че тук сме се събрали индивиди, които поне малко от малко могат да четат. Не бях очаквал, че е ми се налага да обяснявам дума по до дума това което съм написал, но явно ще е така. Добре, няма проблем :-)
Ето какво бях написал " "Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата.",а заслугата за това ще ми кажеш ти на кого е . На хора като теб люпещи рибките в инкубатури ( и препоръчващи това на останалите ) или на другите размножаващи ги по възможно най близък до естаствения начин ?"
Така, това беше простия въпрос, на който аз поисках прост отговор и който така и не получих такъв. Може би си бил прекалено зает да ми търсиш грешките вместо да четеш това което съм ти писал, незнам ?!?
Не смятах, че по нататъчни разяснения ще са необходими но ето, като в осми клас почваме аналаиз !!!
"Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата." - Това Боби се нарича цитат, и за да не бъда обвинен пак че съм останал недоразбран ето : Цитат , Боби, е тогава когато използваш думи казани или написани от някой друг. Ако има още нещо останало недоизяснено , питай, ще обяснявам щом се налага.
"а заслугата за това ще ми кажеш ти на кого е." - тука съм допуснал явна грешка завършвайки въпросително изречение с точка вместо с въпросителен знак. Следствие невъзможността ти да го приемеш като такова, нека се поправя : а заслугата за това ще ми кажеш ти на кого е ? , ето сега е достатъчно разбираемо формулирано, надявам се поне ? Извадено е от контекста и затова само по себе си звучи неразбиртаемо, но за твое улеснение ще сглобя всичко в едно накрая !
"На хора като теб люпещи рибките в инкубатури ( и препоръчващи това на останалите ) или на другите размножаващи ги по възможно най близък до естаствения начин ?" - тука , Боби, не виждам нищо неразбираемо, има енда грешка, след най липсва тире, извинявай,не съм преполагал че това го прави толкова непонятно, пак моя грешка. Сега нека да ти обясня, тука те питам в следствие на изказването ти , цитирам ( цитат пояснихме малко по горе, да пояснявам ли пак ? Ако кажеш, пак ще поясня !) : "Ако е била в инкубатор, шансовете да износи малки по естествен път са минимални - такива рибки проявяват склонност да плюят яйцата.". Така това е твоето изказване, от кое следва въпрост ми , който явно се оказа недостатъчно ясен и ще се опитам да поясня. В следствие на това твое изказване, искам да те запитам : В кого е грешката, че излюпените в инкубатур малки рибки, когато порастнат и имат хайвер са с минимални шансове да износят хайвера си по естествен път?
Ако са останали пак неясноти, моля те, кажи ми ще ти поясня отново. Предварително ще те помоля , пренебрегни допуснатите от мен грешки, съсредоточи се върху текста, опитай се да го проумееш, и ако в крайна сметка пак не успееш, моля те да ми кажеш кое точно те е затруднило, за да мога да ти го обясня!
Така, това е

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:14



Благодаря ти, ето че не е толкова трудно да даваш точни, ясни отговори. Имаме напредък, сега поне четеш какво ти пиша и отговаряш по темата, въпреки че все още ми се струва неудачен за клуб Рибки !
Постът ти е достоен за клуб Българска филология. :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:19



Май не знаеш разликата между определенията чуждица, заемка и термин.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:20



Казах, че не ме интересува! Мислех си, че най после си почнал да четеш това което пиша, явно греша.
Все пак не на мен ми се налага да ми правят разбор на един елементарен въпрос. Кой с колко акъл е то си личи. За очевидни неща няма какво да спорим. Все пак да тръгнеш да убеждаваш човек посветил се на килитата, че цихлидите това и това ..... както се казва : акъл море - глава шамандура :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:21



Тези, които не ги разбират, наистина могат само да съжаляват, тука две мнения няма :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:24



Айде сега ти ще определиш към коя група спада тази : "mein freund" :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:25



Трябва ти цяла страница, за да формулираш ясно един въпрос? Нищо, аз ще ти помогна, щом не се справяш.
А въпросът ти е кой е виновен за това, че рибка, отгледана в инкубатор, има по-малки шансове да успее да отгледа потомството си по естествен път. Ами отговори си сам. Отговорът ще е подобен на този на въпроса на 3-годишното дете към майка му "Мамо, мамооооо, кой пусна дъжда?".



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:29



Като не те интересува, защо коментираш?
Аман от задръстени провинциални невротици, които си пъхат носа навсякъде! (В случая провинциализмът произтича не от географското местообитание, а от селския манталитет и повърхностния начин на мислене)



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:32



Към нито една от трите - това е чужда дума на чужд език. Да ти обяснявам ли още или знаеш какво е немски?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:33



Тука две мнения няма, и аз не допусках че ще ми се налага да ти го обяснявам толкова обширно, но явно и това не ти е било достатъчно, защото все още не съм получил точен и ясен отговор от теб!
Ако исках сам да си отговарям нямаше да питам теб. Отговорил съм си сам, искам твоя отговор. Не е трудно, вместо за де заяждаш нека просто да ми дадеш този така простичък отговор, за който те моля от вече най малко 24 часа :-))) ( можеш да се измъкнеш пак като ми кажеш за тирето след най )

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: така значи..нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:34



Ако намериш ПРАВОПИСНА грешка в някой от постингите ми, ела да те черпя.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:35



В същия дух : Задълбоченото ви мислене ли ви пречи да слагате правилно ударенията или е плод на говорен дефект? :-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:37



И за запетаята пред "че" мога да ти кажа, щом държиш, и за тази, която трябва да разделя двете прости изречения в състава на сложното, както и за още доста неща в тия няколко изречения, освен тиренцето. Обаче няма да ги кажа - и без това достатъчно се изложи.
Май трябва да продължа да те образовам, макар да не заслужаваш.
Не можеш да говориш за вина, когато има само причина. Вината е правно понятие.
Казах ти, преформулирай си въпроса, като попиташ за причините, пък тогава ще си помисля дали да те просветля.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:39



"Приялетю мой" да ти говори нещо? Да си чувал за български?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:39



За твое нещастие никога не си имал шанса да бъдеш огрян от присъствието ми в близост до себе си.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:44



А кое те кара да мислиш, че височайшето ти присъствие е така желано? :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:48



"Приятелю мой" има съвсем различно звучене. Да си чувал за нюанси на смисъла?



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:52



Отново блестящо измъкване и нападка, и отново ни помен от отговор. Е ще почакаме, имаш време. Все пак трябва да се прибереш у вас. Да отвориш големите книги, да потърсиш отговора. Не е лесно, признавам. Вместо да се правиш на хахо и да се заяждаш на дребно - прост и ясен отговор. Ще ти загуби далеч по малко време. Но .... всеки с заниманията си :-))))
Да не би случайно да се съветваш с някой преди да ми дадеш точен отговор, защото съм забелязал че винаги получавам най смислени отговори от теб на следващия ден? Питам просто, но на този въпрос ще получим отговор може би следващата седмица, до тогава се надявам да ми отговориш на предишния, който е повода за днешният ни дебат :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:53



Това, че има любознателни персони като теб, които си търсят просветляването.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 14:57



Е да , не сме всички като теб, дето си мислим че всичко знаем и нищо повече неможем да научим. Тука съм съгласен, любознателен съм. Комплиментът ти ме кара да се изчервявам, сладур {} :-)))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 14:57



Не умееш да питаш. А не умееш да питаш, защото не знаеш какво да попиташ. Отговорът много често се съдържа във въпроса. Въпросът "Кой е виновен за това, че..." е некоректно формулиран и поради това предполага отговори от сорта на "Дядо Господ" и "Никой".
Казах ти вече, задай правилния въпрос и ще получиш отговор.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 15:01



Нима съзирам проблясъци?
Продължавай в същия дух и другата седмица може да ти напълня басейна да поскачаш вече и във вода.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 15:04



Дам, къде е "приятелю мой", къде е "mein freund". Ехееееееееее "mein freund" не е като тъпото "приятелю мой", показва къде къде по вискоа интелигентност. При това си е дума на чист български език, bulgarian да се наричам, първа радост е за мене :-)))) Отечество "mein" любимо, как звучи само, кара те да настръхваш, нали? :-))
Пак шикалкавиш Боби, пак само общи приказки, пак заяждания на дребно и каква изненада - Пак нищо по темата за рибките.

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 15:13



Това че да отговаряш на въпроси с "Дядо Господ" и "Никой" ти се струва удачно си е лично твое мнение, щом те кефи прави го.
Айде да ти видим сега ти как ще го зададеш този въпрос, и дали това няма да е поредния опит за шикалкавене от твоя страна. Мисля че разбираш прекрасно какво искам да те питам. Обаче се правиш на шут и гледаш да се измъкваш с нападки и обиди.
А какво точно рабираш под правилен въпрос ням да те питам. Тук не ми отговаряй. Отговори ми как мислиш че трябва да се зададе въпроса. За отговор не смея и да те карам да даваш щотото ще идат пак два три дена :-)
За да не пълним пощите на хората с глупости предлагам ти да се ограничим само в тази нишка на спора и да спреш с жалките си опити да ме обиждаш а просто да говорим по темата, от себеподобни не се обиждам. Винаги когато не знае човек какво да каже ще намери за какво да се заяде. Айде само тука и само по темата, става ли? :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Реквиемнови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 15:13



Всичко това е вярно.
Мога да добавя и още нещо - трябва да се внимава при транспорта в това студено време. Преохлаждането, а и рязкото затопляне след това, е по-опасно дори от кислородния глад и е основния убиец при транспортиране. В тази връзка е добре рибките да не се изливат направо, а да се потопят в аквариума, в който ще се пускат, заедно с пликчето, в което са пренесени, за да се даде възможност температурата да се изравни постепенно.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 15:16



Щом съзираш проблясъци имаш напредък, ден два още и ще почнеш да виждаш светлината :-)))
Прочети последния ми пост, повече нямам намерение да те оставям да ми губиш времето. Само там и само по темата!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Реквиемнови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 15:18



Дума да няма това е закон!

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 15:40




Коректно зададеният въпрос би трябвало да бъде "Защо малавийците, които са отгледани в инкубатор, имат по-малки шансове да отгледат собственото си поколение в устата си?". И както вече ти казах, отговорът се съдържа във въпроса - защото са отгледани в инкубатор.
Обаче ти май не усети каква е уловката. Защото ако беше наясно с малавийците, щеше да знаеш, че горното твърдение важи само за ПЪРВИТЕ 1-2 люпила на младата рибка. След това разликата се губи - ако взимаш яйцата на нормално отгледана рибка, тя самата след време ще отвикне да ги отглежда сама и обратното, ако оставиш на една "инкубаторна" рибка яйцата и, след 1-2 опропастени люпила тя ще свикне да ги отглежда сама. Ако не вярваш, пробвай.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 15:42



Не, нюансът в смисъла е друг, но не си дорасъл да го доловиш.



Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 16:15



Никога не съм и поставял за цел да търся каквито и да били грешки, още по малко съм си поствял за цел да ги изтъквам. Всеки пише, къде гледа , къде не, къде знае къде не, това не е мой проблем. Присмеха и подигравките никога не водят до нищо хубаво.
Нямам намерение да тръгна сега да ровя из постингите ти и да търся правописна грешка, 90 % съм сигурен че все някъде по някаква причина си допуснал такава. За мен това обаче не е от никакво значение. Аз ценя информацията като такава. Да се греши е човешко, няма да продължа поговорката. Ще излезе като заяждане и надувка от моя страна.
Безпрекословността с която изнасяш знанията си говорят ( поне за мен! Искам да си наясно, не се опитвам да се заяждам, нито да иронизирам, говоря съвсем искрено, ако искаш ми вярвай ако искаш не, макар че със съжаление трябва да призная че съм почти 100 % сигурен че ще го приемеш като заядане, но ... пак казвам не е такова ) :
1. Интересуваш се изключително много от малавийски цихлиди и гледаш непрекъснато да намериш все повече и повече сведения по въпроса, тука няма какво да си кривя душата , знаеш, това и преди съм го казвал.
2. Имаш голямо самочувствие ( в което пак няма абсолютно нищо лошо ) , което демострираш непрекъснато, без да се замисляш за остротата на думите си или за начина по който ги поднасяш и как другите биха реагирали на тях. ( за това съдя по това което съм чел от теб, не твърдя че и на живо си такъв. Много често поведението на хората в интеренет се различава, понякога и драстично, в реалността)
3. Комбинацията от предишните две точки ми се струва че ще ти направят много лоша услуга, ако вече не са го направили. Поне досега не съм виждал някой който казва "това е така и точка по въпроса" да не е съжалявал за такива изказвания по една или друга тема.

С това искам да приключим с дребните заяждания, предприемам първата стъпка за да се лиша от по нататъчно губене на време и за двама ни. Ако си решил уверявам те можем да си продължаваме така до края на света или поне докато модератора на клуба не реши да ни затвори устите. Което ме подсеща, ако модератора случайно прочете безсмислените ни заяждания , предлагам ако може да ги отдели в отделна тема със заглавие " Какво да се избягва при водене на спор " и да я застопори най отгоре на клуба. Така всеки влязъл може да види безсмислието в целия му блясък!
Това е, дай сега да се изясним за инкубатурите като нормални хора, а не да се дърлим като кучета за пълни глупости.
Това е моето предложение, ако не си съгласен с най голямо удоволствие ще прочета следващата твоя обида и с още по голямо ще измисля такава по твой адрес.

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 16:24



Да приемам ли това за инцидентен изстрел? Или е отговор на последният ми постинг?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 16:32



Приемай го както искаш - и това ли трябва да ти казвам?



Тема Re: така значи..нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 16:51



Ха така, дойдохме си на думата.
Първо, в този клуб няма модератор.
Второ, за поведението ми, което описваш в три точки и за което до известна степен си прав, си имам много основателна причина - когато нямам занимавка за момента, то ми е донасяло доста забавни моменти и то в повечето случаи за чужда сметка (признавам, че е имало и такива за моя, но те се губят на общия фон). Лоша услуга никога не ми е правило, даже напротив - по тази линия съм се запознал с доста интересни хора. Защото обикновено дребните душици рано се обиждат и лесно се "губят" в такива спорове, злопаметните индивиди пък си ги спомнят твърде дълго, а тези, които останат след тази отсявка и след като нещата малко се уталожат, обикновено са хора, с които си струва да се общува.

А, за малко да пропусна - заслужи си добронамереното обяснение не само с последния отговор, а и с това, че все пак, въпреки всички разменени обиди, не ги пренесе в другите теми - аз си правя определени изводи за хората от такива работи.

Редактирано от Boby_ на 12.11.03 16:52.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 17:12



Така, това че отгледаните в инкубатур след това имат минимален шанс да си отгледат рибките в устата е ясно и на двама ни. По това още вчера постигнахме съгласие.
Виждам започваме да водим диалог а не да си "крещим" ( образно казано ) обиди в лицата.
Виж каква е моята гледна точка и защо съм против отглеждането в инкубатури.
Значи при такова отглеждане се подтискат един вид инстинктите на рибката. И с всяко следващо поколение подтискането става все по силно и по силно. Докато съвсем се притъпи инстинкта.
Преди гледах рибките заради бройката, продавах повече така. Тогава бих се съгласил изцяло с теб. Начина който ти предпочиташ е далеч по добър, спор няма, 30 рибета по 2 лева са си 60 лева, всичко по малко е незадоворлително. Вземаш две рибки, хвърлят да речем 40 или айде да ги сложим средно 30 зрънца. Аз излюпвам от тях да речем 15, незнам , може да се излюпят всичките , може и да не се излюпи нито едно ( за факторите се съгласихме, не споря, казвам аз как ги виждам нещата ), да речем 15. Мен това ме задоволява, аз не гоня бройки.
Малавийците са изключително доходоносни, особено по редките видове, спор няма. Но ако съм решил да видя колко процента от яйцата ще излюпя, 50 % загуби ако не и повече са крайно недопустими.
Така това за бройката, сега какво друго ме кара да не харесвам инкубатурите. То не е точно друго, но не става въпрос за излюпените зрънца а имено за инстинктите и тяхното притъпяване. Ако някой си купи отглеждани по този начин рибки и има желанието да направи всичко максималко близко до това което е чувал ( гледат си малките в устата, ухааааа, много яко, не е като гупите дето ги изцвъкват и след това ги погват. След това при опасност майката прибира малките в устата, още по яко да гледаш как малките рибета бързат да се скрият. С какво точно майката ги предупреждава за опсността, как така не ги изяжда и тн ) просто няма да може да го напрви, в инкубатура това е просто невъзможно, няма как да стане. Незнам дали ме разбираш какво искам да ти кажа. Искам да видя как става всичко това, с всичките му недостатъци и неудобства. А ако моята рибка е излюпена в инкубатур, майка и тя така, майката на нейната май и тя и ... ами просто шанса да го направя това ще бъде нищожен за сметка на огромното разочарование, което със сигурност ще изпитам.
След десет години, ако стане масово явление да се люпят малките в инкубатури, няма да има рибка която да е в състояние да си отгледа малките в устата. Ние не сме като Германия където непрекъснато се внасят екземпляри хванати в езерото. Ауратуската на моя приятел , тази която без проблем си гледаше 60 малки в устата беше точно такава, внос от Германия, див екземпляр. Не съм сто процента сигурен Германия ли беше или нещо друго все пак преди близо 5-6 че и повече години беше това, но беше "дивачка". Животно с инстинкти не притъпявани, а точно обратното изостряни със всяко следващо поколение. Имаше още две женски или три, няма да ти кажа коя беше доминиращата и кои се криеха наляво надясно и излизаха само за да хвърлят хайвер и то ако женската я няма в аквариума, а мъти нейде в отделен аквариум.
Подобни примери за такова притъпяване на инстинктите се наблюдава навсякъде. Едно време на пръсти са били акваристите които са успявали да накарат скаларии да направят чифт, не говором за хвърляне, люпене и тн. Сега 10-тина 15 години ако не и повече, не помня кога за пръв пър скаларията е била сложена с списъка с аквариумните рибки, скалаията е да не кажа по-обикновена рибка ( под обикновена разбирам непредставляваща предизвикателство за отглеждане, размножаване и тн ) и от гупите. Доколкото може да се говори за сравнения между цихлида и разни там шаранови риб пък били те със или без зъби. :-))
За това дали ако оставиш яйцата на "инкубатурна" след едно две опропастени люпила ще успее да си изгледа малките добре, сега ще успее( щом го казваш прдполагам че си гопробвал, предполагам не съм сигурен ), ти ще кажеш от колко години се гледат като аквариумни рибки малавийците и от колко години се люпят в инкубатур. Това не го знам, не съм се интересувал.
А след 10 години готов ли си да кажеш, че пак ще успее? Ще успее ли да си "спомни" как става това, както си "спомня" сега тази "инкубатурна" рибка?
Затова съм против инкубатурите, защото смятам че по този начин се унищожават рибките, говоря специално за тези които прилагат такива оригинални и интересниначини , за да защитят потомството си. Притъпяване на истинктите е налице независимо как се гледа рибката, в аквариум ли е няма начин да е това което е в езерото. Ти я храниш, като заболее я лекуваш, като я бият я спасяваш ..... даде пример с човешкия род, за пендикса ако си спомням или нещо такова. Човешкия трод се изражда все повече и повече, и деградира имено заради развитието ни, тъжно е но е така. Не оцеляват само най пригодените, оцелява максимален брой, независимо до каква степен тези грубо казано "бройки" са способни да живеят и да дадат здраво потомство, което да става все по здраво с всяко следващо поколение. Не казвам дайте да убиваме всички човешки същества щото да речен за нас те не са "първо качество" . Казвам само какво аз наблюдавам. Но това не е точно по темата, макар да мисля че донякъде показва защо съм противник на "изкуственото" :-)
Получи се пак роман, исках максимално да ти обясня защо и как трябв аяда е според мен, да не остана неедоразбран.
Сега ти ми кажи какви са другите причини според теб заради които е подходящо да се използва инкубатур?

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Авторx-fan (Нерегистриран)
Публикувано12.11.03 17:38



хммм, ще приема думата "заслужи" със смесени чувства :-РР ( но да не почваме пак )
това че имаме различия в мненията, поне според мен не е причина когато ти кажеш : светло - аз да викам : не е вярно, тъмно е, слънцето е случаен вторичен ефект от проведения опит.
:-)



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано12.11.03 17:45



Да ти кажа ли защо отначало се заядох с теб? Заради многословието ти.
Тъй, сега за инкубаторите. Според мен не си прав за унаследяването. Нещата не стават по този начин - за да се наследи промяната на даден белег, тя трябва да е залегнала в гените, т. е. да е следствие на мутация. Нищо друго не може да се унаследява - например един кокер-шпаньол с отрязана опашка няма да има поколение без опашки. Трябва да правим разлика между наследствени и придобити белези. Неумението да се отгледа потомството е придобит такъв - възникнал е след оплождането на яйцето и няма как да е друго. Затова той няма да се предаде на следващото поколение или казано с други думи следващите поколения излюпени в инкубатор рибки няма да са по-неумели по отношение на отглеждане на собственото си потомство, отколкото първото поколение. Струва ми се, че смесваш този проблем с един друг, който наистина е много сериозен - израждането в следствие на кръвосмешения и липса на "свежа кръв". Но по този въпрос без внос на рибки няма какво да направим, независимо дали отглеждаме рибките в инкубатор или не.
Основният аргумент в полза на изкуственото отглеждане на поколението е удължаването на живота на майката - отглеждането на рибките в устата изисква от нея да изцеди твърде много от силите си и в края на периода тя обикновено е доста слаба. Тук може би може да се опонира, че в природата става така и затова едва ли има скъсяване на живота, но в природата сьомгата умира, след като даде поколение. Не е нужно и в аквариума да става така.
И пак ще се върна на агресията - ако имаш видов аквариум с голяма група женски, е възможно при връщане на майката да избегнеш смъртния случай. Но е много трудно да осигуриш такива условия. Аз например имам само един голям аквариум и един малък за инкубатора. Това трябва ли да ми пречи да развъждам рибки? Не го правя за пари - последният път дадох на Ники (не този от форума, а онзи с цихлидите) 50-тина Labidochromis sp. Hongi island - вид, който само аз в България до момента съм размножил (не защото съм направил нещо кой знае какво, а защото само аз го имам ), за 1,5 лв., което е подигравка, особено ако ти кажа колко съм му платил за родителите (той ги внесе). Още 15-тина рибета от същия вид дадох на друг приятел за отглеждане, за да не загубим вида - всичко се случва. Както и да е, това е съвсем отделна тема.
Нека се върна на твоите съображения. Не е нужно рибката да си спомня как се отглеждат малките - това е генетично заложен инстинкт и рибката няма нужда да го научава. Всъщност това е вярно само донякъде - уменията ги има на наследствено ниво, но не се активизират при първите люпила, ако рибката е отгледана изкуствено. Трябват няколко, за да стане това.
Уф, имам и още аргументи по темата, но стига засега, че ми се изписа писалото.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано12.11.03 18:14



Я сега си представи колко по кратък щеше да е списъка с мнения в тая тема ако бяхме започнали с последните си мнения. И щеше далеч по лесно да ми се зарежда , муахахахахахахаахахаха, за скромният ни чат днеска съм духнал 12 мб-та от нета ми :-))))) Както и да е това е извън темата. :-)
За цената няма какво да си говорим, при положение че при нас продават двумесечни индивиди на около грубо 2 см за по 5-6 лева :-)))) При това с гордото наименование, на шарената група рибоци от поне 4-5 вида, " Цихлиди - 6 лева " :-)))
Съгласен съм с нещата които каза. Тук таме все още си остават различията, но всеки с мнението си. :-)
Имам намерение следващата пролет да изнудя Таня да ми даде 5-6 бройки соколофита и да видя дали няма да мога да повторя успеха с ауратусите, имам предвид по отношение на агресията едни спрямо други, но като гледам какво прави мъжкия й соколфи ... Ще опитам първо както аз си знам пък после каквото сабля покаже. Аз съм привърженик на всеки вид в отделен аквариум ( става въпрос за малавийци), поне докато не успея да се сдобия с нещо наистина огромно като съд. Гледах на някакъв сайт как един фен се хвалеше че вече заменил малкия си еднотонен аквариум с един малко по голям - 3 тона.
За многословието .... какво да ти кажа... по принцип не пиша кой знае колко често във форума , но като ми дойде музата ....... писмо ли бе да го опишеш :-))
айде чао за сега :-))
П.П. ако все още имаш проблеми с гниенето на хайвера ще питам един мой приятел, и ако той неможе да излезе с някакво твърдение... :-))

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 19:31



Случвало ми се е и друг път да водя безсмилени от моя гледна точка разговори. И в 99% от случаите просто им пожелавам приятен ден(вечер, утро). Все още мисля, че си маниак и все още не ми харесва нито отношението ти нито цялото ти поведение. Но това не е основа за обиди и нападки.
Затова просто ще ти пожелая всичко най-добро Боби.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: така значи..нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано12.11.03 19:33



Не знам английски Боби. Ако ми намериш линк на руски-добре. Ако не..здраве да е

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема OLELEEEEEEEEEEEEEEнови [re: Oko]  
Авторtania (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 03:18



то голямо писане паднало тука! мързи ме да чета всички нови мнения, пък и се зарежда бавно вече:) Само да кажа че соколофитата пак хвърлиха...последните малки са на 1 месец, женската надебеля и сега пак я чака диета... така че явно не е толкова изтощително, или поне така изглежда



Тема Re: Реквиемнови [re: x-fan]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 08:29



На мен го даде (съвета). Не ти отговорих тогава, но го прочетох и запомних. Благодаря!

Аз попивам всичко, което ми казвате и ще видите вие като стана едно светило в акваристиката (на ваш гръб) :-))



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.11.03 10:54



Ех, мечти (за 3-тонния аквариум говоря)!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.11.03 10:56



Това, че си правиш изводи за хората от спорове в клубовете, говори повече за теб, отколкото за този, за когото си си направила извод - наивно и незряло поведение е това. Казвам го без злоба и без желание да те обидя.



Тема Re: така значи..нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.11.03 10:58



Жалко - пропускаш доста. Но трябва да има и на руски нещичко - ще ти потърся. Всъщност аз самият преведох две популярни статии на двамата автори на български и ги бях качил на едно сайтче, но в момента сайтът не работи - като тръгне пак, ще ти пусна линкове.



Тема Re: Реквиемнови [re: Oko]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.11.03 10:59



Гледай да не светиш твърде ярко, че да не ослепеят рибоците.



Тема Re: OLELEEEEEEEEEEEEEEнови [re: tania]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано13.11.03 11:08



В общи линии повечето не си и струва да го четеш - 99% си е чисто заяждане и то от страна на всички участници. Чак накрая се размениха едно - две смислени мнения, но докато стигнеш до тях, ще ти се отще да си започвала.
Хайде мир и любов, както и здрави бебета!



Тема Re: OLELEEEEEEEEEEEEEEнови [re: Boby_]  
АвторKmeta (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 12:57



e s taja tema im s4upihme glavite na kuchkarite ....



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано13.11.03 19:33



Това е въпрос на поводение Боби. Ако ти твърдиш че тук във форума не си същия като на живо това значи че си просто един лицемер и нищо друго. Да не искаш от ника ти да си изграждам мнение за теб? Естесвено че съдя за теб по поведението ти тук.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: OLELEEEEEEEEEEEEEEнови [re: Kmeta]  
Авторtania (Нерегистриран)
Публикувано13.11.03 19:52



ААААААААААА, тц, аз и куче имам, споко ;) всичко е под контрол



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано14.11.03 09:42



Той се държи грубо във форма, значи е лицемер!
Искрено ме забавлява неосъзнатия ти фанатизъм. Затова, за да подкалждам още малко огъня на свещенния ти гняв срещу мен, ще ти обясня едно-друго за съвременната психология. Спред едно от теченията и човек няма само един Аз, а множество Аз-ове, които се проявяват в различна ситуация. За да го смелиш по-лесно, ще го преформулирам - всеки играе различни роли според ситуацията - държиш се по един начин в училище (щото като ти гледам реакциите, би трябвало да си още ученичка - извини ме, ако бъркам), по друг - с родителите си и съвсем различно в компания на по-малки деца да речем. Много често тази промяна на ролите не е осъзната. Но въоръжена с това знание, сама ще се убедиш, че то е вярно. Важи за абсолютно всички хора.
За разлика от това лицемерието е злоумишен опит за подвеждане на някого. Аз не правя това - не се опитвам да излъжа никого относно собственат си същност. Тук се държа също толкова ествествено, колкото и извън форума и това, което пиша тук или казвам на живо, ми идва отвътре.
Що ли си правя труда да ти пиша всъщност? Разправийката с x-fan може би си струваше усилието, защото той най-после разбра какво имам предвид, но ти не вдяваш изобщо - повтаряш си твоето, съдиш на базата на изгледа от собствената си пещера (това е друга една теория, този път философска, но не смятам, че има смисъл да ти я обяснявам) и живееш в блажен неосъзнат фанатизъм. Заради теб самата се надявам това да не е така и най-после да прочетеш КАКВО пиша, а не КАК го пиша.



Тема Re: OLELEEEEEEEEEEEEEEнови [re: tania]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано14.11.03 09:43



... и корабът потъва нормално.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: _Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано14.11.03 20:55



Брей брей. Я кажи драги неученико от къде е тоя цитат, че нящо не "вдявам"?
Аз казах драги ми смехурко, че човек който твърди че тук е един а на живо поведението му е друго си е лицемер и нищо повече.
Това, че се държиш грубо не те прави лицемер. Ни най-малко! Прави те грубиян. В момента не само използваш теорията за Аза като измъкване ами дори имаш наглостта да ме нападашЗначи освен лицемер(или грубиян) си и нагъл. Чудя се още какво ще открия:)
А защо ми пишеш ли? О ама разбира се, че ще ти отговоря. Защото драги си прекалено голям нарцисист за да не приемаш подхвърлената ти ръкавица. Може да се звериш, ядосваш, обиждаш..но няма да се откажеш нали така? Точно това е забавното в случая

Виждам, че темата за фанатизма ти е приятна..дали не го знаеш от опит?

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор _Boby_ (непознат )
Публикувано17.11.03 11:32



Лицемер, грубиян, нарцисист, фанатик, наглец - и успя да събереш всичко това в един постинг.
Хвърлила била ръкавица - виж горното изречение и пак си помисли това хвърлена ръкавица ли е или... да не казвам какво, че ще се наложи да ти падна до нивото, за да го кажа, а не мога да се наведа толкова.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.