Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:37 25.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано06.11.03 10:21



Опитвам се да ти обясня, че нещата не опират само до това кой какво МОЖЕ да си хапне. Малавийците от групата Мбуна са предимно растителноядни (за разлика от скалариите) и като такива, агресивността им не произлиза и не е следствие на хищническия им инстинкт. Агресивността на малавийските цихлиди от тази група се формира от два основни компонента - териториалност и конкуренция за храна. Малавийците обитават долните (придънните) нива на аквариума, т. е. териториално неонките не представляват заплаха. Малавийците се хранят бързо, лакомо и съсредоточено, като не обръщат внимание на почти нищо около себе си и неонките просто не биха могли да им попречат и да ги конкурират по някакъв начин в това отношение, така че и там няма как да се формира агресивност.
Това ясно ли ти е дотук? И не ми давай неадекватни примери, защото нещата, които описвам, нямат нищо общо със скалариите.
И сега малко практически опит - гледал съм (при това - доста време) Brachidanio Rerio в акариума си с малавийци без всякакви последвтвия за даниото - те просто бяха напълно игнорирани. Залагам 1 срещу 10, че след първите 10-15 минути на любопиство същото ще се случи и с неонките. Проблемът с неонките би бил съвсем друг - че ще пукнат за няколко часа в твърдата и алкална вода, подходяща за малавийци. Но ти определено нямаш това предвид.
Още един факт - много често в аквариум с малавийци се гледат и други, обитаващи горния воден слой, риби (най-често австралийските рибки меланотении) с цел малавийците да стоят по-малко в укритията си - когато има плуващи неприкрити риби, малавийците възприемат това като липса на опасност и съответно се крият по-малко. Как мислиш, дали кротките, стадни, растителноядни меланотении биха могли ефективно да се защитят от целенасочената атака на мъжка Maylandia Lombardoi например? Гарантирам ти, че това няма как да се случи.
И в заключение ще гледам да се изразя възможно най-меко - явно е, че се опитваш да правиш генерални изводи и да раздаваш акъл на базата на собствения си опит. Това не би било лошо, ако този опит беше достатъчно богат, но в случая явно се касае за опит, опиращ до двойка скаларии и няколко изядени неонки, който освен това не е подплатен с достатъчно прочетена странична информация по въпроса. Съветвам те да прочетеш нещо за поведението на рибките - етологията е наука, която си има строги правила и закономернисти, а изключенията в моделите на поведение са рядкост.
Жалко е, че упорстваш, при положение, че явно не си права.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Авторtania (Нерегистриран)
Публикувано07.11.03 08:44



Боби, ти си френд така че само ще отбележа че опита на сестра ми е не само нейн опит а комулативен опит на цялата ни тайфа, тя, Илия, аз, Иво и още няколко фена на рибетата които ти не познаваш лично но сигурно си чувал за тях от мен или Иво, така че ако сега скочиш да ми обясняваш как ние 6-мата съвкупно разбитаме колкото половината от това което знаеш и разбираш ти- ми....не си прав! Все пак годините опит с отглеждане на рибки при нас ще е поне 50 години задружно. Така че по метода на пробите и грешките си знаем кой кого си хапва, и като цяло малавийците в повечето случаи не прощават. Знаеш че аз също смятам малавийците за най готините рибета, но все пак всеки с вкуса си, така че твоето постоянно натякване на всички да си вземат малавийци и малавийците това малавийците онова прави лошо впечатление и е досадно понякога т.е. понякога прекаляваш. Също така всички сме минали като начинаещи и през другите видове, и живородки сме гледали и неони и кво ли не преди да стигнем до цихлидите, и предполагам ще се съгласиш че те не са за абсолютно начинаещи, трябва човек да е погледал малко риби преди това, поне аз така мисля. И както систъра спомена, мдам, пробвах да я зарибя с цихлиди, дадох и 5 малки естерае на 3см, да ама не, опасоха и скалариите изкльопаха коридорасите и де що имаше растения с по-мекички листа и си ги получих обратно още на втория ден. Така че наистина има 2 варианта за биотопен аквариум, или както на нас ни харесва много каманак и анубиаси и малавийци, или както на другите им харесва - много растения и немалавийци . Така че моля те да предоставиш на другите правото да избират и решават какво искат сами за себе си, защото ако прочетеш внимателно постингите си в клуба прави впечатление точно опитите ти да наложиш своето мнение като единствено вярно и малавийците като единствените заслужаващи отглеждане рибета/не че за последното не съм съгласна/ , но за първото - аз наричам това нетолерантност.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: tania]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано07.11.03 09:44



А сега ако ми обясниш как това, че 5 майландии са изкльопали растенията и скалариите, говори, че неонките не биха оцелели в малавийски аквариум, цена няма да имаш. Защото сестра ти твърдеше точно това. Не знам колко ви е опитът (а и откровено казано не ме интересува), но от това, че скалариите са изяли неонките, а малавийците - скалариите, НЕ СЛЕДВА, че в един малавийски аквариум не би могла да преживее друга риба.
Всеки е свободен да избира, но не и да убеждава другите в НЕВЕРНИ неща. Опитът не е всичко - човечеството отдавна е подминало момента, в който цялото знание е могло да се предаде устно. Сега съществуват писмени източници и който е решил да убеждава другите в нещо, е добре предварително да провери твърденията си, вместо да упорства в заблудата си, пък била тя и подкрепена от опит. Ако всички акваристи се учеха само от опита, и до ден днешен щяхме да си храним рибите със сушена дафния и чернодробна храна, а да си "филтрираме" аквариумите с компресорни помпички. Нещата се развиват и затова трябва да се ЧЕТЕ.

С теб наистина сме приятели, а и със сестра ти сме си разменяли само добронамерени постинги досега, но просто не мога да си трая, когато виждам неверни неща. Ако не ви харесва, не четете какво пиша. Същото важи и за убеждението ми, че от всички сладководни риби само цихлидите си заслужават времето и усилията за отглеждането им в аквариум.
Останете си със здраве и си гледайте рибите



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано08.11.03 12:55



Боби незнам ти какви точно видове малвийци гледаш, не съм се интересувал и в що за аквариум ги гледаш, може ако е нещо наистина огромно да не са чак толкова агресивни за колкото аз ги имам. Макар че колкото и да е огромен аквариума винаги съществува това "идеално" място за което всички се натискат и всички се бият.
Разбира се понятието малавийци е твърде общо и обхващащо доста, според мен ( незнам какво пише по дебелите книги, аз слушам Стаса какво ми казва ) , видове така че неможем да говорим за малавийци като цяло. Ще ти кажа аз какво гледах и какво аз забелязах. Значи 120 литров аквариум ( грубо 120 литров ) 80х40х40 в който гледах 8 ауратуса. Два мъжки и 6 женски. Та тия ми ти синковци, които наистина са едни от най коравите рибета които съм гледал , изяждаха хелерче на възраст около 4 месеца за около 40 секунди, времето нарастваше с около 30-тина секунди до минута, когато не бяха гладни. Първо една от женските го захапваше за опашката за да го обездвижи до някъде, веднага други две го лишаваха от очите му докато другите се грижеха да остане без вътрешности. Нарочно съм си правил опити, въдех хелери, гупи молинезии, скаларии и всякаква друга гад със стотици да не кажа хиляди, и аквариума с ауратусите беше нещо като ускорената процедура на концлагерите. Това по отношение на халерчетата. С гупите нещата стояха далеч по друг начин, убиваха ги само с един удар, но и гупите все пак са далеч по дребнички, със скаларии не съм се пробвал бяха ми далеч по скъпи пък и ги изкупуваха на далеч по добра цена от гупите и хелерите за да си правя експерименти точно с тях.
Видях че се опитваш да въдиш малавийци по един леко странен според мен начин, тука във Варна имахме подобен случай . Един мой немога да го нарека даже и познат Вичев си правеше подобни опити , не го знам с какви точно инкубатори, какво точно е правил и как го е правил не го знам, сигурен съм ,че методите ти са далеч по прудуктивни от неговите, все пак той за период от около 6 месеца може би не успя да изкара нищо и реши да подари чифта си на един от най - добрите ми приятели. Няма да те занимавам с начина на хранене и отглеждане на рибетата от страна на приятелят ми за да не го излагам тука и да му се присмиват после, че това вече не се правело така от хиляди милиони години насам и че едва ли не е убил и унищожил питомците си. Така след около 1 месец Даниел вече имаше люпило от около 40 малки ауратусчета износени от майка им, които му донесоха скромната сума от близо 100 лева във време когато една добра заплата стигаше понякога до 200. След около 3-4 месеца аз се сдобих с гореспоменатите 8 бройки ауратуси, който гледах по подобен напълно абсурден и неправилен начин като Даниел. Горките животни, мъжките станаха катранено черни с ослепително синьо сиво бляла ивица, а женските задминаваха по цвят жълтото във всичките му нюанси и докато достигнат полова зрялост бяха станали едва едва 12-13 самтиметра, горките мъничета. Нямах време да губя и да се занимавам с инкубатори и просто си ги отделях в малки аквариумчета по възможно най варварския и направилен начин съобразно опита който вече бях получил заедно с Даниел, когато хвърлеха. Е разбира се това се е отразявало на рибетата по възможно най гадния начин никога не успях да достигна рекордите на Даниел да вадя по 60 - 70 рибета от една майка, но при моите 6 женски и 40-50 ми бяха достатъчни. И единствения резултати от горе описаните ми пълни провали, вследствие на така ненужния ми натрупан опит бяха, че когато Даниел започна да се занимава с други видове, а аз влюбен в начина по който ауратусите съжителстваха с хелерчетата и гупита в целите 40 секунди продължих по най- неправилния начин, според най-големите експерти пишещи в книги достатъчно дебели за да се контузи слон ако случайно ги изтървеш на крака му, а не да вземам предвид мижавия и напълно ненужен опит на разни олигофрени ( визирам себе си, без да целя да обидя никой друг ) пишещи по разни незаслужаващи внимание форумченца с единствена цел да заблудят всеки решил да се занимава с риби акварист, да не си играе да им осигурява необходимите усливия за живот, а да си ги гледа в криогенни вани и да си ги клонира когато му скимне, защото естественото размножаване е вече тааааакаааааааава отживелица в акваристиката, че всеки дръзнал да го стимулира трябва да бъде удавен в собствения му аквариум, беше че наводних пазара във Варна с ауратуси, и от една от най търсените и скъпо продавани рибки се превърна в нещо което всеки гледаше да наблюдава единствено в магазините за акваристика. И то защо? Ами защото за да я пласират продавачите убеждаваха клиентите си че при "правилно" хранене тези рибки са не по опасни за другите им сладководни домашни любимци от обикновената главова въшка. "Правилното" хранене се изразяваше в това да си купят въпросните клиенти де що суха храна има по щанда и да си я комбинират по собствен вкус. И о чудо на чудесата наистина след има няма две седмици ауратусите преставаха да закачат другите рибета, е да все пак те не са цихлозома нигрофасциатум че да изядат и гъбата на филтъра и всеки по заплашително изглеждащ грунд ( по- известен едно време като дънен пасък, но каква отживелица, кой ли използва вече думата пясък, само напълно неопитни олигофрени като мен).
О колко кратко постче се получи пак, е тогава ще спестя напълно нанужния ми опит за погрешно смятания за тотален убиец Псевдотрофеус Ломбардой, тази овчица сред африканските цихлиди, този мил и нежен вид, който завираше с непордажаема любов и внимание всичките ми 8 ауратуса в кучи гъз, а когато ги изкараше през кучешката уста си търсеше ново куче в чийто задник да ги завре. А какво прави ломбардой при ауратусите ми ли, ами това е единствения път когато пренебрагнах смешните и олигофренско малоумни съветите базирани на смешния опит един от най-добрите акваристи в цяла Варна, работил за варненския аквариум , в дните когато хелерите им там не приличаха по телосложение на лорикария, и се посъветвах с компетентните писания на разни специалисти по интернет и дебелите книги. Е да ауратисте ми успяха да пречукат женската му, с немалка помощ от милия и любящ мъжки който явно се нервеше от присъствието на ауратусите и си го изкарваше по най милия и внимателен начин дори и на собствената си женска. Какъв по сигурен показател за миролюбивия му нрав от това единствените що годе ставащи за плуване комплект перки в аквариума да са неговите собствени.
В заключение ще призная , не съм опитвал да слагам неонки при ауратусите, стори ми се глупаво ( ма нали съм си олигофрен ) да пренебрагвам опита ми с другите рибки и да слагам риба която струва 1,50- 2 лева само за да видя по какъв начин ауратусите ми ще развият ловните си навици за да хванат този малко по бърз и маневрен вид. Е да ако си вземеш малки ауратусчета, и що годе добре развити неони горе долу на размера на ауратусите , докато не почната да хвърлят ауратусите може би ще има един два оцелели неона.
Предполагам няма да послушаш граничещият ми с безумие съвет : Остави си рибите на мира, това че им вадиш хайвера незнам точно колко след като са хвърлили е може би един от най стресиращите фактори за всяка риба. Тръгни сега да ме убеждаваш колко се изтощава женската и как почти никакви рибки не се излюпват и как си гълта хайвера ( горката природа милиарди години еволюция в така погрешна посока, тц тц тц, но вече може да си отдъхе споконо, ние сме насреща, ще и обясним как да си прави инкубаторчета с по 4 5 хиляди филъра, всеки отдговарящ за дадено зрънце, за какъв беееп и са течения, родители да махат с перки, майки да пазят хайвера си в устата ( осигурявайки по този така вехт и отречен вече начин точния химичен състав на водата нужен за парилното развитие на хайвера), глупости, отживелици разни, я в инкубатура ), ще си го гълта и аз ще си го гълтам ако знам че веднага щом се сдобия с най ценното нещо в живота ми, с това за което живея някой ще ми го отнеме и ще преживея най големия ужас в живота си когато ме изкарат от средата поддържаща ме жив.
Чувал си за кучето на Павлов, престави си сега реакцията на риба която е свързала хвърлянето на хайвер с вадене навън от аквариума, ровичкане из устата и докато не падне и последното зрънце хайвер, след което връщане в аквариума където тя изглежда що годе добре и мъжкия си мисли " Охо мадамата си няма гуша значи аз съм на ход" и когато въпросната мадама няма какво да хвърли защото току що всичко дето е хвърлила и е било отнето се получава сценка от сорта на "Ела че ми трябваш, надута студенокръвна пуйко, аз се гърча тука да те впечатля пък ти ми бягаш само". И аз да съм женска риба и аз ще реагирам с едно " Мгъл, хайвер ли какъв хайвер, нямам никакъв хайвер, хайде сега остави тоя кеп настрана, че ме чака тежък бой от благоверния".
Осъзнавам получи се писание бъкащо от правописни, стилистични и всякакъв друг вид грешки, отдавна следя какво се пише тука и рекох да си наваксам за месеците мълчание. Айде и не забравяйте че единственото признание което един акварист може да получи за старанието си е е любимците му да се размножат успешно, ако неможе да постигне резултата грешката е единствено и само негова, а не на тези които предлагат възможни решения. Два еднакви аквариума няма както и двама мислещи еднакво акваристи, всеки си има своите теории базирани на опита натрупан с годините, а не се осланя само на неща казани или написани в Том 45 ( 3 289 345 страници с цветни картинки ) от Голямосветило Вобластанаакаваристиката ( надявам се поне, иначе всички сте едини големи преписвачи, които сляпо следват Голямотосветило и допускат същите грешки като него ).

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано08.11.03 13:30



И въобще според мен спорът тук би трябвало да е кое с кое е УДАЧНО да се гледа, а не кое с кое е ВЪЗМОЖНО да се гледа, възможни са хиляди неща, удачните обаче са тези които според мен са ценните. Напълно е възможно да скочиш с разкървавен крак пред голяма бяла акула, но до колко това е удачно .... мисля всеки сам може да си отговори на въпроса. И ми прави впечатление иде някой казва "Как да направя еди си какво?" и вместо да му се помогне на този човек почват се едни луди спорове дето .... ами аз ако съм на мястото на тоя човек няма да си играя да го чета всичкото това и ще потърся друг източник. Поне според мен това трябва да е място където всеки може да каже какво е направил и какви мисли, че са изводите от това без да се притеснява няма ли някой умник да тръгне да му се присмива и категорично да му показва що за идиотщина е направил и че е трябвало да го направи по следния алгоритъм. Място за програми в акваристиката според мен няма, мислиш, правиш, гледаш и пак мислиш, ако резултата те задоволява добре, ако не нещо си оклепал, това му харесвам на това хоби че не е като математиката 2 и 2 =4. Това че при един нещо е станало по даден начин не означава че при всеки ще стане така. И пак за прословутите неони, едни от най противните рибета според мен, ВЪЗМОЖНО е да живеят с малавийски цихлиди, еми добре възможно е, и ся какво?, да му е честито на гордия притежател на аквариум с неони и малавийски цихлиди, аз обаче не съм виждал досега аквариум с малавийски цихлиди и с неони. Майната им на неоните , майната им и на малавйските цихлиди, да живеят танганайците :-), майната им и на дискусите, и на всички други майната им, майната ми и на мен дето ви губя времето :-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано08.11.03 16:02



Intetresno,mnogo interesno...



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Boby_]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано08.11.03 22:00



Здрасти Боби. Аз за разлика от сестра ми не съм ти френд и затова ще ти го кажа просто и ясноЩото аз самата съм си проста и ясна
Имах намерение да ти напиша еййййй такъв постинг, но четейки мнението на Таня и x-fan се отказах. Ми..че то остана ли нещо за казване?
Ех..и все пак мисля, че не си прав. Разбира се можем да спорим и да си доказваме тезите по хиляди начини..но ти няма да се съгласиш с моята теза...а най-вероятно и аз- със твоята. Между другото аз все още си храня рибите често с жива храна и не са умрели от сърдечен или друг удар. Не, че имам нещо против сухата храна. Но това си е въпрос на избор и гледна точка и аз отдаавна съм разбрала, че с теб трудно се контактува и още по-трудно се спори. Знаеш ли значението на думичката маниакалност?
Е..ти протежаваш точно това качество. Всеки с вкуса си са казали хората. Уважавам вкуса ти към малавийските цихлиди но НЕ УВАЖАВАМ начина по който се опитваш да се наложиш на другите хора. Аз също имам предпочитания..но да си видял да се налагам на хората и да ги убеждавам да гледат САМО скаларии?
Точно това откровенно ДРАЗНИ в твоите постинги. Казваш да не ги чета..ами може и да си прав. Но тук проблема е друг..твоите постинги не само дразнят..но и забавляват. Ето затова аз лично ги чета. За другите не мога да твърдя същото..та така. Малавийци та малавийци..може някой кошмар да ме гони тази вечер
Всъщност..съжалявам че не съумях да изпреваря x-fan ама не се оплаквам де:)
Освен това мисля, че жалко е не моето мнение а твоята непоносимост към хората несъгласявайки се с теб.Веднага нападаш..ами хубаво..нападай викай..крещи..но това няма да направи малавийците желани от целия свят риби. Аз не ги харесвам..предпочитам си сомовете пред тях. Това е положението. Айде ме убеди в обратното ако обичаш. Ще ми бъде интересно как ще го направиш. Нещо повече благодарение на сестра ми те ми станаха симпатични а благодарение на теб вече не ща да ги погледна. Нали знаеш как става да харесаш една песен ама като ти в въртят постоянно по радиото да не искаш и да чуеш за нея? Е..същата работа
И отново твърдя, че не можеш да гледаш неони с малавийци. Това е просто невъзможно.Когато взех зебрите на сестра ми съвсем целенасочено си махнах неоните защото не исках да храня 5 зебри с моите 15 неона. Но не предполагах че мога да ги нахраня с чифта си скаларии. Та така..оставаме пак на начална позиция.

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Фaйoнa на 08.11.03 22:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от Фaйoнa на 09.11.03 03:38.



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: x-fan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 11:15



Мислех, че съм се изразил ясно и точно, но явно е необходмо да продължа да разяснявам.
Нищо, имам търпение. Ето моите събражения относно твоите такива:
1. Ауратусите са най-агресивните малавийци от групата Мбуна (може да се спори дали Lomardoi, които за твое сведение от много години не са в рода Pseudotropheus, а в Maylandia (Metraclima) не са по-агресивни, но това е отделна тема). Хелерите и гупуите пък са риби, които слизат в долната част на аквариума. Това да ти говори нещо? Освен това при малавийците е много важен навикът - ако рибките се ПОСТАВЯТ ПРАВИЛНО в акрариума, няма да има проблеми. Ако трябва да се позоваваме на опит, мога да ти кажа как пред очите ми 10 сантиметрови Pseudotropheus (Tropheops) Tropeops унищожават за минути 15 сантиметров мъжки Maylandia Lоmbardoi. Ако бях най-големият акварист във Варна, сигурно щях да си помисля, че тия два вида никога не биха могли да живеят заедно. Е, да, ама аз не съм най-големият акварист във Варна. Аз съм просто един любител от София и като такъв знам, че Pseudtropheus Tropheos и Maylandia Lombardoi могат спокойно да живеят заедно, ако им се осигурят подходящите условия за това.
Извинявай, ако постингът ми ти звучи като заяждане, но взе да ми омръзва никой да не чете внимателно какво пиша, а да си изваждате отделни мои изречения от контекста и да си ги коментирате както ви отърва.
И още нещо за финал - никога в коментарите си в този форум не съм използвал думи като "смешен", "малоумен" или "майната му" по адрес на когото и да било. Не ми ги приписвай, ако обичаш. Благодаря за разбирането!



Тема Re: Какви риби да гледам с...нови [re: Фaйoнa]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 11:31



Тц, не сме в начална позиция - използваш по мой адрес обидни епитети, което аз никога не съм си позволявал да правя. И за разлика от теб никого не съм нападал, макар че твърдиш обратното.
Явно е, че много акваристи подхождат към гледането на рибки като към някакво свещенодействие, което си има строг и ненарушим ритуал и редица табута, без при това да се опитват да разбират биологичните, химични и физични процеси и закономерности, които стоят в основата на всичко това. Бях си поставил за цел да накарам поне някого да прозре зад късогледи твърдения от рода на "Това не се прави така, защото не може така", но явно сме по-закостенели, отколкото си мислех. Е, убедих се, че все пак в този форум пишат няколко души, които се опитват да подхождат с РАЗБИРАНЕ. Това е по-малко от онова, на което се надявах, но все пак е повече от нищо. А пък вие във Варна и в морска вода си гледайте рибките, щом ви влече - поне ви е безплатна. Дано поне да съм успял да те ядосам дотолкова, че да те накарам да прочетеш нещо, пък дори и след това пак да не си съгласна с мен.




Тема Скаларии и рамирезинови [re: Oko]  
АвторOko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.03 11:51



Възможна причина 1:
Скалариите обичат честа смяна на водата и чиста вода. Рамирези обичат по- застояла вода
Възможна причина 2:
Купих втора женска рамирези.
Откакто купих втората, първата престана да се движи и храни докато накрая умря :-(((((. Не са се били, преследвали или хапали.
В българският сайт за акваристика (забравих как се казва) пише, че след смяна на водата рамирезите трябва да се наблюдават внимателно. Наблюдавам ги. Не са добре. Бяха наперени рибета а сега хич ги няма.
Някакви идеи. Или нещата са ясни. Май, ще подарявам рибки :-((




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.