Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:02 21.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Kak se obrabotvat morski neshta ?нови  
АвторRagnarok! (Нерегистриран)
Публикувано19.08.03 13:46



Stava duma za pjasyk, klonki, kamyni ot brega na moreto ... izvarjavat li se ili samo se miat predi da se slagat v akvariuma ? Ili ima njakakyv drug metod ?



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok!]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано20.08.03 10:11



Много зависи от това какви рибки гледаш. Например аз лично с кеф бих сложил 100-тина кила морски пясък като дъно в аквариума си и не бих се безпокоил особено за твърдостта, но това е, защото малавийските цихлиди, които гледам, спокойно могат да издържат обща твърдост от 20-25 немски градуса и дори повече (за сравнение софийската чешмяна вода е с твърдост 4 немски градуса). Но един органичен обект в аквариума ми (напр. клон) би подкиселил водата, което може да се окаже фатално за моите любимци. Има риби, чиито нужди са буквално противоположни - мека и кисела вода.
Преди да сложиш каквото и да било във водата си, проучи нуждите на рибките си. Ето ти някои насоки:
1. Морският пясък е съставен предимно от черупки на мекотели и поради това силно втвърдява водата. Твърдостта и Ph на водата са свързани - повишената твърдост влияе и на Ph-то (служи за буфер - при по-висока твърдост можеш да се скъсаш, но няма да успееш да свалиш Ph-то под определена граница).
2. Органичните предмети се разлагат (макар и бавно), повишават киселинността на водата и отделят дъбилни вещества.
3. В камъните могат да се съдържат варовик (виж точката за морския пясък) и/или метали (най-вече желязо) - ако е второто, не бива дори да си помисляш за слагане в аквариум. За варовик можеш да направиш лесен тест с киселина (напр. по-силен оцет) - ако при капване върху сухо и почистено място на камъка започнат да излизат мехурчета, значи има варовик.
4. В крайна сметка това, за което питаш, най-вероятно е избягването на инфекции и паразити. Лично аз изварявам всичко (с изключение на рибите), което слагам в аквариума си. Съветвам те и ти да го направиш.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Boby_]  
АвторRagnarok! (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 16:25



Ами живородки си гледам - хелери, гупи и молинезии.
Ина4е съм от Варна и съм чувал че тук водата е доста твърда...може би трябва да не слагам камъци от морето... а за клони вече хич не си и мисля ...

Ще помисля за нещо изкуствено.... което да не е толкова кичозно :(((



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok!]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано21.08.03 13:06



Вярно си е че колкото хора толкова и мнения. Аз лично не бих се спрял да си сложа дърво в аквариума, просто .... аз си сложих 3-4 чукана от лоза преди 3-4 месеца, е трябва да ти кажа че аквариума ми се промени тотално, просто се получава нещо прекрасно, но всекиму според нуждите и предпочитанията :-))
ако смяташ да слагаш дърво обаче хубаво го изстържи от кората, след това го извари за 30-тина минутки в много,ама наистина много солена вода, използвай морска сол за целта, след това вече почва досадното киснене в кофа или нещо друго докато почне да не "пуска" дървото, сменяш на два три дена водата и като видиш че вече не се оцветява или че се оцветява много малко си ready да го ползваш, искрено те съветвам да пробваш, просто е адски красиво:-))
туй е то:-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok!]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано21.08.03 17:07



В общи линии хелерите и гупите обичат по-мека вода с неутрално Ph, но не са особено претенциозини. Молинезиите пък имат предпочитания към по-твърда вода. Да, във Варна водата е твърда, но не мога да ти кажа колко точно - измери си я. Според мен можеш спокойно да сложиш добре обработен корен в аквариума си. Морските камъни, стига да са добре измити и изварени, също не са проблем (стига да не са варовик, разбира се). Но е по-добре да се въздържиш от морски пясък - водата ще стане прекалено твърда за твоите рибки. Можеш да го заместиш с речен.
А, и е време да смениш рибите - има къде-къде по-атрактивни.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Boby_]  
АвторRagnarok (Нерегистриран)
Публикувано22.08.03 10:46



a kak se meri Ph-to na H2O-to ? :) Ima si specialen PH-meter ili prosto lepenka koiato pokazva ?



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.08.03 11:11



Има електронни Ph-метри наистина, но те не са подходящи за акваристика - скъпи са, трудни са за поддръжка (всяка седмица трябва да се настройват, а освен това се държат в специален разтвор). Най-разпространените варианти за измерване на Ph са лакмусовите лентични и течните тестове. Ако смяташ редовно да си мериш Ph-то, вземи си течен тест. Ако искаш просто еднократно да провериш колко е, можеш да го направиш и с лентичка. Питай в някой добре зареден зоомагазин, може би ще имат. Но всъщност не е нужно да се притесняваш особено за Ph-то и твърдостта, ако ще гледаш живородки, просто внимавай какво слагаш във водата и наблюдавай как растат и се развиват самите рибки. Може да се наложи да доливаш дестилирана вода в аквариума, за да омекотиш малко чешмяната.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ? [re: Boby_]  
Автор lv. ()
Публикувано07.10.03 17:17



Следващият метод за консервация е по-скоро за корени и клони... но ако пропуснеш варенето и преминеш направо кам лакирането... ще ти свърши работа:
1. Корена/клона се изчиства добре и измива със силна струя течаща вода.
2. Вари се 2-3 часа в силно солена вода (2-3 кг. сол на 5 литра вода).
3. Оставяме корена в саламурата още 2-3 седмици. Правилно консервираният корен не трябва да изплува на повърхноста на водата, а да лежи на дъното на съда.
4. Изсушаваме и боядисваме корена със слаб разтвор на епоксидна смола, разреден с ацетон.
5. Около 48 часа след боядисването, когато епоксидната смола се втвърди напълно, измиваме го с оцетна вода и вече можем да го закрепим в аквариума.
Знам че тази рецепра е малко сложна и трудоемка.. но си заслужава.
Успех.. :)



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: lv.]  
Автор Reo ()
Публикувано16.10.03 12:32



Ами ти нямаш никакъв проблем с дървото-слез в магазина под "Нептун" и ще видиш,че във всички аквариуми има парчета мангрово дърво-на символични цени са,няма да си играеш с обработка и са красиви.Аз от дълги години съм с морски пясък-минали са доста капризни рибли през мен и не съм имал проблеми.Ако все пак се притесняваш,тук вече няколко пъти писах за метода със солната киселина за обработка на пясъка,който ще понижи твърдостта му.Ако те интересува ще го напиша пак.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.