Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:46 27.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За почистване на говната  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 10:06



Здравейте,

Може ли някой да ми даде идея как да разкарам килима от говна, който се стеле върху пясъка ми? А вече и из водата се носят боклуци. Като сменям водата /около 1/3 на 2 седмици/ ефекта е почти никакъв. Дали не може да се филтрира по някакъв начин, или да си взема някакви сомчета или охлюви - чистачи ?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 11:19



Нито сомчетата, нито пък охлювите ще изядат това, което така живописно наричаш "говна". Най-лесно почистването им става със сифон - продават готови, а ако искаш, можеш лесно да си направиш сам от 1/2-литрова пластмасова бутилка от безалкохолно и маркуч, като отрежеш дъното на бутилката, направиш дупка с подходящ диаметърна капачката и прокараш маркуча през нея, като оставиш само един-два сантиметра да се показват в гърлото на бутилката. След това сменяш водата с този сифон, както би го направил с маркуч, като ако имаш дребен пясък, държиш сифона на около 1 см. от повърхността му, а ако дъното ти е от едър пясък или дребни камъчета, можеш спокойно да "ръчкаш" гърлото на сифона в него. Това е - става много лесно.
И един съвет - 1/3 от водата на 2 седмици не е добра идея, освен ако нямаш особено голям аквариум (над 1000 л.). Ако аквариумът ти е до към 300 л., е добре да го почистваш и да сменяш част от водата най-малко веднъж седмично в обем между 1/4 и 1/10 в зависимост от рибките, които гледаш.

Още нещо - събирането на голямо количество екскременти по дъното може ад говори за това, че те не се разлагато достатъчно бързо, от където може да следва, че аквариумът ти е пренаселен, прехранваш си рибите и/или филтрацията не е достатъчна. Кажи още нещо за този аквариум.

Редактирано от Boby_ на 06.10.03 11:21.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 11:23



Щом имаш чак толкова отпадъци, явно или имаш много риби в малък обем, или ти е лоша филтрацията или нямаш достатъчно растения.
Смяната на водата трябва да я правиш с т.нар. сифон. Иначе няма да можеш да махнеш отпадъците. Е, аз ползвам прахосмукачка на EHEIM, ама аз съм си маниак



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 11:31



Аквариума е малък - към 25 литра, гледам около 15 рибки - хелери и молинезии, има 1 гупа. Ще пробвам със сифон, може просто да са се натрупали, защото незнаех как да ги обера, без да изтегля половината пясък.

10х!



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 11:34



При всички положения и със сифона ще изтеглиш част от пясъка, но няма да е много - зависи колко внимателно действаш. Това обаче едва ли е проблем - после можеш да измиеш каквото си изтеглил и да го върнеш обратно.
Струва ми се обаче, че тия 15 рибки са ужасяващо много за толкова мъничък аквариум - според мен за дребни риби като живородките подходящият обем за възрастен индивид е около 5 литра на рибка.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 11:55



Е, ти откровено стимулираш хората към по-големи водоеми
Мисля, че 5 литра за гупа си е малко пресилено, но пък и трябва да се има предвид, че живородките цапат доста повече от харацидите например. За цихлидите - незнам. Моите бяха чистници.
Ако смениш рибите, няма да имаш изобщо такъв проблем.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 12:59



Определено това се опитвам да правя.
От друга страна аз лично гледам да осигуря на рибите си поне 10 л. на възрастен индивид. Затова ми се струва, че 5 не е кой знае колко за живородка.
Цихлидите не цапат много, но искат чистота и постоянна смяна на водата с прясна, за да растат добре и да не боледуват.

P. S. Като си говорим за цихлиди, трябва да ти кажа, че за съжаление поради изгоряла помпа и невнимание успях да съсипя цяло люпило Labidochromis Sp. Hongi, но за сметка на това вчера ми хвърлиха за пръв път едновременно 2 Cynotilapia Afra (Lion Cove), така че ако пак не съсипя яйцата, скоро ще има рибета.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 13:34



Само 3 от рибките са големи, другите са малки-нямат и 2 см. Има доста растения.

Искам да си взема някакви по-екзотични рибки, но аквариума е малък /мисля/ а и незнам какво да правя с другите - може да ги подаря на някой.

А вие какви риби ще ми препоръчате за 25л?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 13:40



Супер. Моя водоем е празен и отлежава. Е, пуснал съм анциструс и няколко гупи, а също и филътра де :)))
И всяка седмица сменям водата.
Та като потраснат - ще ги спазарим
Надявам се, че не стават много големи, че е само 100 литра (и толкоз няма).



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 13:49



кое ще спазарим? - гупите, анцитрусите или водоема :)
Между другото, от София ли си ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.