Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:28 30.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За почистване на говната  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 10:06



Здравейте,

Може ли някой да ми даде идея как да разкарам килима от говна, който се стеле върху пясъка ми? А вече и из водата се носят боклуци. Като сменям водата /около 1/3 на 2 седмици/ ефекта е почти никакъв. Дали не може да се филтрира по някакъв начин, или да си взема някакви сомчета или охлюви - чистачи ?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 11:19



Нито сомчетата, нито пък охлювите ще изядат това, което така живописно наричаш "говна". Най-лесно почистването им става със сифон - продават готови, а ако искаш, можеш лесно да си направиш сам от 1/2-литрова пластмасова бутилка от безалкохолно и маркуч, като отрежеш дъното на бутилката, направиш дупка с подходящ диаметърна капачката и прокараш маркуча през нея, като оставиш само един-два сантиметра да се показват в гърлото на бутилката. След това сменяш водата с този сифон, както би го направил с маркуч, като ако имаш дребен пясък, държиш сифона на около 1 см. от повърхността му, а ако дъното ти е от едър пясък или дребни камъчета, можеш спокойно да "ръчкаш" гърлото на сифона в него. Това е - става много лесно.
И един съвет - 1/3 от водата на 2 седмици не е добра идея, освен ако нямаш особено голям аквариум (над 1000 л.). Ако аквариумът ти е до към 300 л., е добре да го почистваш и да сменяш част от водата най-малко веднъж седмично в обем между 1/4 и 1/10 в зависимост от рибките, които гледаш.

Още нещо - събирането на голямо количество екскременти по дъното може ад говори за това, че те не се разлагато достатъчно бързо, от където може да следва, че аквариумът ти е пренаселен, прехранваш си рибите и/или филтрацията не е достатъчна. Кажи още нещо за този аквариум.

Редактирано от Boby_ на 06.10.03 11:21.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 11:23



Щом имаш чак толкова отпадъци, явно или имаш много риби в малък обем, или ти е лоша филтрацията или нямаш достатъчно растения.
Смяната на водата трябва да я правиш с т.нар. сифон. Иначе няма да можеш да махнеш отпадъците. Е, аз ползвам прахосмукачка на EHEIM, ама аз съм си маниак



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 11:31



Аквариума е малък - към 25 литра, гледам около 15 рибки - хелери и молинезии, има 1 гупа. Ще пробвам със сифон, може просто да са се натрупали, защото незнаех как да ги обера, без да изтегля половината пясък.

10х!



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 11:34



При всички положения и със сифона ще изтеглиш част от пясъка, но няма да е много - зависи колко внимателно действаш. Това обаче едва ли е проблем - после можеш да измиеш каквото си изтеглил и да го върнеш обратно.
Струва ми се обаче, че тия 15 рибки са ужасяващо много за толкова мъничък аквариум - според мен за дребни риби като живородките подходящият обем за възрастен индивид е около 5 литра на рибка.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 11:55



Е, ти откровено стимулираш хората към по-големи водоеми
Мисля, че 5 литра за гупа си е малко пресилено, но пък и трябва да се има предвид, че живородките цапат доста повече от харацидите например. За цихлидите - незнам. Моите бяха чистници.
Ако смениш рибите, няма да имаш изобщо такъв проблем.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 12:59



Определено това се опитвам да правя.
От друга страна аз лично гледам да осигуря на рибите си поне 10 л. на възрастен индивид. Затова ми се струва, че 5 не е кой знае колко за живородка.
Цихлидите не цапат много, но искат чистота и постоянна смяна на водата с прясна, за да растат добре и да не боледуват.

P. S. Като си говорим за цихлиди, трябва да ти кажа, че за съжаление поради изгоряла помпа и невнимание успях да съсипя цяло люпило Labidochromis Sp. Hongi, но за сметка на това вчера ми хвърлиха за пръв път едновременно 2 Cynotilapia Afra (Lion Cove), така че ако пак не съсипя яйцата, скоро ще има рибета.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 13:34



Само 3 от рибките са големи, другите са малки-нямат и 2 см. Има доста растения.

Искам да си взема някакви по-екзотични рибки, но аквариума е малък /мисля/ а и незнам какво да правя с другите - може да ги подаря на някой.

А вие какви риби ще ми препоръчате за 25л?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 13:40



Супер. Моя водоем е празен и отлежава. Е, пуснал съм анциструс и няколко гупи, а също и филътра де :)))
И всяка седмица сменям водата.
Та като потраснат - ще ги спазарим
Надявам се, че не стават много големи, че е само 100 литра (и толкоз няма).



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Авторteddy-bear (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 13:49



кое ще спазарим? - гупите, анцитрусите или водоема :)
Между другото, от София ли си ?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 13:49



Всъщност това са едни от най-дребните малавийци. И не са суперагресивни, когато нещата в аквариума са ОК - в момента имам 3 мъжки и 3 женски и няма смъртни случаи. Така че един-два мъжки + съответния брой от 5-6 женски в един 100 л. аквариум ще е добре. Даже можеш да сложиш и някой друг вид от малави в подобно съотношение (примерно Labidochromis Caerelus, Pseudotropheus Elongatus, Labidochromis sp. Hongi). Само трябва да внимаваш да не се "натресеш" на някой "дзвер" като Maylandia Lombardoi, Melanochromis Auratus, Melanochromis Lepidiadaptes и т. н.
Иначе с готовност ще ти запазя колкото рибета кажеш от африте (стига да излезе нещо, де - тя рибата още в инкубатора (реката), ние аквариум (тиган) слагаме).



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: teddy-bear]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 13:55



Според мен е добра идея за момента да гледаш тези рибки в този аквариум, като през това време четеш из нета и питаш тук, за да влезеш по-навътре в нещата. Ако по-нататък запазиш ентусиазма си, ще можеш да си вземеш по-голям аквариум и по-екзотични и интересни рибки. Не че сега не можеш, но те съветвам да не избързваш - трябва ти повече опит, за да преминеш на по-капризни любимци.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 15:23



Абе ние мислим в перспектива
Аз ще се съветвам с теб за бройката и съседите.
Иначе имах по-рано Меланохромис Йохани--бяха истински убийци. Но помежду си. Пуснах им една гупа (абе гадняр ) и 3 дена си беше жива и здрава!!!
Хайде, стискам палци за потомството.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 15:54



Гупата и малавийците не си "мешат капите", т. е. обитават различни дълбочинни слоеве, затова живородката е имала шанс да изкара няколко дни. Ако беше пробвал да пуснеш някой коридорас или калихт, щеше да видиш екшън. Но дори и когато говорим за дънни риби, вътревидовата агресивност при малавийците е далеч по-силна от междувидовата (ако не става дума за сходни видове). А специално йоханитата са суперпроклети - много, ама много често мъжките си избиват женските. Понякога са много агресивни спрямо конкретна женска, а другите не закачат. Женските също не си поплюват една спрямо друга. Изобщо Меланохромисите като цяло са проклето племе. Предполагам, че се дължи на факта, че са един от малкото родове от групата Мбуна, които не са изцяло растотелноядни. Но пък за сметка на това са много готини и интелигентни рибки. Но всяко нещо с времето си.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 16:46



е това за калихтите искрено ме изненадва!!! те са много яки риби, ама ....
Иначе при мен победи ЖЕНСКАТА йохани
Абе знаеш жените са опасни
За красотата на тия риби...изобщо няма какво да се говори...особено ако ги храниш като хората...такива ярки цветове (е, те се менят де)...
Аз поразтърсих за снимка на Afra-ta...и тя не лошо никак...
Не знам отблизо как е де. И при нея ли женската е жълта?



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 17:03



По принцип има две цветни разновидности Cynotilapia Afra у нас - Lion Cove (жълта с вертикални черни ивици, каквато имам аз) и Likoma island (синя, отново с вертикални черни ивици). И при двата подвида ярко оцветяване имат само възрастните мъжки, женските са по-бледо оцветени (макар че моите си жълтеят, а не са съвсем сребристи), а малките са сребристи.
Силно се надявам в много близко бъдеще да извадя Melanochromis Cyaneorhabdos - това е вид, много близък до йоханито с тази разлика, че както мъжките, така и женските са прекрасно оцветени. Имам три млади риби с вече доста добри размери (около 6-7 см), които трябва всеки момент да достигнат полова зрелост. Проблемът е, че поради еднаквото им оцветяване и ужасно докачливото поведение на всички меланохромиси, независми мъжки или женски, все още не мога да съм сигурен дали ще има поне една женска. Това всъщност по моя преценка са ми най-готини риби.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано06.10.03 17:16



Да. Тия меланохромиси ги гледах из нета. Много приличат на йоханито, но на живо сигурно са различни.
А кои са най-красиви...това е субективно, но на мен също много ми харесват меланохромисите.
Аз харесвам и юлидохримисите





Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано06.10.03 17:26



Юлидохромисите наистина са готини рибки... с тази подробност, че не са малавийци.
А Cyaneorhabdos са по-готини от йохани - разветката им е почти същата, само че сините ивици са по-широки, докато при мъжкото йохани черното е повечко (поне при повечето екземпляри, които съм виждал).



Тема В тази връзка...нови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано07.10.03 12:50



... снощи и хонджи-то хвърли за пореден път. Надявам се да не съсипя яйцата (за пореден път). Ако излязат бебета, ще ти запазя няколко.



Тема Re: В тази връзка...нови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано07.10.03 13:36



Сигурно съм му повлиял с положителна енергия
ОК. Чакам да порастнат.



Тема Re: За почистване на говнатанови [re: Boby_]  
Авторzajo_ (Нерегистриран)
Публикувано10.05.07 12:40



Boby_ , малко несъм съгласен с това за 5-те литра на рибка :).

Примерно в 120 литровият ми аквариум излиза, че мога да гледам 25 възрастни индивида :)
Те се губят направо на фона...
Може и да си прав, като характеристика може да е толкова, но ми се струва, че е малко преовеличено






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.