Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:43 11.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема Kak se obrabotvat morski neshta ?нови  
АвторRagnarok! (Нерегистриран)
Публикувано19.08.03 13:46



Stava duma za pjasyk, klonki, kamyni ot brega na moreto ... izvarjavat li se ili samo se miat predi da se slagat v akvariuma ? Ili ima njakakyv drug metod ?



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ? [re: Ragnarok!]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано20.08.03 10:11



Много зависи от това какви рибки гледаш. Например аз лично с кеф бих сложил 100-тина кила морски пясък като дъно в аквариума си и не бих се безпокоил особено за твърдостта, но това е, защото малавийските цихлиди, които гледам, спокойно могат да издържат обща твърдост от 20-25 немски градуса и дори повече (за сравнение софийската чешмяна вода е с твърдост 4 немски градуса). Но един органичен обект в аквариума ми (напр. клон) би подкиселил водата, което може да се окаже фатално за моите любимци. Има риби, чиито нужди са буквално противоположни - мека и кисела вода.
Преди да сложиш каквото и да било във водата си, проучи нуждите на рибките си. Ето ти някои насоки:
1. Морският пясък е съставен предимно от черупки на мекотели и поради това силно втвърдява водата. Твърдостта и Ph на водата са свързани - повишената твърдост влияе и на Ph-то (служи за буфер - при по-висока твърдост можеш да се скъсаш, но няма да успееш да свалиш Ph-то под определена граница).
2. Органичните предмети се разлагат (макар и бавно), повишават киселинността на водата и отделят дъбилни вещества.
3. В камъните могат да се съдържат варовик (виж точката за морския пясък) и/или метали (най-вече желязо) - ако е второто, не бива дори да си помисляш за слагане в аквариум. За варовик можеш да направиш лесен тест с киселина (напр. по-силен оцет) - ако при капване върху сухо и почистено място на камъка започнат да излизат мехурчета, значи има варовик.
4. В крайна сметка това, за което питаш, най-вероятно е избягването на инфекции и паразити. Лично аз изварявам всичко (с изключение на рибите), което слагам в аквариума си. Съветвам те и ти да го направиш.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Boby_]  
АвторRagnarok! (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 16:25



Ами живородки си гледам - хелери, гупи и молинезии.
Ина4е съм от Варна и съм чувал че тук водата е доста твърда...може би трябва да не слагам камъци от морето... а за клони вече хич не си и мисля ...

Ще помисля за нещо изкуствено.... което да не е толкова кичозно :(((



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok!]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано21.08.03 13:06



Вярно си е че колкото хора толкова и мнения. Аз лично не бих се спрял да си сложа дърво в аквариума, просто .... аз си сложих 3-4 чукана от лоза преди 3-4 месеца, е трябва да ти кажа че аквариума ми се промени тотално, просто се получава нещо прекрасно, но всекиму според нуждите и предпочитанията :-))
ако смяташ да слагаш дърво обаче хубаво го изстържи от кората, след това го извари за 30-тина минутки в много,ама наистина много солена вода, използвай морска сол за целта, след това вече почва досадното киснене в кофа или нещо друго докато почне да не "пуска" дървото, сменяш на два три дена водата и като видиш че вече не се оцветява или че се оцветява много малко си ready да го ползваш, искрено те съветвам да пробваш, просто е адски красиво:-))
туй е то:-)

Всяка привързаност е тежест и мъка, а съзнанието се мята в мрежите...


Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok!]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано21.08.03 17:07



В общи линии хелерите и гупите обичат по-мека вода с неутрално Ph, но не са особено претенциозини. Молинезиите пък имат предпочитания към по-твърда вода. Да, във Варна водата е твърда, но не мога да ти кажа колко точно - измери си я. Според мен можеш спокойно да сложиш добре обработен корен в аквариума си. Морските камъни, стига да са добре измити и изварени, също не са проблем (стига да не са варовик, разбира се). Но е по-добре да се въздържиш от морски пясък - водата ще стане прекалено твърда за твоите рибки. Можеш да го заместиш с речен.
А, и е време да смениш рибите - има къде-къде по-атрактивни.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Boby_]  
АвторRagnarok (Нерегистриран)
Публикувано22.08.03 10:46



a kak se meri Ph-to na H2O-to ? :) Ima si specialen PH-meter ili prosto lepenka koiato pokazva ?



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Ragnarok]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.08.03 11:11



Има електронни Ph-метри наистина, но те не са подходящи за акваристика - скъпи са, трудни са за поддръжка (всяка седмица трябва да се настройват, а освен това се държат в специален разтвор). Най-разпространените варианти за измерване на Ph са лакмусовите лентични и течните тестове. Ако смяташ редовно да си мериш Ph-то, вземи си течен тест. Ако искаш просто еднократно да провериш колко е, можеш да го направиш и с лентичка. Питай в някой добре зареден зоомагазин, може би ще имат. Но всъщност не е нужно да се притесняваш особено за Ph-то и твърдостта, ако ще гледаш живородки, просто внимавай какво слагаш във водата и наблюдавай как растат и се развиват самите рибки. Може да се наложи да доливаш дестилирана вода в аквариума, за да омекотиш малко чешмяната.



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: Boby_]  
Автор lv. ()
Публикувано07.10.03 17:17



Следващият метод за консервация е по-скоро за корени и клони... но ако пропуснеш варенето и преминеш направо кам лакирането... ще ти свърши работа:
1. Корена/клона се изчиства добре и измива със силна струя течаща вода.
2. Вари се 2-3 часа в силно солена вода (2-3 кг. сол на 5 литра вода).
3. Оставяме корена в саламурата още 2-3 седмици. Правилно консервираният корен не трябва да изплува на повърхноста на водата, а да лежи на дъното на съда.
4. Изсушаваме и боядисваме корена със слаб разтвор на епоксидна смола, разреден с ацетон.
5. Около 48 часа след боядисването, когато епоксидната смола се втвърди напълно, измиваме го с оцетна вода и вече можем да го закрепим в аквариума.
Знам че тази рецепра е малко сложна и трудоемка.. но си заслужава.
Успех.. :)



Тема Re: Kak se obrabotvat morski neshta ?нови [re: lv.]  
Автор Reo ()
Публикувано16.10.03 12:32



Ами ти нямаш никакъв проблем с дървото-слез в магазина под "Нептун" и ще видиш,че във всички аквариуми има парчета мангрово дърво-на символични цени са,няма да си играеш с обработка и са красиви.Аз от дълги години съм с морски пясък-минали са доста капризни рибли през мен и не съм имал проблеми.Ако все пак се притесняваш,тук вече няколко пъти писах за метода със солната киселина за обработка на пясъка,който ще понижи твърдостта му.Ако те интересува ще го напиша пак.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.