Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 23.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За снимането на рибки и аквариуминови  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано18.04.03 13:36



Гледането на рибки и водни растения е чудесно хоби, което носи много радост. Но рано или късно идва момент, в който на човек му се иска да сподели това, което е постигнал (или не е успял да постигне - това не е чак толкова съществено) - красиви и интересни рибки, зелени "джунгли" в прекрасния си холандски аквариум, нов вид криптокорина, която е засадил или чудесните нови камъни, които току що е поставил на дъното си. Какво може да се направи? Отговорът е лесен - да се снима.
Дотук добре - всичко изглежда лесно и хубаво. Снимаме и готово. Да, но който е опитвал, знае добре, че нещата не са толкова прости.
Хайде да си поговорим за снимането на рибки, аквариуми, растения и т.н. и проблемите, с които сме се сблъсквали, както и за начините, по които ги решаваме.
Аз имам известен опит в снимането на рибки както с цифров, така и с аналогов фотоапарат.
Имам една вече преведена статия, която е много подходяща за начало на разговора, но изчаквам разрешението на автора, за да я пусна тук. Дотогава обаче можем да обменим чисто нашенски опит по въпроса.



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано18.04.03 14:29



Ама какъв увод само!!! Ще си правиш ти холандски аквариум (както аз с цихлиди :)))).
По въпроса. Аз съм се опитвал доста пъти да снимам с аналогов апарат...изключително безуспешно....Най-често се вижда една голяма светкавица :)))))) Но аз не разбирам от фотография.
Но пък няколко часа бъзикане с цифровия апарат - мисля, че стана доста добре


Другата седмица са ми обещали една Минолта - ще снимам и ще ви покажа новия вид на аквариума( ако са успешни снимките де, няма да се излагам пред цяла България :)))



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано18.04.03 14:53



Не, нямам намерение да си правя холандки аквариум.
Веднага казвам защо имаш проблем със светкавицата - простият закон на физиката, че ъгълът на падане е равен на ъгъла на отражение. Когато светнеш директно срещу стъклото, светкавицата се отразява обратнов апарата и проваля снимката. Има поне два трика, за които се сещам.
Първият е по-лесен - да снимаш под ъгъл. Нещо такова:



Заб.: схемичката я задигнах от

- домързя ме да правя нова.

Вторият начин обаче е по-ефикасен - поставяш пред светкавицата парче станиол и го закрепяш по някакъв начин за нея, така че всичката светлина да отива под ъгъл нагоре (получава се, ако станиолчето е под ъгъл 45 градуса спрямо светкавицата). В това време върху аквариума поставяш парче бял (задължително!) стиропор, което е по-дълго от ширината на самия аквариум - трябва да стърчи като козирка. Заставаш под тази "козирка" и снимаш на воля - до аквариума достига достатъчно светлина, отразена от стиропора.

Снимането без светкавица е добра идея, но без мнооооого силно осветление снимките стават кофти. Тази твоята е добра като общ план, но отделна риба или растение от близо така няма да можеш да снимаш.

Опитвай пак и пак - може да се наложи да изснимаш десетки, даже стотици снимики, за да направиш една добра. Точно тук се проявява с пълна сила предимството на цифровата фотография - липсата на консумативи и времето за обработка на снимката.



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано18.04.03 15:50



Тъй като казваш, че не мога да снимам отделна риба -
малко кадри.




Аз съм снимал и с видеокамера, но не съм пробвал да свалям кадри от нея...



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (fish)
Публикувано18.04.03 15:57



oooooooooo men 6te mi razre6i6 li da publikuvam snikite ti v moia sait a super sa



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: zoomaniak]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано18.04.03 16:24



Нямаш проблем. Казах ти и вчера...Имам и по голям вариант -2048 x 1536 Pixels
Ама тук администраторите да не ги делнат :)))
Е, то снимките не са тук, но...знам ли ги



Тема Re: За снимането на рибки и аквариуминови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано18.04.03 16:54



Не казвам, че ти не можеш да снимаш отделна риба, а че без светкавица или много добро осветление няма да можеш.
Тези снимки без светкавица ли си ги правил? Защото ако е така, значи светлината ти е доста силна - при мен без светкавица не се получава нищо.



Тема Re: tainiнови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (fish)
Публикувано20.04.03 16:56



20.4.2003 г. 12:49
**
Така искам да добавя една моя информация към информацията на Boby. Това, което той е написал мен много ме впечатли и искам да му стисна ръката. Малко да добавя и аз нещо от опита ми при обработката на снимките, след тяхното скениране или прехвърляне от цифровият Ви апарат на компютъра. Не знам Вие как ги обработвате, но аз ползвам тази програма Photoshop 6.0 - 7.0 така. Няма значение от версията им и двете са страхотни. Така, след като заредите снимките в тази програма натиснете бутоните от клавиатурата Ви Ctrl и M (буквата М, но английската М), ще Ви се отвори един прозорец, в който има опция Auto, но преди да сте я натиснали - маркирайте опцията Preview. Това ще ви позволи да видите какво ще стане след като изпълните предните съвети. Накрая разбира се натиснете Ok и готово. Но за какво Ви занимавам всъщност. Както предполагам знаете ))), всяка снимка правена с аналогов или цифров апарат съдържа върху себе си един вид маска. Която благодарение на Photoshop и тази функция, която Ви показах, премахва маската и снимката вече не е същата ))). Много пъти когато съм получавал снимки или съм свалял от мрежата тези маски си стоят и никой не се сеща, че така се влошава качеството на снимката. Опитайте и ще видите. Избистрят се цветовете или се затъмняват. Някой път няма нужда от използването на тази функция на програмата Photoshop, но това вече преценявате само Вие. Успех. Верен ваш патиланец Стамен Стаменов. Ако сте доволни от съвета ми и се убедите сами, пуснете едно инфо тук. Да ме зарадвате )).



Тема Re: tainiнови [re: zoomaniak]  
Автор if (The Designer)
Публикувано21.04.03 10:41



A sega da se vklucha i az malko po temata che zoomaniaka mi vlezna v "kruvnata grupa" tka da se kaje :)))

Znachi pich nemam ideq za kva maska govorish, moje bi imash v predvid qrkost i kontrast.
Za manipulaciite na Photoshopa zavisi mnogo ot samata snimka i koi metod shte trugnesh da izpolzvash. Sega za Curves sum suglasen no nqkoi put sushto mojesh da izpolzvash i Levels ili Brightness/Contrast
Prosto zavisi ot situaciata i v kvo sustoqnie e snimkata. Nalaga se ponqkoga da se pravqt i retushing na ruka da dobavish cviat primerno.
Abe vobshte temata e mnogo dulga i tri puti poveche shiroka za da se oganichish samo v ispolzvaneto na Curves.

Pogledni temata na Boby "I az te gledam i Iisus te gleda" tam sum mu korektnal leko snimkata ta mojesh da vidish razlikata predi i sled korekcii. Curves ne sum izpolzval

Jivota e igra, siujeta e malko gaden, no za smetka na tova puk kakva Grafika


Тема Re: За снимането на рибки и аквариуми [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано21.04.03 11:48



Аз изобщо не казвам,че мога да снимам. Както споменах, с класическите методи нямах никакви успехи :))) А с цифровия - е, и там не става от раз, ама...друго си е. Днес ще пробвам с МИНОЛТАТА - вторник, сряда ще ви покажа нещо (ако има какво де :)))
В моя аквариум има 6 лампи по 40Вт - даже мисля, че е малко, ама шефа не иска да ми плаща и тока. По тоя повод, ако някой има работеща схема на електронно управление на луминисжентни лампи - да ми я метне. Ще почерпя.
Може и да си купя ако някой има - за 40вт
Правих опити със и без светкавица - разултатите са различни и не могат да се обобщят. Но пък с цифровия апарат - гледам всичко веднага на компютъра и ако не е станало добре...delete
Но истинския оператор прави едно на фокус, друго не...и разни такива хватки
Аз гледам някаква интересна гледна точка и това е...Пък и голямо гонене пада с тия риби - брей, ама не стоят на едно място и това е :))




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.