Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:24 18.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема za piasaka  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 12:21



събота, 12 Април 2003 г.

Така искам да засегна и един друг аспект от акваристиката. Много хора не обръщат внимание на големината и вида на своя пясък. Всеки би трябвало да знае, че речният пясък е идеален вариант за дъното на вашия аквариум. Прекаран през сито, се взима ситната част с големина на песъчинките 2-3 мм. Мие се до абсолютна чиста вода и се поставя в аквариума Ви. Други варианти на видове дъно не са приемливи или биха Ви излезли много скъпи. Задължително е всеки сам да приготви пясъка, за дъното си. Така ще разбере най-правилно думата “опит”. Нека дебелината на дънния слой да е около 8-10 см. За да се застраховате от всички страни и нужди. Ако няма да имате едри или ровещи риби, дъното няма да има нужда от едри камъни. Аз го обичам чисто. Пълно с едра растителност. Семейството на криптокорините е напълно достатъчно за начало. При почистване на всеки известното количество отпадъци, които се натрупват в пясъка и са видими чрез предното Ви стъкло, когато имате ситен пясък, с едно мошно смукване на маркуча, Вие заедно с отпадъците дърпате и пясяка. Така се постига по-голяма ефективност, като пясъка се връща просто обратно във водата Ви, след почистването му.
На последно място да Ви кажа, че разни опити за даване на наклон на дъното ви просто нямат смисъл, сложете го абсолютно равно. Рано или късно то само се нивелира, ако няма едри риби, сомове, които да ровят в него ежедневно. По един неписан природен закон, едрите песъчинки излизат винаги на повърпхността на пясъка, винаги. Така че, рано или късно Вие ще видите едрите си късове пясък отгоре и всичко ще стане по естествено, от самосебе си, а не с ваша намеса.
Не бива да се впускам в супер подробности за дъното, но ако има с какво да Ви помогна, питайте, не претендирам да съм специалистта, но знам това-онова )).
Винаги ваш патиланец – Стамен Стаменов...



Тема Re: za piasakaнови [re: zoomaniak]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано14.04.03 12:59



За размера и пясъка си напълно прав. Но...не си написал,че никак не е лесно да се пресее толкова пясък (за 400л около 70, 80 кг.) Не може от всяка река да се взима, защото чисти реки има малко. Иначе размера е това - може и до 5мм.
Аз лично дабавям още торф, дървени въглища и глина.
И понеже мисля, че доста пъти съм правил операцията със ситата - ще си купя готов, пресят кварцов пясък. Той е неутрален към водата, пресян фабрично и за 100кг му искат 30лева. Като сметна бензина и чанча - мисля, че е супер :)))

P.S. Много добре правиш, че засягаш основни положения в акваристиката. Че то и в книгите има доста глупости.



Тема Re: za piasakaнови [re: zoomaniak]  
Автор if (непознат )
Публикувано14.04.03 13:40



aide i az da se vmetna lekinko po temata :)))

sega (v subota) sum napravil slednoto duno izpolzvaiki produkti na Prodac

dolnata chast e ot smes 1+1+1 Fondo Vivo, Humus i Humuplus (okolo 3 sm)
ot gore e s po edri granuli pasuk (3-5 mm)

Do deset dena shte pochna da sadq i "Salatata" i shte spodelq mnenie kak deistva na rasteniicata tova dunce.



Тема Re: za piasakaнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано14.04.03 16:01



"Всеки би трябвало да знае..." ?!?



Има много повече варианти за грунт в един аквариум от простия речен пясък. "Братята" американци масово използват натрошен корал. Да не говорим за добре промития, пресят, преварен и обработен със солна киселина обикновен строителен пясък, какъвто използвам самият аз. Силициевият пясък също е добро решение. Върши работа и най-нормален морски пясък.
При избора на грунт роля играят няколко неща, но най-важни са изискванията на рибите и това какви са качествата на водата в биотопа, който се опитваш да създадеш. Оттам нататък идва на ход въображението.




Тема Re: za piasakaнови [re: zoomaniak]  
Автор if (непознат )
Публикувано14.04.03 18:51



V toq red na misli (Boby me podseti) bqh chel nqkude che heracinovite ne obichali svetul grund. Predizvikval stres u tqh. A i ne izglejdat krasivo na svetal grund.



Тема Re: za piasakaнови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано15.04.03 10:02



Напълно си прав, че има разлини видове грунд. НО...зависи за какви риби.
Ако имаш едри риби, които ровят грунда, не е добре да е пасък - най добре едър чакъл, примерно 10мм, че и повече.
За морския пясък...аз гледам много растения и риби, които искат мека вода.
Ако използвам такъв пясък, почти нищо няма да расте, някои растения загниват, апоногетоните изобщо ще се скапят и т.н
За цихлиди - сигурно е добре. Аз нямам опит с тях, но се надявам да придобия.
Основното което се иска от грунда за да не се втвърдява водата и да растат добре повечето растения - не много ситни фракции (пясък, кварц и т.н) и да не реагират с водата. Пък какво ще сложиш...друга тема.
На запад е верно, че се чудят какво да правят - цветни (сини, червени, жълти) камъчета, пластмасови топчета и т.н



Тема Re: za piasakaнови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано15.04.03 10:37



Уф, бях ти написал един хууууубава дъъъъълъг отговор, който включваше обясненя защо ако се гледат растения, зрънцата на грунта не бива да са по-малки от 5-6 мм (липса на циркулация и последващо загниване на коренчетата), също и обяснение как се третира пясък със солна киселниа, за да се премахне варовикът и така да се избегне втвърдяването на водата и т. н., обаче ми се скапа интернетът и загубих всичко.
Затова сега накратко - я обясни, моля те, защо смяташ, че ако се гледат едри риби, които ровят в грунта, той непременно трябва да е едър? Аз не мисля така, даже напротви - ако грунтът е едър, в него се събират гниещи органични вещества, които ровещите риби вдигат като мътилка във водата. При ситен (с размер на зрънцата под 1 мм) плътен пясък органичните в-ва не могат да проникнат навътре. Освен това едрите камъчета много по-лесно биха могли да наранят рибката, която ги разравя, отколкото пясъка. А последен като ред, но не и като важност, идва фактът, че малавийските цихлиди са едни от най-сериозните "копачи", а в същото време дъното на езерото Малави е покрито именно с дребен светъл пясък.
Нали знаеш какво е казал Айнщайн? Всичко е относително!

Редактирано от Boby_ на 15.04.03 10:39.



Тема Re: za piasakaнови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано15.04.03 11:04



Явно възникна спор :)))
За обработването със солна киселина, не съм го правил, но защо ти обработваш пясъка с киселина, като ти трябва точно твърда вода ?!!!
За морския пясък - че тоя е съставен от дребни парченца миди, ракообразно, не от камъчета както е в речния. И какво -ти като го обработиш със солна киселина...че то ще остане ли нещо. Аз знам че солната киселина се ползва за тестване - дали грунда ще втвърдява водата. Но....тук ти ще кажеш. Аз нямам опит.
Затова пък имам голям опит с растенията. Ти първо говориш верните неща - едри камъчета (ти казваш 5,6, аз бих казал 2-6, но не е важно)
Важното е, че не трябва да е сребосък, за да има циркулация (сам го казваш).
Аз даже ползвам дънен нагревател, който още повече засилва циркулацията.
И изведнъж казваш - ситен пясък. Че нали точно в ситния се събират боклуците.
Но ти говориш за цихлиди, аз за холандски аквариум. Съвсем различни неща.
Но как една сравнително "дребна" цихлида ще обръща дъно с камъчета 10 и повече мм....
Докато ако е само пясък...не знам...нямам опит с цихлиди, само скромен....но пък съм виждал "любимата ми" златна риба какво прави с дъното.
Като сеялка е...
А в ситен грунд само криптокорини съм виждал да растат на воля....
Може и да греша
Та...като ти се оправи интернета...:)))



Тема Re: za piasakaнови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано15.04.03 11:18



В ситния пясък (с какъвто съм в момента) не могат да проникнат нито остатъци от храна, нито изпражнения. Стоят си отгоре и много лесно се махат с най-обикновен сифон при редовната смяна на част от водата.
По върпоса за обработването със солна киселина нещата са малко по-сложни - тя освен варовик, разтваря и метали. Точно заради това обработих пясъка си с такава, а не заради втвърдяването на водата.
В случая изобщо не говоря за нуждите на растенията - там изобщо няма спор за размера на зрънцата, които са подходящи.
Колкото до ровенето и копаенето, като си вземеш малавийци, пак ще си говорим. Способни са да поместят камъни с размери, доста по-големи от своите собствени.
В сравнение с кое са дребни малавийските цихлиди? В сравнение със шлаерите ли? Не мисля. Някои по-едри видове достигат 35 см. (Maylandia Crabro - отглежда се и в България, включително и в моя аквариум:


, макар че до дни ще изчезне оттам), а дори най-дребните малавийци рядко са по-малки от 12-15 см. Между впрочем на снимките можеш да видиш какъв е пясъкът в моя аквариум.
За ровенето говоря сериозно - малавийците могат за часове да прекроят аквариума според собствения си вкус. Единственото спасение е най-големите камъни да се поставят върху мека подложка върху самото дъно - ако бъдат поставени върху пясъка, неминуемо ще бъдат подкопани и преместени.
За по-дребните камъни няма спасение.




Тема Re: za piasakaнови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано15.04.03 11:36



Ейййййй. Ама с тия снимки ме караш да почвам малавийския аквариум с риск един хубав ден апартамента ми да стане мезонет с тоя на съседа отдолу.
Много са хубави.. С цифров апарат ли ги правиш...Жестоки са...
За цихлидите...моите йохани бяха 10см и сигурно затова не съм ги видял в цялата им прелест :)))

И един, малко ме е срам, ама....кажи как ги вкарваш тия картинки тук.
Аз четох [image] url [/image] ама
Дай ми някой конкретен пример какво точно пишеш и ще пусна и малко снимки от моя аквариум...
И изобщо няма да споря с теб за пясъка за цихлиди - макар, че казват в спора се раждала истината :)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.