Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:14 28.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано10.04.03 10:48



така искам да видя какво мислите над темата щото виждам много хора да ползват сухи и преработине храни оповаващи се на фирменото им качество а не на това че рибите в техните естествени обитания не ползват такива екстри и даже не се хранят по часовник - обичам просто естествените храни като живи организми и телешко сърце което съм давал и на хелерите даже и на барбусите а за сомовете да не говорим и никога не съм имал проблеми с рибите си и да не забравя тубифекса ей - тея червейчета тея сладки червейчета са ми любимите и ги давам по рядко де но все пак съм давал на рибите а много хора не ги обичат пишете да видим какво ще кажете по въпроса а и тея естествени храни са доста по ефтини например - не знам това си е моето мнение успех с изкуствените храни все пак и те си имат своята тежест ама трябва да са само от време на време според мен



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано10.04.03 14:31



Първо ще спомена, че няма начин да храниш рибата си с естествената и храна, освен ако не си гледаш каракудки и шаранчета. Повечето от нас обаче гледат тропически риби.
Веднага мога да ти кажа защо не бива да си храниш рибите с телешко сърце - така им намаляваш средната продължителност на живота. Телешкото сърце съдържа мазнини от топлокръвно животно (каквото е телето), които не могат да бъдат преработени напълно от студенокръвни, които не са изработли специални еволюционни механизми за това (каквито са повечето, за да не кажа всички, декоративни рибки). Остатъкът от топлокръвните мазнини остава във вид на свободни радикали и т. н. гадости в рибките. От доста години телешкото сърце е отречено като храна за рибки. Аз обаче много успешно го замествам с филе от бяла риба.
Колкото до разните живи храни, които би могъл да даваш на рибките си, то те в най-общия случай биха били едва няколко вида:
- Тубифекс - обикновено живее в най-мръсната част на водоемите, пълен е с тиня и шансът рибките ти да лепнат някоя много гадна болест от него е огромен, колкото и да го промиваш. Да не говорим за тежките метали, които се натрупват в него. Лично аз за нищо на света не бих го сложил отново в аквариума си, след като веднъж вече ми докара червенка на рибките.
- Дафния - малко по-безопасна е от тубифекса, но също има голям риск от болести. ОСвен това не е толкова добра като хранителна стойност.
- Циклопс - ако храниш малки рибки с него, рискуваш самият циклопс да изяде тях. Освен това гореизложените разсъждения за болестите важат с пълна сила.
- Артемия - тук няма голям риск от болести. Всъщност няма почти никакъв - артемията е соленоводна и обикновено се люпи в изкуствени условия. Току що излюпената артемия е просто безценна храна за захранване на малки рибки.
- Дрозофила - отглежда се лесно, не е опасна за рибките, само че е малко... хвърката. Не всеки има желание да развъжда мушици у дома.
- Хирономус - Хубава храна, отново има риск от болести, но не е голям. Само дето едва ли някой има голямо желание да рискува и да си напълни къщата с комари, нали?
Май това са живите храни, които са достъпни. А, инфузориите също са в горната група, само че имат по-различно предназначение - със сигурност не стават за храна на възрастни риби.
Много от тези храни (хирономус, тубифекс, дафния, артемия) могат да се сушат и замразяват, като така запазват част от качествата си. От сушените храни силно препоръчвам крил - доста е скъп, но определено си струва!
Всичко казано дотук се касае за хищни и всеядни рибки. Но има и такива, които трябва да поемат повече растителни храни. В това отношение незаменимо е водораслото спирулина - едва ли можеш да си го набавиш сам. То е основна съставка на повечето реномирани сухи храни на растителна основа. Рибките с удоволствие ядат и попарен и/или замрезен спанак или маруля. Също така си набавят част от необходимата им в менюто растителна храна, като ядат водораслите от стъклата и камъните в самия аквариум. Но всъщност се отплеснах.
Хубавите готови храни осигуряват на рибките и още нещо, което естествените такива на разположение в България не могат да им дадат - всички необходими витамини, микроелементи и пигменти.
Моето лично мнение е, че живите храни са ценно нещо за рибките, но трябва да им се дават с повишено внимание и не твърде често. Основната част от менюто на рибите трябва да са готовите маркови храни.
Толкова от мен, че май написах почти цяла статия.


П. С. А ти вземи се регистрирай, мой човек.



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: zoomaniak]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано10.04.03 14:39



А ти да си чувал нещо за правопис, пунктуация, главни букви, точки и запетаи?
Ако имаш добре промита и обеззаразена жива храна, можеш да даваш редовно. Хората са измислили сухите храни за собствено улеснение. Някои са добре балансирани и са много добър заместител на живата. Имам риби, които никога не са яли жива храна и пак "работят" отлично, но не отричам предимствата на живите Артемия, Хирономус или Циклопс.



Тема оф топикнови [re: тyчo чyчo]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано10.04.03 14:45



Здрасти!
Отдавна не се беше появявал насам!

Какво ти правят рибите? Намираш ли време за тях?



Тема Re: оф топикнови [re: Boby_]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано10.04.03 15:28



Абе, минавам всеки ден от тук, но не ми се пише много- просто сега не издържах на това безкрайно изречение
Рибите са добре, вече ядат по-често от преди и малко по малко се "разработват". Нещо не им стига място на някои, но трябва най-накрая да си залепя големия аквариум и да ги разширя...



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: тyчo чyчo]  
Автор zoomaniak (непознат )
Публикувано10.04.03 18:50



не се съмнявам за това което твърдиш приятелю но аз винаги съм ги ползвал и не съм се притеснявал от естествените храни и да не си мислиш че не уважавам изкуствените ама те просто са много по направени да улесняват нещата отколкото да ги правят по естествени - аз мисля и от опит знам че при мене не съм имал никакви проблеми и не бих се оказал от тях и също съм имал работещи чифтове отгледани само с сърце изчистено от тлъстните и тубифекс и други подобни - давал съм и сухи де но по малко - те се чувстваха добре и малко риби са ми боледували сега нямам риби да ви кажа но това не намалява знанията ми и не искам да се заяждам с никой ама винаги съм чувствал сухите храни като нежо приготвено за наше улеснение не на рибите за растителноядните бояне ще кажа само че съм давал варени листа от спанак или зеле и много добре се приемаха - няма закони при използването на храни - недейте така да въздигате на пиадестал изкуствените храни - колкото за правопи са ми - важно е да се разберем с вас приятели не да си вадим изводи - и аз съм гледал риби и не са живеели само по 2 дни а повече от 2 години - не съм съгласен да ползвам само изкуствени храни но все пак съм ползвал - най ми е било лесно с видовете филе и месо от сърце - много хора го ползват и не може с лека ръка да се каже че вече е излязло от употреба - е има и риби които не можеш да ги храниш само с естествени храни но това е до видове не козвайте не на естествените храни от които най-достъпна е вилето-сърцето и тубифекса - болести от него не съм никога имал и по принцип де - какъв червен от най-млад де съм купувал ле ле червен като кръв и дребен като нямам просто думи рибите го хапваха ей за секунди - това е за сега



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано10.04.03 22:56



Първо и аз искам да те помоля да отбелязваш по някакъв начин началото и края на всяко изречение, защото така тексът ти се чете изключително трудно. В българския език общоприет разделител се явяват точката и главната буква.

Сега за храните. Разбира се, че готовите храни са приготвени за улеснение. Но това не означава, че не са добри за рибите.

Колкото до телешкото сърце, вече ти казах защо и как скъсява живота на рибите. Щом твоите са живели 2 години, значи са живели около 4-5 пъти по-малко, отколкото биха могли да живеят. Разбира се, нормалната продължителност на живота на различните видове не е еднаква, но много от аквариумните рибки биха могли да живеят 7-10 години.

Закони при хранененто няма, има само препоръки. И след като естествената диета на повечето от рибките, които лично аз гледам, се състои предимно от растителна храна, защо да ги тъпча с животински протеини, които освен всичко друго могат да предизвикат и редица стомашно-чревни проблеми при малавийските цихлиди?

И една молба към теб - щом се подвизавам тук с ника си, а не с истинското си име, значи нямам голямо желание да разтръбявам самоличността си. Името ми не е тайна, разбира се, но все пак ми се ще да запазя поне минимална илюзия за анонимност. Надявам се, че разбираш за какво говоря.



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано11.04.03 09:58



Boby, не знаех това за телешкото сърце. Аз лично съм давал много пъти (но не всеки ден). За телешкото сърце научих от един адаш, който е много добър специалист в твоята област - цихлидите. Е, той може би не гони продължителност на живота, все пак продава :))))
Но за размножаване - твърди че е много добра храна (и световно популярна).
Това не значи, че не си прав разбира се. То и захарта я ползваме всички, но това не значи, че е полезна.
Иначе за живите храни - аз ползвам от всички които намеря. И тубифекс, хирономус, дафния, циклопс, коретра, червеи, артемия. Но най-често храня със суха - най-вече Тетра Рубин и Мин, както и на Сера.
Използвам и растителни храни, но пак сухи. Давам и чернодробна...нищо че я отричат. Гледам просто да сменям....
Не мога да ги храня само с жива храна, но не мисля и че е правилно.
Но всеки си решава за себе си....
Въпреки всичко обаче, малки рибки със суха храна трудно се отглеждат...
Като попораснат - вече е друго.



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано11.04.03 11:13



една статия, в която се споменава телешкото сърце. Обърни по-специално внимание на следния пасаж:
"Fish are cold-blooded animals, meaning that their body temperature rises and falls with their surrounding environment. They use fat for both an energy reserve as well as an energy resource. Just like humans, they have fat stores throughout their bodies. But these fats need to have a low melting point so that they can be utilized if the water around them is cold (like during the winter). Warm-blooded animals, on the other hand store fats that have a high melting point. If you feed your fishes fats from warm-blooded animals, they will not be able to mobilize these fats for energy use. Consequently, it will be stored in their livers, and over time it will accumulated and cause liver cirrhosis."



Тема Re: za6to ne hranim ribite si s estestvena hrana katoнови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано11.04.03 15:26



Благодаря ти Boby. Не знаех, че чак пък цироза може да получат - освен ако им сипвам по малко мастичка преди лягане :))))
Няма да храня повече със сърце. Ти каза, че използваш бяла риба - каква бяла риба, че в магазина на всичко викат бяла риба. И как я даваш, като сърцето ли - замразяваш и стържеш...
Не съм давал риба




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.