Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:54 01.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Садене на растениянови  
Автор hopeless2 (опитен вълк)
Публикувано18.03.03 23:50



Тъй като от няколко дни няма нищо интересно тук ще пусна една интересна информация, която прочетох в АКВАРИСТИКА ЗА ВСЕКИ на ЛАДИСЛАВ АНДОДИ, която ми попадна наскоро. Книгата е от 1976 г. тъй че ако това вече не е вярно, нека специалистите по риби във форума да си кажат мнението.

Съдове за садене на растения - успехът или неуспехът от тяхната употреба зависи от материала, от който са направени. Стъклените съдчета, макар на пръв поглед да изглеждат като най-подходящи, не трябва да се употребяват. Тяхната повърхност е непропускаема и затова не може да става необходимата циркулация на водата, поради което коренчетата на растенията не получават нужните хранителни вещества. Керамичните съдове с гледжосана повърхност също не са подходящи, защото нямат никакви пори. Най-добри са негледжосаните съдове от печена глина; върху тях трябва да се пробият отвори за по-добра циркулация на водата. В такива съдчета растенията се развиват добре, особено когато се постигне оптимално съотношение между количеството на почвата и броя на растенията. При употреба на подобни съдчета дъното на аквариума е само от два пласта. Долният се прави от непромит пясък, обогатен с глинеста почва и малко торф, а горният - от базалтов дребен чакъл (2-3 мм). При поставяне на съдчетата за растенията също се спазва известен наклон отзад напред.

Въпросните негледжосани глинени съдчета ги има по зоомагазините, струват по 50 ст. Купих си едно такова и го накиснах във вода, странното е че водата започна да мирише силно, не знам на какво, може би така мирише глината. Възможно ли е тези негледжосани глинени съдове да отделят вредни за рибите вещества във водата?

Редактирано от hopeless2 на 18.03.03 23:55.



Тема Re: Садене на растения [re: hopeless2]  
АвторNiky (Нерегистриран)
Публикувано19.03.03 12:00



Не я знам тая книга, но както във всички книги има верни и неверни неща....
Нещата за дъното са си верни, аз използвам топчета глина с торф. Отгоре кварцов пясък - 2-5 мм.
Иначе, аз изобщо не слагам растенията в саксийки. Само ако гледаш цихлиди или "любимите ми" златни риби ти трябват, защото иначе "прекрасните" златни риби няма да оставят нищо по дъното (то и в саксия не е сигурно)
Ако си решил пък обезателно да са в саксии, в целия свят използват пластмасови саксиийки.
Наякои са на дупки, някои на ивици..все тая.
Купи си от цветарския магазин саксийки и им пробий допълнителни дупки



Тема Re: Садене на растениянови [re: hopeless2]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано19.03.03 13:37



Когато гледах растения, постигнах някои доста добри резултати. Мога да ти кажа само едно - никога не съм използвал саксийки. Всички растения садях директно в грунта. Но ако все пак си решил да ползваш, следвай съветите на Ники - избери химически неутрален и неразтварящ се във вода материал (пластмасата е добър компропис) и продупчи дупки в него, за да може до корените да достига достатъчно кислород. В противен случай ще започне анаеробно гниене и ще се простиш с растенията си.
Не е зле да внимаваш с пясъка, който полагаш на дъното - ако е твърде ситен, рискуваш да се случи точно същото, т. е. да няма достатъчно кислород и корените да загният. Най-добре си намери мелании и ги пусни в аквариума - тези охлювчета са най-близкият аналог на земните червеи в акваристиката. Ще постигнеш чудесни резултати с тях, повярвай.



Тема Re: Садене на растениянови [re: hopeless2]  
Автор zoomaniak (непознат )
Публикувано10.04.03 19:10



не мога да разбера защо толкова хора отдават значение на съдовете просто не трябва да пускат нищо във водата и това е може и да са с липса на циркулация няма проблеми аз съм правил така в кутии от тест и нищо не ми е пречило и гигантската ми криптокорина даже се размножаваше в това ограничено пространство едната кутия я оставих с дупк отдолу а другата не и при втората нямаше проблеми в никакво отношение ония глинени съдове не се подходящи според мен е това си е мото менние

успех използвай нещо по нестандартно с достатъчно големина )))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.