Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 01.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Дайте съвет и малко линковенови  
Автор hopeless2 (опитен вълк)
Публикувано21.02.03 02:13



Кажете някой добри сайтове за рибки, без значение на какъв език. Напоследък съм луднал по тая тема. Решил съм напролет да си правя аквариум а вече попадам на 5-6 български и руски книги, в които има един милион глупости, но не и информацията която ме интересува. Искам да знам за всеки вид риба доколко е агресивна, с кои други видове живее най-добре, доколко е капризна към вода храна, жизнено пространство и т.н. Искам да намеря примерен състав на максимално хармонични аквариуми, не искам рибите ми да се избиват или да мрат понеже нямам как да дестилирам 100 литра вода или нямам химична лаборатория вкъщи да изчислявам киселинност и др. такива фактори.
Засега съм се насочил към 100-120 л. аквариум. Искам да имам не повече от два основни вида хайверни риби. Едните от тях съм решил да са неони, до десет броя. Колебая се за другия вид щото няма как да разбера дали ще се понася с неоните и дали има тяхната издръжливост и неппретенциозност към условията. Харесват ми даниотата ама имам впечатление, че са много податливи на всякакви неблагоприятни влияния и мрат много бързо. Тъй че търся вид риби дето по въжмозност:
1. Да са издръжливи на всякакви влияния каквито неизменно има в аквариума на един сравнително мързелив любител като мене.
2. Да са стадни, по красиво ще е според мене, затова и съм се насочил към бройката около 10 (заедно с неоните ще станат 20, и като добавя 5 мъжки гупи бройката ще е перфектна за 100 литровия аквариум).
3. Да са миролюбови, това е много важно за мене, не ща гладиаторски битки и грозни сцени с разкъсани опашки и изчезнали гупи .
4. Да се намират лесно и да не са много скъпи, живея в малък град и не разполагам с много средства.
Още от сега, без бой, си признавам че няма да следя за за pH, твърдост, киселост и т.н. на водата просто ще гледам да сменям част от нея редовно и това е. Намерил съм си аератор и нагревател с термореле. Ще си взема и филтри каквито трябва. Ами за сега не се сещам за друго. В разстояние на няколко дни ме заболя главата да чета книги за риби ама практиката си е друго нещо. Ще съм безкрайно благодарен на вашите съвети и линкове по темата.
-----------
P.S. Каква е цената на аквариумите в момента? Имам в предвид на литър.

Редактирано от hopeless2 на 21.02.03 02:27.



Тема Re: Дайте съвет и малко линковенови [re: hopeless2]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано21.02.03 09:26



Здравей. Ако сега започваш, много добре си се насочил към 100 - 120 литра аквариум. Нито е много голям, нито е малък, да се чудиш как да постигнеш равновесие. Какви риби да вземеш - това е труден въпрос, но.....
Неоните са издържливи и не цапат водата - но 10 броя са много малко...те се крият и изобщо няма да ги виждаш....вземи поне 30....
Сложи бързорастящи растения (поне за начало).
За други риби - кардиналите са излючително устойчиви риби...даже ще се развъждат в аквариума (е, податливи са на ихтиуфтириус но не е чак толкова страшно).
Вземи си и дънни риби - някой коридорас, някой анциструс....
Сега нямам време, но виж поне в www.aquaria.ru, има едни примерни аквариуми на Смирнов - много са добри...
Там пише и рибите...е, ти не можеш да намериш същите, но виж как се прави.....
Добре си започнал с книгите.
Други линкове ще ти пратя по-късно. Ако искаш, пиши на tnn@enproco.com



Тема Re: Дайте съвет и малко линковенови [re: Niky]  
Автор hopeless2 (опитен вълк)
Публикувано22.02.03 00:47



Мерси много за информацията. На този руски сайт имаше много добри линкове към други сайтове и общо взето намерих аквариумната част на НЕТА .
30 неона не са ли много за 120 л. аквариум? Доколкото четох из форума ако сложа 30 неона няма да мога да слагам други риби или ако сложа те няма да пораснат максимално? Нали имаше нещо като литър за сантиметър риба или нещо такова. Имам аерация, но смятам да я използвам само колкото да раздвижва водата около нагревателя и да предпазва от образуване на мазна ципа на повърхността. Иска ми се рибите да се чустват максимално свободни за да проявят цветовете си, най-интересните си реакции, разбира се да пораснат максимално и т.н. Не знам дали съм на прав път, всичко ми е на теоретична основа, затова пиша във форума.
Просто искам като си стъкмя аквариума веднъж, да мога да го запазя в идеално биологично равновесие максимално дълго време. Рибите да са си едни и същи, да не мрат и да си живеят в хармония. По принцип не ми понася смъртта на домашни животни, даже и на рибите.
Та последно реших аквариума ми да е с размери 95 см. дължина , 45 см. височина и 30 см. широчина. Това прави 128.25 литра. Имам един проблем за който искам съвет: разполагам с метална масичка 1 метър дълга и 40 см. широка. Масичката е общо взето стабилна, въпроса ми е дали е достатъчна за аквариум с размери като този дето съм го намислил? Няма ли опасност да падне напред? Как сте решили проблема с вашите аквариуми, говоря за тези над 100 литра?
Тъй като въпросите станаха много повече от желаещите да отговарят, смятам да приключа засега. Нали знаете, че колкото повече научава човек толкова повече въпроси му никнат в главата .
Чао засега!



Тема Re: Дайте съвет и малко линковенови [re: hopeless2]  
Автор x-fan (prost(o) x)
Публикувано22.02.03 13:36



Ami poprincip idealnite merki za akwarium sa dylvinata da e dwa pyti kolkoto shirinata, a shirinata i wisochinata sa rawni, no ako nqmash swestni lampi po dobre ne si prawi akwarium po wisok ot 40 santimetra, ako imash namerenie da gledash rasteniq w nego razbira se, 80x40x40 e edin dosta dobyr akwarium, izliza ti 128 litra :-)
kolkto do masichkata ne q znam kakwo prestawlqwa, kolko kraka ima, plota i kakyw e i tn ... tyj che ako dadesh malko poweche info nqma da e zle :-))
trqbwa da gledash i wisochinata , da ne e mnogo wisoka i krakata i da sa prekaleno tynki i da se poluchi "iznenada w gryb-tri tochki " kato slovish akwariuma i pochnesh da go pylnish :-)
inahce 30 neona ..... ne che iskam da sporq ama neonite ne sa edni ot naj izdryvliwite ribta, oshte poweche za chowek kojto tepyrwa pochwa da gelda ribi. po dobre si wzemi da rechem 10 neona, 10 gracilisa, 10 rasbori, taq klinowidnata e gotina , ima i oshte edna siuriq drugi krasiwi syzdaniq, hem shte ti e po sharenichyk akwariuma hem ako neshto ti napadne neonite nqma da ti izmre wsichko w akwariuma. no ako imash prilichno kolichestwo rasteniq, plius neobhodinite filtyr, nagrewatel i podhodqshto oswetitelno tqlo .. nqma da imash nikakwi problemi, nqkyde bqh chel che 1l=1w za oswetlenito taka che ti si prawi smetkata kakwo i kolko krushki shte slagash, naj dobre tiq s wolframowata vichka, po sa ewtini ot raznite tam posledni pisyci na modata pri neonowite oswetitelni tela i ako izgori nqma da dadesh 10 lewa ili tam kolkoto struwa ami shte dadesh 80 stotinki i si 6.
Kolkoto o smyrtta na domashnite liubimci ako ne iskash da ti mrat wzemi si kuche ,kotka, ili neshto po izdryvliwo, pri ribite ... ednoche sa dosta pozawisimi ot teb i da im zabrawish nagrewatelq izkliuchen za po-prodylvitelno wreme prez zimata i .. chestito :-)))oshte poweche ne pochwash s neshto po izdryvliwo ami s tetri, pri towa neoni :-))) moq sywet da si wzemesh pyrwo neshto drugo, gledaj go edn mesec i ako ne pochnat da se poqwqwat zabolqwaniq i tn .. movesh da si wzemesh neoni, oshte poweche, zima e .... prez zimata izbqgwaj da si kupuwash kakwito i da bilo ribi, pyrwo sa bili prenasqni ot razwydnika do magazina, sled koeto tam sa biliw nqkakwi spartanski uslowiq an viwot i sled towa gi wzemash ti i gi prenasqsh ot magazina do was, idealnata recepta za ihtioftiriusa a pri neonkite ne e edno ot naj bezobidnite zabolqwaniq, oshte poweche ako sa nqkoj 7-8 milimetrowi indiwidi deto samo debnat da hwanat nqkoq bolest :-) Wzemi si neshto q palmeri ,q neshto drugo, gracilisite pri men bqha absoliutni kucheta, ni skalariq gi stigashe ni nishto taka che ... da pridobiesh malko opit i sled towa pochwaj s neonki, pyk i ... kakwo tolkoz im hareswat na teq noenki nemoga da razbera, tqh gi slagam na wtoro mqsto sled zlatnite ribki po gnusota, otwratitelni kaprizni syzdaniq deto wsichki si mislqt che sa neshto koj znae kakwo, no wse pak ti shte si gi gledash taka che shtom te kefqt .. zemaj :-) Samo si wzemi kato gi wzemash i neshto kontra ihtio i profilaktichno movesh da slovish napolowina na towa koeto pishe na upytwaneto, ej taka profilaktichno, da ne stawat falowe. Predpolagam izchel si wsichko neobhodimo za zalesqwane i sled towa zaribqwane na nowiq akwarium taka che nqma ti pisha za nego, ako ne si, sywetwam te da go naprawish, shte si spestish dosta nepriqtni gledki :-)))
ajde kato go izchetesh towa i ako ti wyzniknat nowi wyprosi swirkaj :-)



Тема Re: Дайте съвет и малко линковенови [re: hopeless2]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано22.02.03 17:25



Съгласна съм с x-fan:) Аз лично имам неони в аквариума си и много ги харесвам..хубави рибки са но са много капризни наистина:) Ако за първи път ще имаш аквариум моят съвет е да не почваш с неони:) Аз лично ги гледам с клиновидни расбори..симпатично изглеждат:)
Но не по повече от 10 от вид в аквариума:) Колкото до грацилисите..да и те са много хубави..но гледай да не прекалиш с рибите( както правя аз)
Айде успех:)
P.S Всички риби цапат...абсолютно всички и особенно сомовете:) Неоните просто цапат по-малко:) И ако ще си вземаш анциструс по-добре си вземи птеригоплихт чисти повече от анциструса и по-голяма територия:)

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Херациди [re: hopeless2]  
Автор zoovenci (the best)
Публикувано23.02.03 16:11



Херацидите са рибки,които не стават големи,не цапат водата като живородката,не са агресивни помежду си и имат много форми и цветове.Затова мисля,че това са твоите риби.Но все пак знай, че предпочитат по-мека вода и не са толкова придирчиви към РН-то(ако става кисело).



Тема Съвет ...нови [re: hopeless2]  
Автор Иryaнa (Екзотична)
Публикувано23.02.03 19:04



Здрасти!
Гледам хубаво ти обясняват за неонките - ако имаш пипе ще четеш какво ти се пише. Капризи са, не са за всеки. И страшно трудно се въдят. Поне според мен. Защото и на мен не ми се занимава с мерене на киселинност и твърдост на водата. Радвам се че си решил да се захванеш с акваристика. Но ... Трудно се прави комбинация от все "божи кравички" че да няма боища. На мен лични любимци за ми бетите, но само един чифт ще трябва да държиш ако не искаш насилие. Иначе ... кардинали, скаларии (ако ти е висок аквариума), анцитруси, има едни плати дето са разкошно оцветени, наполовина червени, наполовина жълти и са страшно красиви, ако нямаш против живородки.... Златни рибки - не, ровят като прасета и съсипват пейзажа, тернеции - при мене се проявяваха като убийци ... Даниото не са лоши, но да знаеш че всеки вид риба обитава различен слой на водата. Даниото - близо до повърхността, сомовете - дъното , другите в средния слой. Да имаш предвид де. Друго не се сещам, но ако се сетя ... пак ще ти избълвам десетина хаотични съвета



Тема Re: Съвет ...нови [re: Иryaнa]  
Автор hopeless2 (опитен вълк)
Публикувано26.02.03 01:13



Благодаря за съветите.
От прочетеното във форума и по книгите стигнах до решението да гледам три вида риби в аквариума: неони, данио-рерио и кардинали, както и няколко мъжки гупи(с тях май стават 4 вида). Смятам да се оборудвам с филтър, аератор, нагревател с реле, растения, лампа и т.н. затова не мисля че неоните ще имат нещо против. Въпроса е на каква температура да настроя нагревателя? Май 23 градуса е подходяща температура? Другия ми въпрос е какво става с нагревателя ако спре аерацията? Топлината по естествен път ли ще се разпространява или ще е много топло около нагревателя и много студено в другите части на аквариума?



Тема Re: Съвет ...нови [re: hopeless2]  
Автор Фaйoнa (Принцеса)
Публикувано26.02.03 12:25



По мои лични наблюдения неоните не се чувстват добре при температура по-ниска от 25градуса. Моят съвет е да държиш постоянна температура от 26 градуса..мисля че за всички риби ще е добре:)
По-добре си вземи филтър който може да действа и като аератор. Моя е такъв. Хем филтрира хем пуска на рибите въздух..така е най-добре:)
Топлината няма как по естествен път да се разпространява..за да се разпространява е нужно течение:)

"Всяко нещо си има своята цена, която не винаги съответства на стойността му."


Тема Re: Съвет ...нови [re: hopeless2]  
Автор Иryaнa (Екзотична)
Публикувано26.02.03 14:41



Едва ли ще се набуташ много с електричеството ако сложиш на 24-25 градуса.
То по принцип аератора (ако е от слабите) не движи много водата, но да речем че спре. Покрай нагревателя ще е топло, на останалите места - не толкова, но рибите ще се трупат където е топло и ще остискат докато оправиш нещата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.