Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 05.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Пак за светлината  
АвторEmo (Нерегистриран)
Публикувано09.11.02 10:29



Навсякъде препоръчват светлината да е 0,5-1 W/l, но никой не казва за какъв източник става дума - обикновен или луминисцентен. Щото доколкото знам при еднакви ватове луминисцентният източник излъчва около 2 пъти повече светлина. Аз на 60л аквариум съм сложил 18W луминисцентна лампа (за аквариум, естествено) и като че ли нещата си вървят добре. Ако вярвам на тия сметки обаче, светлината ми е недостатъчна. А, да - по растенията се появи гаден черен мъх (май "черна брада" се казвал), но това едва ли е от светлината. Вие вашите лампи как ги смятате?



Тема Re: Пак за светлинатанови [re: Emo]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано11.11.02 09:23



Според мен 18 вата луминисцентна лампа е съвсем достатъчна за 60 л. аквариум.
Аз съм с 3x18 вата за 300 л.
Тези 0,5-1 ват на литър са за обикновени крушки с нагряваща се жичка.



Тема Re: Пак за светлинатанови [re: Emo]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано11.11.02 09:42



Данните които се дават са за луминисцентна светлина. Но не е много правилно да се гледат ватовете, най-добре е да се гледат лумените (около 30-50 лм/л). Защото лампи с еднаква мощност иимат много различни лумени.
За твоя аквариум, ако не гледаш много светлолюбиви растения една лампа е достатъчна - дневна светлина (daylight). A за водораслите - това е голяма магия. Не смея да кажа нищо. Едни казват от светлината, други от замърсяване, много храна, от вида риби. Във всичко има по нещо вярно. но....
Не знам. Ако искаш, ще ти пратя линк на руски да прочетеш и да изплакнеш очите (с аквариуми имам предвид :)))



Тема Re: Пак за светлинатанови [re: Emo]  
Авторvikvas (Нерегистриран)
Публикувано11.11.02 10:28



Гледай сам да си прецениш светлината по растежа на растенията.Ако в началото всичко е наред след 3-4 месеца може да не ти достига светлина поради новите листа и част от аквариума ти вече да е в сянка. Много зависи и от цветът на дъното и задната стена и дали влиза слънчева светлина.



Тема Re: Пак за светлинатанови [re: vikvas]  
Автор Reo ()
Публикувано14.11.02 17:07



И ако пък луминисцентната ти лампа е обикновена т.е. бяла направо я махни.Тя не е подходяща за водораслите ти.Тук много пъти е ставало въпрос за осветлението.Аз лично ползувам Flora Glo 30W на 200л.аквариум + малка с нагр. жичка-20W.Най-важно наистина е наблюдението на водораслите.ако тръгнат добре,значи си улучил ваксата.
Не знам дали ще се съгласите с мен,но аз съм се убедил за себе си,че голямо значение има и посоката от която идва дневната светлина.Най-добре при мен се получава ако е от източен прозорец.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.