Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:06 28.09.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Преустройство на аквариумнови  
Автор *Dominika* (sladurana)
Публикувано28.10.02 19:10



Здравейте!
Както някои вече знаят имам намерение тези дни да си преустроя стария аквариум. Гледам рибки от няколко години и дори не ми беше хрумвала мисълта, че може би допускам груби грешки.
Реших да подходя към въпроса като начинаещ акварист и ето защо няма да си спестя дори и глупавите за някои хора въпроси . Иска ми се да започна начисто, т.е. отначало със стария аквариум.
Аквариумът е само 45 литра. Доколкото разбрах това имало значение за броя на рибите, които могат да го обитават. За 45 л колко ли риби се препоръчват .
В момента имам 3 скаларии, 2 трихогастъра, и един сом. Доколкото събрах информация скалариите обитават р.Амазонка и р.Ориноко. А трихогастрите са разпространени на п-в Индокитай и Малака, о-в Калимантан, Суматра и Ява. Това са съвсем различни и отдалечени области, съотв. и растителността и начинът на живот се различават. Чудя се това дали влияе по някакъв начин на рибите, събрани са от толкова различни области?
Когато се купуват риби трябва ли винаги да се съобрази каква е истинската им жизнена среда и да се опитаме да я пресъздадем? Аз досега никога не съм се сещала да обърна внимание на това, но се вдъхнових от темата на Вову_ за новото му дъно и се позамислих.
Намерих информация за някои растения, които растат в Южна Америка (по Амазонка и Ориноко). Та значи това са: Потамогетон, Хилядолетник, Хетерантера, Ейхорния, Ехинодорус, Егерия, Кринум, Дъбче, Кабомба. Знае ли някой дали тези растения може да се намерят из бг магазини, и евентуално колко ли парички струват??? И дали стават при отглеждане на скаларии и трихогастри?
Благодаря предварително!


OUT OF ORDER!!!


Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: *Dominika*]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.10.02 09:29



По начало никак не е лоша идеята в един аквариум да се гледат само рибки, обитаващи подобни или еднакви биотопи.
В случая със скалариите и трихогастрите това не е така. Скалариите обитават сравинтелно богати на кислород води, докато трихогастрите - бедни на кислород (вкл. и оризища в югоизточна Азия). Поради това трихогастрите (както и всички лабиринотиви рибки - макроподи, бети) са развили така нареченият лабиринтов орган, чрез който могат да поемат кислород от въздуха. Не знам какъв е сома, който гледаш, но някои сомове пък са способни да правят същото, което и лабиринтовите рибки, т. е. да преработват кислород от въздуха, макар и да не разполагат с лабиринтов орган.
Това означава, че най-взискателни сред рибите, които гледаш, към количеството разтворен във водата кислород са скалариите.
По принцип би могла да поддържаш живи всички рибки в аквариума си, но това не означава, че ще можеш да им създадеш оптимални и максимално близки до естествените им условия за живот. Замисли се - не е ли по-добре да си харесаш един биотоп (този от поречието на Амазонка е изключително богат и разнообразен) и да се насочиш към отглеждане на рибки и растения само от него.
Колкото до растенията повечето от тези, които изреждаш, се отглеждат и у нас. Поогледай се из магазините, а ако си от София, иди на съботния пазар зад театър София и може и да си намериш нещо интересно.
Сега последната подробност - 45 л. е твърде малък аквариум и като такъв е почти на границата, на която биологичният кръговрат в него би могъл да се поддържа без външна намеса. Възможни са резки скокове на амонячни съединения, нитрити и нитрати във водата, както и промени в твърдостта, киселинната реакция и количеството кислород. Ако смяташ сериозно да се занимаваш с рибки, бих те посъветвал да се ориентираш към малко по-голям аквариум (поне 100 л.), като оставиш този за санитарен.
Поздрави и успех с аквариума!



Тема Re: Преустройство на аквариум [re: Boby_]  
Автор Capt.Fisher (ex Aquitan)
Публикувано29.10.02 10:21



Абсолютно съм съгласен, че е по-добре да имаш по-голям аквариум. Направих си за бела един на работа - 25 литда. Създава ми 25 пъти повече грижи от домашния (180 л.).
Аз също гледам предимно скаларии и трихогастери. Живеят си добре. Между другото май самите трихогастери доста се различават помежду си. Имам мраморни (leeri) - това са най-миролюбивите риби на света за мен. Имам и два златни - големи са бандити.
А за ландшафта - прави го какъвто ти харесва, няма кой да дойде да те проверява дали аджеба съответства на родното място на всяка риба. А и рибите не вярвам да се оплачат. Я виж колко българи живеят в САЩ и нищо не казват! По-скоро изхождай от естетичност и практичност - като го редиш гледай хем да ти е красив, хем да ти е удобно да хигиенизираш. И пак се съгласям с Боби - не допускай камъни с железни съединения, варовик (Боби, с оцет се проверяваше май за варовик, не за желязо), пластмасови корабчета, водолазчета и др.такива трагедии. Някои казват че и морските миди и рапани не са за препоръчват - втвърдявали водата. Е, аз имам малко ... не знам...




Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: Capt.Fisher]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.10.02 10:58



:-) Слабата киселина реагира с метални оксиди, т. е. ръжда. Реагира също и с варовик. Но ако капнеш оцет върху гранитна скала и той реагира, можеш да кажеш с 99% сигурност, че не се касае за варовик.
А варовикът не винаги е нежелан в аквариума - тук пак се намесват естествените нужди на рибките. При повече варовик в аквариума (било то във вид на скали или на миди, рапани и морски пясък) се повишава твърдостта на водата, а твърдостта от своя страна влияе към повишаване и стабилизиране и на pH-то. Така се създават идеални условия за рибките от африканските езера (Малави, Танганайка, Виктория), както и за редица други риби, които предпочитат такива условия. В моя аквариум например всички камъни са варовикови. Така че абсолютни правила няма (с изключение на това в аквариума да не се допускат изкуствени декорации), всичко зависи от нуждите на рибките.



Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: Boby_]  
Автор *Dominika* (sladurana)
Публикувано29.10.02 18:42



Здравей!
Мерси за окуражителния отговор .
Аз отдавна си мечтая за мноооого голям аквариум, но досега не съм се захващала сериозно по въпроса. Иска ми се да е около 120-130 литров, мисля че ще е достатъчен за повече рибки и за по-красив ландшафт. Но до към Нова Година ще трябва да се задоволя с 45 литровия, колкото и да не ми се иска .
Иска ми се да питам колко стотинки на литър излиза, ако си поръчам аквариума в магазин? И ако е с мое стъкло излиза по-евтино, нали? И ако да, то стъклото най-обикновено ли е, или има някаква определена дебелина за аквариум?
Досега за грунд съм използвала дребни камъчета от реката, но трябва да ги сменя, защото много са потъмнели и не са хубава гледка. Дали може да се използва за грунд мозайка ( от тези за строителство и др.такива). На един сайт видях аквариум с грунд, който много прилича на мозайка и оттам ми хрумна идеята. Изглеждаше доста красиво, но дали не влияе зле на здравето на рибите?
А за растенията, за голямо съжаление съм далеч от София и явно ще трябва да пообиколя зоо магазините.
Поздрави .

OUT OF ORDER!!!

Редактирано от *Dominika* на 29.10.02 18:53.



Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: *Dominika*]  
Автор Capt.Fisher (ex Aquitan)
Публикувано30.10.02 08:37



Ако се разтърсиш ще намериш кой да ти направи 120-130 литров за 30-40 ст. на литър, с негово стъкло 6 мм. В магазините дават и грунд. С мозайка не бих рискувал - в нея има много цимент а и ръбчетата на частиците са доста остри.
С растенията .... кофти. Май наистина само София. Другия вариант е да търсиш други запалени около теб.




Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: *Dominika*]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано30.10.02 09:27



За мозайката капитанът е прав - не е препоръчително. Освен, че може да съдържа цимент, при направата и се получава ужасно голямо количество каменен прах, който е почти невъзможно да се измие от мозайката. Пробвал съм.
Цената е там някъде - 30-40 ст./л. за аквариум 100-130 л. Ако ти поискат повече, или се пазари, или отиди другаде. Не е зле преди да поръчваш, да видиш аквариум, правен от същия човек.
Една подробност - 120-130 л. не е голям аквариум.
Това е просто едно добро начало по пътя към серозните парчета от над тон. Аз за момента съм "блокирал" на 300 л., понеже жилището ми не позволява по-голям, но при първа възможност (ех, дано да е по-скоро) ще се уредя с 1000 или повече литра. Приказвам си така от няколко години, де.
За всеки размер аквариум си има дебелина, която зависи най-вече от налягането, т. е. от височината на водния стълб. Но понеже едва ли някой ще поиска твърде плитък или твърде дълбок аквариум, височините са горе-долу стандартни според литража. Съответно и дебелината на стъклото може да се определи по обема на бъдещия аквариум без особени рискове.
Ако ще гледаш и растения, най-добрият вариант е дребен (0.5-0.7 мм) гранитен чакъл. Ако беше от София, щях да ти кажа, че има такъв около Златните мостове на Витоша, но щом не си, ще трябва да разчиташ на местните зоомагазини или да проучиш къде в близост до теб може да се намери подходящ грунт.
Май засега е това. Но преди да се захванеш със смяната на аквариума, се обади - има някои тънкости, които не е зле да се знаят.



Тема Re: Преустройство на аквариумнови [re: Boby_]  
Автор Reo ()
Публикувано14.11.02 18:08



Ще се опитам и аз (скромно) да помогна.Първо има едно правило-колкото е по-голям аквариума,толкова по-лесно се поддържа и чистотата и алкално-киселинното равновесие и твърдостта на водата и т.н.При по-голям обем и рибките се чувстват по-спокойни и са по-малко агресивни една към друга-всеки има нужда от повече жизнено пространство все пак.По отношение на грунта съгласен съм с другите.По-едричък пясък,за да се осъществява безпрепятствена циркулация на водата в него.Иначе става лошо и за корените на растенията и се развива нежелана флора.Слоят пясък да не е по-тънък от ок.5 см.,все пак ще садиш растения.Скалариите обичат по-гъста растителност,но все пак остави място и за свободно плуване,пък и храната все някога ще пада на дъното и добре е там да можеш по-лесно да почистваш.Осигури си надеждно термореле,добър филтър или помпа,и осветление.Не се занимавай с обикновена лумин.лампа,ако искаш да ти тръгнат водораслите(за това тук често се говори).По мое мнение не поставяй аквариума ,под прозореца а по-добре на отсрещната стена.Първо светлината,като минава през рибките ги прави да не изглеждат красиви и освен това силната дневна светлина води до развитието на едни гадни водорасли дето могат да ти съсипят целия пейзаж.Недостатъчното осветление,обаче води до развитието на други,не по-малко гадни водорасли.Въобще тънка работа,особено при по-малък аквариум.
Ух,уморих се пък още ме напира отвътре.ако има нещо пиши,че тя е дълга наука и ако се отплесне човек...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.