Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 11.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Апоногетонинови  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано18.09.02 11:03



Здравейте. Имам много интерсен проблем с Апоногетоните. Имам няколко във един аквариум от 90 литра. Там си ръстат прекрасно, издънки и т.н
Но като преместя някой в големия (400л) аквариум, листата му стават на дупки, забавя растежа и постепенно умира.

Не знам какъв е проблема. Помогнете!!



Тема Re: Апоногетонинови [re: Niky]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано18.09.02 14:43



Ако смяташ, че химичните и физични показатели на водата, както и осветлението са едни и същи в двата аквариума, остава само една разлика - височината на водния стълб.
Тя влияе на две неща, свързани с растенията - независимо от прозрачността на водата, светлината, която достига до по-дълбоко разположени растения, е по-малко. Това е една доста вероятна причина за описания от теб ефект.
Втората подробност е налягането. Но убий ме, ако мога да кажа как такава малка разлика в налягането би могла да повлияе толкова съществено върху растенията.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Апоногетонинови [re: Boby_]  
АвторNiky (Нерегистриран)
Публикувано18.09.02 17:11



Наистина, височината на водния стълб оказва влияние, но пък там имам 2-пъти повече лампи :)

A за налягането - не бях чувал за такъв ефект, но всичко е възможно.



Тема Re: Апоногетонинови [re: Niky]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано18.09.02 17:34



Нали си играем на догадки, аз всъщност също не съм чувал за такъв ефект от налягането, но знае ли човек?
А за лампите зависимостта между количеството светлина, достигаща до дъното, тази, излъчвана на повърхността и височината на водния стълб не е правопропорционална (т. е. не е аритметична прогресия, а е по-скоро геометрична). В момента не мога да се сетя каква точно беше формулата, но ще я изровя тия дни.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Апоногетонинови [re: Boby_]  
Автор BLKnight (непознат)
Публикувано18.09.02 17:49



Ами.. не знам до колколко е научно, но май Апонгетоните (поне някой) обичат течаща вода. Примерно този дето ми е до изхода на филтъра (вътрешен) е огромен, с плаващи листа + цветоносно стъбло (само дето изкара малки листенца вместо цвят), а този, дето е в другия край на аквариума (на метър, демек) е само с подводни листа...
btw - Не знам какъв точно Апонгетони имам - някой да е попадал на готин определител за растения из нет'а? Щото аз бръмча на едни на немски отпреди 10 години??



Тема Re: Апоногетонинови [re: Niky]  
Авторvikvs (Нерегистриран)
Публикувано19.09.02 07:20



налягането влияе това е повече от сигурно и доказано, особенно за алтернатери някои криптокорини и анубиаси.
Почиват ли ти апонгетоните (изпадат ли в покои) на колко време? Вероятно са ulvacens Руснаците трудните видове ги определят по покълването на семената Ако събираш семена прочети в "Аквариумнье растения " на Жданов 1987 на руски е



Тема Re: Апоногетонинови [re: vikvs]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано19.09.02 09:36



Не съм сигурен какъв точно вид са моите апоногетони :( Наистина, имат известен период на покой (не изкарват нови листа), но след 1,2 месеца започват отново. За течението на водата - не знам дали оказва влияние на размера, но не оказва влияние върху листата (в смисъл, че не се получават дупките от това).
В другите ми аквариуми апоногетоните са с вътрешен филтър, даже без филтър :)
В големия са с външен филтър EHEIM. Но...там на виреят.
Мислех си, дали не е от пълнителите на филтъра, но...
Няма нищо особено.
Освен да не обичат торф и глина, защото в големия на дъното има топчета торф и глина ...!!!



Тема Re: Апоногетони [re: Niky]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано19.09.02 09:44



Каква вода обичат тия растенийца? Защото торфът със сигурност я прави по-кисела. Може би това е причината.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Апоногетонинови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано19.09.02 09:54



Ами по принцип апоногетоните изискват мека вода и pH 6.5 - 7.5.
Аз съм го мерил (с лентички) и е около 7. Но може да му влияе нощния спад на pH-то, защото имам състема за въглероден двуокис и нощем пада.
Не знам...



Тема Re: Апоногетонинови [re: Niky]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано19.09.02 10:27



Е, тогава не знам какво да ти кажа. Идеите ми се изчерпаха.
То и без това не разбирам нищо от растения, мен ме питай за риби.

I'll try alone
Make destiny my own



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.