Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:05 27.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема Споделете опит  
АвторEmo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 22:33



Абе я кажете вие какви препарати слагате в аквариумите си? Аз си взех на SERA - Aquatan, Biostarter(азотни бактерии) и Algopur(син камък против сини водорасли). Слагам от всичко, но за десет дни водата ми пак помътня... Сигурен съм, че след още няколко и ще позеленее. Ако извадя камъните и изчистя утайката, ще спра процеса, но нали разбирате, че не мога всяка седмица да вадя грунда. А пък всичко ми е като по учебник - температура, светлина, аерация. Слагам храна, колкото да я изядат. Веднъж дневно... Да не би да трябва да слагам нещо друго във водата??? А, да - колко часа дневно пускате осветлението? Дали има някакъв коагулант, който би спомогнал за избистряне на водата???



Тема Re: Споделете опитнови [re: Emo]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано16.09.02 08:54



Допълнителната химия може и да помогное, но няма да реши проблема.
Колко ти е голям аквариумът? С каква филтрация е? Колко риби живеят в него?
Щом казваш, че не прехранваш рибите си, значи може би проблемът е в броя им.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Ако кажа...нови [re: Boby_]  
АвторEmo (Нерегистриран)
Публикувано16.09.02 14:15



Здравей, Боби

Като гледам така - отговаряш на всяко запитване, явно си окумуш момче. Да те хвана някой ден да дойдеш да ми видиш стъкленицата и да дадеш компетентно мнение. Ще те взема и върна с кола, а за консултацията условията ти ги казваш. Че направо ми писна да питам, вие да отговаряте и всичко да си върви постарому...



Тема Re: Ако кажа...нови [re: Emo]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано16.09.02 15:22



Може. Проблем е само времето, но все ще измислим нещо.
Я вземи се регистрирай и ми пиши една бележка, да не се уговаряме публично.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Ако кажа...нови [re: Boby_]  
Авторvikvas (Нерегистриран)
Публикувано16.09.02 16:28



Моя скромен опит:
1-слагаш си камъчетата 5-6 см. Засяваш си водораслите колкото може повече(ако не гледаш Цихлиди).Наливаш вода 1/5 1/10 от друг аквариум ако нямаш направо от чешмата
2-чакаш 7-10 дена през което време ще помътнее и избистри
3-след като се избистри пускаш рибите
4-сменяш един път на 7-10 дена около 1/5 от водата наливаш на нейно място водопроводна ако те е страх от хлора пускаш в кофата силна струя да се разбива на много мехурчета
5- по 12часа на ден непрекъснато осветяваш (ватовете зависят от литрите типа лампа, количество на растения задна стена и т.н)
При мен не ми помътняват води вече 10 години само предното стъкло понякога зеленясва но едно ножче за бръснене върши работа.



Тема Re: Ако кажа...нови [re: vikvas]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано16.09.02 17:30



Май е горе-долу това, особено ако си решил да не използваш химии и да не даваш кой знае колко пари за екстри. Имам само един-два дребни коментара.
5-6 см. в диаметър е множко за камъчета в аквариума. По-мънички (колкото пшенично зърни) е по-добре. Освен това задължително трябва да са силикатни (и други могат да станат, но никой не може да даде гаранция, че няма да отделят във водата вредни за рибките вещества).
7-10 дни наистина е нужният период за изчакване водата да "узрее" (т. е. да се размонжат в достаътчно количество нитрифициращите бактерии), но не всеки има толква търпение. Повечето риби няма да пострадат, ако се пуснат по-рано в аквариума.
На някои места (вкл. и някои квартали на София) водата съдържа голямо количество хлор и силната струя не би помогнала. Добре е водата да престои, преди да влезе в аквариума - 48 часа е идеално, но и 24 може би е достатъчно.
И накрая да добавя, че така може да се поддържа аквариум, но само ако е достатъчно голям. Малките аквариуми се поддържат по-трудно и с повече грижи.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Ако кажа...нови [re: Boby_]  
Авторvikvas (Нерегистриран)
Публикувано17.09.02 09:05



Което го писах преди не е закон, аз така го правя. Моите съдове са 80 л. малките и трудно да се потдържат( 7л) са временни за месец два и като пораснат малките рибки ( по честно като измрат) пак наново.
За хлора има различни мнения. Обикновенно се мени концентрацията му и зависи от ХЕИ или ВИК не знам кои хлорират водата но след авария и спиране е много повече. Аз никога не отхлорирам, 5-10 литра сменена вода на 10 дена на 80 л се отразява много добре, хлора трови завъждащи се бактерии и други работи. Ц.нигрофасциатум ми живеят вече 8 години, Тетри по 5-6 години, даниота също не ги трови хлора.Но личинки и малки - да



Тема 5-6 smнови [re: Boby_]  
Авторvikvas (Нерегистриран)
Публикувано17.09.02 09:08



5-6 см не големина на камъчета а дебелина на слоя.Камъчетата са 3-4 мм!!!



Тема Re: Ако кажа...нови [re: vikvas]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано17.09.02 09:13



Проблемът с хлора е не, че е толкова отровен за рибите, колкото че дразни хрилете им и им причинява стрес. А стресът е една от основните причини за отслабване на имунната система на рибките и оттам - за по-често боледуване. Нигрофасциатумите са едни от най-коравите рибки, които някога са гледани в аквариум, така че съм сигурен, че биха издържали на почти всичко с изключение може би на ядрена бомбандировка.
Но да се върнем на въпроса. Хлорът може и да трови някои бактерии (в крайна сметка нали именно заради това ни хлорират питейната вода), но със сигурност сред тези бактерии има и полезни за равновесието в аквариума. Така че слагайки силно хлорирана вода, рискуваш да нарушиш биологичния кръговрат. Но това са бели кахъри, както се казва. И както сам казваш, в акваристиката няма закони, има само препоръки. Така че ако рибите ти се чувстват и изглеждат добре и аквариумът ти привлича окото, значи се грижиш добре за тях, независимо какво точно правиш.
Успех!

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Моите камъни...нови [re: vikvas]  
АвторEmo (Нерегистриран)
Публикувано17.09.02 14:50



... са с големина около 0.5 - 1 сантиметър. Купих ги от един строителен магазин - един чувал баластра за 1 лев. Мих ги, варих ги... как да е, станаха. Е, ако ги размърдам с ръка, пускат мътилка, но тя бързо се утаява




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.