Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 21.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Някои въпросинови  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано26.08.02 21:52



Здравейте!
Чудя се дали да се захвана с рибки и имам някои въпроси. Имаше

за избора на рибките и растенията, така че този въпрос няма да повтарям, а минавам направо на следващите:
1 Водата - има ли значение каква е? Чувал съм, че едни рибки живият в една вода, а други в друга. От къде в София мога да си "набавя" точно вода. Сменя ли се и на колко време?
2. Температурата. Трябва ли да държа термометър в аквариума? Ако температурата падне под определен градус какво се прави за да се стопли водата без да направим рибена супа?
3. Дъното. Покрива ли се с нещо. Ама въпрос, а? Нали растенията трябва да се посеят някъде. Добре - с какво и от къде? И на колко време се чисти и сменя.
4. Помпата. Денонощно ли трябва да работи?
5. Малките. Какво се прави като ви се напълни аквариума? Не мога да си обзаведа къщата с аквариуми - един ми стига. Мъничък!
6. Размера на аквариума и броя рибки. Има ли правило колко рибки е здравословно да живеят в аквариум с дадени размери? Очевидно акула в стаен аквариум не бива да пускам но все пак...
7. pH. Чувам pH туй, pH онуй. Добре, какво зависи от него? И с какво се мери?
8. Информация. От къде, освен от безценните ви съвети разбира се, мога да се информирам за развъждането на рибки - литература, авторитетни сайтове ...
9. Магазини за рибки, аквариуми, помпи... Някой беше писал, че рибка от магазин не струвала. Кои все пак са най-добрите магазини в София?

Благодаря предварително!



Тема Re: Някои въпросинови [re: ДъpвeнФилocoф]  
АвторNiky (Нерегистриран)
Публикувано27.08.02 13:46



Здравейте. Ще ви отговарям на въпросите по реда по-който сте ги поставили. Най-главното е наистина да решите, че рибите ви харесват и искате да ги гледате.
И така:....
1. Водата има голямо значение за рибите и растенията (подчертавам и растенията). Ако сте от София, тук водата е мека и става за почти всички риби (ако гледате цихлиди, които искат твърда вода, това се постига лесно с добавки). За смяната - по принцип - 1/4 от обема всяка седмица, но може и на 2,3 седмици...зависи.. не моце точно да се каже
2. Температурата - обикновено трябва да е 25 градуса. Има риби, които искат доста по-висока (30 - дискуси) , но повечето ще са доволни на 24-25. От което следва, че ви трябва термометър - съответно терморегулатор за поддържането и.
3. Дъното - без дъно няма растения. Вида дъно е сложен въпрос и зависи от растенията, които ще гледате, така че, ако искате пишете ми на tnn@enproco.com. За растенията и тяхните изисквания можете да видите на моя сайт: www.geocities.com/aquariabg/
4. Помпата - работи непрекъснато. Ако изберете по-голям аквариум ви препоръчвам външен филтър, а не помпа.
6. Размера на аквариума - от тук трябва да почнете. В един малък аквариум (под 50-60 литра) не може да се постигне биологично равнивесие. Аз бих ви препоръчал поне 100 литра ( и по-голям разбира се)
7. За pH - първо обмислете другите въпроси, това по-нататък
8. Информация - има доста сайтове(руски, англиски). Отговорете си на основните въпроси, пишете ми и ще ви кажа

Ще се радвам, ако съм помогнал.



Тема Благодаря нонови [re: Niky]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано29.08.02 16:48



Благодаря за отговора. Дали искам да гледам рибки зависи от отговорите на въпросите. Забелязвам различното ниво на отговорите - от този за температурата, предназначен за напреднали, до този за pH - даден като за олигофрени, затова си позволявам да наблегна на някои моменти.

Водата в София ... не разбирам много и за това не съм убеден в качествата и. Сигурно зависи от квартала, но аз като си пусна чешмата, докато не се изтече малко определено е негодна са пиене. Няма ли да навреди на рибите?

Пропуснал съм нещо наистина важно - нямам място да гледам рибки в ... "индустриални" количества, така че това за над 100-те литра си ме плаши сериозно

Предполагам терморегулатора е свързан с "нещо" което топли водата. Какво е това нещо? Това за рибената супа освен проява на черен хумор си беше и сериозен въпрос.

Пропуснал сте въпроса с малките - едва ли го има по книгите... предполагам. Как се справяте със пренаселеността на аквариума.

Ph - разбирам малко от естествени науки така, че бих го смлял. Не ми трябва дефиницията - знам какво е, а какво зависи от него при отглеждането на декоративни рибки.

За източницине на информация. Преди да използвам любимия www.google.com (това идва да покаже, че знам за съществуването му, а не само да програмката Copernic 2001...) реших първо да попитам хора.

Редактирано от ДъpвeнФилocoф на 29.08.02 17:01.



Тема Re: Благодаря нонови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано29.08.02 16:57



В специализираната литература (а също и из дебрите на Интернет) има ВСЯКАКВА информация, свързана с отглеждането и развъждането на декоративни рибки.
Проблемът е, че върпосите, които поставяш, изискват твърде пространен отговор и освен това са обсъждани тук нееднократно, така че практически всеки, който е способен да ти отговори, се е уморил да пише едно и също.
Затова ти предлагам следното - опитай се да прочетеш нещо, а ако имаш нещо неясно или някакъв конкретен проблем, ще се постараем да решим въпроса тук.
Извинявай за отговора, но на въпроси от рода на "Как се отглеждат рибки" може да се отговори в 200, 2000 или 20000 страници, но не и на няколко реда, както очакваш някой да го направи.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Бъркаш въпросанови [re: Boby_]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано29.08.02 17:06



Виж, наясно съм. И за интернет и за хилядите страници и за умората. Затова не съм задал въпрос от рода на "Как се отглеждат рибки" а конкретни въпроси и съм направил някои уточнения на тези въпроси във втория постинг.
ПП: Между другото, докато си писал си редактирах мнението... Незначително и без принципни промени, но е редактирано



Тема Re: Бъркаш въпросанови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано29.08.02 17:45



"Водата в София ... не разбирам много и за това не съм убеден в качествата и. Сигурно зависи от квартала, но аз като си пусна чешмата, докато не се изтече малко определено е негодна са пиене. Няма ли да навреди на рибите?" - Водата в София не е проблем (по принцип). Но ако наистина там, където живееш, тя е силно замърсена, съветвам те да използваш добавки, отстраняващи хлора и тежките метали (например Sera Aqutan).

"Пропуснал съм нещо наистина важно - нямам място да гледам рибки в ... "индустриални" количества, така че това за над 100-те литра си ме плаши сериозно " - 100 л. аквариум в никой случай не означава голям брой риби. 100 л. дори не е голям, а някъде между малък и среден аквариум. Звучи много, но всъщност я си представи паралелепипед с размери ~80x40x30 (около 96 л.). Не е много, нали?

"Предполагам терморегулатора е свързан с "нещо" което топли водата. Какво е това нещо? Това за рибената супа освен проява на черен хумор си беше и сериозен въпрос." Има автоматични нагреватели с термореле и термометър, които поддържат предварително зададена температура. Но по-масовият вариант у нас е нагревател само с термореле (обикновено с биметална пластина) и отделно термометър.

"Пропуснал сте въпроса с малките - едва ли го има по книгите... предполагам. Как се справяте със пренаселеността на аквариума. " - Не се безпокой, първоначално няма да имаш проблем с малките (освен ако не си решил да си губиш времето с живородки). Но дори и да гледаш хелери и гупи, пак няма да имаш проблем с пренаселение - ако оставиш малките в общия аквариум, ще бъдат изядени много бързо. Между впрочем, за малките и отглеждането им пише в почти всяка книга, посветена на аквариумните рибки.

"Ph - разбирам малко от естествени науки така, че бих го смлял. Не ми трябва дефиницията - знам какво е, а какво зависи от него при отглеждането на декоративни рибки." - от Ph на водата зависят ужасно много неща - като започнеш от това какъв ще е полът на бъдещите бебета, когато рибките се размножават и завършиш с това дали рибките ти ще оцелеят изобщо.

Та това, което искам да кажа, е, че въпросите ти показва, че не си си направил труда да прочетеш дори най-елементарната книжка по темата. Дори не си отишъл в някой зоомагазин да поразпиташ и поогледаш. Защото ако го беше направил, щеше да си изградиш известна представа.
Извинявай, ако ти звучи като заяждане, но държа на съвета си преди да задаваш още въпроси, да се снабдиш с по-подробна информация чрез книги или някой от безбройните сайтове по темата.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Бъркаш въпросанови [re: Boby_]  
АвторNiky (Нерегистриран)
Публикувано30.08.02 09:55



Boby е напълно прав като казва, че темата за рибите, аквариумите и растенията е изключително обширна. И доста книги да прочетеш, пак ще има нови и нови неща(стига да те интересува разбира се).
Затова ти казах - избери си някакъв нормален обем аквариум (не по-малък от 80-100литра). Отиди в някой магазин и си харесай някакви риби, но не ги купувай веднага. Разрови се, прочети за тях, може ли да живеят с другите които си избрал, какви условия изискват. Ако трябва - питай ни...
А всички останало ще стане с опита - имаш ли желание, ще разбереш всичко.
Успех.



Тема Re: Бъркаш въпросанови [re: Boby_]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано31.08.02 22:29



Благодаря за отговорите и желанието да ми помогнеш по-нататък.
А че зная какво пиша - не ми бе необходимо висшето ми образование по математика за да си представя аквариума но наистина нямам място. Но както и да е - да не навлизаме в диалог преди да съм прочел книжките.
Това, че не съм чел нищо си е вярно, признавам. Както е вярно и че всички бягате по тъч-линията и не ми отговаряте на единствения съществен въпрос - източниците на информация. Сайтове които имало много, книжки имало още повече. Добре - получих само един сайт, прекрасен наистина и на български, но само един, а точно човека който ме критикува зи мълчи като риба (това поне зная ). Сигурно защото знаете, че съм калено в търсенето в библиотеките и интернет дете.

Редактирано от ДъpвeнФилocoф на 31.08.02 22:32.



Тема Re: Бъркаш въпросанови [re: Niky]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано31.08.02 22:37



ОК, упоритастта за обема на аквариума, подплатена с опита ти ми дава храна за размисъл - как да го сместя в стая в студентско общежитие... Ще мисля, ще меря с линийката, ще обиколя магазини и ще видя...



Тема Re: Бъркаш въпросанови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано02.09.02 09:12




През цялото време та чак до момента някак пропусна да споменеш, че имаш нужда от източници. Така кажи. Понеже наскоро се разделих с моите прескъпи Favourites при трагични обстоятелства, ето ти един-два линка по памет, колкото да започнеш от тях. Ако тръгнеш "по следата", лесно ще намериш всичко, което те интересува:



Това са най-тривиалните сайтове, но наистина в момента не мога да ти дам други. Но мисля, че скоро ще се намесят и други от пишещите тук и ще ти дадат още някой (и то по-интересен) линк.
И успех с намирането на място за аквариума. Гледай да не е на течение и (по-важно) да не е изложен на пряка слънчева светлина.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.