Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:45 19.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Що за дзвер е т'ва?  
АвторErman (Нерегистриран)
Публикувано01.07.02 18:52



Дайте компетентна помощ. Случаят е следния:
Имам 80 литров аквариум с 10 собствено развъдени гупи и понеже ми писна да им зяпам тъпите опашки реших да внеса нещо колоритно. Купих си две ефектни (за мен) риби, които обаче не мога да разбера що за вид са. Значи имат дължина 6-7 см, на цвят са виолетовочерни до розови - в зависимост от настроението им. Тялото им е сплеснато странично, отдолу имат една перка, която се простира почти по цялото им тяло, устата им е като на сом, с 8 еднакво дълги мустака, наредени в кръг около огромната им паст. Казаха ми, че били някакви сомчета и се държат като такива - хранят се само от дъното, но пък тялото им е странично сплескано - не е като на дънна риба. Забеляазах, че много се кефят да се навират някъде и им направих пещера от залепени камъчета. Сега по цял ден са вътре, навън стърчат само мустаците и излизат само нощем, причинявайки смут в душите на полузаспалите тъпи гупи. Не ми закачат добитъка, но чух, че били хищници. Ако някой е разпознал що за твар е т'ва, ще му бъда благодарен да ми каже как се казва и как живее и евентуално как да различавам мъжките от женските.

А между другото, дайте съвет какво да подобря в аквариума. Нямам никаква настилка, само няколко камъчета да държат водораслите (но те тия дзверове нощем обръщат всичко с краката нагоре). Нямам и никакви електрики - помпички, филтри и т.н. щото не им разбирам и не знам какво да си взема. Кажете ми и какви видове могат да си съжителстват с гупите. Размерите на аквариума са ми 60х40х30 см



Тема Re: Що за дзвер е т'ва?нови [re: Erman]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано01.07.02 19:49



Описанието (с изключение на окраската) силно напомня фосилиус. Това е хищен сом и когато порастне до нормалните си за аквариум размери от около 20-25 см, ще види сметката на всичките ти живородки. Тъй че от теб зависи - сомовете или гупите. Не се сещам за начин да ги гледаш в един и същ аквариум.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема :(нови [re: Boby_]  
АвторErman (Нерегистриран)
Публикувано01.07.02 21:48



Пък ми харесват иначе... Но жената иска да запазим гупите... Има ли вид рибки, с които да могат да си съжителстват? Досега не са ми закачали гупите... Всъщност отдавна не съм ги броил



Тема Re: :(нови [re: Erman]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано02.07.02 08:44



Отначало няма да изчезват цели гупи. Фосилиусът при тези му размери трудно може да ги изяде, но може да им нанесе сериозни поражения, от които гупите да умрат.
Спокойно можеш да пуснеш почти всякакви други сомчета - калихти, коридораси, анциструси. Имаш избор, само ще те посъветвам преди да си вземеш рибки, които не познаваш, да прочетеш нещо за тях - така ще избегнеш подобни ситуации в бъдеще.
Успех с рибките!

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Що за дзвер е т'ва?нови [re: Erman]  
Автор RollinStoner (ne sym kato vas)
Публикувано02.07.02 18:13



kak si gledal gupite bez pompi, filtri nagrevateli i drugi takiva ??
shtom niamash i nastilka se chuda kak si gledal vodoraslite - lampa pone imash li ?

abe az imah edin podoben som navremeto, moia izglejdashe vse edno che niama liuspi, beshe tymno kafiaf s golemi mustaci, dylag kato zmiorka . . . .mnogo goliamo govedo beshe - redovno iadeshe opashkite na drugite ribi



Тема Намерих гонови [re: RollinStoner]  
АвторErman (Нерегистриран)
Публикувано02.07.02 19:16



Намерих го зжяра. Казва се Heteropneustes phossilis. На едно място даже пишеха, че бил опасно отровен. Но не ми се вярва. Верно, че е опасен за другите. Мисля да си направя втори аквариум само с идиоти - скаларии, хищни сомове и прочее демони.
А ти пък какво се чудиш как така съм ги гледал гупите. Ми те нищо не искат. Нямам нито помпа, нито светлина, нито нагревател, нито филтър. Е, възнамерявам да ги понауча тия неща след сесията и ще си оборудвам цистерничката с всякакви глезотии. Брат ми си идва от Испания утре и ще го накарам да донесе някоя глезотия.

Мерси, че се отзовахте на зова за помощ.



Тема Re: Намерих гонови [re: Erman]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано03.07.02 09:16



То и в България могат да се намерят много глезотийки, стига да имаш пари.
А аквариум с фосилиси и скаларии по-добре недей да правиш - скалариите са прекалено миролюбиви. По-добре пусни фосилиса при малавийски цихлиди и гледай шоу. Преди време реших да пусна един при моите. Видяха му сметката за два дни, при все, че бяха по-дребни от него.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Намерих гонови [re: Erman]  
Автор WHunter (Изтръпнал)
Публикувано03.07.02 11:24



Преди три години , след дълъг период, в които нямах аквариуми един мой приятел ми подари неговия 70л. аквариум с 5 фосилиуса , 2 торакатума (калихти) ,4 скаларии , 2 бели цихлозоми ... и така в интерес на истината живаха доста време заедно но една сутрин поглеждам акваиума , вътре все едно си посипал с брашно . Кво мислите само фосилиусите и калихтите живи , другите рибки просто бяха брутално избити...
После един приятел от Варна , който въди фосилиуси ми обясни ,че на тази възраст те отдавна са били готови да хвърлят хайвер и е станало чак сега защото несъзнателно съм ги стимулирал , преди да дойдат при мен си живяха в доста отвратителни условия и аз като съм им изчистил къщата й им сложих и нагревател и на тях са им озрели яицата и за да са били сигурни ,че няма да им ги изядат просто за уморили всичко което могат . И понеже гадните калихти са бронирани като танкове на тях немогат да им направят нищо.
Искам да ти кажа ,че с тях проблеми няма да си имаш до първата им годнка , станат ли пълнолетни , гледаи кво става....
И това за отровата не са измишльотини , мен лично ме боло такова гадче , имат зад хрилете си малки шипчета (май само мъжкарите) и даже когато са пред хвърляне са им постоянно изкарани навън и им стига само да се допрът до някоя рибка и тя умира от задушаване.
Чувството като те боцне никак не е приятно , трае окло 15 минути и е все едно да си сложиш ръката на нагорещена скара.
Бая боли и повече никога не съм пипал такова нещо с ръка...
Сега тези сомчета са родители при същия този мои приятел... да са живи и здрави макр бройката им да намаля на 3 , защото този дето ме ободе го отнесе много яко а другия е изкочил от аквариума си....че тъи просто внимаваи....

Далеч съм от мисълта си.


Тема Re: Намерих гонови [re: WHunter]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано03.07.02 11:32



Ей, човек всеки ден научава по нещо ново. Не знах, че тия гадинки са отровни. Пипал съм моя фосилиус с ръце, без изобщо да знам за това. Добре, че мъжката ми синя зебра, която тогава беше господар на аквариума, го утрепа още на втория ден. Сега тая зебра плува в нечий друг аквариум, ама ако я видя отново, ще има едно "перкостискане" от мен за благодарност задето ме е отървала!

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.