Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:34 19.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Златната риба умрянови  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 11:28



Гътна се през нощта. Казаха ми, че имала чернодробно заболяване. Сутринта бях сменила водата, до вечерта вече миришеше на пръст (?). Даже в стаята миришеше. Рибата се обездвижи, само дишаше често и пнякога изпускаше някакви лиги. Водата помътня. Като открих какво е стнало, смених 20% от водата ( в 2 и 30 през нощта). Страх ме е да не зарази с нещо малката златна рибка, която е в същия аквариум. Мислите ли, че трябва да сменя 100% водата?



Тема Re: Златната риба умрянови [re: Hoвaчka]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано17.05.02 11:39



Кой пък ти каза, че рибата е имала чернодробно заболяване?!? Това да не е човек, че да пипне цироза (примерно)?
Има инфекции (водянка), които тръгват от стомашно-чревния тракт и ако не се лекуват, увреждат и други органи, сред които и черния дроб.
Най-добре смени цялата вода, превари грунта и камъните, измий растенията с разтвор на риванол, измий аквариума с разтвор на калиев перманганат, а после сложи метиленово синьо във водата, в която ще пуснеш другите рибки. Не е сигурно, че и те ще се заразят, така че това са просто разумни предпазни мерки.
По начало рибките имат силна и устойчива на подобни инфекции имунна система. Тя обаче отслабва тогава, когато условията в аквариума са лоши. Доколкото знам, златните рибки не са особено претенциозни по отношение на твърдост и киселинност на водата, така че най-вероятният източник на проблемите е системно прехранване. В други теми нееднократно съм казвал какви проблеми влече то след себе си.
Карай нататък и не се натъжавай заради умрялата рибка. Случва се и на далеч по-опитни акваристи от теб. Ако някой ти каже, че никога не му е умирала рибка, не му вярвай!

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Профилактика [re: Boby_]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 15:40



Дали не трябва да дам нещо профилактично на малката рибка?
Това за чернодробното заболяване ми го каза човек, който от много години отглежда риби, поддържа десетки аквариуми в заведения в Русе и има собствен магазин. От друга страна той не е виждал рибата, ориентира се по моите лаически обяснения. Каза, че според него тя сама ще се оправи, а тя умря няколко часа по-късно. Между другото каза, че рибката може да живее 3-4 месеца без храна????????????
Firebird, къде изчезна?



Тема Re: Профилактиканови [re: Hoвaчka]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано17.05.02 16:15



Опитвам се да ти обясня, че чернодробното увреждане е само следствие от вътрешна инфекция, която пък е следствие от прекомерно количество органични вещества във водата или казано с по-прости думи прехранване на рибките. Там се коренят всичките ти проблеми.
Рибките едва ли ще оцелеят чак 4 месеца без храна, но за 1-2 месеца няма да имаш проблеми. Но това важи само за възрастни рибки и не е много препоръчително за малки, а освен това няма много общо с твоя проблем.
Нали ти казах какво да сложиш профилактично във водата - метиленово синьо, риванол, а ако ти се дават повече пари - Sera Bactopur. Ако пък наистина си решила да опиташ всичко без оглед на отделените средства, купи на рибките специална храна с лекарства (антибиотици). Такава е Tetra Medica например. Има и още по-добри, американско производство, но те вече са безобразно скъпи и едва ли са нещо кой знае колко по-добро от немските.
И задължително намали храната, която даваш на рибките, независимо колко гладни изглеждат.
Каквото можах, ти казах. Съмнявам се, че Firebird ще има какво да добави.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Златната риба умрянови [re: Hoвaчka]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано17.05.02 23:24



Може да е получила инфаркт , не избързвай с диагнозите.
може и белодробно да е .
или ишиас , ломбаго , артрит , пневмония, синузит , СПИН , сифилис , Сърдечен удар , мозъчен кръвоизлив , блатна треска , чума , хрема , грип , бронхит , пърхот , мръсно под ноктите, косопад , проблеми с говора , или с общуването с околните, сексуални проблеми, запек, удавяне, амнезия, алцхаймер... или пък всичко заедно...
май не ставам за доктор.

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.


Тема Re: Златната риба умрянови [re: Labeo]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано18.05.02 14:43



Най-вероятна е диагнозата 'удавяне'



Тема Re: Златната риба умрянови [re: Hoвaчka]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано19.05.02 10:31



Ами ако е прекалявала с пиенето може и да си е докарала нещо чернодробно....
Карай , усмихни се , една златна рибка нищо не е , виж ако като на мен ти умрат рибки за по 10-40 лева всяка тогава можеш да се жалваш...
И то такива дето си си ги взел от съвсем малки , станали са 30 см. и после гътнат...
Свиква се .
кат изтръпнеш веднъж....
Виж ако сега (да чукам на дърво) ми гътне някоя двойка цихлиди за които съм дал 30 лева тогава може и да се застрелям в главата няколко пъти и после да съжалявам и да се жалвам.
В момента става дума за едни аулонкари....

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.