Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:06 21.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Водорасли и осветлиние  
Автор Laf ()
Публикувано14.05.02 14:19



Благодаря ви за мненията от предишната ми тема "Помощ за аквариум".
В момента състоянието е следното: аквариумът е пълен и за грунт съм използвал премит пясък, с 28 градуса температура на водата и работещ компресор.
Решил съм да гледам дискуси (има едни на раета) защото първо са красиви и второ чух не се отнасят зле със водораслите.
Сега съм на тема водорасли. Ще взема съмо посадни, но пак има ли някакви тънкости, кои видове са подходящи, в смисъл аквариумът е голям(310 л.) и ми трябват много и големи водорасли. Има ли откъде да си ги купя през седмицата, защото мисля събота да си купя дискусите.
Поръчах си осветлението. То също ще е готово съботал Кажете ми пре положение, че аквариумът ми не е подложен на пряка слънчева светлина, нужно ли е да си купувам от бактериалните лампи по 40 лв, или и една нормална аквариумна 120см. пура за 15 лв. ще ми свърши работа.
Как се казваха онези розовите лампи и къде ги има?

Дискусите могат ли да съжителстват с да речем сомчета?

Стига толкова въпроси за сега. Макар, че в главата ми има още много




Тема Re: Водорасли и осветлиниенови [re: Laf]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано14.05.02 14:59



Искам първо да направя едно уточнение. Това, за което говориш, са висши водни растения, а не водорасли.
Най-добре е отначало да засадиш бързорастящи видове като валиснерия или кабомба. Малко по-късно ще дойде ред и на други растения. За твоя аквариум биха били подходящи криптокорини, ехинодорус амазонка (той става доста голям и е много красив), както и други видове ехинодоруси, анубиаси и други.
При всички случаи е по-добре да си вземеш специализирана за аквариуми пура за осветление - светлината на обикновените луминисцентни лампи е неподходяща за повечето растения, а и цветовете на самите риби не изглеждат толкова ярки, ако са осветени с нея.
Дискусите могат да съжителстват с почти всички видове миролюбиви рибки. Препоръчвам ти да им сложиш за компания скаларии и сомчета. Гледай само сомчетата да са миролюбиви, защото има видове (фосилиус например), които са доста агресивни. Пробвай с калихти, коридораси, анциструси, може даже и птеригоплихт.
Какъв пясък си сложил? Подходящ е само силикатен пясък, за препоръчване едър - с размер на зърната колкото пшенично зърно, морският е опасен и неудачен като грунт.
Успех с аквариума и с рибите!

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Водорасли и осветлиниенови [re: Boby_]  
Автор Laf ()
Публикувано14.05.02 16:10



Първо благодаря за отговорал
Свикнал съм да наричам всички растения, виреещи във водата - водорасли и благодаря за уточнението.
Относно растенията. Откаде мога да си намеря валиснерия и кабомба, освен от съботният пазар.
За останалите съм сигурен, че там ги има, те не са ми спешни.

Относно осветлинието при всички случаи, ще си взема аквариумна лампа, като мисля нощем да пускам една миньонка отгоре.

Замисълът ми беше да отглеждам сравнително големи, красиви и не до там обичайни риби. Тези дискуси ми се видяха такива, пък и не са много скъпи.
Скалариите, макар че са красиви ги слагам в групата на гупите, хелерите и бетите, защото всеки нормален човек ги знае.
Можете ли да ми препаръчате, някой голям, красив и ефектен вид, който да се разбира както с растенията, така и с дискусите, които вече съм запланувал.

Пясъкът ми беше специално приготвен от този, който ми направи аквариума. Човека ми се видя много компетентен и му имам доверие.



Тема Re: Водорасли и осветлиниенови [re: Laf]  
Автор Laf ()
Публикувано14.05.02 16:18



Между другото се занимавам с фотография и нямам търпение да го направя и да го снимам Аз и там съм дилетант, но това е друг въпрос.
Искам да ви поканя на изложбата на клуб Фотография с бистро Папараци. Откриването е на 20.05. Можете да видите и виртуарното издание на изложбата на





Тема Re: Водорасли и осветлиниенови [re: Laf]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано14.05.02 16:38



Специално валиснерия и кабомба би трябвало да има във всеки що годе приличен магазин за рибки. Дадох тези двата вида само за пример - растат бързо и са непретенциозни, така че са подходящи за началната фаза на нов аквариум. След това спокойно можеш да ги махнеш (не наведнъж, а постепенно) и да ги заместиш с по-красиви растения.
Трудно ми е да ти дам съвет за големи риби, които могат да съжителстват с растения, защото от доста време се занимавам само с африкански цихлиди. Можеш да пробваш с някой вид от Танганайка - те не унищожават растенията, но има големи шансове да видят сметката на дискусите, а освен това трудно могат да се нарекат точно големи. Тези от Малави пък са големи, но растенията ти ще станат на салата само за няколко дни, а дискусите няма да имат шанс да оцелеят и 1 час, преди да ги сполети същата съдба. Тъй че нека някой друг даде идея по този въпрос.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.