Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 03.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Помощ за аквариум  
Автор Laf ()
Публикувано07.05.02 08:29



Здравейте,
Та значи искам да си направя готин аквариум и имам няколко въпросъ към вас.
1. Каква настилка да сложа отдолу, хем да бъде добре за водораслите, хем да не ми мъти водата. Кажете някоя тънкост. Пясък ли, мозайка ли, камъчета ли и каква предварителна обработка искат.
2. Нужно ли е да се обработва предварително воата преди да се сложи в аквариума, или може направо с чешмяна вода.
3. Колко водорасли горе долу са ми нужни за един 320-350 л. аквариум? Нужно ли е да имам помпичка, при положение, че имам много водорасли. Как мога да преценя дали кислорода е достатъчен
4. Какво осветление е подходящо за аквариума? Кажете ми варианти за осветлиние на аквариум с размери 140х45х60, вътрешно и външно, като имате в предвид, че ще се и гледа от четирите страни.
Очаквам вашите мнения.
Благодаря ви предварително.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Laf]  
Автор Firebird (свободна)
Публикувано07.05.02 09:27



1. Настилка - речни камъчета, предварително много добре промити, може и да се преварят, ако източника е несигурен. Аз си избирам такива с големина на грах и по-едри.
Като състав е добре да са силикатни, варовиците втвърдяват водата.
2. Може чешмяна, но да престои 48 часа, за да се отдели хлора.
3. Хубаво е да имаш помпичка, защото тя не само аерира, а създава и воден ток - ще те предпази от образуване на ципа по повърхостта.
Броят на растенията е според желанието и според рибите, които ще отглеждаш (ако ще пуснеш някои, които повреждат растения) Някъде срещнах "формула" 1бр на 1 литър, като се има предвид млади и дребни растения, макар че в твоя случай 300 растения...???
По-принцип е добре да са повече.
4. Осветление - имаше специална тема за това, прочети из клуба.
Лампи със спектър, подходящ за растенията - Sylvania Grolux или крушки с жълта светлина, а може и да се комбинират. Мощността им - зависи дали има огряване от пряко слънце. Най-добре стои да се осветява отгоре. Sylvania Grolux дава една особена розова светлина, багрите на рибите стоят фантастично, аз отскоро имам такава лампа и сега не мога да им се нагледам.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Laf]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано07.05.02 09:34



1- Пясък ще ти свърши работа. Ако е премит добре няма да ти мъти водата , става морски пясък или .... ммм незнам къв друг , във Варна само такъв имаме. Гледай да не е някой тинест , най-добре си го вземи готов от някой магазин , но ако си във Варна от морето....
2- Добре е да е застояла около . . .. 24 часа до към седмица , две , няма значения , само да е застояла поне ден.
можеш на твоя аквариум и три кофи да му люснеш направо от чешмата няма да ги усети ,, но попринцип като слагаш вода от чешмата най-добре да ползваш Сера акватан , за премахване на агресивния хлор.
3- абе тоз аквариум кой го е поръчвал с такива размери???
ти как ще бъркаш в него при 60 см . височина>>>
трябват ти някакви професионални пинцети.
Водорасли ще си имаш винаги... А растения можеш и да си посадиш , хубаво е с тях , помагат. Сега зависи , кви риби ще му слагаш (ако са някой пангаси , хич не мисли за хубави и скъпи растения , същото се отнася и за цихлидите) Някой рибки или повреждат листата и кършат стеблата или пък ядЪт растенията .
Така че внимавай . Досега не си ли се занимавал с тая работа??
Попринцип такъв акрариум поема мнооооого , НО да са само посадни . другите ще ти се пречкат в помпата(да вземи си) и да е някоя по мощна , даже може да ти се наложи да взземаш две.
4- Оффф тука мога да тегля лукуми до утре , по-добре прочети някоя друга тема по въпроса.
Аз предпочитам Халогенките.

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.


Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Firebird]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано07.05.02 09:36



Еи докато пиша аз и ти си пуснал....

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.


Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Labeo]  
Автор Laf ()
Публикувано07.05.02 15:04



Благодаря Ви за компетентните мнения. Помогнахте ми много и в същото време отворихте много нови въпроси .
Препоръчайте ми магазини за тези пособия: луминисцентните лампи за аквариуми, грунда, помпичките.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Laf]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано07.05.02 16:12



Здрасти и от мен
Общо взето са ти отговорили на питанките :)
Но аз както винаги ще добавя нещичко...
Значи за "помпичка" според мен е задължително-но "помпичката" в твоя случай ще трябва да е бая помпище ако не една може би две зависи каква си избереш!А отделно ако искаш можеш да си купиш и компресорче но работата му с дунапренен филтър се обезмисля-аз имам както потопяема помпа(каквато ще се наложи да си вземеш)така и компресорче-но го използавам предимно за красота(е не самото компресорче)просто обичам разни мехурчета да излизат от тук от там :) та така!
Задължително е да бъде осветен аквариума от горе просто защото ще скрива гледката от някоя друга страна-пък и е най - красиво,удобно и т.н.!За сания вид и брой и т.н. на лампите е хубаво да потърсиш в други теми тук (но само за справка-аз съм с 2 (две) пури 60см ГроЛукс и аквариума ми е ~ 145 литра(височина 70 см!!!))
За грунда не се заблуждавай че има "плодороден " или както искаш го наречи-това са просто камъчета-а за да виреят растения трябва да има и риби за да има какво да папат тия расрения(има и искуствени добавки на разни фирми от които съм доволен де...фирмата ще го накарам boby_ да я каже)
Самия брой на растенията е много относителна работа - постоянно ще си взимаш нови и нови и те ще растат други няма да виреят-докато не дойде момента да си харесаш аквариума !Поне така е при мен(но защо ли тоя момент не е дошъл и аз си взимам нови и нови :) - jk )
Абе аз 100 на 100 нещо съм испуснал ама по-натам ще се сетя
ааааааа да вече се сетих :)-Мястото на аквариума трябва да е добре обмислено-в никакъв случай не трябва да попада пряка слънчева светлина-иначе ще се занимаваш с чистене на стиклото от водорасли бая време като се има предвит и размерите на аквариума !!!


сетих се и за още нещо - кажи от къде си-за да ти кажем добро място за всичко това(ако си от софия неминуемо това е пазара-но не във всички отношения де...)

Не ИМ се давай

Редактирано от DANlO на 07.05.02 16:14.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: DANlO]  
Автор Laf ()
Публикувано07.05.02 16:34



Ot Sofia sum.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: DANlO]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано07.05.02 17:11



На кой болен ум му е дошло да направи аквариум 70 см дълбок??????? Я ми обясни как го нареждаш , изобщо как бъркаш в него да го чистиш и тн...????
Моя е 50 см и едва му стигам дъното. ама съжалявам дето го изблъсках толкова много. ама съм виждал тука във Варна и 1.80 дълбок и изглежда добре само че като го нареждаха използваха пинцета дълга 1.50 м.

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.


Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Labeo]  
Авторrumi (Нерегистриран)
Публикувано07.05.02 19:48



Според моя скромен опит, за грунт е най-добре да се използва речен пасък с размери от леща до боб, за да може да стига О2 до корените и да се почиства лесно. При засаждането слагам и малко глина.Що се отнася до филтрацията трябва първо да решиш колко риби ще имаш, защото за растениятя им е достадъчен и един малък филтър който само да движи водата за равномерна t . За оветлението е добре да знаеш, че доста от хубавите растения искат около 0.7 ват на литър. Единият ми аквариум е почти с твоите размери и съм сложила 7 пури по 36 вата, но е главно за растения.Другият е 600 литра с 90 вата осветление и на растенията не им допада много.



Тема Re: Помощ за аквариумнови [re: Labeo]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано08.05.02 16:16



Не питай!
Наистина е достичка,но пък е доста красив,но истинския проблем не е в дълбочината, а в това че стои на земята...представи си чистенето къв купон е !
Но сега ще правим един ремонт и май ще имам и аз полза :)

Не ИМ се давай


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.