Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:45 08.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Вярно ли е?  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано18.04.02 15:40



Вярно ли е, че има някакви микроорганизми, които се пускат във водата и тъй като се хранят с изпражненията на другите рибки, това обезсмисля смяната на водата?



Тема Re: Вярно ли е?нови [re: Hoвaчka]  
Автор Firebird (свободна)
Публикувано18.04.02 15:56



Във водата изобилства от микрорганизми и без да се пускат нарочно. Някои от тях разграждат изпражненията на рибките, при което се образува амоняк, нитрити, нитрати...
Искам да кажа, че това, дето микроорганизмите разграждат изпражненията, не води до изчистване на водата. Изобилието от нитрати и др. вещества, останали от разграждането на неизядена храна, води до развитие на голямо количество микроорганизми, едноклетъчни водорасли (расте всеки, който не го мързи) и водата изглежда помътняла, понякога позеленяла и мирише лошо...
Решението е аериране на водата, филтриране, засаждане на много висши растения (които отделят кислород във водата)
Аквариум, който има малко рибки и много растения, може да изтрае по-дълго без смяна на водата. Зависи и от рибките. Гупите например не "цапат" толкова, докато златната рибка за кратко време успява да направи блато.
Освен това ако водата не се сменя, част от нея се изпарява, а минреалните соли не се изпаряват, а се концентрират, това прави водата по-твърда, което за рибките не е добре. Може да се промени и киселинността на водата.

Редактирано от Firebird на 18.04.02 15:58.



Тема Re: Вярно ли е?нови [re: Firebird]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано18.04.02 23:17



Ами виж, тя рибката наистина е много производителна, но поне си съхранява продукцията в един рапан. Освен нея и рапана, в аквариума има и една много голяма мида. И толкова. Няма неизядена храна и няма и да има при тоя апетит... Но водата наистина има леко жълто - зелен оттенък. Дали не бъркам нещо? Иначе рибата ми изглежда добре.
Забравих да кажа, че в началото и бях пъхнала една морска звезда и 48 ч. по-късно се наложи да сменя половината вода, толкова беше мътно. Махнах я и нещата се промениха. Да не е пуснала тя някой бацил, който още да си живее.



Тема Re: Вярно ли е?нови [re: Hoвaчka]  
Автор Firebird (свободна)
Публикувано19.04.02 11:32



Нормално е веднъж седмично да сменяш част от водата - около една пета до дна четвърт от съда. Колко ти е голям аквариума?
Най-добре водата да се източва с маркуч, с него като с прахосмукачка ще събереш отпадъците по дъното. После полека доливаш новата вода, престояла предварително 24 ч.
Рапаните и морските миди имат голямо количество калциев карбонат. Той се разтваря и с времето увеличава твърдостта на водата.
По принцип в сладководните аквариуми не се смята за правилно да се поставят черупки от соленоводни животни. На златната рибка не смятам, че ще навреди, но някои други рибки са по-капризни. Повечто аквариумни видове произхождат от тропически води, където водата е мека и с леко кисело рН, и тях калциевият карбонат няма да "се хареса".
Някои риби предпочитат леко алкално рН - до рН 8, но не се сещам за риби, дето обичат твърда вода.



Тема Re: Вярно ли е?нови [re: Firebird]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано21.04.02 00:14



Цихлидите.

Миг невнимание -> цял живот мъртъв.


Тема Re: Вярно ли е?нови [re: Firebird]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано22.04.02 09:29



Принципно си прав, но има още няколко подробности.
Независимо от това колко растения има в аквариума или каква е филтрацията, във водата се натрупват определени неразтворими белтъци, които растенията и нитрифициращите бактерии, обитаващи филтрите и грунта, не преработват. Тези белтъци влияят силно върху темпа на растеж на рибките, като го забавят. Принципно не вредят на здравето на рибите. В резултат се получават полово зрели, здрави рибки с нормална имунна система, но с 20% (произволен пример) по-малки от събрята си. По тази причина е добре водата в един аквариум да се сменя редовно, примерно веднъж седмично, независимо от нивото и на замърсеност. Лично на мен ми се струва, че 1/4 е доста много за ежеседмична смяна, но това е от гледна точка на моя аквариум, за чието почистване ми се налага да пренеса доста легени с вода.
Е, има рибки, които изискват ежедневна смяна на 1/10 от водата, но ми се струва, че Новачка все още не е попаднала на някоя от тях.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Благодарянови [re: Boby_]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 11:33



Благодаря на всички за съветите. Рибата ми се струва надебеляла и пораснала. Чудя се дали да не и сложа растения. Затова трябва ли ми грунд (или грунт?) и откъде да го взема? Искам да кажа ако пресаждаш цветя си купуваш торбички с пръст, а не както едно време правеше баба ми - отива в гората за пръст. И с грунда ли е така? Купуваш си камъни в торбички?



Тема Re: Благодарянови [re: Hoвaчka]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано22.04.02 11:39



Подходящ за грунт е едър речен пясък. Продава се и в някои магазини, но много внимавай да не ти пробутат мрамор, "зеолит" или някаква подобна глупост. Пясъкът задължително трябва да е силикатен.

Adversus solem ne loquitor.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.