Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:03 22.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема "Брада"  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано05.04.02 12:11



Срам, не срам, ще трябва да питам и аз нещо.
Някой да знае от какви фактори зависи растежа на водораслите, наричани от някои брада? Това са зелени или синьо-зелени нишки, които израстват по камъните и по листата на растенията. Стават доста гъсти и дълги към 3-4 сантиметра и дори растителноядните рибки не ги ядат. Преди няколко години пак имах подобен проблем, но тогава постепенно изчезнаха сякаш от само себе си.
Условията в аквариума са добри - осветлението и органичните в-ва във водата са на ниво, което позволява на висшите растения да се развиват добре. Стъклата и камъните почти не обрастват със зелени водорасли, а за кафяви (които се появяват при твърде слабо осветление) и дума не може да става. Рибките са здрави и активни. На повърхността на водата не се образува пяна, водата е прозрачна и няма странен цвят. От поне година не съм използвал никакви добавки за аквариума, освен сода за хляб (за да регулирам киселиннатта реакция на водата). Не допускам никакви резки промени на Ph-то или киселинността. Правя ежеседмично подмяна на 1/5 от водата и почистване на грунта. Не допускам прехранване на рибките - никога не остава неизядена храна. Капацитетът на филтрите е достатъчен за обема на аквариума. Аквариумът не е пренаселен.
Всъщност въпросните водорасли-брада не ми причиняват почти никакви проблеми.
Растенията ми се развиват достатъчно бързо, за да не са проблем обраслите с водорасли листа, т. е. фотосинтезата не се затруднява от това.
Проблемът е само един - ГРОЗНИ СА!!!
Някой да има идеи какво може да се направи? Щото механичното отстраняване е само временно решение.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Брада"нови [re: Boby_]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано05.04.02 14:04



Идея си нямам .
Имам подобен проблем с нещо , което не е точно брада но малко прилича: израства по крайщата на листата и е дълго около 0.5-1 см , има зелен цвят , по-скоро светъл. или синкаво-зелено.
Не им пречи но значително ги загрознява.
от много време се опитвам да се боря но безуспешно.

Да плуваш в свои води си е най-хубаво!!!


Тема Re: "Брада"нови [re: Labeo]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано05.04.02 14:42



Точно за това говоря. Докато си стои само по ръбовете на листата, не е проблем. Но при мен се разпространи и по камъните. Май ще трябва да се преборя по грубия метод, макар че хич не ми се иска.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Брада"нови [re: Boby_]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано05.04.02 14:50



Какво имаш впредвид?

Да плуваш в свои води си е най-хубаво!!!


Тема Re: "Брада"нови [re: Labeo]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано05.04.02 15:06



Имам предвид почистване на всички камъни и растения с четка. Страшно трудоемко и досадно, но помага. Ако се махнат ВСИЧКИ водорасли от тоя вид, после не се появяват отново.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Брада"нови [re: Boby_]  
АвторThe_fish_man (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 19:05



Bobi problemat koito imach se poiaviava kogato niamach pravilno funktsionirane na bio filtrara i prekaleno visoko PH na vodata .Sadqrjanieto na fosfati e nadnormeno i tova stimulira "Bradata" kakto ti ia narichach. Ne e vredno za ribite,naprotiv polezno e poneje deistva kato viltqr vqv tazi situatsia.Grozno e da ,no mislia samo Antsistrusite biha go hapvali.Drugiat nachih e da svalich PH-to do 6,5 i to ot samosebe si chte izchezne.A za pochistvane,nai dobre e da potopich grunda i kamqnite vqv hloren raztvor i to chte se stopi.Problemqt e che otnovo chte se poiavi sled izvesno vreme.



Тема Re: "Брада"нови [re: The_fish_man]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано05.04.02 22:12



Благодаря за съвета! Не знаех, че ръстът на тези водорасли зависи от Ph.
Това за биофилтъра ми се струва доста странно - ако не функционираха правилно, дали не трябваше да се появят и други проблеми?
Лошото е, че не мога да сваля Ph-то. Гледам танганийски цихлиди и умишлено го държа около 8. Ако го сваля до 6,5, със сигурност няма да е добре за рибките. Не искам да рискувам.
Другата неприятна част е, че имам 3 анциструса, но те не закачат тези водорасли. Обират каквото има по стъклата, но само от свежите зелени водорасли, не и от тия.
Дали почистването няма да стане с потапяне в разтвор от обикновена белина и вода? Активното вещество в белината е хлор. Само дето не съм сигурен дали всичко ще се изплакне добре. Я по-добре кажи как да си направя разтвор на хлор, защото, поне доколкото знам, хлорът е газ и боравенето с него в свободно състояние е доста опасно. През Първата световна война германците за пръв път са използвали бойно отровно вещество и това е бил именно хлор.
Ако нямаш други идеи, май ще трябва да се примиря с положението или да си потърся по-адекватен филтър, щото сега ме е срам да кажа какво използвам.
Благодаря още веднъж за съветите!

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Брада"нови [re: Boby_]  
Автор bojan (непознат )
Публикувано06.04.02 03:41



Ne znam dali 6te ti pomogne no dneska ti mi kaza po ICQ-to da napravq raztvor s revanol i v nego da izmiq rasteniqta.Interesnoto e 4e vsi4ki oniq zeleni vodorasli po stabloto i sistata iz4eznaha ot nego.Prosto ti napomnqm.Ti si dosta opiten v tazi oblast i sam moge6 da razbere6 kade e problema(nadqvam se)

Yspeh s vodoraslite.



Тема Re: "Брада"нови [re: Boby_]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано06.04.02 09:29



При мен е същата работа , и с цихлидите и тн... само че имам 10 анцитруса и така ядат само свежи зелени водорасли(такива нямам) но тая брада маи само Лабеото я ядеше но то умря, амммм и него да го докарам до там че да я яде трябваше да го държа гладно поне един-два дена.

Да плуваш в свои води си е най-хубаво!!!


Тема Re: "риванол"нови [re: bojan]  
Автор Labeo (Аверче)
Публикувано06.04.02 09:36



какво , какво я кажете дозировки и тн...

Да плуваш в свои води си е най-хубаво!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.