Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:38 28.09.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ужааааас!!!нови  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано14.12.01 09:30



Вчера за пръв път от 4 години насам ми умря риба. И то не една, а цели 5!
Ужас някакъв. Още не мога да разбера защо стана така. Сутринта всичко беше наред, а когато се прибрах вечерта, заварих 5 умрели риби и една умираща. Останалите 20-ина са ОК.
Дайте акъл - от какво може да е? Мъртвите риби са 4 Aulonocara Nyassae и 1 Pseudotropheus Tropheops, а умиращата - Maylandia Callainos. По телата на умрелите рибки няма петна, подутини, рани или паразити, хрилете им са чисти, плавниците - наред, коремчетата им не са издути, не съм забелязал никакво подозрително поведение като триене в предмети или "гълтане" на въздух на повърхността. Изобщо - няма следи от отравяне или болест. Не съм внасял нови риби, камъни, растения или храна. Не съм сменял водата. Преди няколко дни мерих Ph и твърдост и бяха ОК. В момента нямам тестове, но останалите риби (включително и от тези видове, които умряха) са си съвсем наред и не дават никакви признаци за нещо нередно. Аз за всеки случай почистих филтрите и грунта и смених около половината вода.
Може би малка подсказка е поведението на последната жива от поразените риби. Тя е в пълно съзнание. Реагира на моето присъствие, активно се опитва да избяга, диша нормално. Има само една малка подробност - парализирана е. Може да движи само главата и гръдните си плавници. Опашката, коремните и аналния плавник са като вкаменени. Иначе рибката преживя нощта и на сутринта дори още по-настървено се опитваше да се измъкне от мрежичката, в която я отделих. Жалка гледка - яростно маха с гръдните плавници, но не може да движи тялото си и постепенно се обръща с корема на горе. Дали е поразен гръбнакът или централната нервна система? Какво вещество може да действа като силна нервнопаралитична отрова, но да не порази всички риби? Някой знае ли какво слагат в отровите за хлебарки (освен борна киселина)? Възможно е някоя отровена хлебарка да е паднала във водата и рибоците да са си я поделили. Ако имата някакви предположения, колкото и тъпо да ви звучат, казвайте, моля!

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Boby_]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано14.12.01 10:08



Наистина съжалявам Това е най-неприятната изненада, която може да ти се случи !
Не зная какво може да е предизвикало смъртта на рибите- при мен се е случвало само да се отровят "в собствен сос". При подобно отравяне с нитрати измират така, без видима причина и без външни белези, но ти сам знаеш тези подробности. Често намирам в аквариумите по някоя хлебарка-самоубиец, но не забелязвам интерес към нея от страна на рибите и не съм имал слуай на подобно отравяне (ако е отравяне, разбира се). Забеляза ли рибите да са умряли с широко отворени усти?



Тема Re: Ужааааас!!! [re: тyчo чyчo]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано14.12.01 10:20



Ако ме питаш дали съм забелязал признаци на кислороден глад, отравяне с нитрити или въглероден диоксид, не, не съм. Устите на 3 от рибките бяха затворени, а на другите 2 - леко отворени. Всъщност, отравяне с нитрити или амоняк никога не съм виждал. Симптомите включват ли парализа на мускулите?
Но най-голямата загадка е шестата рибка. Все още е жива. Държа я в кепче на повърхността. Като че ли е станала дори по-активна, но все още не може да помръдне задната част от тялото си. Моята хипотеза е следната:
Рибките са били парализирани от нещо. Поради това са потънали, полегнали странично. От това дишането им се е затруднило, а в състоянието, в което са били, това се е оказало фатално. Тоест, те не са умрели от това, което ги е парализирало. А може и от него да са умрели, ако концентрацията в кръвта е била достатъчна, за да спре сърдечната дейност. Но така или иначе, имам си жива и дишаща риба, без признаци на отравяне или болест, която не може да плува. Направо съм в потрес. Умрелите рибки вече ги прежалих, но няма да се успокоя, докато не разбера какво ги е уморило. Хипотезата ми не звучи много правдоподобно, но по-логично обяснение не можах да измисля.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Boby_]  
Авторfish (Нерегистриран)
Публикувано15.12.01 05:35



Boby,zajaliavam za sluchiloto se !Otgovorat e iasen i bez mnogo da mu mislim .Ot tova koeto opisvach do tuk vqzmojnite vqrianti sa dva .Otraviane na ribite poradi niakakva himichna reaktsia i nai veroiatno izbuhvane na Amonia vqv goliama kontsentratsia.Ph-to i tvqrdosta niama da se promeniat no tova ne oznachava che niamach Amonia.Drugoto za koeto mi idva na um e ako po niakakva sluchainost temperaturata na vodata se e povichila do nedopustimi granitsi sqchto moje da prechini paraliza na ribata.Nabludavai si nagrevatelia vse pak!
Ne izkluchvam vqrianta i sqseda ti da ti e sipnal nechto ot zavis :)))
Pochisti osnovno akvariuma i zapochni otnovo ,ne se predavai .



Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: fish]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано15.12.01 10:01



Мерси за съвета, но амоняк няма. Вече проверих. За да скочи нивото на амоняка, трябва рязко да се увеличи количеството органични вещества във водата, а това няма как да се случи, без аз да знам.
Температурата е стабилна - ползвам немски нагревател с автоматично реле и т. е закована на 27 градуса.
Освен това при отравяне с амоняк симптомите са по-различни. Нещо друго ще да е, но освен отрова за хлебарки, друго не се сещам.
Последната поразена риба все още е жива, но е все така парализирана. Ако беше отровена с амоняк, щеше отдавна да е мъртва. Май ще трябва да направя с нея нещо, което никак не ми харесва.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Boby_]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано16.12.01 18:18



moga da prozvu4a mnogo nekompetentno no vse pak:moje da sa nai obiknoveni ne6ta koito se izpolzvat v bita:dezodorant,otrova za hlebarki i za vsqkakvi nasekomi,cigaren dim(v po-golemi koli4estva de) ili ne6to takova pomisli dali mqstoto na akvariuma ti e dobro!



Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: DANlO]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано17.12.01 10:47



Вече имам някои подозрения и те са свързани с нещо, за което бях забравил. Преди няколко дни давах на рибите замразени ларви от комари. Господ знае в кое кремиковско блато са ловени и какви екзотични химични съединения на сяра, олово, манган са съдържали. Само че си остава малкия проблем - защо умряха точно тези риби (5 от 30)? Това са риби със среден за моя аквариум и почти еднакъв размер (около 7-8 см). Може би най-дребните не са успели да се докопат до кльопачката, а за най-едрите дозата не е била смъртоносна? Знам ли? Едно обаче със сигурност е ясно - здравословно или не, от днес нататък в аквариума ми няма да влезе нищо друго, освен суха храна от реномирани производители.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Boby_]  
Автор Пиkaco (почти изчезнал)
Публикувано08.01.02 18:10



Погледни в някой справочнк чувствителноста на този вид рибки към температура, пе-ха на водата...
С какво поддържаш температурата?
Само от един вид ли са умрелите?
Възможно ли е да е спрял тока и да се е получила рязка разлика в температурите?
Може да имало промени в средата, критични точно за този вид.
Наистина внимавай с храната.
Успех!


изкуството иска жертви
ти си следващата!


Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Пиkaco]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано08.01.02 18:30



Оценявам загрижеността ти ама е хубаво 1во да беше се запознал с копетентността на boby_
Но лошо няма :) Като за 1во СЕРИОЗНО мнение е добре
Keep on rollnig!



Тема Re: Ужааааас!!!нови [re: Пиkaco]  
Автор Boby_ (fiend)
Публикувано08.01.02 18:53



О, нямам нужда от справочник. Прекрасно знам оптималните условия, които са нужни на рибите, които гледам. Мога да те уверя, че никой от важните показатели не е мръднал. Е, нямам тестове за амоняк, но ако имаше амоняк, щяха да са поразени или най-дребните риби, или всички (в зависимост от количеството).
Аквариумът ми е достатъчно голям (300 л.), за да задържи рибите живи и здрави повече от 24 ч. без ток (случвало се е, затова знам).
Благодаря за предположенията, но, както вече казах, най-вероятно ми се струва да е от храната.

Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.