Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:03 30.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови  
АвторSuzi (Нерегистриран)
Публикувано29.11.01 20:51



Po dqvolite!!!!!!!!!!!!Ribite mi izmirat!!!!Dali moje nqkolko miniqtiurni par4enca ot meden provodnik da gi ubivat?!?! Za6toto mai ba6ta mi bil izpusnal nqkolko takiva tel4enca!akvariuma mi e dosta golqm (pone za moite razbiraniq)148 litra i e s mnogo dobra filtraciq i t.n.!
Moje i pri4inata da e v edna riba ,ama baq riba dosta po golqma e ot drugite!Edin som ama dosta golqm 4eren na jylti ivici!I postoqnno se krie ot svetlinata (daje sym mu napravila specialna hralupa!(ne e fosiles)No ne znam dali toi e pri4inata da umirat(dali e hi6ten)!6toto vyob6te nqmat nqkakvi nalepi ili gybi4ni obrazuvaniq!No pyk i mai ne vidqh da bqha s naqdeni upa6ki!Umreli sa mi 3 mulinezii edin heler i 2-3 gupi!
i nqmam ideq kakvo moje da im e!Povi6ik t do 31 gradusa(nali taka se pravi) i 6te 4akam !Molq daite syvet!



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Suzi]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано30.11.01 09:12



Огледай хубаво и живите, и мъртвите рибки. Казваш, че няма налепи, петна и други такива. Погледни за подути кореми, повдигни хрилете и виж за паразити там. Наблюдавай поведението на живите рибки. Обикновено тези, които са отровени от нещо, плуват близо до повърхността и се опитват да "гълтат" въздух. Погледай ги известно време и виж дали не се "чешат" в камъните или дъното. Когато го правят, рибките се обръщат странично и с разко движение се отъркват в предмета по цялата си дължина, от хрилете до опашката. Отговори ми бързо, защото ако има нещо отровно във водата, рибите могат да измрат за часове.
btw Какъв е тоя сом? По твоето описание не мога да го позная. Има ли мустаци? Има ли вендуза на устата, с която се "залепя" по стъклото или по камъните? Колко е голям и на каква възраст е?

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Boby_]  
АвторSuzi (Нерегистриран)
Публикувано30.11.01 09:30



na4i soma si e kato obiknovenite som4eta - s mustaci ne se lepi po akvarimnite steni, na okolo 3 godini e i e dosta edyr okolo 15tina cm no ne e nqkakyv vid zmiorka 6toto si e i debel :) ina4e harakterno za nego e 4e nikak ne ponasq svetlina i postoqnno se krie!Predi kato mi go podariha kazaha 4e harakterno za nego e i kato e na suho(v kep4eto)da izdava nqkakvi stranni zvuci!ama pri men nqma podobni raboti(po skoro se pravi na umrql i dori ne se mqtka v kep4eto)
no pri4inata moje i da e v tiq medni tel4eta!medta ne se li okislqva??? i ne pravi li vodata kisela?!
ako e taka mai 6te se naloji da izprazvam i osnovno da po4istvam i grund i t.n. nali?!
no vse si mislq 4e 5-6 izklu4itelno tynki i kysi par4enca medna tel nqma da povliaqt TOLKOVA pagobno na 150 litra voda! no koi znae?!



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Suzi]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано30.11.01 10:34



Едва ли медта прави водата кисела. Окисляването е химична реакция, при която металът се свързва с кислород, а не "прокисване". Но медният оксид сам по себе си е отровен. Точно затова медни съдове за готвене задължително се калайдисват отвътре, иначе могат да отровят човек, който е ял храна, сготвена в тях. Опитай с пълно почистване на аквариума, а ако не успееш да намериш ВСИЧКИ парченца мед, изхвърли стария грунт и го смени с нов. Напълно е възможно рибките ти да са се изтровили.
За сома - пак не ми звучи познато. Особено тия жълти ивици направо ме стресират - такова животно не съм виждал. Но сомът си е сом - води нощен начин на живот и се активизира по здрач. През останалото време се крие. Това е нормално за почти всички видове и товят очевидно не прави изключение. Така че спокойно. Няма да го виждаш много, освен ако нямаш очила за нощно виждане.

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?! [re: Boby_]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано30.11.01 14:02



Според мен сомът е Platydoras costatus. Имам такива сомове, но не съм забелязъл да са агресивни. Логично е да не проявяват агресия към моите риби, защото имам цихлиди, но не съм сигурен, че е така с по- кротките видове.
Боби е прав за медният окис- отровен е ! Друг е въпросът, че някои специалисти препоръчваха да се поставя в аквариума навита медна тел, за да се преборим с развитието на простите зелени водорасли. Това е остарял метод и не го препоръчвам ! Вероятността водата ти да се е наситила на меден окис съществува- смени я и почисти дъното. Друга причина може да е прекалено високата концентрация на нитрати и нитрити във водата. И в двата случая не изхвърляй цялото количество вода, а ежедневно в период около седмица подменяй до 1/3 от обема на аквариума.
Моля напиши, какво е станало в крайна сметка, след като опиташ !



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: тyчo чyчo]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано30.11.01 14:47



Не ми се вярва да са нитратите. В крайна сметка те не са отровни, освен в много големи концентрации. Виж, нитритите са друго нещо. Но ако не е медта, ми се струва най-вероятно да е амоняк. Ако в аквариума няма подходящи условия (достатъчно количество нитрифициращи бактерии), амонякът, който се отделя при разлагането на храна и изпражнения, както и от отделителната система на рибките, остава разтворен във водата, без да е свързан в съединения като нитратите. Той е силно отровен за рибите и може да причини описаните симптоми. Но така или иначе, частична смяна смяна на водата всеки ден за определен период, а за по-бързи резултати - добавяне на Sera Nitrivec и Sera Aqutan, наистина са наложителни.
btw Е, трябва да си призная невежеството! За такъв сом не бях и чувал досега. Как така живее с малавийци?!? Моите гадове утрепаха ~23 см. Птеригоплихт!

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Boby_]  
АвторSuzi (Нерегистриран)
Публикувано30.11.01 20:20



Mom4eta blagodarq vi mnogo!no mai otkrih pri4inata no ne6to ne se vryzva vsi4ko!
Zna4i ne e amunqk ili t.n. za6toto Sera Aqutan si imam i si sipvam :)Ne moje i da e medta 6tom nqkoga horata sa si slagali medna tel!(napomnqm vi 4e moite par4enca sa ot okolo 1 cm i sa mnogo tynki )
Zna4i na edna gupa vidqh malki beli to4ici i vednaga si kupih lekarstvo na Sera!i sega gi tretiram s nego :)
no ne6to ne se vryzva 6toto po nikoi drugi ribki nqma6e takiva petna:) a pone po mulineziite 6tqh da vidq!
zabravih da vi kaja 4e na edna ot umrelite gupi hrilete i bqha po4erveneli sqka6 okyrvaveni!No kakto i da e!
dano ujiveqt ostanalite mi ribki :)
are 4ao i pak mersi :)



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Suzi]  
АвторSuzi (Нерегистриран)
Публикувано01.12.01 22:12



dobra novina - nqma umreli ribki dnes i v4era! :) no gupata po koqto ima beli to4ki prodyljava da boleduva :( vyprosyt mi e da q izvadq li ot ob6tiq akvarium i koga 6te se izlekuva(6te iz4eznat belite to4ki)?



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Suzi]  
АвторFish (Нерегистриран)
Публикувано02.12.01 02:17



Takaaaaaaaa !!! Ot Vsichko koeto obesnivach do sega mi namirsva da imach problem sqs (Oodinium or Velvet)Chtom kazvach che hrilete na niakoia ot ribite ti sa kqrvavo cherveni i vqv sqchtoto vreme imat beli nalepi po tialoto i perkite sqm pochti suguren che tova e problema.Hubavo e che si povichila temperaturata na vodata ,no ne previchavai 30gradusa chte stresirach ribite ochte poveche.Nai efikasnoto sredstvo koeto az polzvam e (Trypaflavine)Kato kontsentratsiata e 1 gram na 100 litra voda i razbira se ne polzvai osvetlenie za 24 chasa a dori zatqmni akvariuma za po dobqr efekt.Sled 24 chasa smeni 25% ot vodata sqs presna ,no se opitai da ne promeniach tempreraturata poneje tova e osnovniat faktor koito prechiniava Velvet,ta dori i White spot disease.
Good luck i dano ne e mnogo kqsno veche :-)



Тема Re: Ribkite mi IZMIRAT!?!?!?!нови [re: Suzi]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано03.12.01 09:45



Според мен най-вероятната диагноза е ихтиофтироза (някой по-горе я беше нарекъл White Spot Disease, но то си е същото). Не препоръчвам препарати, които не са предназначени специално за рибки. Опитвал съм се да лекувам някои бактериални инфекции с човешки антибиотици, но дозировката е много трудна и по-добре да се разчита на добрите стари рибешки лекове. А в твоя случай най-добре би било да използваш комбинация от Sera Bactopur Direct (таблетки) и Sera Mycopur. Тази комбинация съм я проверил в практиката и мога да ти кажа, че работи срещу много широк кръг от гъбични и бактериални заболявания. Двата препарата подсилват взаимно действието си и резултата обикновено са здрави риби само след няколко дена. Може да се опита и със Sera Costapur, но зачервените хриле предполагат и някаква вторична инфекция и затова трябва да се застраховаш.
Щом вече са умрели няколко рибки, има големи шансове всички или повечето риби в аквариума ти да са заразени, затова по-добре е да третираш целия аквариум. Ако до два-три дни при най-болните риби няма видимо подобребие, е добре да ги извадиш и да им направип "баня" с по-концентрирани лекарства.
Най-доброто лечение е профилактиката! НЕ ДАВАЙ НА РИБИТЕ СИ ТУБИФЕКС! Направи всичко възможно да им създадеш оптимални условия за живот. Ако качеството на водата не е добро за рибите, имунната им система отслабва и те се разболяват далеч по-лесно.

Повредата не е във Вашия телевизор!



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.