Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:59 20.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Тема За чистите аквариуми...нови  
Автор Deny21 (новак)
Публикувано05.07.01 12:45



Любители на рибките, вие как поддържате аквариумите си чисти?
Аз лично сменям цялостно водата в аквариумите си на 6 месеца веднъж, но и това ми се струва начесто. Не са ми изложени на пряка слънчева светлина, което ускорява "цъвтежа" на водата - зеленясването, но въпреки това те зеленясват. Вие как се справяте с този проблем? И на колко време сменяте основно водата?
Ще ми дадете ли някои съвети как и аз да поддържам по-дълго водата в аквариумите си чиста? Имам си помпичка, гъбичка и всичко необходимо като оборудване за аквариум (без лампа и измервател за твърдостта на водата)
Благодаря предварително!
Поздрави!



Тема Re: За чистите аквариуми...нови [re: Deny21]  
Автор Boby_ (минаващ)
Публикувано06.07.01 13:08



Здрасти! Как са даниотата?
Чистият аквариум е задължително условие за здрави рибки!
Има две основни причини за цъфтежа на водата - прекомерна осветеност и прекомерно съдържание на органични вещества във водата. Щом нямаш лампа и аквариумът ти не е изложен на пряка слънчева светлина, значи не страдаш от първия проблем. Вторият, обаче, е доста по-сериозен. От постинга ти не става ясно с каква точно помпа си. Компресорна помпа с гъбичка би свършила чудесна работа за по-мъничък аквариум (докъм 30-35 л.), но за среден (до 150-200 л.) си трябва сериозен вътрешен филтър, а за голям - задължително външен филтър с няколко фази на пречистване. Аз ползвам италиански SACEM Marathon 1000 l/h и един вътрешен AquaEl. Много е важен капацитета на филтъра - ако на него пише "за 100 л.", значи е подходящ за аквариум до 50 л. Това заключение си направих след многобройни гафове с най-различни марки и модели.
Ако имаш необходимата филтрация, а водата продължава да цъфти, значи имаш две възможности - пренаселен аквариум или прехранване на рибките. Пътищата за действие са няколко. Първо, можеш да опиташ да намалиш броя на рибките и/или да ги храниш по-малко. Ако си искаш всичките рибки (разбирам те чудесно), можеш да пробваш да добавяш при всяка смяна на водата от един чудесен немски препарат - Sera Nitrivec. Той съдържа щамове от нитрифициращи бактерии и е незаменим за поддържане на равновесие в по-малки аквариуми. Задължително е да сменяш между 1/10 и 1/3 (в зависимост от вида на рибките) от водата всяка седмица. Най-добре е това да става заедно с почистване на филтрите и изсмукване на грунта,
Можеш също да се пробваш да увеличиш броя на растенията. Отначало започни с бързо растящи (като кабомба и др.), а когато нещата вземат да се пооправят, можеш постепенно да ги замениш с по-красиви бавнорастящи (ехинодоруси, анубиаси, криптокорини).
Има и още много подробности за това как се поддържа биологичния цикъл в аквариума, каква роля играят амоняк, нитрити, нитрати, различни белтъци, но на теб сигурно ще ти писне да четеш, а аз нямам време да пиша толкова.
Всичко, което пиша по-горе, се отнася и за зеленясването на камъни и стъкла.
А, още нещо много важно - никога не използвай препарати за унищожаване на водорасили!
Ако се възползваш умело от възможностите, ще си имаш аквариум, чиято вода ще можеш да сменяш изцяло не по-често от веднъж годишно и то само за собствено успокоение.


Тема Re: За чистите аквариуми...нови [re: Boby_]  
Автор Deny21 (новак)
Публикувано10.07.01 08:39



Страхотно!
Много благодаря за мнението Боби!
Това за немския препарат не го знаех и ще си го потърся, за да го изпробвам.
Ти май си истински любител на рибките!! Това е много хубаво!
Чувствам се малко гузна и невежа по отношение на рибките, сравнявайки се с теб
Понякога, като малка, съм ги изоставяла да тънат в тиня... и ме е мързяло да им сменям водата...
Въпреки, че това беше отдавна, още ми държи влага като лош спомен...
Но мисля, че сега съм доста по-запалена по рибките си!
И ще продължавам!!!
Благодаря ти!

P.S. Даниото още не съм ги развъдила. Захранвам бъдещите родители, за да дадат добро поколение

Поздрави!



Тема Re: За чистите аквариуми...нови [re: Deny21]  
Автор Boby_ (минаващ)
Публикувано10.07.01 21:34



Защо пък трябва да си гузна? Нали гледането на рибки е хоби, което трябва да доставя удоволствие?
Човек се учи от четене, от опит, от собствените си грешки, но тръпката не идва от това колко знаеш, а от това какво влагаш от себе си.
Успех!



Тема Re: За чистите аквариуми...нови [re: Boby_]  
Автор Deny21 (новак)
Публикувано17.07.01 16:15



Благодаря ти!
Прав си наистина!

Поздрави!



Тема Re: За чистите аквариуми...нови [re: Deny21]  
АвторKate (Нерегистриран)
Публикувано25.08.01 22:20



Боби е дал доста изчерпателен отговор.
Бих допълнила за смяната на водата - не изгребваите и не сменяйте всичката вода. Почиствайте дъното с маркуч - много хора се гнусят, мислейки, че трябва да изсмукват водата с уста - достатъчно е да напълните маркуча на чешмата и после - горния му край в аквариума, а долния - в кофа. Така маркуча сам ще изсмуква, а вие само трябва да следите да изсмуква утайките.
Освен това колкото повече растения имате, толкова по-добре.
А според мен наи-добро осветление за чиста вода и хубави растения е луминесцентна лампа и не пряка светлина от прозорец, или само лампа.



Тема Re: За чистите аквариуми... [re: Deny21]  
АвторNick (Нерегистриран)
Публикувано12.09.01 06:27



Kak ne si me namerila po ranichko :-))
Az se zanimavam sqs promichleno ribovqdstvo tuk vqv USA imam otgovor na vqprosa ti .Nujdaech se pt po dobqr Filtur +UV light i problema chte ti se rechi skqpa a i ako tova e problem za teb ,pichi mi za po podrobna imfo na The_mask4@hotmail.com
ostani vesela :-)




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.