Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:40 25.04.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Валутен въпрос с елементи на деноминация  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано05.02.11 17:07



Имам един въпрос.
През 1995 г. брат ми ми зае 15000 долара, за да си купя апартамент. Поради близките ни отношения не бързаше с връщането. Също така поради близките ни отношения, вместо 15000 долара, през 2007 г. му върнах 20500 евро. В момента има претенции към мен, че апартаментът, в който живея струва много повече и че му дължа още 1/4 от пазарната цена. Аргументира се, че за 1995 сумата, която ми е дал е имала много по-висока стойност в левове, а аз се аргументирам, че дори и да е така, аз съм му я върнала на практика двойно. Много ясно, че се изпокарахме, но мисля, че съм постъпила повече от почтенно! През цялото време сме боравели с валута, а не с левове!!!



Тема Re: Валутен въпрос с елементи на деноминациянови [re: Apassionata]  
Автор nick2OO6 (непознат )
Публикувано07.02.11 01:43



След като нямате подписан договор черно на бяло, едиственото което ви остава е да продължите да се карате. Такива сметки - аз ти дадох долари, ти ми върна евро, сега ми дължиш левове са винаги без кръчмаря.
От собствен опит го казвам - неизяснените роднински финансови отношения са винаги малък кошмар и винаги някой ще се чуства прецакан.



Тема Re: Валутен въпрос с елементи на деноминациянови [re: nick2OO6]  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано09.02.11 21:38



Мдам, така е. Вече не се и караме, просто теглих чертата и не ми пука!



Тема Re: Валутен въпрос с елементи на деноминациянови [re: Apassionata]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано10.02.11 15:58



Взела си USD 15000. Върнала си USD 28000. Ако приемем, че USD 13000 са лихвата за периода, като я сметнем като процент това прави около 7,20% - съвсем прилична лихва! Особено към брат.
Личен опит:
1999 г. си купих нова кола и подарих старата на брат ми. 2008 г. брат ми тръгна да купува жилище и му дадох 30 000 евро безвъзмездно, няма да ми ги връща, щото ми е брат!!! Това според мен може и да не са съвсем "нормални" роднински отношения (моите с брат ми), но и пък твоето не го разбирам.





Тема Re: Валутен въпрос с елементи на деноминациянови [re: ЛAMБИ]  
Автор Apassionata (restless)
Публикувано11.02.11 02:37



Вашите отношения са повече от идеални и е похвално, аз лично не исках да съм задължена, за мен помощта е помощ, когато е навреме, затова и си върнах заема. Не знам какво да кажа и какво да мисля, затова и повече нямаме никакъв контакт, оказа се, че нямам брат, а рекетьор, да го духа!



Тема малко енови [re: ЛAMБИ]  
Автор мaлekвocтaнa ()
Публикувано13.02.11 20:02



Ламби не е изчислил правилно лихвата, или може би не я е капитализирал. За 12 години капитализираната лихва на 7.2% годишно прави общо 131%. Т.е. наистина си дала на брат си доста по-малко отколкото той би изкарал от тези пари ако ги беше държал в банката.
Не се бъркам в отношенията ви, но ти съвсем очевадно си го прекарала и ако тези пари той ги е извадил с труд и понастоящем той е закъсал финансово и не може да си издържа семейството, редно е да се замислиш.
Едно сравнително справедливо решение: ако той го беше държал в банка за това време щеше да има: 15000 * ( 1.072^12) = 34550$, ако ти беше теглила кредит от същата банка на същата сума щеше да платиш 15000 * ( 1.09^12 ) = 43120$. Взаимно сте си били полезни и сте си свършили услуга - редно е да делите далаверата по равно - ( 34550 + 43120 )/2 = 38835$ си имала да му даваш към 2007.
Ти си му дала 27800, т.е. редно е да му дадеш още 11000 + лихвите за 3 години - 13856$. Това са приблизителни сметки, съгласувайте ги и ги прецизирайте.
Братските отношения са нещо много хубаво, предполагам брат ти АКО ИМАШЕ щеше да ти даде не 15000, а 10 пъти по толкова, но криза е - явно е закъсал. Влез му и ти в положение и не злоупотребявай.

Редактирано от мaлekвocтaнa на 13.02.11 20:07.



Тема Re: малко енови [re: мaлekвocтaнa]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано14.02.11 14:52



Да лихвата която съм изчислил е проста лихва (без капитализация). Когато се започне с "точните" сметки, значи нещо някъде не е наред.

Започна ли да правя точна сметка колко пари давам на жена ми, значи нещо в отношенията ни безвъзвратно си е заминало... Ето! На жена ми давам безвъзмездно пари, дето не ми е роднина, та на брат ми ли...!?

Не знам, медалът винаги има две страни... Може би и сестрата не е била особено благородна в други ситуации и така са си установили отношенията.

Редактирано от ЛAMБИ на 14.02.11 15:08.



Тема Re: Валутен въпрос с елементи на деноминациянови [re: Apassionata]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано14.02.11 14:55



Не знам какво да ти кажа...
Дядо ми навремето казваше: "Брат брата не храни, но тежко му, който го няма!"



Тема Авел и Каен с били братянови [re: ЛAMБИ]  
Автор мaлekвocтaнa ()
Публикувано15.02.11 10:59



Ония двамата библейските братя как бяха - Авел и Каен май? Виж какво са направили. Значи нито е толкова противоестествено, нито толкова рядко събитие да прецакаш брат си.

Неведоми са пътищата господни. Утре ще се окаже, че ти си бил осиновен, а брат ти е от комшията, брат ти вече не ти е брат и ти изгаряш с 30000 евро.

Редактирано от мaлekвocтaнa на 15.02.11 12:16.



Тема Re: Авел и Каен с били братянови [re: мaлekвocтaнa]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано16.02.11 10:12



"Утре ще се окаже, че ти си бил осиновен, а брат ти е от комшията, брат ти вече не ти е брат и ти изгаряш с 30000 евро." - Е, ако умирах от страх да не се прецакам, сигурно щях да разсъждавам като теб.

Както казах, аз на жена си давам пари, дето не ми е роднина, та на брат ми ли!? А на децата си да давам ли? Ами ако един ден не ме гледат? Баси стройната егоистична логика имате някой...

Абе, някой хора много се пазите да не се минете...?

Редактирано от ЛAMБИ на 16.02.11 11:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.