Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:37 16.04.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Настояща стойност на вноски по кредит?нови  
Автор f(x)dx ()
Публикувано27.11.07 16:29



Здравейте, моля за помощ, за щото се оплетох в сметки като пате в кълчища

Задачата е следната: имаме кредит на стойност Х лева, лихвен процент r (месечно!) и срок N месеца. Кредитът се погасява с равни месечни погашения на главницата. Това означава, че всеки месец длъжникът връща Х/N от главницата плюс лихвата за остатъчната главница.
с други думи имаме:


 месец	главница	лихва

1 Х/N X*r
2 Х/N (X - X/N)*r
3 Х/N (X - X/N - X/N)*r
4 Х/N (X - X/N - X/N - X/N)*r
5 Х/N (X - X/N - X/N - X/N-X/N)*r



и така нататък до края на срока
Искам да изведа формула за сумата на настоящите стойности лихвите. Настоящите стойности се изчисляват по следния начин:

 лихва		            настояща стойност

X*r X*r*/(1+q)
(X - X/N)*r (X - X/N)*r/(1+q)^2
(X - X/N - X/N)*r (X - X/N - X/N)*r/(1+q)^3
(X - X/N - X/N - X/N)*r (X - X/N - X/N - X/N)*r/(1+q)^4
(X - X/N - X/N - X/N-X/N)*r (X - X/N - X/N - X/N-X/N)*r/(1+q)^5


(q е дисконтовият процент)

С други думи трябва да опростя многочлена:
X*r*/(1+q) + (X - X/N)*r/(1+q)^2 + (X - X/N - X/N)*r/(1+q)^3 + (X - X/N - X/N - X/N)*r/(1+q)^4 + (X - X/N - X/N - X/N-X/N)*r/(1+q)^5
......

Виждам го, че с разкриване на скоби и преработка на многочлена мога да изведа общите членове пред скоба и в скобата остава аритметично прогресия. Обаче, ай Богу, не мога и не мога да го направя като хората.

някой може ли да удари едно рамо?



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: f(x)dx]  
Автор Gerylin (Suomalainen)
Публикувано27.11.07 17:03



демек формулата ти е :



опростявай,ако е на теория
използвай Ексела ако задачата ти е на практика...



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: Gerylin]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано27.11.07 17:55



ееее, човече, нищо ново не ми казваш. и формулата знам, и това, че е въпрос на опростяване знам.
работата е там, че се оплитам в опростяването. то не са скоби, не са общи множители не е чудо.

Това с Ексел не става. Всъщност цялата работа е, за да мога да задам правилната формула в Ексел така, че да мога да смятам IRR на паричните потоци по кредита в една клетка



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: f(x)dx]  
Автор mnck ()
Публикувано28.11.07 16:49



Не бих тръгнал да го опростявам на ръка, но може да си намериш Mathematica или Matlab и да ползваш функцията simplify (доколкото си спомням). В Matlab първо трябва да го въведеш като symbolic expression.



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: f(x)dx]  
Автор fidgety (fury)
Публикувано29.11.07 15:45



С ексела ще ти е далеч по-лесно, отколкото да го смяташ като хахав на ръка.
Просто си конструираш паричните потоци по години, получаваш им абсолютните стойности. И след това с NPV-то от Financial functions в ексела, ги дисконтираш, като ти задаваш с какъв процент. Ако е за инвестиционен проект, обикновено е между 15-20%.
Ако искаш да смяташ конкретно IRR, използвай готовата формула в ексела и не се мори излишно. Абсолютно излишно си усложняваш живота, като се опитваш да извеждаш тия формули на ръка.

La donna e mobile


Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: fidgety]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано29.11.07 17:08



Няма начин, брат.
Това с Ексел го знам и съм го правил много пъти. Но то върши работа за един, за два, за пет, за двайсет кредита. А като имаш хиляди - какво правиш?

Трябва ми да изчисля NPV-то в една клетка, за да мога след това пак в една клетка да сметна и IRR, после това IRR си го къткам и всеки месец да правя изчисления с него според зависи какви са главницата и срокът на кредита.

Та затова искам да изведа теоретично формулата, за да я конструирам в Ексел и после само да си смятам. Куца работа, но се налага.

за анюитетите съм го измислил, но тука запецнах.

Та пак ще помоля, някой ако може да да удари едно рамо



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: f(x)dx]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано29.11.07 17:11



Абе формулата някак ще я докараш,
ама ако ти погасяваш кредита, дали има смисъл да се опитваш да изчислиш някаква настояща стойност ???



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: eFFeXX]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано29.11.07 17:34



неее, не погасявам аз кредита.
и смисъл има.
моля ви, хора, ако ще помагате - помагайте. ако не - не ми давайте напразни надежди всеки път като видя, че има ново мнение



Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: f(x)dx]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано29.11.07 18:05



с p означавам броя месеци до края (в твоя пример р=5)
като извадя пред скоби
r / (1+q)^p
след малко преобразования вътре остава
израз от вида A - B, където
А = X . [1 + (1+q) + (1+q)^2 + ... + (1+q)^(p-1)] , като израза вътре в скобите е геометрична прогресия
B = X/N . [(p-1) + (p-2).(1+q) + (p-3).(1+q)^2 + ... + 2(1+q)^(p-3) + (1+q)^(p-2) ]
което не ми е ясно как може да се разложи повече, това е аритметична прогресия, умножена с геометрична прогресия, може и да има формула за това, но не я знам, а е 18:03 и е време да тръгвам, дано съм ти помогнал, надявам се да нямам грешка в сметките..



-------------


Тема Re: Настояща стойност на вноски по кредит?нови [re: Viper X]  
Авторaz_hlapeto (Нерегистриран)
Публикувано29.11.07 19:19



Пробвай на

имат много удобни безплатни кредитни калкулатори.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.