Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:59 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема ОПИТ НА ПЕМАРО  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано16.03.13 07:47



Бай Петков който е познат още със прякорът си Пемаро

е замислил опит с който да се провери има ли скорост на светлината спрямо СВЕТИЯ ДУХ .

Опитът е много прост от техническа гледна точка и няма никаква трудност да се направи във класната стая на всяко средно училище ..

Опитът почива на интерференчния метод и се състои от източник на светлина .. полупропускливо огледало и огледала насочващи двата лъча от полупрозрачното огледало към периферията на двата края на въртящо се огледало. Въртящото се огледало е ориентирано така че дискът му почти да съвпада с равнината в която се разпространяват светлинните лъчи насочени към дискът . След като лъчите се отразят от дискът те попадат на огледала които ги насочват към интерференчен екран .. При неподвижен огледален диск ще имаме статична интерференчна картина тъй като двата лъча имат една и съща скорост и един и същ път до интерференчният екран . Пътят на светлината се запазва и при въртящ се огледален диск .. Но в такъв случай в двата края на въртящото се огледало имаме в точките на отражение два наблюдателя които се движат с различна скорост спрямо източникът на светлина .. Но според вторият постулат на СТО спрямо отразяващата светлината повърхност светлината се движи със С=300000 км/сек . Следователно ако този постулат е верен то трябва светлината в двата лъча да достига за различно време до двата края на въртящият се диск . Колкото по бързо се върти дискът толкова скоростта на светлината за достигане до едната периферия на дискът ще по голяма от скоростта за която светлината ще достигне до другата периферия . Това ще доведе до променлива интерференчна картина при ускоряване на въртенето на дискът .. Ако ли времето за достигане на светлината до двете периферии на дискът не зависи от движението на наблюдателя а само от разстоянието от източникът до до набюдателя в отправната система на светоносната среда (СВ) то тогава няма да има променлива интерференчна картина и това ще опровергае вторият постулат на СТО .
Моля всички зомбирани и незомбирани да изкажат своето мнение по очакваният резултат от опитът на Пемаро .



Тема Re: !-Дай скица-!нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано16.03.13 09:36



Скицирай ако обичаш за по голяма яснота , също и словестно описание. Може пък някой да се пробва да извърши този експеримент . Пък и аз ще си помисля дали ще мога да го осъществя

Не съм противник нито привърженик на ХСВ , но тя си плаче за експериментално проверяване , ъхъ, .



Тема Re: !-Лазерно фенерче ще свърши ли работа-! ?нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано16.03.13 09:54



имам едно лазерно фенерче , от тия дето тийнейджърите светкат по улиците с тях , прави точка на километри , нали си виждал такива , продават ги . Та може ли да се ползват в случая за този експеримент ? ( светлината им е монохроматична и кохерентна , тъкмо подходяща за извършване на експеримента )

Навит съм да пробвам , но дай чертежа , ще помислим заедно как е най добре да се конструира такава установка , и един път завинаги да се докаже нещо, а не само словесни безсмисленни спорове

Редактирано от РИБАРЯ на 16.03.13 09:55.



Тема ОПИТ НА БЕКМАН И МЕНДИКСнови [re: РИБАРЯ]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано16.03.13 15:51





цитат:
Скицирай ако обичаш за по голяма яснота , също и словестно описание. Може пък някой да се пробва да извърши този експеримент . Пък и аз ще си помисля дали ще мога да го осъществя Не съм противник нито привърженик на ХСВ , но тя си плаче за експериментално проверяване , ъхъ, .

край на цитата.


Прав си .. всяка теория трябва опитно да бъде проверявана ..
Що се късае за описанието и чертежът аз бих могъл да ги направя , но за сега мога да кажа че подобен опит е правен от Бекман и Мендикс преди педесетина години .. Има достатъчно литература и чертежи по въпросът с този опит . Този опит е бил направен за да се докаже независимоста на скороста на светлината от скороста на движение на источникът . Опитът е доказал тази независимост !.. Но при опитът на Бекман и Мендикс въртящото се огледало е било близко до источникът и по този начин е играело роля на бързодвижещ се источник.. Аз предлагам въртящото се огледало да е близко до инретференчният екран за да играе роля на бързодвижещ се спрямо интерференчният екран наблюдател .
Т.е. предлагам в опитът на Бекман - Мендикс въртящото огледало да се премести в дугия край на опитната постановка.
Ето ти линк :




Ето и чертежчето на Експеримента на Бекман и Мендикс :





Тема Re: ЗАЩО ТОГАВА ПРЕДЛАГАШ ОПИТ КОЙТО Е ПРАВЕН !нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано16.03.13 16:01



Щом опита е правен и е установена независимост на скоростта на светлината от скоростта на источника ( нещо типично за вълни в среда ) Защо го предлагаш ? има ли нещо по различно в твоята постановка от опита на Бекман и Мендикс ?



Тема ПРЕДЛАГАМ МОДИФИЦИРАН ОПИТнови [re: РИБАРЯ]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано16.03.13 16:21





цитат:

Щом опита е правен и е установена независимост на скоростта на светлината от скоростта на источника ( нещо типично за вълни в среда ) Защо го предлагаш ? има ли нещо по различно в твоята постановка от опита на Бекман и Мендикс ?
край на цитата.


Аз вече поясних че предлагам модифицираян опит на Бекман-Мендикс ..
При оригиналният опит на Бекман -Мендикс са търсили независимоста на скороста на светлината от скороста на источникът . И разбира се са доказали тази независимост тъй като при този опит въртящото се огледало е било далече от интерференчният екран (непосредаственно до полупрозрачното огледало) . Така целият път на светлината е между огледалото- источник и интерференчният екран ..
Ако обаче въртящото се огледало е далече от полупрозрачното огледало (непосредственно до интерференчния екран ) тогава целият път на светлината ще е от полупрозрачното огледало до подвижния наблюдател - въртящо се огледало . При това положение ако вторият постулат на СТО е верен(т.е. скороста на светлината спрямо огледалото е винаги 300000 км/сек ) то целия път ще се изминава със скорост константна спрямо наблюдателя -огледало а самото огледало поради въртенето ще е подвижно спрямо интерференчният екран . Така ако вторият постулат на СТО е верен то времето за изминаване на целия път от источникът до интерференчният екран ще зависи от скороста на въртящото се огледало-наблюдател .. Това би предизвикало промяна на интерференчната картина при променяща се скорост на въртящото огледало .



Тема Re: ПРЕДЛАГАМ МОДИФИЦИРАН ОПИТнови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано16.03.13 17:53



Аз вече поясних че предлагам модифицираян опит на Бекман-Мендикс ..
При оригиналният опит на Бекман -Мендикс са търсили независимоста на скороста на светлината от скороста на источникът . И разбира се са доказали тази независимост тъй като при този опит въртящото се огледало е било далече от интерференчният екран (непосредаственно до полупрозрачното огледало) . Така целият път на светлината е между огледалото- источник и интерференчният екран ..
Ако обаче въртящото се огледало е далече от полупрозрачното огледало (непосредственно до интерференчния екран ) тогава целият път на светлината ще е от полупрозрачното огледало до подвижния наблюдател - въртящо се огледало . При това положение ако вторият постулат на СТО е верен(т.е. скороста на светлината спрямо огледалото е винаги 300000 км/сек ) то целия път ще се изминава със скорост константна спрямо наблюдателя -огледало а самото огледало поради въртенето ще е подвижно спрямо интерференчният екран . Така ако вторият постулат на СТО е верен то времето за изминаване на целия път от источникът до интерференчният екран ще зависи от скороста на въртящото се огледало-наблюдател .. Това би предизвикало промяна на интерференчната картина при променяща се скорост на въртящото огледало .


При оригиналният опит на Бекман -Мендикс са търсили независимоста на скороста на светлината от скороста на источникът . И разбира се са доказали тази независимост тъй като при този опит въртящото се огледало е било далече от интерференчният екран (непосредаственно до полупрозрачното огледало) . Така целият път на светлината е между огледалото- источник и интерференчният екран ..
Ако обаче въртящото се огледало е далече от полупрозрачното огледало

Така и не разбрах , най добре е чертеж с обяснения





Тема ЧЕРТЕЖнови [re: РИБАРЯ]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано17.03.13 03:42





цитат:

"При оригиналният опит на Бекман -Мендикс са търсили независимоста на скороста на светлината от скороста на источникът . И разбира се са доказали тази независимост тъй като при този опит въртящото се огледало е било далече от интерференчният екран (непосредаственно до полупрозрачното огледало) . Така целият път на светлината е между огледалото- источник и интерференчният екран ..
Ако обаче въртящото се огледало е далече от полупрозрачното огледало "

Така и не разбрах , най добре е чертеж с обяснения
край на цитата.




Добре .. ето ти чертежа :




Питай ме ако нещо не ти е ясно ..



Тема Re: ЧЕРТЕЖА Е СУПЕР !нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор РИБАРЯ (съмнителен)
Публикувано17.03.13 10:55



Да , мерси Пеца

чертежа е супер и сега ми е ясно като бял ден опита може да се извърши и от 5то класник ! само не ми е ясно този интерферентен екран , от какво се прави и какво представлява ?



Тема ИНТЕРФЕРЕНЧНИЯ ЕКРАН МОЖЕ ДА Е БЯЛ ЛИСТнови [re: РИБАРЯ]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано17.03.13 15:24





цитат:
чертежа е супер и сега ми е ясно като бял ден опита може да се извърши и от 5то класник ! само не ми е ясно този интерферентен екран , от какво се прави и какво представлява ?

край на цитата.


Интерференчният екран е най обикновенна бяла повърхност която отразява светлината . Раже обикновен лист бяла хартия става за интерференчен екран .

По сложното е че опитът трябва да се направи във тръба в която е изпомпен въздухът (технически вакуум) за да не клинчат зомбитата дето види те ли въздухът играе роля на преизлъчвател и това прави опитът невалиден..
Когато има технически вакуум с такъв опит ще се докаже че дори във технически вакуум скороста на свтлината не е една и съща за всеки СВЕТИ ДУХ .. Т.е. с такъв опит ще бъде опроверган вторият лайнян постулат на СТО ..






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.