Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:45 23.05.24 
Поколения
   >> 50-60
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Помните ли тази приказка:нови  
Автор Nerv (аеродинамитен)
Публикувано26.07.19 23:02





прав или изправян

Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.07.19 11:15



Не, не я помня, защото не съм я знаела,
не можах да разбера какъв е етноса на Еро? Вероятно херцеговинец? (Боже, как звучи, е, пак по-добре от босна-и-херцеговинец)





Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (аеродинамитен)
Публикувано27.07.19 11:54



Босна и Херцеговина, да.

Нямам идея кои са бошнаци и кои херцеговци/ херцеговинци.

Иначи са им викали херцогството (почти като «Графството» от света на Толкин), май защото са имали отделна държава с официална религия богомилството. Казват че после те с лекота си сменят вярата (богомилите като цяло и приемат «правата»). Да оставим историята за сега. То нали си има нет за тази работа.

Еро, трябва да е бил славянин, вероятно християнин. Щото има висок калпак, не за друго...

Аз се зачудих най вече дали наистина има такова име ( И по-скоро доколко популярно е?). Еро. Оказа се, че е доста срещано. (Поне в инер нет). Имаше някакъв перуански поет (чегевар-ист, загива на 21), някакъв френски министър председател (по времето на президента Оланд) и т.н.. Има още една приказка от същия сборник. Пак за Еро. «Приказки на славянските народи». Бяха едни такива малък формат с меки корици книжлета до стотина странички томчето. Даже нямах всички томчета, но тези които бяха останали от кака ми - скъсавах от четен(е) и все ги лепях с безцветното тиксо. Имах един период ставах и лягах с тях.



После (след като пуснах темата) си спомних, че Йълдъз Ибрахимова си беше избрала името Сузана Ерова (винаги ми е звучало страшно красиво), когато се случиха онези неща. Тогава пак - Юксел Ахмедов (Фоноекспрес) бе станал Юли Ангелов.

Така, че явно си е често срещано име сред нашия регион. Чак до Перу не бих казал понеже при въпросния поет е съкратена версия от


А защо питах за името. Няма да кажа, че чак ме досрамя. Без да искам темата стана поетична и носталгична, а питането ми по-скоро бе с вулгарен подтекст.

прав или изправян

Редактирано от Nerv на 27.07.19 11:59.



Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.07.19 14:15



Е не знам, това име не ми е известно, не съм чувала за някого, да се казва така...
виж, ако е съкратено от Ерол, напр., тогава е по-скоро мюсюлманско?
Поне сега се сещам за

и за

и .....ъъъ, какво ти е вулгарната асоциация с това име пък на теб?



Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (аеродинамитен)
Публикувано27.07.19 16:04



Може да е Ерол. Не знам.

Казусът е сложен.

В другата херцеговинска приказка се разказва за Еро, който отгледал чудни круши и решил,



Обаче както често се случва, висшестоящите често не оценяват подобаващо натегациите и султанът го вкарал в тъмницата. Там Еро престоял една година. Най-подир султанът се смилил и за компенсация предложил на Еро да си избере три неща от падишаховата съкровищница. Сред изборът Еров бил и Коран, за да се закълне в него повече подаръци на султан да не прави.

В Османската империя с терминът са означавали не само гяурите. Раята са данъкоплатците. Т.е. тези на които днес се крепи демокрацията, но тогава явно да си част от раята е било унизително или поне не е било престижно.

+++

И понеже днес явно нямам много работа или ме мързи да си я гледам, ето какво друго прочетох в нета за Еро Френски:



На кратко (от коментарите по-долу се разбира, че на арабски френската фамиля Еро означавала «Хуя му»

Пък аз за един нищо и никакъв каламбур се бях притеснил.

Първоначалната ми идея беше пусна именно тема за каламбури.
И пилотният такъв бе замислен да е: Еро сра. Мацоти. Обаче се зачудих дали другиму това име говори нещо...

прав или изправян

Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (аеродинамитен)
Публикувано27.07.19 16:21



Ето какво още намерих за името Еро в интернет:




прав или изправян

Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.07.19 17:20



В отговор на:

Първоначалната ми идея беше пусна именно тема за каламбури.
И пилотният такъв бе замислен да е: Еро сра. Мацоти. Обаче се зачудих дали другиму това име говори нещо...




Аааа, сега ти разбрах идеята.
Е нямаше да се сетя за това име - Еро.



Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.07.19 17:21



Интересно, да, "ерча се" и наерчен", не само съм го чувала, а го и ползвам,
а то и име имало. Научих нещо ново, ткс. :))))



Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (аеродинамитен)
Публикувано27.07.19 22:26



И аз благодаря за включването.



прав или изправян

Тема Re: Помните ли тази приказка:нови [re: Nerv]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано28.07.19 08:08



А ерос и ерато, боговете на любовта??

А по-нагоре видях, знам,
че босненец и бошняк са
различно нещо



Няма смисъл!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.