Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:10 02.07.24 
Поколения
   >> 50-60
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Яйцето или кокошката  
Автор dorryna (ентусиаст)
Публикувано27.07.09 19:59



Наскоро срещнах ето това и понеже ми хареса, поствам го тук.



ЯЙЦЕТО ИЛИ КОКОШКАТА

Този въпрос открай време занимава най-светлите умове на философията. Още през V-ти век пр.н.е. египетският мислител Хухтумилопс се провиква: “Яйца, яйца ми дайте и аз ще го повдигна!” Така той поставя основите на вековния спор – кое е изначалното, кое какво ражда?
Причинно-следствената връзка яйце-кокошка е двойствена. Фигуративно казано причината ражда следствие, което е причина на ново следствие, което е причина.
Древногръцкият философ Хризантем ситуира корелацията по следния начин: “яйце-кокошка- яйце прим”. Или иначе казано: “кокошка-яйце-кокошка прим”. Тук знакът прим не означава ново
качество, а е по-скоро отличителен белег, който да разграничи последния сегмент на формулата от първия.
Тази формула обаче е прекалено повърхностна, за да е изчерпателна. Достатъчно е да я подложим на елементарна логическа проверка: “яйце-петел-????”, за да установим нейната несъстоятелност.
По своята същност яйцето може да бъде разглеждано като начален стадий на кокошка. Това дава основание на някои екстравагантни натурфилософи да твърдят, че не може да се говори за понятието “яйце”.
“Всичко е само кокошки в различните им проявления”, твърдят те.
Последователите на крайния яйцизъм обаче заявяват обратното, основавайки се на неоспоримия житейски факт, че кокошката не е нищо друго освен едно успешно реализирало се яйце.
Ала и двете школи се усмихват гузно, когато ги попиташ за петела. И не дават гаранция, че яйцето няма да излезе запъртък и по този начин да срути всички логически конструкции.
Християнският теизъм категорично залага на първопричинността на яйцето. Неслучайно най-големият християнски празник – Великден се чуства с ритуално боядисани яйца. Но в някои ереси като учението на кокошемилите яйцето е низвергнато и Възкресението се чества с чукане на варени кокошки
небоядисани).
Някои литературоведи търсят проекция на кокошеяйчената дилема в творчеството на автори като Шекспир и Гьоте. Очевидно е, че гениите на перото също са умували върху философския ребус. Дали репликата “да бъдеш или да не бъдеш” не е въпросът, който яйчният зародиш си задава в черупката, не знаейки какво бъдеще го очаква – на достолепна кокошка или на трагичен омлет? Дали Гьотевият вопъл “О миг, поспри!” не визира именно момента на снасянето, онзи велик миг, в който яйце и кокошка престават да бъдат онтологично цяло и поемат всеки по своя път?
Модерните философски школи също не успяват да разрешат древния казус. Диалектическият материализъм се опита да внесе известна яснота с теорията за единство на противоположностите. Едва ли обаче някой здравомислещ човек би нарекъл кокошката и яйцето “противоположности”. Макар че и за тях е характерен прословутият конфликт “деца-родители”.
Екзистенциализмът хвърли нова светлина върху този дискурс. “Адът – това са яйцата!”, заяви Сартр. И до днес обаче се спори дали тази сентенция е плод на философските му търсения или е резултат от вродената му алергия към жълтъка.
Доктор Фройд пък откри проявления на либидото. “Яйцата са подсъзнателен белег на мъжкото начало, а кокошката – на женското”, категоричен е бащата на психоанализата. Последното сигурно е вярно, поне ако съдим по някои от роднините си.
Изводът от всичко казано дотук е, че трябва много да внимавате да не ви пробутат развалени яйца в магазина и да сте винаги нащрек, когато общувате със заканително кудкудякащи кокошки.

Автор - Иво Сиромахов

Според вас кое е първичното?



Редактирано от dorryna на 27.07.09 20:00.



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: dorryna]  
Автор Гyнди (онази същата)
Публикувано29.07.09 14:42



Ха сега, де.


Мамата, мамата... ако нема мамата, не сме, ама ич.
Абе май имаше и на татко ти ... нещото, ама кат' не помня.
Та, Бульонът е крив... оня, Всемирният, де го беше забъркал намкойси.
Забъркат ли ти бульон, ич не питай кой пръв, кой после...


П.П. Иначе Ивчо Сиромахчо хубу го е нанизал. Поздравления за идеята, доринка.



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: dorryna]  
Автор Kлep* ()
Публикувано29.07.09 14:59



Туй от Фройд не го знаех и ми стана интересно.Либидото, жълтъка, белтъка, женското и мъжкото начало.





Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: Kлep*]  
Автор Гyнди (онази същата)
Публикувано29.07.09 15:03



Абе бълника ни Бульона да си изразяваме това, което надделява у нас.
Иначе сме мешавица - имаме всички и от двете.





Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: Гyнди]  
Автор Kлep* ()
Публикувано29.07.09 15:13



Да бе да, права си , понякога сме "изпълнени " и от двете





Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: Гyнди]  
Автор dorryna (ентусиаст)
Публикувано29.07.09 22:01



Добре си се завърнала, Джейни.

Свежа? Отпочинала?... и с обичайния хумор, което е най-важното.

Да, Иво е готино момче, пък и предпочитам го пред Славчо като водещ, защото е по-естествен. И той като забърка супата, върви разбирай кое е първичното, ама в крайна сметка пак оная работа е в основата...



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: dorryna]  
Автор Гyнди (онази същата)
Публикувано29.07.09 22:31



Добре съм те заварила и теб, надявам се!


Щом става въпрос за живот, мисля, че не може да мине без съществото с ум на "кучка" и темперамент на "крадец"., демек без жената.
А намесата на такова същество, неминуемо съществено разбълниква Всемирния бульон.
И иди, че разбери кое първо, кое после дошло....
Та затова си мисля, че кокошката ще да е първа. Щото яйцето е безмълвно, бездейно създание - не кряка, не кълве, не краде.



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: Гyнди]  
Автор dorryna (ентусиаст)
Публикувано29.07.09 23:09



Добре, кокошката...но я си представи в горкото яйце, колкото и скромно да е, колко работи кипят вътре, а? и препускат хаотично, работите де, едни дълги дълги, забрайх ги как се казваха...

И като дойде моментът от точно тия работи се е пръкнала кокошката, или дето веднъж каза емката...много работа, бой и такоз и маймуната става на човек.
И после, я го подложи туй яйце на напрежение - ми колкото по-напечено става, толкоз по-се втвърдява. Е, сантиментално и крехко е, лесно чупливо, ама пък нали не е запъртък.
Тъй че само с крякане и пуйчене не се върши работа, т.е. наследствеността избледнява.

Джейн, сега ти казвам лека нощ, клюмам вече като една бабка.



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: dorryna]  
Автор Гyнди (онази същата)
Публикувано30.07.09 00:17




Ами аз вече си заспивам. Като за първи ден, не мога да мисля
чак толкоз за едно още никакво нещо като яйцето.
А и по принцип неопределеностите са ми създавали тъй да го нарека дисконфорт, щото требе се напрягам да ги разгадавам.
В последно време се старая да избягвам 'замисленките'.
И аз ти желая лека и прохладна нощ!



Тема Re: Яйцето или кокошкатанови [re: Гyнди]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано30.07.09 22:09



Добра ти вечер,и добре си дошла Гундичке

Добра вечер и на всички останали
Извини ме Гундичке,ама ни ми пука,дали яйцето,или кокошкатаСега е топло и мразим да мислимА и като се върна прегладняла,......... се ми е тая дали ще е яйцето или кокошката
хи хи хи хи




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.