Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:07 25.05.24 
Поколения
   >> 50-60
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема НЕДЕЛЯТА на блудния син  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 11:16



който забягнал от роднините си, Баща си, пропилял богатсвото и се върнал отново при Баща си..., който като го видял наредил да го посрещнат с почести и богато пиршество. Възмущението на по- стария и праведен син...

По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му. Причината, която го вбесява и го кара да се откаже от празнуването, е друга. Онзи, който прахосва парите на баща си е посрещнат с радост и ликуване; другият, който всеки ден “тегли каиша” и върши голяма част от работата в имението, изобщо не е забелязан. Единият получава угоено теле, а за другия няма и заклано козле. Кой е по-ценен – рошавият, мръсен и мързелив бродяга или трудолюбивият, усърден и послушен наследник?

Идва ред на бащата, който трябва да обясни своята “несправедливост”. От една страна той моли по-възрастния син да разбере покаянието на брат си, а от друга му доказва с какво той е благословен много повече от него. Думите “мъртъв беше и оживя, изгубен беше и се намери” (ст. 32) мотивират и оправдават ликуването на бащата. Но бащата също осъзнава справедливостта на възражението на по-стария син. Той му отговаря с един израз, който е уникален при характеризиране на отношенията между Бога и човека: “Чедо, ти си винаги с мене и всичко мое е твое” (ст. 31). Обращението “teknon” (чедо, дете) изразява най-съкровените чувства, които бащата изпитва към сина си. Пребъдването винаги с любящия баща е основание за радост и доволство, които отсъствалият дълго блуден син не познава. Думите “всичко мое е твое” обезсмислят жалбите на по-стария син, на когото принадлежи цялото имущество на бащата. ... Именно благодарение на трагичната постъпка на другия по-старият син осъзнава ползата от своята преданост.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 11:57



Тази сутрин гледах утринната проповед по телевизията. Продължавам да си мисля за нея и темата ти ми идва добре дошла.
Признавам си, че още не съм дорасла да прочета Библията, но това ме впечатли.
Може би поумнявам?
Точно бях стигнала до въпроса защо на този син, който цял живот е бил предан и изпълнителен, бащата дори едно козле не е дал, да се почерпи с приятели, а на този, който прахоса без да мисли имота, бащата закла цяло теле - и дойде отговора.
Никой не е предпазен от грешки, важно е да ги осъзнае! Или бъркам нещо?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 12:14



Добър ден lumixx,

По този начин Христос търси общението на грешниците и предизвиква покаянието им, а не празнува тяхното обръщане.
Важното е всички да достигнем до спасение, а дали сме дошли в 1-я или 23-я час, за вечния Бог няма никакво значение.
Гледам на тази притча като че все едно се отнася до мен.
А що се отнася до осъзнаване, то в притчата блудния син не се е завърнал заради осъзнаване, а принуден от глад, мизерия и слугуване на чужди господари. Дори и да го наречем осъзнаване, аз не бих избрал този вид на осъзнаване, това също е поука от притчата.
За блудния син пиршеството е момент на радост, но не и на доживотно щастие.

"Никой не е предпазен от грешки, важно е да ги осъзнае! Или бъркам нещо?"

Съществува възможност предварително да е замислена грешката на човека с цел да го доведе до осъзнаване.
Защото нали няма нищо случайно?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 12:30



В отговор на:

блудния син не се е завърнал заради осъзнаване,




Ето точно това ме впечатли най-много. Той наистина не се завърна защото бе осъзнал грешката си, а го посрещнаха така, като че ли я е осъзнал.
Ето точно тук не съм дорасла да го разбера.
Значи ли, че след време, когато забрави глада и мизерията отново ще направи същата грешка - сигурен, че пак ще му простят? И докога брат му ще бъде изпълнителен и предан като вижда, че и без честен труд и преданост може?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 12:53



По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му. Причината, която го вбесява и го кара да се откаже от празнуването, е друга. Онзи, който прахосва парите на баща си е посрещнат с радост и ликуване; другият, който всеки ден “тегли каиша” и върши голяма част от работата в имението, изобщо не е забелязан. В притчата не ни се казва как реагира по-старият син на обяснението на баща му – дали се съгласява накрая с него и се включва в празнуването или продължава да мърмори и да се противопоставя.
Всъщност Христос ни е говорил с притчи за да можем по- лесно да уловим принципа а не някой детайл от него. С малко думи е казаал много.
В друга притча се подразбира как трябва да постъпи по- стария брат за да живее добре и на този свят.
В смисъл , че за изпълнение на задълженията ни не се полага допълнително възнаграждение освен заплатата ни.
Ние сме длъжни да бъдем праведни, а наградата е по великодушието, щедростта и волята на Господаря.
Интересни са притчите на Христос описани в Библията.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано15.02.09 14:54



От години ме занимава тази притча....





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: spunk]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 15:15



"И като се приближиха до Него учениците, рекоха Му: защо с притчи им говориш? А Той им отговори и рече: защото вам е дадено да узнаете тайните на царството небесно, а тям не е дадено; защото, който има, нему ще се даде и ще му се преумножи; а който няма, и това, що има, ще му се отнеме; затова им говоря с притчи, понеже те гледат, а не виждат, и слушат, а не чуват, нито разбират; и над тях се сбъдва пророчеството на Исаия, което казва: "с уши ще чуете, и няма да разберете; с очи ще гледате, и няма да видите; защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря" [вж. Ис. 6:8-10



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 15:17



По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му.

E, как да не се противопоставя? Какво друго ако не противопоставяне са фасоните му? И то когато иде реч само за едното посрещане на по-малкия, още на прага ... самсебесинезнаещия и нехаещия, че на три метра от средата в която е израсъл за човек е трудно и връзките да си върже

Ето и

на Дънов, поснява защо изобщо по-малкия е заминал,
пояснява, че греши винаги по-малкият в дадена ситуация



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 15:43



Объркана съм малко.
Такова изречение, говорещо за доблест и честност /едно нещо е да поискаш дяла си, с благородна цел - да учиш, съвсем друго просто да го искаш, за да го прахосаш/:

„Татко, аз искам да уча и ще оставя по-големия си брат да наследи твоя престол. И понеже не съм толкова нужен във вашия дом, дай ми дяла от имането, който ми се пада.“

във варианта, който чух по телевизията, и който коментира ПЪТник нямаше.

Има май различни версии, а в нещо толкова дълбокомислено всеки нюанс е важен.

Това:

Казва се, че след като изял всичко, синът отишъл при един гражданин и пожелал да му работи: „Аз съм навикнал на труд – когато бях при баща си, работех.“ Човекът го изпратил да пасе свине.
Този момък предпочел да пасе свине, отколкото да се самоубие; предпочел да пасе свине, отколкото да отиде да краде; предпочел да пасе свине, отколкото да отиде да мами хората.

също го нямаше, а то автоматично променя отношението ми и отклонява мислите ми в друга посока, защото за мен това е достойно.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 15:49



Уважаема, "бунтът" на големият брат е за пищното посрещане и вниманието което бащата отдава на блудния син, заради това са фасоните му, ако четеш внимателно.
А не че брат му се е върнал и се е покаял. Той отива при баща си и му казва: „На мен даже яре не си ми дал, за да похапнем и да си попием с приятелите ми.“
Как четеш, как разбираш?

Днес ми идва множко.


Христос с малко думи казва много повече от Дънов, разяснителната версия Христос е оставил за всеки един от нас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.