Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:11 23.06.24 
Поколения
   >> 50-60
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема НЕДЕЛЯТА на блудния син  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 11:16



който забягнал от роднините си, Баща си, пропилял богатсвото и се върнал отново при Баща си..., който като го видял наредил да го посрещнат с почести и богато пиршество. Възмущението на по- стария и праведен син...

По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му. Причината, която го вбесява и го кара да се откаже от празнуването, е друга. Онзи, който прахосва парите на баща си е посрещнат с радост и ликуване; другият, който всеки ден “тегли каиша” и върши голяма част от работата в имението, изобщо не е забелязан. Единият получава угоено теле, а за другия няма и заклано козле. Кой е по-ценен – рошавият, мръсен и мързелив бродяга или трудолюбивият, усърден и послушен наследник?

Идва ред на бащата, който трябва да обясни своята “несправедливост”. От една страна той моли по-възрастния син да разбере покаянието на брат си, а от друга му доказва с какво той е благословен много повече от него. Думите “мъртъв беше и оживя, изгубен беше и се намери” (ст. 32) мотивират и оправдават ликуването на бащата. Но бащата също осъзнава справедливостта на възражението на по-стария син. Той му отговаря с един израз, който е уникален при характеризиране на отношенията между Бога и човека: “Чедо, ти си винаги с мене и всичко мое е твое” (ст. 31). Обращението “teknon” (чедо, дете) изразява най-съкровените чувства, които бащата изпитва към сина си. Пребъдването винаги с любящия баща е основание за радост и доволство, които отсъствалият дълго блуден син не познава. Думите “всичко мое е твое” обезсмислят жалбите на по-стария син, на когото принадлежи цялото имущество на бащата. ... Именно благодарение на трагичната постъпка на другия по-старият син осъзнава ползата от своята преданост.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 11:57



Тази сутрин гледах утринната проповед по телевизията. Продължавам да си мисля за нея и темата ти ми идва добре дошла.
Признавам си, че още не съм дорасла да прочета Библията, но това ме впечатли.
Може би поумнявам?
Точно бях стигнала до въпроса защо на този син, който цял живот е бил предан и изпълнителен, бащата дори едно козле не е дал, да се почерпи с приятели, а на този, който прахоса без да мисли имота, бащата закла цяло теле - и дойде отговора.
Никой не е предпазен от грешки, важно е да ги осъзнае! Или бъркам нещо?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 12:14



Добър ден lumixx,

По този начин Христос търси общението на грешниците и предизвиква покаянието им, а не празнува тяхното обръщане.
Важното е всички да достигнем до спасение, а дали сме дошли в 1-я или 23-я час, за вечния Бог няма никакво значение.
Гледам на тази притча като че все едно се отнася до мен.
А що се отнася до осъзнаване, то в притчата блудния син не се е завърнал заради осъзнаване, а принуден от глад, мизерия и слугуване на чужди господари. Дори и да го наречем осъзнаване, аз не бих избрал този вид на осъзнаване, това също е поука от притчата.
За блудния син пиршеството е момент на радост, но не и на доживотно щастие.

"Никой не е предпазен от грешки, важно е да ги осъзнае! Или бъркам нещо?"

Съществува възможност предварително да е замислена грешката на човека с цел да го доведе до осъзнаване.
Защото нали няма нищо случайно?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 12:30



В отговор на:

блудния син не се е завърнал заради осъзнаване,




Ето точно това ме впечатли най-много. Той наистина не се завърна защото бе осъзнал грешката си, а го посрещнаха така, като че ли я е осъзнал.
Ето точно тук не съм дорасла да го разбера.
Значи ли, че след време, когато забрави глада и мизерията отново ще направи същата грешка - сигурен, че пак ще му простят? И докога брат му ще бъде изпълнителен и предан като вижда, че и без честен труд и преданост може?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 12:53



По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му. Причината, която го вбесява и го кара да се откаже от празнуването, е друга. Онзи, който прахосва парите на баща си е посрещнат с радост и ликуване; другият, който всеки ден “тегли каиша” и върши голяма част от работата в имението, изобщо не е забелязан. В притчата не ни се казва как реагира по-старият син на обяснението на баща му – дали се съгласява накрая с него и се включва в празнуването или продължава да мърмори и да се противопоставя.
Всъщност Христос ни е говорил с притчи за да можем по- лесно да уловим принципа а не някой детайл от него. С малко думи е казаал много.
В друга притча се подразбира как трябва да постъпи по- стария брат за да живее добре и на този свят.
В смисъл , че за изпълнение на задълженията ни не се полага допълнително възнаграждение освен заплатата ни.
Ние сме длъжни да бъдем праведни, а наградата е по великодушието, щедростта и волята на Господаря.
Интересни са притчите на Христос описани в Библията.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано15.02.09 14:54



От години ме занимава тази притча....





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: spunk]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 15:15



"И като се приближиха до Него учениците, рекоха Му: защо с притчи им говориш? А Той им отговори и рече: защото вам е дадено да узнаете тайните на царството небесно, а тям не е дадено; защото, който има, нему ще се даде и ще му се преумножи; а който няма, и това, що има, ще му се отнеме; затова им говоря с притчи, понеже те гледат, а не виждат, и слушат, а не чуват, нито разбират; и над тях се сбъдва пророчеството на Исаия, което казва: "с уши ще чуете, и няма да разберете; с очи ще гледате, и няма да видите; защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря" [вж. Ис. 6:8-10



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 15:17



По-старият син не се противопоставя на връщането на брат си и няма нищо против покаянието му.

E, как да не се противопоставя? Какво друго ако не противопоставяне са фасоните му? И то когато иде реч само за едното посрещане на по-малкия, още на прага ... самсебесинезнаещия и нехаещия, че на три метра от средата в която е израсъл за човек е трудно и връзките да си върже

Ето и

на Дънов, поснява защо изобщо по-малкия е заминал,
пояснява, че греши винаги по-малкият в дадена ситуация



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 15:43



Объркана съм малко.
Такова изречение, говорещо за доблест и честност /едно нещо е да поискаш дяла си, с благородна цел - да учиш, съвсем друго просто да го искаш, за да го прахосаш/:

„Татко, аз искам да уча и ще оставя по-големия си брат да наследи твоя престол. И понеже не съм толкова нужен във вашия дом, дай ми дяла от имането, който ми се пада.“

във варианта, който чух по телевизията, и който коментира ПЪТник нямаше.

Има май различни версии, а в нещо толкова дълбокомислено всеки нюанс е важен.

Това:

Казва се, че след като изял всичко, синът отишъл при един гражданин и пожелал да му работи: „Аз съм навикнал на труд – когато бях при баща си, работех.“ Човекът го изпратил да пасе свине.
Този момък предпочел да пасе свине, отколкото да се самоубие; предпочел да пасе свине, отколкото да отиде да краде; предпочел да пасе свине, отколкото да отиде да мами хората.

също го нямаше, а то автоматично променя отношението ми и отклонява мислите ми в друга посока, защото за мен това е достойно.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 15:49



Уважаема, "бунтът" на големият брат е за пищното посрещане и вниманието което бащата отдава на блудния син, заради това са фасоните му, ако четеш внимателно.
А не че брат му се е върнал и се е покаял. Той отива при баща си и му казва: „На мен даже яре не си ми дал, за да похапнем и да си попием с приятелите ми.“
Как четеш, как разбираш?

Днес ми идва множко.


Христос с малко думи казва много повече от Дънов, разяснителната версия Христос е оставил за всеки един от нас.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 16:01



Мисля, че те разбрах. В случая/постъпката на бащата/ говори за ПРОШКА, която предзхожда разкаянието.
Въпроса за прошката мен винаги ме е интересувал. Така съм устроена, че лесно прощавам, а може би не трябва?
Наскоро гледах "Четецът" С две думи, ако не си го гледал, става въпрос, че главния грой не прости на голямата си, и може да се каже единствена любов, участието й в Холокоста. Подготвил бе всичко за да може та да започне нормален живот след излизането й от затвора, но без него - не й прости. Не й простиха и потомците на загиналите в концлагера хора.
Тя се самоуби, заради това, че не й простиха, въпреки че беропотно излежа години в затвора, дори поела голяма част от чужда вина.
Още се питам аз прощавам ли й?
Има ли неща, за които може да се прости и такива, които са непростими?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 16:16



Аз мисля , че няма неща които аз да не бива да простя.
За мен няма неща, които да осъждам, друг е съдника.
Но това е само вътрешно състояние.
Външното поведение може да няма нищо общо с вътрешното при уловие че му служи за да го защити и запази чисто и свято.
Така че мнението ми е че ние хората трябва да разграничим вътрешно мислене и външно поведение и да не ги свързваме двете.
Спомагателния вариант е да осъждаме недостойните човешки деяния, но самия чавек никога да не осъждаме, ЗАЩОТО човек не е единствения вършител на деянията си, а често пъти зад деянията на човек стоят висши същества, а тях няма как човек да съди...все едно да пожелаеш да се сблъскаш с влак.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 16:22



Виждам, Почитаеми,
затова предложих Дънов, а не собствената си версия,
нямаше да ти хареса





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 16:31



интересен е и повода Исус да разкаже тая притча,
приближили се бирниците и грешниците да го слушат,
а фарисеите и книжниците възроптали, дето делял той такава компания,
та към последните е отправена и притчата след два примера, които е дал.

И като чета съседната тема, направо ми иде да препиша Лука 15:4

И за синът, освен дето искал прошка, съвсем ясно е поискал и да бъде един от бащините си наемници, а не негов син(вече).

Редактирано от Moapeйн: на 15.02.09 17:26.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 16:57



Ужасявам се от такива взаимоотношения като тези в съседната тема.
Ще прочета бавно и спокойно 15:4.





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 17:01



ясно е поискал и да бъде един от бащините си наемници, а не негов син(вече).
Да, това е така и също ме озадачи. Защо не се върна като при баща, а пожела да стане наемник при баща си!


Ще прочета отново Лука 15:4. Ясно е, че сега по-скоро като че ли очаквах някой да ми отговори, вместо да потърся отговорите сама!





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 17:22



Така че мнението ми е че ние хората трябва да разграничим вътрешно мислене и външно поведение и да не ги свързваме двете.

А на мен ми се иска ми се да са идентични. Така хората ще са истински.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 17:23



Именно,
бил ли е и доколко баща, бащата? ... то не е и предмет на притчата май

Малкият си е научил урока и носи отговорността си,
доколко и как ще съумее да я носи - отново ще има хипотези

Отношенията им поначало са си на стопанска/материална основа



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано15.02.09 17:56



Безкрайно си права и така трябва да бъде.Темата е интересна,но за нея трябва подготовка и нагласа на духа.Защото много неща са писани.Много са прочетени,но малко са разбрани и още по-малко приложени.



нормална съм,ама не ми личи

Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: kurkudup]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано15.02.09 18:18



Говорихме си, че съм отворена за мъдростта на Библията! Сега само се убеждавам, че не бива да очаквам да я получа на готово.





Тема Лука 10:38нови [re: ПЪTниk]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано15.02.09 19:22



По повод притчата за блудния син, винаги се сещам за избора.........

" И като вървяха по пътя, Той влезе в едно село; и някоя си жена на име Марта Го прие у дома си.
39 Тя имаше сестра на име Мария, която седна при нозете на Господа и слушаше словото Му.
40 А Марта като се залисваше с много шетане, пристъпи и рече: Господи, не Те ли е грижа, че сестра ми ме остави сама да шетам? Кажи й, прочее, да ми помогне.
41 Но Господ в отговор й рече: Марто, Марто, ти се грижиш и безпокоиш за много неща;
42 но едно е потребно; и Мария избра добрата част, която не ще се отнеме от нея. "

макар, че продължавам да се безпокоя за много неща



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано15.02.09 19:33



Не може без азбуката на едно учение,философия,религия,да се вземат отделни цитати и да стане ясно какъв е смисъла и какво са искали да кажат посветените.Освен това,много по-опасен и грешен е този,който има знанията,но не умее да ги прилага в живота си.В този случай,мъдрецът Соломон е много точен.Всеки има право.

нормална съм,ама не ми личи



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано15.02.09 19:35



Да.Отговорно мога да кажа,че ти не само си отворена за мъдростта,не само към Библията.Прилагаш го успешно в ежедневието си.



нормална съм,ама не ми личи

Тема Мисля синови [re: Mинyтa]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано15.02.09 19:37



като майка,
Аз имам 2 деца. Едното си върви здраво, оправно е. Окумуш дете е.
Другото е все болнаво, не разбрало, стеснително. Все някой трябва да му помага или да се погрижи за него. Постъпва "смотано" понякога.

За мене е естествено да помагам, да мисля и да обръщам повече внимание на нуждаещото се.
Обичам ги еднакво, но първото не се нуждае толкова много от моята помощ, колкото второто..
Та във тази връзка се опитвам да разбера бащата от притчата.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: kurkudup]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано15.02.09 19:40



Каква е според тебе азбуката на Христовото учение ?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор jane_to (онази...същата )
Публикувано15.02.09 20:52



Ако може да ми се изяснят въпросите, които ми цепят главата

:
Какво е значението на следните словосъчетание от гледна точка на разискваната проблематика?
- характеризиране на човека
- анализиране на човека
- осъждане на човека

Кога изпадаме у грех?
- като дадем погрешна характеристика
- като направим погрешен анализ
- или като не осъдим човек след като сме свършили горните две деяния человечески?
П.П. Моля за извинение, ако не боравя с точно съответстващата на християнската религия терминология, но разчитам на мъдростта на взелите участие в темата и се надявам на снисхождението ви.


Не винаги ще е така...

Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 20:59



Почитателкана Дънов ли си?
От Дънов съм взел много неща, мек, благ и леснодостъпен е речника му.
Приех версията на Дънов като твоя версия, нали не съм сгрешил.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 21:03



А на мен ми се иска да можем да летим като птиците...надявам се да разбереш, че живота ни не е това което ни се иска на нас.
Сигурно си го забелязала и не зная защо ми казваш какво ти се иска.

Напротив, сега хората сме истински, пред препятствията, така се самоопределяме какво можем и какво не можем, а не какво ни се иска да можем.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 21:17



Жанче, ако не получиш отговор на зададените тук въпроси, съм готова да ти окажа помощта си на лични, но ще изчакам малко!!!





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Kлep*]  
Автор jane_to (онази...същата )
Публикувано15.02.09 21:19





Не винаги ще е така...

Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 21:24







Тема Re: Лука 10:38нови [re: Mинyтa]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 21:25



Щом повдигна темата за избора и за думите на Иисус, искам да ти кажа, че Иисус и знанието в Него са срещали сериозни затруднения в пътя съм към нас обикновените хора, проблем със възможностите ни за възприемане. Иисус ни е казвал само това, което ние можем да възприемем...и го е нарекъл наш избор, за да можем да го възприем, а всъщност е много възможно да е по думите Му :
"Защото Моите помисли не са като
вашите помисли.
Нито вашите пътища като Моите
пътища, казва Господ.”
И някъде беше казал /не мога в момента да цитирам/ , че Той Иисус има още много да ни каже, но не можем сега да го понесем!



Тема Re: Лука 10:38нови [re: ПЪTниk]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 21:29



Добър вечер!Как изкара светлите празници по тъмно?!


Тимотей - говори ли ти нещо този ник?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 21:32



Цитат от Библията, който може би ще ти даде отговор поне на част от сложните въпроси които задаваш на себе си!

"" И тъй, унищожаваме ли закона чрез вярата? Съвсем не, а утвърждаваме закона" Римляни 3 - 31.
" Какво прочие ще кажем? Нима законът е грях? Съвсем не. Ала аз узнах греха не инак, освен чрез закона, защото и похотта не бих познал, ако законът не казваше: " не походствувай". Но грехът като взе повод от заповедта, произведе в мене всякаква похот; защото грехът без закона е мъртъв. Аз живеех някога си без закон, но когато дойде заповедта грехът оживя, а пък аз умрях; и оказа се, че заповедта дадена ни за живот, ми послужи за смърт. Защото грехът, като взе повод от заповедта, ме прелъсти и чрез нея ме умъртви. Тъй, че законът е свят и заповедта е свята, справедлива и добра. И тъй добро ли стана за мене смърт? Съвсем не, но грехът за да се яви той, че е грях, като ми причинява чрез доброто смърт, та чрез заповедта грехът да стане извънредно греховен. Защото знаем, че закона е духовен, пък аз съм от плът, продаден на греха. А какво правя не зная? Защото не това що желая върша, а онова що мразя него правя. Ако пък върша това що не желая, съгласявам се със закона, че е добър; а в такъв случай не аз вече върша това, а грехът, който живее в мене. Аз зная, че в мене сиреч в плътта ми не живее доброто, защото желание за добро има в мене, но да го върша не намирам сили. Защото не доброто, което искам правя, а злото, което не искам него върша. А щом върша това що не искам, не аз го върша вече, а грехът който живее в мене. И тъй намирам у себе си такъв закон, че кога искам да върша доброто, злото стои до мене. Защото с вътрешния си човек намирам услада в закона Божии, но в членовете си виждам друг закон, който воюва против закона на моя ум и ме прави пленник на греховния закон, що е в членовете ми. Нещастен аз човек! Кой ще ме избави от тялото на тая смърт? Благодаря на моя Бог чрез Иисуса Христа, нашия Господ. И тъй, сам аз с ума си служа на Божия закон, а с плътта - на греховния закон.
Римляни: 7 - 7…25"



Тема Re: Лука 10:38нови [re: Kлep*]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 21:37



Привет Клер.
Не съм влюбен и не празнувах Св. Валентин и освен това не чувствам нужда от определен празник за да съм влюбен.
С Трифон Зарезан е същото, но се радвах с радостта на хората които имат нужда от тези неща. Така изкарах празниците.
Познавам Тимотей, но той не ме познава, от един град сме.
Много сме различни с него.



Тема Re: Лука 10:38нови [re: ПЪTниk]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 21:44



Знам, четох некъде диалози между вас, но беше много отдавна.
Аз пък не знаех, че трябва непременно да си влюбен, за да отпразнуваш денят на любовта и виното.

Но не е лошо и да се радваш на любовта на хората, които са покрай теб, както и на опиянението им от виното.

Редактирано от Kлep* на 15.02.09 21:45.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 22:00



Сгрешил си, моята версия се изтри, а като рачих да я повторя ми стана ясно, че е интересна само за мен и се отказах да я пиша.

На Дънов харесвам малкото прости неща,
проповеди като тази не ми допадат - имам доста забележки, а ми прилича на политическа реч конкретно тая. Значи не съм му почитателка.
Нещата, които могат да се вземат от него вече бях срещнала, остана ми само едната приятна илюзия, че и българинът може би може да вярва



Тема Re: Лука 10:38нови [re: Kлep*]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 22:07



"Аз пък не знаех, че трябва непременно да си влюбен, за да отпразнуваш денят на любовта и виното."

А аз не виждам какво ми пречи да празнувам любовта и виното във всеки един момент и защо ми е нужен за това нарочно определен ден.

Иначе си права, не е нужно да съм жена за да отпразнувам 8 март.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Moapeйн:]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано15.02.09 22:14



Наистина ли си загрижена за вярата на българина?
Българската история е пълна с хубави примери за вярата на българите.
Ще запазим вярата си, като хлебарките сме устойчиви....и тренирани.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор jane_to (онази...същата )
Публикувано15.02.09 22:16




Все пак поклон пред изкуството ти да боравиш с Библията.
Но не винаги ти е в услуга нали?
Пробвал ли си да изразиш всичко със собствен език.
Би било интересно.
А всъщност тези въпроси не ги зададох на себе си - в мен има единодействие между вътрешното и външното ( как беше, че и аз забравям) проявление лиии - аз кат един същински галош му викам "искреност".
Успехи по-нататък.

Не винаги ще е така...

Тема Re: Лука 10:38нови [re: ПЪTниk]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 22:34



Така де, прав си -всеки друг момент нека се празнуват тези дни и на 14 февруари, също!!!При добро желание за любовта с двама/най-малко/, а за виното може и поединично!!!





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Moapeйн: ()
Публикувано15.02.09 22:36



Загрижена не съм, защото знам че това е племе безверно.
Само с примерите(портрети от стената) си живее





Тема Re: Лука 10:38нови [re: Kлep*]  
Автор Kлep* ()
Публикувано15.02.09 22:43



Лека вечер!Беше ми приятно!





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано16.02.09 06:36



Да, написах иска ми се, защото, като разумен човек, не мога да не отчета, че има житейски ситуации, при които, под въздействие на екстремни, най-често външни фактори, може да се получи разминаване, но говоря за тях като за изключение, а не като правило!


Когато като правило се получава разминаване между вътрешно мислене и външно поведение най-често става въпрос наистина за неискреност!




Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 07:30



Собстеният език, за кото ми питаш идва със знанието.
Искреността трябва да стои в ценостната система на човека по- ниско от любовта, вътрешния мир и светостта на човека.
Не бива да я поставяме на първо място и да се оправдаваме с нея.
В библията е написано че който крие истината търси мир.
Например комшийката ми може да е много искрена с мен като ми казва факти, че жена ми е курва, но резултата ще е отвратителен, е, каква полза в този случай от искреността?



Тема Re: Лука 10:38нови [re: Kлep*]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 07:32



Съгласен, да пием с теб за любовта и виното, НАЗДРАВЕ Клер!



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 07:36



Чистото вътрешно състояние е духовно и е крехко. В материята все се намира кой да хвърли кал върху чистите ни вътрешни чувства, да ги унищожи, да нарани и нас. Вътрешните чисти чувства трабва да бъдат пазени от външен явен показ, за да ги има чисти и да ни служат. Тава става с подходящо поведение различно за всеки един конкретен случай и за това се иска познаване на човешката психика, а опознаването на човешката психика започва от самите нас.
Всичко е в нас, вън няма нищо освен условия за развитие.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано16.02.09 07:56



Обратно на теб, аз мисля, че трябва да сме по-открити, по-уверени в вътрешните си чувства, а от това ще бъдем и по-добре разбрани.





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 19:14



И за разбирането грешиш...и мутрата разбира, че да трошиш костите на човек с бухалка не е добро деяние, но го прави.
Ти вероятно имаш нещо конкретно предвид, в което си права, а аз говоря принципно.
Били говорила на човека който е влязъл с взлом в къщта ти за да окраде и нарани децата ти, за да бъдеш по - добре разбрана.... аз бих го гръмнал между веждите за да ме разбере. Само така ще запазя онова на което държа...а ние говорим за вътрешно състояние на любов...да, гърмя всичко външно, за мен това са само условия



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано16.02.09 19:23



Напротив и аз говоря по принцип.
Да осъдиш е лесно. Да се опиташ да разбереш, означава да бръкнеш в неизвестността, приемайки възможността да не стигнеш до окончателен отговор или поне не до такъв, какъвто ти харесва.
Да ти посегнат на най-милото - децата е зверство, но поради тази причина трябва ли сам да станеш звяр!?
/Пази боже това да не се случва никога и на никого/



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 19:31



Ще се опитам да обясня, без да се обосновавам философски.
Умните съвършено излизат от подобни ситуации като в моя пример, мъдрите въобще не попадат в такива ситуации. Ето, за това говоря.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор jane_to (онази...същата )
Публикувано16.02.09 19:40



В библията е написано че който крие истината търси мир.
Интересно.
Не съм го срещала в Библията това.


Вероятно не съм я чела правилно и задълбочено.
Или теб не разбрах правилно? За вътрешния мир на човека ли става дума?
Тогава излиза, че правилно си задал към нас всички въпроса в другата си тема. Ние да ти отговорим, заради мира. Твоя??? Или на клубчето???
Ох, обърках се, сори за което.

Не винаги ще е така...

Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 20:39



Библията те обърква, иначе си наясно, ако я нямаше Библията нещата щяха да са си съвсем наред.
Нали точно този цитат пуснах по- горе!
А за последното, нито за мен пишещия и четящ в клуба ми пука, нито за клуба, нито за Безкомпромисна , нито за теб.
Пука ми за отношението, което взимам за Фактите-с него се самоопределям.
И не ми пука, че ти не си ме разбрала мен или Библията.
Също като теб сори за което.





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор jane_to (онази...същата )
Публикувано16.02.09 20:42




Те така си требе!!!

Не винаги ще е така...

Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: jane_to]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано16.02.09 21:40



"Те така си требе!!!"

Кое?



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано21.02.09 06:58



"За да бъде видяна Христовата светлина е необходимо умът да се потопи в сърцето; умът трябва да се затвърди в сърцето... И тогава възсиява Христовата светлина, осветявайки вътрешната стаичка на душата с божественото си сияние... Тази светлина е и живот... Когато човек вътрешно съзерцава вечната светлина, умът му е чист и няма в себе никакви сетивни представи, но бидейки изцяло потопен в съзерцанието на несътворената доброта, той забравя всичко сетивно, не иска да се взира и в себе си, а желае да се скрие в сърцето на земята, само и само да не се лиши от това истинно благо. Само така човек може да съзерцава несътворената красота, която се възприема със сърцето и е неизразима с рационални понятия, като всяка красота изобщо. Знак за разумна душа имаме тогава, когато човекът влиза с ума си навътре в себе си и действа в сърцето си. Тогава Божията благодат го осенява и той пребивава в мирно устроение."


Казал го е Св. Серафим





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: ПЪTниk]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa ()
Публикувано21.02.09 08:01



Да си спомним с добро за тези, които ни липсват, ... но не са вече в този свят ...


Голямата Задушница преди Великия пост
В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Или, както името "Задушница" показва, това е ден за възпоменаване на душите на починалите.

За помена се приготвя "коливо" - варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст.

За една календарна година обикновено Задушниците са четири - преди Месни заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден. Задушниците са винаги в събота, защото в седмичния празничен цикъл, църквата е определила съботата за ден на покойните. На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за "Бог да прости мъртвите души".

На Месни заговезни (в неделя) с Евангелско четене се припомня картината на Страшния съд. Великият пост започва от понеделник след Сиропустната неделя.



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано21.02.09 09:32




Мир и покой на душите им!



Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор jane_to (бивша gundi_2 )
Публикувано21.02.09 16:34



Прекрасен цитат, Лю!





Тема Re: НЕДЕЛЯТА на блудния синнови [re: lumixx]  
Автор jane_to (бивша gundi_2 )
Публикувано21.02.09 16:38



Да ги почетем и съхраним в сърцата си!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.