Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:07 02.06.24 
Автомобили
   >> Fiat
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Избор на Fiat Tempraнови  
Автор kanx (непознат )
Публикувано15.10.03 20:05



Здравейте , аз съм нов член на вашия клуб. Тези дни окончателно реших да подменя стария автомобил , с нов и изборът ми се спря на Fiat Tempra . Дълго четох форумите в интернет и реших че подходящ за мен е Fiat Tempra 1.6 ie SX. Проблемът ми е как мога по vin кода да остановя годината на производство или по други белези . Каква е според вас нормалната цена без мито за такъв автомобил 1992-93 година . На какво още да обърна внимание , бордовият компютър предимство ли е или недостатък . Предварително благодаря.



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: kanx]  
АвторCoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 10:56



Взех си преди 3 месеца Темпра 2.0.

Гледай на първо място да няма ръжда по колата - никаква. Дори и най-малкото петънце издава отношението на предишния собственик. Аз я взех с малко ръжда, въпреки че знаех, че не трябва да го правя. След това се оказа, че прикритата ръжда е доста повече, а по двигателя вътре какви поразии имаше. На бензин и е правен тунинг и преди да и направя основния ремонт с нея дърпах много по-мощни коли по улиците. Доколкото аз съм дърпач де, защото съм общо взето спокоен шофьор. Но едно Ауди А4 чисто ново и едно старо BMW 745 ги направих на "точка" в огледалото както се казва. Ама иначе двигателят беше похабен. Разорих се докато я поправя. Сега колата е практически с чисто нов двигател, който разработвам, чисто ново предно окачване и чисто нова спирачна система. Изчистена е от ръжда. Имам реално чисто нова кола, но както я купих за около 3000 лв. още толкова дадох по ремонти.

На второ място не взимай най-мощните версии като мен. Просто мощните коли са били преди у ръчкачи. Правилно си се ориентирал към 1,6 и ако си намериш двувалка с този двигател - 90 коня, е оптималният вариант. По принцип най-добрата бензинова Темпра според мен е 1,8 i.e. - 105 коня. Препоръчвам ти повече от нея единствено дизеловата 1,9 TD - пак 90 коня, но много по-икономична.

Ако взимаш бензинов двигател, без компютър няма да минеш, защото колите са с електронна инжекция. Някои Темпри имат електронно, а други - стандартно табло. Електронното е по-добро, ако работи. Ако са започнали да му горят крушките е много разглобяване, за да ги оправиш.

За годината на регистрацията трудно могат да те излъжат. А и то си личи по ръждата - ако е малко, значи или е по-нова колата, или е поддържана, което си е все едно и също.

Като цена ти препоръчвам да си вземеш възможно най-евтиното без ръжда и след това сам да си направиш всички ремонти. Не се подлъгвай по оферти, че еди коя си кола била стегната и пр. Това няма как да го превериш. Тя и моята изглеждаше стегната отвън и добре вървеше, ама това всичко майсторите могат така да я нагласят, че колкото да се продаде. Реално стегната Темпра като моята - в която почти всичко е ново излиза към 5 бона заедно с ремонтите, разходите по регистрацията и всички разправии. И това е ако никой майстор не те е излъгал по трасето, та да се налага да му повтаряш ремонта. Но пазарът не предполага такова равнище на цени за Темпра. И затова никой, който е направил тези ремонти, няма да ти даде колата по-евтино. Той пазарът предполага точно тези цени, но непряко - след ремонтите, когато ги направиш. Ама човек като чуе 5 бона и си казва: "Мерцедес 190" или "БМВ-5-ца". Само че там като започнат ремонтите, бедна ти е фантазията за разходите. Двойно ти излиза. А дори и при Мерцедес и БМВ на старо нямаш никаква гаранция, че няма нещо счупено. Изобщо всички коли на старо в България са много рискова инвестиция.

Темпра и Типо са добри коли, но какви ще бъдат зависи от предишния и настоящия им собственик. Аз имам вече нова кола, но тя е в графата "вечно моя". Защото никой няма да ми даде толкова пари, колкото струва за нея. Та подготви се и ти за същото, защото и ти ще си я стегнеш, ама няма да можеш да я продадеш за колкото си вложил. Макар че след като си вложил, тя като качества ще струва повече от много по-елитни марки.

Това са моите съвети. Ако имаш други въпроси...



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: Coбcтвeниk]  
Авторkanx (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 12:20



Благодаря за обширния отговор, Интерисува ме какви толкова ремонти си направил за 3000 лв . Верно ли е че цените на резервните части за фиат са много евтини. Като говорех за компютър имах на предвид бордови какъвто има в SX комплектациите, може ли да доведе до допълнителни проблеми . Знаеш ли каква е разликата мейду SX и SX ie. Според теб какво трабва да е състоянието на арматурното табло. предлагат ми един екземпляр 1992 SX но по торпедото там кадето е пепелника и малко по-нагоре има странни драскотини на какво могат да се дължат , около люка пак имаше повреди по тапцерията , това може ли да се дължи на течове от люка



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: kanx]  
АвторCoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 13:56



Ремонтите:

1.Основен ремонт на двигателя - смяна на бутала, сегменти и биални лагери + няколко гарнитури + смяна на маслото и антифриза - към 1000 лв. Този ремонт обаче на мен ми се наложи понеже моторът беше много скапан. Просто лош късмет. А иначе като я взимах моторът работеше перфектно и нали ти казвам - много дърпаше. Нямаше как да знам че е толкова зле.

2.Ремонт на цялата предница - носачи, шарнири, амортисьори, тампони и дискове и накладки на спирачките - 600 лв. И това също нямаше как да го засечеш без да разглобиш колата. Само единият амортисьор беше изпуснал, ама заради него онзи ми смъкна от цената 200 лв. та ми се видя добре. Но де да знам, че цялата предница е гробница. По принцип предницата на Фиат най-късно до 1-2 години ще трябва да я правиш, дори и да я вземеш сега в добро състояние.

3.Ремонт на задни спирачки - смяна на дисковете - 60 лв.

4.Смяна на бензиновата помпа - 200 лв. За това аз съм си виновен, защото не проверих как колата върви на бензин. На газ вървеше перфектно и не можехме да очакваме проблеми и на бензин. Мислехме, че просто няма бензин в резервоара. Този разход е разход на глупостта.

5.Кърпене на ръждата - 250 лв.

До тук са 2010 лв.

Отделно има и други разходи, които може да ти се наложат. Аз си взех 2 нови гуми, които с монтажа ми дойдоха към 150 лв.
Отделно попаднах на лоши майстори, които само ми взеха парите без да си свършат работата добре, та се налагаше да ходя втори път другаде. По такива простотии загубих към 600-800 лв. Но ако нямаш познат майстор, който да ти свърши работа, вероятността да попаднеш на мошеници е 99%. Стандартната схема е да ти оправят едно нещо и след 50 км. да се развали нещо друго. И ти си им ръсиш. Сега накрая намерих един свестен дето ми смени буталата и даже даде гаранция, ама докато го намеря потроших доста пара.

Отделно дадох и към 200 лв. разходи за регистрация - 60 в КАТ, 60 на нотариус и 80 за екотакса.

Имаше и разни други досадни дребни, но много на брой, разходчета, които трябва де си ги погледна в списъка.

По принцип частите на Фиат наистина са сравнително евтини. За същите ремонти на Голф съм чувал, че цените се 20-30% по-ниски. Като цяло обаче, приготви си поне 1000 лева за ремонти и първоначални разходи извън покупната цена. Дори и да не ги направиш веднага, ще идат в първите 6-12 месеца. Ако извадиш голям късмет ще караш 1 година без неотложни проблеми. Но след това ще трябва да се бръкнеш. Така е с всички стари коли по нашите пътища, без оглед на марката.

Не знам за какъв точно бордови компютър ми говориш. Такава Темпра не съм виждал, макар че огледах доста. Сега ако си взимам Темпра или Типо бих търсил твърдо 1,9 TD. Това е може би един от най-добрите избори изобщо за кола на старо в България за сравнително по-обикновен гражданин без много пари. Ако можех да заменя моята Темпра за такава, може би бих го направил, макар че онзи който ще вземе моята, ще е на далавера с толкова много нови неща по нея.

Иначе такива неща като течове от люка се проверяват с обилно поливане на вода. Ако няма течове няма да ти откажат да го направиш. Драскотини има по почти всички арматурни табла. Провери педалите дали са много похабени. Ако са, значи колата много е карана и е амортизирана. Ако не основен ремонт, може да ти се наложи да правиш съединител - 200-300 лева с труда.

Ако искаш да гледаш разликите между колите, има един много добър руски сайт. Там повечето западни коли ги има с основните им характеристики:





Тема 2 поправкинови [re: Coбcтвeниk]  
АвторCoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 14:00



2 поправки:
До тук цената е 2010 става 2110

За Голф цените на частите са 20-30% по-високи, на не по-ниски.



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: Coбcтвeниk]  
Авторkanx (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 14:10



А ти на колко километра взе колата и колко е орентировачния ресурс на фиатовските двигатели при нормална подръжка ( редовна смяна на масло и филтри). В саитовете виждам различни буквено цифрени означения за двигателите как мога да разбера кои какъв е . С какво масло иа караш



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: kanx]  
Автор tsvet4OМодератор ()
Публикувано16.10.03 16:37



Според мен колегата малко повече те е шашнал, отколкото трябва! Верно, че той е попаднал на голяма гробница, ама това не значи, че всеки ФИАТ е така. Главно трябва да внимаваш с ръждата - голям проблем е, особено ако колата идва от по-северна държава. Ходовата част не е проблем - 2 носача са 100 лв. А за двигателите - за бинзиновите не мога да ти кажа, но досега никой не съм чул да се оплаква от дизелите. Аз лично съм МНОГО доволен от двигателя - не очаквах! Успех в избора



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: tsvet4O]  
Авторkanx (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 17:32



А верно ли е че електрическата част е много ненадеждна и че ел пакета и електрониката постояно излизат от строя , какви са цените на ремонта?Има ли проблеми с борд компютъра в SX и другите скъпи комплектации



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: kanx]  
Автор tsvet4O ()
Публикувано16.10.03 17:44



Лично при мен не е имало сериозни проблеми, като изключим централното. Но ремонта не беше скъп! Не се притеснявай от електрониката, макар че като копуваш пробвай всичко - стъкла, огледала и т.н. !



Тема Re: Избор на Fiat Tempraнови [re: kanx]  
Авторkanx (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 18:01



A според вас кое е за предпочитане дигиталното или аналоговото табло




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.