Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:41 11.06.24 
Автомобили
   >> Fiat
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема ще обяснянови [re: SHERlFF]  
Автор TURBO Maniak (streetracer)
Публикувано10.06.03 13:19



Колега значи ти си на мноооооого погрешен път след като твърдиш че компресия и степен на сгъстяване е едно и също нещо . Значи степента на сгъстявае е отношение на обема на цилиндъра към обема на горивната камера и е просто число. Примерно обем на цилиндрите 1400 кубически сантиметра серазделят на 4 горивни камери от по 43 кубически сантиметра и се получава степен на сгъстяване 8:1, т.е 8 кубически сантиметра от обема на цилиндъра се компресират в горивната камера в един кубически сантиметър, но това не значи че компресията е 8 атмосфери примерно. Понятието компресия е понятие за налягане и се измерва във атмосфери(барове) и зависи много от редица фактори като степен на износеност на мотора, фази на разпределителните валове и т.н. Сега се сещам за още един пример....защо на стар мотор като му измериш компресията тя почти винаги е различна във всички цилиндри въпреки еднаквата им форма и еднаквите бутала и сегменти които са вътре ? Ми така е защото всеки цилиндър се е износил по различен начин, кой повече кой по малко и затова единия сгъстява по добре а другия "изтърва" налягането през сегментите примерно. Но в този случай степента на сгъстяване пак си остава непроменена именно за това защото тя не е нищо друго освен едно математическо съотношение. За да разбереш че съм прав ще те попитам и още нещо защо при Уното което е със степен на сгъстяване 7.65:1 и при нормален надув на турбото от 0.5 казваш че степента на сгъстяване е станала 11.48:1 ????? Ако се съди по твоята логика требе да е 7.65 бара плюс 0.5 бара което е 8.15 бра . Сега скиваш ли къде е уловката



Тема Re: ще обяснянови [re: TURBO Maniak]  
Автор SHERlFF (BezoBrazniK)
Публикувано11.06.03 09:50



:)))
ок!
нека да помислим пак. имаме Уно. Степен на сгъстяване - 7,65:1 (за момент оставяме на страна турбото) - както сам казваш - това означава, че двигателя цилиндъра, който е в ход на засмукване) засмуква определен обем въздушна смес (1300 делено на 4 цилиндъра = 325 кубически сантиметра) и после съответното бутало, което е в ход на сгъстяване я свива до обема на горивната камера, която е 7,65 пъти по-малка от първоначалния обем на засмуканата смес и следователно получаваме степен на сгъстяване 7,65:1, нали така? Добре, до тук е ясно на всички, нали така? :)) Ок! Както казах, за момент се абстрахираме от турбото, т.е. горивната смес, която е поступила в съответния цилиндър при такта на засмукване е била с какво налягане - с налягане 1 бар (нормалното атмосферно налягане) в позледствие тази смес се сгъстява 7,65 пъти, нали? какво налягане получаваме в горивната камера? - 7,65 бара! - елементарно нали?! надявам се, че бях убедителен!!! сега да се върнем на турбото - засмукваната горивна смес вече не е с налягане равно на атмосферното т.е. 1 бар, а е с 0,5 бара над него - какво получаваме? - 1,5 бара по степен на сгъстяване 7,65 е равно на 11,475 бара!!!
това че налягането в различните цилиндри при износване е различно - да, така е! всеки цилиндър уплътнява различно, но когато излиза двигателя от завода компресията му е 7,65 бара във всеки цилиндър, защото загубите през сегментите и клапаните са пренебрежимо малки и плюс това се вземат предвид от производителя!
а как, обясни ми моля те, е възможно в последствие компресията да нарастне от 7,65 до около 10 бара, както казва Крематора?

и сега съгласи ли се с мен? :))

"Защо си тъжен, човече? Нямаш ли приятели? - Имам... двама... Smith и Wesson!"


Тема Абенови [re: SHERlFF]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано11.06.03 10:54



факт е че налягането в цилиндъра при измерване е доста по-голямо от числото обозначаващо компресията. Така че с теорията - добре ;-) На практика 9-10 при мотор с компресия около 8 са си добре. Не разбрах само каква е нуждата от ремонт на това Уно, ама нейсе !

UB40 !



Тема Re: ще обяснянови [re: SHERlFF]  
Автор TURBO Maniak (streetracer)
Публикувано11.06.03 11:39



Бухахахххахахахах човече личи си че никога не си се докосвал до уред за измерване на налягането(компресията) в цилиндрите на мотора наречен манометър. Нека обаче като си толкоз открехнат да те попитам нещо .......иде ли ти на акъла що е ту препокриване на клапаните и защо когато то е по големо компресията(налягането) в цилиндрите е по малко а когато препокриването е по малко компресията е по голяма ???????? При този случай пак ти казвам обемите на мотора и горивната камера са еднакви(т.е еднаква степен на сгъстяване) и имаме игра само на разпределителни валове. Или по твоята логика разпределителния вал нема никво значение, даже най добре да го нема . Помисли си хубаво и ако искаш даже си го нарисувай. Само ще ти кажа че моят Опел има сериина СПЕПЕН НА СГЪСТЯВАНЕ 9:1 а в момента КОМПРЕСИЯТА ми е около 12 атмосфери на цилиндър, Ланчията ми е със степен 8:1, нейната компресия е около 11 атмосфери, това съм го мерил лично аз с манометър заврян в дупката за свеща и в колата брат ми вътри на стартер като предварително сме изкарали кабела от бобината . Пак ти казвам не намираш ли че има значение кога отварят всмукателните и кога изпускателните клапани и кога затварят а също така и по колко време стоят отворени и съответно затворени.



Тема ...нови [re: TURBO Maniak]  
Автор SHERlFF (BezoBrazniK)
Публикувано11.06.03 15:49



ако обичаш да запазим добрия тон, а? "толкоз открехнат" ще викаш на баща си!!! и съм виждал манометър и съм мерил компресия "в дупката на свеща" и когато мериш компресията на горепосоченото място клапаните ти пак се отварят в необходимия момент и стоят същото време отворени/затворени преди ГМТ, нали? или ти като си мериш компресия си махаш ангренажния ремък?

"Защо си тъжен, човече? Нямаш ли приятели? - Имам... двама... Smith и Wesson!"


Тема Re: ...нови [re: SHERlFF]  
Автор TURBO Maniak (streetracer)
Публикувано11.06.03 16:20



"толкоз открехнат" ще викаш на баща си!!!

ОК извинявай обаче ти излезе по "открехнат" от колкото предполагах и ми ставаш още по смешен

"в дупката на свеща"

Това го казах нарочно, но ти изглежда немаше за кво да се хванеш та захапа въдицата

когато мериш компресията на горепосоченото място клапаните ти пак се отварят в необходимия момент и стоят същото време отворени/затворени преди ГМТ, нали? или ти като си мериш компресия си махаш ангренажния ремък?

Кво разбираш под словосъчетанието "необходимия момент" ?????
Ако на една кола със степен на сгъстяване 10:1 и компресия 14бара применро и сложиш тунинг вал(ове), какво според теб ще се получи ????? Както вече ти казах степента си остава една и съща тъй като не променяш обеми, но компресията при валове с по голям ъгъл ще намалее тъй като препокриването на фазите на клапаните е по голямо.

Така и така зададе въпроса за мерене на компресия без ремък.....че искам да те питам в този случай кво точно ще се получи според теб , макар че мотора отново ще си запази степента на сгъстяване както е била като е бил със сложен ремък или искам да кажа че според мен ремъка не влияе на степента на сгъстяването, но пък играе роля при компресията



Тема Re: ...нови [re: TURBO Maniak]  
АвторNicky (Нерегистриран)
Публикувано11.06.03 18:50



Парадокса който се получава при мерене на компресията се дължи на инертността на въздуха(горивната смес),тоест всяко нещо което има маса дори и въздуха е инертно.Когато сложиш уреда за измерване на компресия и завъртиш коляновия вал бавно,той ще покаже налягане равно на степента на сгхъстяване или по-малко вследствие на загубите от сегменти,клапани и др. При развъртане на двигателя със стартера се получава донапълване на цилиндрите с въздух следствие на неговата инертност и така сгъстен се получава по-високо налягане от степента на сгъстяване.Коефицента на това донапълване зависи от смукателните колектори,фазите на отваряне и затваряне на клапаните и ред други други фактори.Турбото повишава значително този коефицент на донапълване и от там на мощноста.
Приятели,запазете добрия тон в този форум,има други места където да се показвате кой е по-открехнат от другия.



Тема Re: ...нови [re: Nicky]  
Автор TURBO Maniak (streetracer)
Публикувано11.06.03 20:16



Nicky точно това имах предвид, но исках да накарам този пич сам да се сети а не да му дам отговора на гатанката на готово .

Човече надявам се си разбрал защо не си прав и надявам се ти е станало ясно кое как е а ако не вярваш измери си налягането в цилиндрите на колата(ако имаш такава) и аз ти гарантирам че ако тя е в добро техническо състояние, това налягане ще е значително по голямо от степента на сгъстяване



Тема Тонинови [re: TURBO Maniak]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано11.06.03 23:06



онова за спортните валове ме накара да се смея :-))))
Виж някога спортен вал не само на снимка !
И с него пак ще имаш същата "компресия" (максимално налягане в цилиндрите). Хайде лека нощ господин 2 коли (по талон) :-)))


UB40 !



Тема Re: Тонинови [re: jamie]  
Автор TURBO Maniak (streetracer)
Публикувано12.06.03 00:57



Бухахахахахх Господин Сърказъм не знам кои е от нас двамата е виждал спортен вал само на снимка. Ако имаш авери "Лададжии" попитаи ги кво става като сложат вал и не намалят главата и каква е компресията в различните случаи. При предния ни спор разбрах че познаваш Дунев.......ами питай него най-добре. Кофти е че загубих нейде линка където беше обяснено точно това, но ако имам време ще се постарая да го намеря и да го постна тук. Но пак казвам спортния вал има по големо препокриване на фазите на всмукване и изпускане което от своя страна НАМАЛЯВА КОМПРЕСИЯТА, може да е с малко но я намалява това е факт . Също така надявам се си съгласен че компресията на мотор със степен 9:1 не е 9 бара а е повече.......или и тук греша




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.