Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:45 29.09.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Аз питам...нови  
Автор snejcar (непознат )
Публикувано04.03.04 19:05



Тъй като от скоро чета фентъзи и не мога да се похваля, че съм много "навътре" в този жанр, интересно ми е да знам от колко време съществува и кои са първите автори. Преди няколко дни прочетох на издателство Елф - Проклятието на Елфите, но искам да знам това ли е класическото фентъзи?



Тема Re: Аз питам...нови [re: snejcar]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано04.03.04 20:32



вервай ми - не е



Тема Re: Аз питам...нови [re: ty^iga]  
Автор snejcar (непознат )
Публикувано04.03.04 20:46



Добре де кажи ми тогава нещо типично...Чела съм Дракона и Джорджът, Дракона и Джина, епоса за Шанара, но нещо всичките ми се виждат толкова различни, за мен това си е жива фантастика, само че не е типичната космическа история



Тема Re: Аз питам...нови [re: snejcar]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано04.03.04 21:32



Изброените от теб са по-скоро посредствени творения, без да се засягаш.
Пробвай с "Властелина на пръстените" на Толкин, разказите за Конан на Робърт Хауърд, "Хрониките на Амбър" и "Една нощ през самотния октомври" на Зелазни, "Хрониките на Черния отряд" на Кук, "Лъвовете на Ал-Расан" на Кай - това са от много добрите неща в жанра.

TANSTAAFL


Тема За Конан....нови [re: Kopo]  
Автор snejcar (непознат )
Публикувано04.03.04 22:07



Да чела съм нещо и за Конан, но там нещата просто не са ми много интересни. Образа на Конан е толкова идеализиран, толкова мощен и непобедим, че имам чувството, че чета за боговет в Гръцката митология...



Тема Re: За Конан....нови [re: snejcar]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано04.03.04 22:55



Не зная кои разкази за Конан си чела, но аналогията с древногръцката митология е чудесна (Херакъл!). Истинският автор е Робърт Хауърд, а в последните 70 години Конан е герой в ракази на дявол знае колко автори (голяма част - пълни бездарници).
Както и да е, Хиперборейската епоха и Конан Варварина са едно от основополагащите неща във фентъзито - в тази серия изкристализират два стандартизирани вече образа - на якия като бик и почти толкова умен мечоносец и на злия могъщ магьосник, жертва на Съдбата.

TANSTAAFL


Тема Не се затормозявай...нови [re: snejcar]  
АвторDe3tus (Нерегистриран)
Публикувано05.03.04 07:45



... да умуваш над това дали една книга какво фентази е - приятелски съвет. Обикновено е много трудно една книга да бъде тикната САМО в един жанр, особено фентази. Коро ти е дал няколку чудесни съвета (книги, де), аз бих добавил още една-две - Крадецът и Магьосникът на Марта Уелс и Тери Пратчет (особено циклите за Смърт и Градската Стража).

Добре дошла във света на четящите фентази! Купона е при нас!



Тема Re: Аз питам...нови [re: snejcar]  
Автор Sparhawk (kmet)
Публикувано05.03.04 07:47



4ela si dosta priqtni fantasyta spored men. Klasi4eskoto fantasy e tova ot 70-te i 80-te godini, koeto se qvqva sled uspeha na LotR. Terry Brooks e takav avtor i pri tova dosta dobar. Posle idat David Eddings (moq liubim avtor), Tad Williams, Raymond E. Feist, Margeret Weis & Tracy Hickman, R. A. Salvatore, Dennis L. McKiernan. Za sugalenie ne vsi4ki ot tezi avtori sa izdavani u nas i nito edin - izcqlo.
Za pove4e info za vode6tite avtori vuv fantasy ti preporu4vam angliiskiq sait www.voyager-books.com, a u nas pove4eto top-fantasyta se izdawat "Bard" - www.bard.bg
6to se otnasq do "Proklqtieto na Elfite" (Elvenbane) to e fantasy ot po-kusniq period, no e mnogo dobro. Za sugalenie "Elvenblood", koeto e kniga 2 e dosta po-slabo.

.


Тема Re: Аз питам...нови [re: Sparhawk]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано05.03.04 18:16



Олеле!
Ако "Проклятието..." е по-силно от "Кръвта..." - определено няма да я бутна!

TANSTAAFL


Тема Re: Не се затормозявай...нови [re: De3tus]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано05.03.04 20:06



в допълнение за Пратчет - мисля, че като жена ще ти хареса и вещерската серия




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.