Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:15 25.04.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Върколаци  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано08.05.02 10:01



Снощи дочетох "Вълче сърце" на Волфганг Холбайн. Никак не е лоша тази книга (нещо в атмосферата ми напомни за "Интервю с вампир", но има повече "екшън").
По едно време ми хрумна, че освен тази книга и "Луната на върколака" (не сещам за името на автора в момента, а и книгата е посредствено хорърче). Е, имам и "Потомъка на върколака", но още не съм я чел. Обаче това са само три книги на тема върколаци, издадени на български (и намерени от мен). А върколаците са популярен персонаж в литературата - има ги като герои в доста книги ("Операция "Хаос" на Пол Андерсън, "Една нощ през самотния октомври" на Роджър Зелазни и т.н.), обаче книги само за тях (както книгите за вампири) май не се издават.
Ще бъда благодарен, ако ми посочите книги за върколаци на български, които съм пропуснал.

TANSTAAFL


Тема Re: Върколацинови [re: Kopo]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано08.05.02 10:27



Хей, откога чакам някой да каже нещо повече за 3-4 книги на Холбайн. Една от тях е 'Вълче сърце'. Би ли могъл да ми кажеш няколко думи за нея, плийз?

To hear, one must be silent.


Тема Re: Върколацинови [re: Kopo]  
Автор Leaves of Grass (диодна лейди)
Публикувано08.05.02 12:09



Пропускаш Ангуа и цялата и фамилия вълкодави.
Като цяло обаче върколаците са по-скоро част от митологията, отколкото от литературата...

Какво знаем за тях?
* Хора с вълчи инстинкти, които по пълнолуние се превръщат във вълци и вият срещу луната, подивяват и т.н.
* Вълци с човешка жилка, които когато луната не е пълна, бродят сред нас.
* Лови ги само сребърен куршум... стрела?
* Хапнат ли те, ставаш като тях (тук малко плагиатстват от вампирите)
* и други такива, според фолклорния район, в който са те наместили пред камината, за да те стряскат

Според мен става въпрос за някакъв вид "заемане", както го нарича Пратчет, от страна на определен тип хора на вълче съзнание с цел да изплашат съселяните си, да ги предпазят от нещо или просто да поскитат....
Въпрос на ценностна система.

...Където по надвисналия клон Пантерата насам-натам снове...


Тема Е,нови [re: Kopo]  
Автор lady Greensleeves (defender)
Публикувано08.05.02 13:33



това поне обяснява какво си правил снощи!



To the days of Avalon
Where magic rules as king


Тема Re: Върколацинови [re: Davie]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано08.05.02 14:52



На Волфганг Холбайн имам и съм чел само “Вълче сърце” и поредицата “Черити”.
“Черити” си е фантастично екшънче от холивудски тип с доста ниско качество (обаче на мен ми допадна). Обичайната история – подли гадни извънземни превземат Земята и позатриват човечеството, а после “наште” ги отпочват.
“Вълче сърце” е доста различна като стил и ниво. Нарекох я “върколашка”, но всъщност е смесица между екшън, хорър и паранормални изживявания. Определено стила на писане на европейските автори се различава от американския.
Доколкото зная, Холбайн има още една издадена у нас книга – “Вратата на друидите” (ако не бъркам заглавието). Още не съм си я намерил, но ако се сетя, ще я потърся при набега на пролетния Панаир на книгата.

TANSTAAFL


Тема Re: Върколацинови [re: Kopo]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано08.05.02 15:01



Има и още 2 - 'Антихристът' (имам я и ще я прочета някой ден) и 'Завръщането на магьосниците'. Като анотации и четирите звучат интересно, но исках и инфо от някой, който ги е чел.
Мерсаж!

To hear, one must be silent.


Тема Re: Върколацинови [re: Davie]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано08.05.02 16:15



"Черити - най-добрата жена в космическите сили" или някаква също толкова къдрава простотия за заглавие. Това си е чист постапокалиптичен екшън, събрал в себе си дълбокомислената философия на холивудско криминале и чистото и заразително немско чувство за хумор. По-добре не се захващай с тази поредеца, защото в противен случай имаш сериозни изгледи дълго време да се страхуваш да вземеш в ръце каквато и да е друга книга, притеснявайки се да не попаднеш на нещо подобно. Чел съм и по-калпави работи, но не са никак много. Поради това искрено се съмнявам, че в другите си книги Холбайн е надскочил себе си - те едва ли са кой знае колко по-читаеми или по-смислени от "Черити".

Adversus solem ne loquitor.


Тема Пропускате...нови [re: Kopo]  
Автор Spooky (Dreamur!)
Публикувано08.05.02 17:27



Три книги за вампири признавам аз...
1) Аз съм легенда
2) Сейлъмс Лот
3) Дракула

Иначе за върколаци:
Цикълът на Върколака - на Стивито Кинг!

---------------------------------------------------------------------------------

Шизофренията не е раздвоение на личността!


Тема Re: Върколаци Re:Bobyнови [re: Boby_]  
Автор тиrъp (човек)
Публикувано09.05.02 12:39



Zasto, vseki pyt kato stane duma za Holbain, nestata se razvivat po edin i syst na4in: nqkoi zapo4va da pliue 4eriti, a pyk az se obajdam da q zastitavam?!!
Nisto i nqma na 4eriti, normalno knijle s pukotevici iz nego, ti kakvo iskas: dao dzy, Polet nad kukuvi4e gnezdo i pr?



Тема Re: Върколаци Re:Bobyнови [re: тиrъp]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано09.05.02 12:53



Става така, защото сме хора различни и съответно вкусовете ни се различават.
"Черити" наистина е екшънче без особени претенции, но все пак поне малко мисъл да имаше вътре. А то какво - съшито с бели конци. По-коректни книги за сравнение биха били "Звездните рейнджъри", "Вечната война", "Вечният мир" или пък серията за берсеркерите на Саберхаген. Дори в "Свят на смъртта" нещата са далеч по-издържани, отколкото в "Черити".

Adversus solem ne loquitor.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.